ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Silah ve mühimmat ele geçirildi
Silah ve mühimmat ele geçirildi
Ailelerin evlat nöbeti 268'inci gününde
Ailelerin evlat nöbeti 268'inci gününde
Karataş’tan Ülkücü Şehitleri Anma mesajı
Karataş’tan Ülkücü Şehitleri Anma mesajı
Orhan’dan 27 Mayıs mesajı
Orhan’dan 27 Mayıs mesajı
Otomobil vince çarptı: 1 ölü
Otomobil vince çarptı: 1 ölü
HABERLER>EKONOMİ
31 Mayıs 2015 Pazar - 01:35

Sultan Sekisi 22’inci kez toplandı

Erzurum Kalkınma Vakfı'nın (ER-VAK) geleneksel olarak düzenlediği Sultan Sekisi Toplantısı’nda bu yıl, Türkiye’nin en başarılı özelleştirmelerinden biri olan Er-Çim-San A.Ş. (Aşkale Çimento) örneği ele alındı.

Sultan Sekisi 22’inci kez toplandı

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile birlikte organize edilen 22. Sultan Sekisi Toplantısı, ETSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, ETSO ve Er-Çim-San Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, ER-VAK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Güzel, ETSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nden akademisyenler, ER-Çim-San Holding ortakları ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ER-VAK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Güzel yaptı. Konuşmasında, ER-VAK’ın faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Güzel, daha sonra özelleştirilmesinin ardından 23 yıl geçen ve Erzurumlular’ın sahip çıktığı Er-Çim-San’ın elde ettiği başarılara değindi. Güzel şunları söyledi; “Bir işletmeyi almak kadar, onu işletmek, kâra geçirmek ve büyütmek oldukça güç bir iştir. Er-Çim-San işte bu zor işin üstesinden geldi ve bugün Anadolu’nun en büyük 61. şirketi olmayı başardı. Aşkale’de tütmeye başlayan Dadaş’ın sanayi bacası artık, Trabzon, Van, Gümüşhane, Erzincan, Giresun, Ağrı, Rize, Bursa ve Bilecik’te tütmektedir”

“AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ”

“Aşkale Çimento bugün Türk ekonomisinin süper liginde üst sıralara tırmanmışsa, bu başarı Erzurum’un ve Erzurumlular’ındır” diyen ER-VAK Yönetim Kurulu Başkanı Güzel, “Bu başarının altına imza atan ve başarısını taçlandırarak devam ettiren başta ETSO ve Er-Çim-San Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfü Yücelik olmak üzere tüm emeği geçenleri yürekten kutluyor, bir kez daha hemşehrimiz Ziya Paşa’nın, ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz’ sözünü bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum” diye konuştu.

Toplantıda daha sonra ETSO ve Er-Çim-San Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik konuştu. Aşkale Çimento’nun özelleştirilmesi aşamasında yaşananları özetleyen Başkan Yücelik, “Biz bu işe öncülük etmek için yola çıktımızda Allah bize güç verdi, üyelerimiz moral verdi. Bu güç ve moralle bugün elde edilen başarının temelleri atıldı. Bana göre Er-Çim-San; bir inancın, güvenin ve motivasyonun zaferdir…” dedi.

23 yıldır birçok platformda Er-Çim-San gerçeğini anlattıklarını ifade eden Yücelik, “İş dünyasından üniversitelere, yabancı konuklardan medyaya, sivil kitle örgütlerinden siyasetçilere onlarca kez bu süreçte yaşadıklarımızı anlattık. Doğrusu Er-Çim-San’ın doğup büyüdüğü Erzurum’da böyle bir toplantıyı beni ayrıca gururlandırıyor ve mutlu ediyor” diye konuştu.

Er-Çim-San Holding’in 23 yıllık yaşam öyküsünün temelini ve özünü “beraber hareket etmek” ve “kazanılanları birlikte paylaşmak” olarak özetlemek gerektiğini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik şunları söyledi; Bütün unsurlarımızla ilk gündeki gibi ve aynı şevkle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hep birlikte “birliğin ve dirliğin harcı” sözünü sadece slogandan ibaret olmadığını kanıtladık, ilan ettik. Bizi meydana getiren tüm unsurlar emeklerini ve enerjilerini buna yönelik harcamaktadırlar. 23 yıl önce Aşkale’den yola çıkarken; böylesi büyük bir aileye sahip olacağımızı kim tahmin ederdi? Şimdi yakaladığımız başarılı tablo bizler için en büyük mutluluk, en büyük gurur kaynağıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse; işin en başında sermayemizle birlikte yüreğimizi ortaya koyarken bir takım tereddütler ve çekinceler taşımıyor değildik. Ama ne olursa olsun umudumuzu asla kaybetmedik. Şimdi sahip olduğumuz kıymetler, geldiğimiz nokta, yakaladığımız başarılar ve hepimizin değer kattığı ‘Er-Çim-San’ markası, emeklerimizin en güzel karşılığıdır.”

“MAYAMIZDA PAYLAŞMAK VAR”

Çalışmanın ve üretmenin Er-Çim-San ailesi için büyük önemi olduğunu anlatan Yücelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Er-Çim-San ruhunu Aşkale Çimento bayrağı ile dalgalandırdığımız her yerde paylaşma iklimi yaşanıyor. İşte bizim özümüz, mayamız ve farkımız “paylaşmak” ifadesinin bizatihi kendisidir. Bizleri yakından tanıyanlar hiç kimseyi hor görmediğimizi, gönül yıkmadığımızı ve en önemlisi nefsimizden yana çıkmadığımızı iyi bilir. “Birliğin ve Dirliğin Harcı” sloganı sadece kağıt üzerinde değil, sahibi olduğumuz fabrika ve tesislerin her taşına kazınmıştır. Bunu, elini taşın altına koyanlarla yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz”

1993 yılında 150 çalışanla yola çıktıklarının hatırlatan Yücelik, “Bu gün Er-Çim-San Holding bünyesindeki çalışan sayısı direk 2000’ni, dolaylı olarak 10 bini kişiyi bulmaktadır. Çimento sektöründe; Aşkale, Trabzon, Van, Gümüşhane, Erzincan ve Bilecik fabrikalarımızla gücümüze güç katıyoruz. Erzurum, Ağrı, Aşkale, Giresun, Trabzon, Rize, Tokat, Amasya, Bilecik ve Bursa’daki hazır beton tesislerimiz gururla hizmet veriyor. Erzincan’da bulunan imalat fabrikası ve Tercan’da bulunan kırma, eleme tesisimiz ihtiyaçlarımızı zamanında karşılamaktadır. Ayakta durmak ve rekabet edebilmek için yatırımlarımıza, büyümemize devam edeceğiz” diye konuştu.

“91 MİLYON 440 BİN DOLAR KÂR DAĞITTIK”

Er-Çim-San Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik konuşmasına şöyle devam etti; “1993 yılından bu yana 30 milyondan fazla çimento üretimi yapan fabrikalarımız, sahip oldukları üretim kapasiteleriyle göz doldurmaktadır. Üretim yaparken şu ana kadar ödediğimiz 162 milyon dolar vergi ve 295 milyon dolar enerji faturası ülkemize sağladığımız katma değeri ortaya koymaktadır. Yatırım yapan ama aynı zamanda ortaklarına kar dağıtan holdingimiz; bu güne kadar toplam 91 milyon 440 bin dolarlık kar dağıtımı yapmıştır. 21 yılda 36 milyon dolardan fazla SSK primi yatıran şirketimiz şu ana kadar personeline toplam 168 milyon 500 bin dolar ödeme yapmıştır. Bizim için Er-Çim-San Holding’e bağlı tüm fabrika ve işletmelerde; yola çıktığımız ilk günde ortaya koyduğumuz ilkeleri etkin kılmak, ekonomik riskleri kontrol etmek kadar değerlidir. Büyümemizi ve atılımlarımızı; tüketicilerimizin, bayilerimizin, çalışanlarımızın, hissedarlarımızın ve diğer tüm paydaşlarımızın verdiği güçle devam ettirmekteyiz. Ortaklarımıza ve sorumlu olduğumuz insanlara karşı yönetim olarak gösterdiğimiz şeffaflık başarımızda önemli bir etkendir. Şirket olarak kısa vadeli kazanımlar yerine her zaman için sürdürülebilir karlılığı hedef aldık.”

Yücelik konuşmasını şu ifadelerle tamamladı; “İşin en başında ve de devamında; yaptığımız her şeyde, “bir numara” olmayı sıkça dile getiriyoruz. Allah’a şükür bu anlamda bize destek verenleri mahcup etmedik. Er-Çim-San Holding’in şu anki duruşu, yaptığımız onurlu ve gururlu mücadelenin en güzel ifadesidir. Bir kez daha katılımlarınızdan ve değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Mutlu, güzel, aydınlık, birlik ve beraberlik dolu günler diliyorum.

Toplantıda ETSO ve Er-Çim-San Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’in konuşmasının ardından, "Özelleştirmede Birliğin ve Dirliğin Önemi-ERÇİMSAN Örneği " konulu panele geçildi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahap Yağanoğlu’nun kolektif ruhun önemine işaret ettiği panelde, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Karabulut, “Doğu Anadolu’nun Kalkınma Şansı ve Özelleştirme”, İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zübeyir Saltuklu, “Sosyo-Kültürün Kalkınmaya Yansıması” ve Aşkale Çimento A.Ş. Genel Müdürü Nihat Kılıç ise, “Aşkale Çimento Fabrikası’nın Dünü, Bugünü” konulu birer sunum yaptı.

Panel sonunda Er-Çim-San Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve panelistlere plaket verildi. Ardından katılımcılara öğle yemeği verildi ve Aşkale Çimento Fabrikası’na bir gezi düzenlendi.

 
Arap Ülkelerinden Erzurum’a yatırım atağı
 
Fırat: ‘Yatırım ve hizmetten rahatsız oluyorlar’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Arap Ülkelerinden Erzurum’a yatırım atağı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen‘in daveti üzerine Arap ...
Konut Fiyat Endeksi Mart'ta yükseldi
En düşük yıllık değişimin gerçekleştiği düzeyler yüzde 2,34 ile TRB2 (Van, ...
‘Kop’u aştık da geldik’
Palandöken, ‘Esnafın sorunlarından en büyüklerinden birisi ülkedeki birliğin, ...
 
Gökçedere Yayla’sı yola kavuştu
Oltu’nun Gökçedere köyü yıllardır yayla yolunda çektikleri sıkıntı sona ...
DAİB’ten AVRASYA açılımı
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal ...
ÜNİDAP’da Eylem Planı gündemi
DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) Çalıştayı Bingöl’de gerçekleştirildi.
 
Bir müjde de Bakan Işık’tan
Bakan Işık, “Türkiye 2019 yılı ve 2023 yılı itibariyle kendi bölgesel ...
Erzurum’a 37 milyonluk yatırım
Türkiye enerji sektörünün köklü kuruluşu Ergaz’ın akaryakıt sektöründeki ...
Aziziyeli besicilere yeni destek
Aziziye ilçesinde yapılan kura çekimi ile 35 yetiştiriciye 231 damızlık ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Ramazan’ın Verdiği Mesajı Doğru Okumak
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Allah Ne Derse O Olur, Elbette, Ama..
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Tezin Karşısı
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Hele Bu Baş Bizim Olsun da Tıraş Kolay!
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
‘Ya Çare Sizsiniz, Ya da Çaresizsiniz’
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Baştan sona Erzurum Milletvekilleri
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva