ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
ETÜ projesi patent aldı
ETÜ projesi patent aldı
57 sporcu Buz Tırmanış Şampiyonası'nda yarıştı
57 sporcu Buz Tırmanış Şampiyonası'nda yarıştı
Erzurumspor Bandırma maçını Palabıyık yönetecek
Erzurumspor Bandırma maçını Palabıyık yönetecek
Aydemir’den ABD'li Tegmark'ın açıklamalarına tepki
Aydemir’den ABD'li Tegmark'ın açıklamalarına tepki
KOSGEB Eczacıları bilgilendirdi
KOSGEB Eczacıları bilgilendirdi
HABERLER>TÜRKİYE
21 Aralık 2015 Pazartesi - 02:22

‘Yeter ki bir olalım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. “dedi.

‘Yeter ki bir olalım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. “dedi.

MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Erdoğan, ‘Bölücü Terör örgütünü  devreden çıkarıncaya kadar silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu ülke bir huzur ülkesidir, refah ülkesidir. 78 milyon insanımızın huzur ve güvenine kast edenlere bu ülkede yer olmayacaktır. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım hep beraber olalım” diye konuştu.

İSTANBUL’DAKİ ANMA TÖRENİ

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vefatının 742’nci yıl dönümü münasebetiyle İstanbul’da düzenlenen Şeb-i Arus Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Irak’ın, Suriye’nin ve Libya’nın toprak bütünlüğünü Türkiye kadar samimiyetle isteyen ve bu yolda gayret gösteren başka bir ülke yok. Biz sadece bu ülkelerle, kardeşlerimizle sahip olduğumuz müştereklerimiz çerçevesinde yol arkadaşlığı, iş birliği, güç birliği ve kader birliği yapmak istiyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen programda, Mevlevi ayin-i şerifi ve sema icrasının yanı sıra bazı sanatçılar tarafından Türk tasavvuf musikisinden örnekler seslendirildi.

 Programda dinleyicilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vuslatının 742’nci sene-i devriyesinde Hazreti Mevlana’yı rahmetle yad ederek başladığı konuşmasında etkinliği düzenleyenlere ve katkı verenlere teşekkür etti.

“MEVLANA’YI ANLAMAK İÇİN ONU SEVMEK LAZIMDIR”

Son dönemde, Hz. Mevlana ve onun emaneti olan eserleri ile semasının, turistik bir meta düzeyine indirgenmesi yönünde ciddi bir tehditle karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakınız, Mevlana Hazretleri, Mesnevi’nin ikinci cildinin gecikişini anlatırken ne diyor? ‘Biri, aşıklık nedir, diye sordu / Bizim gibi olursan anlarsın, dedim / Aşk hesapsız sevgidir / Onlar sever tamam da / Onu sevenler hani?’ Evet, Mesnevi’yi, Sema’yı, Mevlana’yı anlamak için onun gibi olmaya çalışmak, onu sevmek lazımdır. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Mesnevi bir aforizmalar derlemesi değil, Hazreti Mevlana’nın deyimiyle ‘ruhlara cila’ olarak yazılmış bir ayet ve hadis tefsiri kitabıdır. Sema, görsel bir şölen değil, insanın ruhu ve bedeniyle, tam bir teslimiyetle Rabbine yönelişinin ifadesidir. Mevlana Hazretlerini bu şekilde anlamayan, onu bu şekilde anmayan herkes, büyük bir yanlışın içindedir. Bu tören dahil, Mevlana’yı Anma amacıyla düzenlenen tüm etkinliklerin, sema gösterilerinin, bu anlayışla yeniden ele alınması gerektiğine inanıyorum.”

“İSLAM DÜNYASI BÜYÜK İMTİHANLARLA KARŞI KARŞIYA”

Bölgemizde, tüm Müslümanlarla birlikte milletimiz bakımından hayati gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçildiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, asırlık sorunların, yeni ve daha karmaşık bir şekil alarak Müslümanlar aleyhine büyüdüğünü, İslam dünyasının bir büyük imtihanla daha karşı karşıya olduğunu vurguladı. Mezhepçilik fitnesinin güçlendiğine ve küçük çıkarlarını tarihi sorumluluklarının önünde tutma anlayışından vazgeçilemediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu emareler, içinden geçtiğimiz imtihanın başarılı bir yönde ilerlemediğine işaret ediyor. Mevlana Hazretleri diyor ki ‘Koyunun kurttan kaçmasına şaşılmaz, şaşılacak şey koyunun kurda gönül vermesidir.’ Maalesef, hem ülkemizde, hem de tüm İslam dünyasında, kendi inancına, kendi medeniyetine, kendi varlığına düşmanlık edenlere gönüllü hizmet edenler bulunduğunu görmenin üzüntüsü içindeyiz. Suriye’de 400 bin masum insan katlediliyor, 12 milyon masum insan evinden, yurdundan ediliyor, Müslümanım diyen birileri hala zalimin yanında yer almayı, zulmü teşvik etmeyi sürdürüyor.”

“SURİYE’DE BOMBALAR BAMBAŞKA HESAPLAR İÇİN ATILIYOR”

İslam’a ait söylemlerle, sembollerle Müslümanlara karşı tarihin en büyük savaşlarından birini yürüten DAEŞ gibi örgütlerin bahane edilerek, Müslümanlara darbe üstüne darbe vurulduğunun altısı çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hemen yanı başımızda Suriye’yi bombalayan bir ülkenin operasyonlarına bakıyoruz, yüzde 10 oranında DAEŞ’İ, yüzde 90 oranında, içinde Türkmen kardeşlerimizin de olduğu, ülkedeki rejim muhalifi diğer grupları, yani Müslümanları hedef aldığını görüyoruz. Lütfen artık kimse kimseyi kandırmasın. Suriye’de DAEŞ bahanesiyle yürütülen güç mücadelesi at izinin it izine karıştığı trajik bir oyuna, bir tiyatroya dönüştü” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin rol yapıp rol çalma peşinde koştuğunu kaydederek, “Ama ölen insanlar gerçek” dedi ve ekledi: “Ölen bebekler, çocuklar, ölen kadınlar, ölen aksakallı ihtiyarlar gerçek. Yıkılan evler, okullar, ibadethaneler, tarihi eserler gerçek. Bombalar bambaşka hesaplar için atılıyor, ama bunların patladığı yerde dökülen kanlar, kararan hayatlar var.”

“PKK, GÜNEYİMİZDE PYD VE YPG, BÜTÜN BUNLAR BİRBİRLERİ İLE AYNIDIR”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde camilerin ateşe verilip okulların yakıldığını, öğretmenlerin terki diyar ettiğini, bölgedeki halkın memleketini terk ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Acaba bu teröristler bunu kim adına, niçin, hangi gayeyle yapıyor? Bunlar yeri geldiğinde ‘Fatih Sultan Camii’ni devlet yukardan helikopterle bombaladı’ diyor. Bu nasıl iştir ki yukardan helikopterle bombalayacaksın; minare, kubbe yıkılmayacak, alttan kapılar camlar ateş alacak. Kimi aldatıyorsunuz? Artık bize uyanmak zamanıdır. Nasıl İslam adına hareket ettiği iddiasıyla ortaya çıkan DEAŞ en büyük zulmü Müslümanlara uyguluyorsa, ülkemizde PKK, güneyimizde PYD ve YPG, bütün bunlar birbirleri ile aynıdır, birbirlerinden hiçbir farkları yoktur. Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur; terör terördür, hepsi kötüdür. Ne acıdır ki, her iki örgüt de, örtülü veya açık olarak, aynı yerlerden, aynı kaynaklardan besleniyor. Bölgemize, güya terörle mücadele için yığılan silahlar, terör örgütlerinin elinde birer ölüm makinasına dönüşmüş durumda. Bu mesele, Türkiye’nin, bizimle birlikte tüm bölge halklarının, kardeşlerimizin bekası meselesi haline dönüşmüştür. Irak’ta, Suriye’de ve diğer ülkelerde DAEŞ denilen istismar aracını süratle ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Aynı şekilde, ülkemizin içinde de, Kürt kardeşlerimize en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, en küçük bir müsamahaya izin vermeden, devreden çıkarmak zorundayız.”

“BU ÜLKE BİR HUZUR ÜLKESİDİR, REFAH ÜLKESİDİR”

Terör örgütünün devreden çıkıncaya kadar silahlı kuvvetler, emniyet güçleri ve gönüllü köy korucuları ile devletin bu mücadeleye sürdüreceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülke bir huzur ülkesidir, refah ülkesidir. 78 milyon insanımızın refahına, huzuruna kast edenlere bu ülkede yer olmayacaktır. İşte o zaman yaşanan kötü gidişi tersine çevirme, yeniden huzuru, güveni, hakkı, adaleti tesis etme imkânına kavuşacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunun afaki bir proje, ham bir hayal olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımızın bin yıl boyunca, çok büyük mücadeleler sonucunda elde ettiği bu başarıyı, bugün bizim yeniden tekrarlamamamız için, inanın bana hiçbir sebep, hiçbir mani yoktur. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, kimsenin toprağında, ülkesinde ve egemenlik haklarında gözü olmadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Irak’ın, Suriye’nin ve Libya’nın toprak bütünlüğünü, Türkiye kadar samimiyetle isteyen ve bu yolda gayret gösteren başka bir ülkenin olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biz sadece bu ülkelerle, kardeşlerimizle sahip olduğumuz müştereklerimiz çerçevesinde, yol arkadaşlığı, iş birliği, güç birliği, kader birliği yapmak istiyoruz. Her gecenin bir sabahı olduğu gibi, bu zor günlerin de bir sonu mutlaka olacaktır. Mevlana Hazretleri, ‘Zafer için yardımcısı Allah olmayan kişiye, tavşan bile aslan gibi gözükür’ diyor. Müslümanlar olarak bizim Allah’tan başka güvenecek, yaslanacak, yardım bekleyecek yerimiz yok. Sevgili Peygamberimiziz Hz. Ebubekir Sıddık ile o mağarada oldukları anda, örümcek o mağaranın ağzını ördüğü anda müşrikler mağaranın kapısına gelmişlerdi. Hz. Ebubekir Sıddık o anda telaşlandı. Sevgili Peygamberimiz (a,s) o anda şu ayeti okuyor: ‘La tahzen, innallahe meanâ’; ‘Korkma Ya Ebu Bekir, Allah bizimle beraberdir’ diyor.”

“İSLAM ÂLEMİ TÜRKİYE’YE BAKIYOR, TÜRKİYE’Yİ TAKİP EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Mevlana’nın ‘Allah sana bir el vermişse, bir iş yap, kazan da dostlarına yardımın dokunsun.’ sözlerine atıfta bulunarak, “Bize düşen, Allah’ın bize verdiği eli, ayağı, aklı, fikri kullanıp dostlarımıza yardımımızın dokunacağı güce, kuvvete, imkâna erişmektir. Bunun için hep birlikte çok çalışacağız. İslam âlemi Türkiye’ye bakıyor, Türkiye’yi takip ediyor. Bu bakımdan sorumluluğumuz çok büyük. Millet olarak, hem kendimiz, hem kardeşlerimiz, hem tüm insanlık için süratle hedeflerimize ulaşmak, dostumuza güven, hasmımıza korku veren bir konuma gelmek mecburiyetindeyiz. Allah yar ve yardımcımız olsun” sözlerine yer verdi.

Konuşmasının sonunda, “Hazreti Mevlana başta olmak üzere, tüm gönül sultanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle, tazimle yad ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, gerçekleştirilen Şeb-i Arus Töreni’ni düzenleyen kurumlara, emeği geçenlere ve programa katılan sanatçılara teşekkür ederek tamamladı.

 
Yıldırım'dan Erzurum'a müjdeli haber
 
‘Tuzaklarını parçalamaya kararlıyız’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Yeni Türkiye dünyaya açılmış Türkiye’dir’
Başbakan Davutoğlu, "Eski Türkiye, kendi kabuğuna çekilmiş, içine kapalı ...
"Biz söz verdik mi bu söz, bir senettir"
Davutoğlu, "Biz söz verdik mi bu söz bir senettir. Sadece kağıtta kalan ...
‘Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun’
Erdoğan, “Mevlana Hazretleri’nin Hak aşkı ve insan sevgisi öylesine derin, ...
 
‘Mevlana felsefesini hakim kılacağız’
Davutoğlu, “Aslında vuslat bize varlığımızı, kimliğimizi, mevcudiyetimizi ...
“Zulme karşı sesimizi yükseltiyoruz”
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Konya’da Suriyeli sığınmacılar ...
‘Bunların düşmanlığı Milli değerlere’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tayyip Erdoğan düşmanlığıyla, hükümet karşıtlığıyla, ...
 
Davutoğlu:Türkiye gerekli tedbirleri alır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Meşru Irak güçleri ve meşru Irak güvenlik birimleri ...
Sağlığa 11 bin 173 yeni personel
Sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla ...
‘Müjde paketi’ yürürlükte
Genç girişimcilere 100 bin liraya, esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Koçeronun Sevgilisi Mebus Olmuş, Gel Hele
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Umudun Yolculuğu
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Dünyanın Günlüğü
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Erzurum’da Kadın Olmak!’
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
‘Anlamlı Etkinlik’ Yanlışı ya da Güzel Türkçemiz
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Allahınız Aşkına Şu ‘Esnaflar’ Nereden Çıktı, Bilen Var mı?
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva