ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Erzurumspor’dan Sekmen’e teşekkür
Erzurumspor’dan Sekmen’e teşekkür
Hayvan hırsızlığına karışan zanlı yakalandı
Hayvan hırsızlığına karışan zanlı yakalandı
‘Ermenistan Emperyalist güçlerin maşası’
‘Ermenistan Emperyalist güçlerin maşası’
Bir aile daha evladına kavuştu
Bir aile daha evladına kavuştu
7 terörist etkisiz hale getirildi
7 terörist etkisiz hale getirildi
HABERLER>EKONOMİ
29 Ağustos 2019 Perşembe - 16:50

Büyükşehir’den Çevreci Kış Turizmi Projesi

Büyükşehir Belediyesi, çevreci yönetim anlayışıyla bu kez turizm sektörüne yöneldi.

Büyükşehir’den Çevreci Kış Turizmi Projesi

Yaptığı çevre yatırımlarıyla Türkiye’nin örnek kurumları arasında gösterilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi, çevreci yönetim anlayışıyla bu kez turizm sektörüne yöneldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği (IPA II) kapsamında finanse edilen "Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi" ile Erzurum ve Bulgaristan’ın Bansko şehirleri arasında proje ortaklığı protokolü imzalandı. Proje kapsamında kış turizmi ve kayak merkezleriyle ünlü her iki şehirde hem enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturulacak ve hem de turizm merkezlerine yapılacak çevre yatırımlarıyla ilgili fizibilite çalışmaları yapılacak.

ÇEVRECİ KIŞ TURİZMİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği (IPA II) programı kapsamında tam not alan "Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi" (Environment Friendly Winter Tourism Cooperation), Erzurum’da gerçekleştirilen açılış toplantısıyla start aldı. Palan Otel’de düzenlenen proje açılış programına Erzurum Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Proje Yerel Ortağı KUDAKA’nın Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve yine Proje Eş Faydalanıcısı durumundaki Bulgaristan Bonska şehrinin Belediye Başkanvekili Ivaylo Borisov Rahov ve proje paydaşlarından temsilciler katıldı.

AYNALI’DAN ENERJİ KAYNAKLARI VURGUSU

Proje tanıtım filminin ardından bir konuşma yapan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, çevresel yatırımların önemine değindi. Aynalı, dünya nüfusunun giderek arttığını ve bu artışın sadece tüketim biçimlerini değil, aynı zamanda çevreyi ve doğal olarak ekosistemi de doğrudan etkilediğinin altını çizerek, “Gündelik yaşamın sürdürülebilmesi için hemen her alanda ihtiyaçlar artmakta ve bu ihtiyaçların giderilebilmesi için de, arayışlar bugün olmuş devam etmektedir. Tarım toplumundan endüstri toplumuna geçişle birlikte tüketimi giderek artan ve mutlaka karşılanabilir olması gereken faktörlerden birisi de, kuşkusuz enerjidir” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’İN ÇEVRECİ VİZYONUNU ANLATTI

Dünya genelinde tükenmeye yüz tutan enerji kaynaklarının, çağın en büyük tehditlerinden birisi olduğunu vurgulayan Aynalı, gelişmiş ülkelerde alternatif enerji kaynakları oluşturmaya yönelik çabaların da buna paralel olarak artış gösterdiğini kaydetti. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi’nin Erzurum’da uygulanabilirlik düzeyi oldukça yüksek modeller ortaya koyduğunu anlatan Genel Sekreter Aynalı, “Erzurum’un günlük ve yıllık güneşlenme sürelerini bir fırsat olarak görüp, çok sayıda güneş enerjisi santrali kurduk. Bu santraller sayesinde Erzurum’da bugün zahmetsiz bir biçimde elektrik enerjisi üretmeye ve böylece ekonomik bir döngü oluşturmaya başladık. Yine aynı anlayış doğrultusunda içme suyu arıtma tesisimizin giriş kısmına da bir hidroelektrik santrali kurarak, yıllardır boşa akan suyumuzdan elektrik enerjisi elde etmeyi başardık. Büyükşehir Belediyesi olarak; çöp depolama sahamızda kurduğumuz santral sayesinde, karbondioksitten 28 kat daha zararlı olan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürdük. Bu projemiz kapsamında bir yıldan fazla bir süredir hem elektrik üretiyor ve hem de bu yolla metan gazının atmosferimize salınımının önüne geçmiş oluyoruz. Bu girişimlerimiz, belediyecilik anlayışımızın merkezine aslında çevreci bir yaklaşımı oturttuğumuzun apaçık bir kanıtı durumundadır” şeklinde konuştu.

ERZURUM VE BANSKO ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Genel Sekreter Zafer Aynalı, konuşmasında “Çevreci Kış Turizmi Projesi”ne de değindi. Avrupa Birliği’nce desteklenen proje kapsamında Erzurum’daki kış turizm potansiyelleriyle benzer özellikler gösteren Bulgaristan’ın Bansko şehriyle işbirliği yapacaklarını belirtti.

Aynalı, “Kış turizm yoğunluğunun giderek arttığı her iki kentte, yani Erzurum ve Bansko’da hem enerji sarfiyatının önüne geçmeye ve hem de turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu enerjiyi doğal yollardan elde ederek çevreyi koruma altına almaya çalışacağız. Öyle ki, oluşturacağımız altyapı ve bulacağımız yenilenebilir enerji kaynaklarıyla belki de Palandöken kayak merkezi başta olmak üzere tüm tesislerdeki elektrik ihtiyacını bundan böyle kendimiz karşılayacağız” dedi.

“ÇEVRECİ KIŞ TURİZMİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında yürütülmekte olan "Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi" Avrupa Birliği (IPA II) kapsamında finanse edilecek. Şehir Eşleştirme Hibe programının genel amacı, AB katılım sürecinde Türkiye'nin yerel düzeydeki idari ve uygulama kapasitesinin geliştirilmesi olup, özel amacı ise şehir eşleştirme projeleri aracılığıyla Türkiye ve AB ülkelerindeki yerel idareler arasında AB katılım süreciyle ilgili alanlarda karşılıklı değişimi teşvik etmek için sürdürülebilir yapılar oluşturmak olacak.

PROJENİN YEREL ORTAĞI KUDAKA

Programda Dış işleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı lider kuruluş olup, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans İhale Birimi ise, programın sözleşme makamı suretiyle programın idari-mali uygulamalarından sorumlu olacak. Çevre Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve Vilayetler Birliği hibe programının üç kilit paydaşı olurken, programda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu projelerin tüm faaliyetlerinin onayından sorumlu olacak. Program kapsamında yürütülen "Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi" ile Erzurum ve Bulgaristan'ın Bansko şehri arasında bağ kurulması hedeflenerek proje ortaklığı sağlanmış olup, yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ise proje ortağı olarak rol aldı.

PROJENİN GENEL AMACI

Projenin genel amacı, kış turizminin yaygınlaştığı iki bölgede yerel yönetimlerin işbirliği ile enerji verimliliği konusunda farkındalık sağlanması ve önlemler alınması olacak. Projenin özel amacı ise, Palandöken ve Bansko kayak merkezlerinde enerji tasarrufu uygulamalarının artırılması, iki belediye arasında kış turizminde ortak işbirliğine yönelik protokol yapılması, iki bölgede alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dair yol haritası çıkarılması, Palandöken ve Bansko kayak merkezinde çevreci uygulamaların yaygınlaştırılması olacak.

DOĞAL KAYNAKLAR DAHA FAZLA TÜKETİLİYOR

Projenin temeli kayak merkezlerindeki yüksek elektrik sarfiyatı oluştururken, her iki kayak merkezinde de elektrik enerji sarfiyatının yüksek oluşu dikkat çekiyor. Her gün artan turist sayısı ve yeni yatırımlar neticesinde elektrik sarfiyatının büyük ölçüde artış gösterdiği gözlenirken, artan enerji harcamaları belediyeler için ilave maddi yüke neden olduğu gibi doğal kaynakların daha fazla tüketilmesine yol açıyor. Bu bağlamda proje kapsamında Erzurum Palandöken Kayak Merkezi ve Bulgaristan Bansko kayak merkezinde enerji etüdü fizibilite çalışması yapılacak. Fizibilite etüdü ile kayak merkezlerinin elektrik maliyetleri detaylandırılarak bu tüketimin hangi noktasında alternatif enerji kaynakları kullanılabileceği, yeni enerji yatırımlarının neler olabileceği veya enerji maliyetlerinin düşürülebilmesi için hangi önlemlerin alınabileceği hususunda öneriler sunulacak.

KARŞILIKLI KAYAK MÜSABAKALARI YAPILACAK

Projenin arka planında kış turizmi merkezlerinde çevreci yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlamak, yenilenebilir enerji uygulamaları ve çevrenin korunması gibi konularda farkındalık seviyesinin yükseltilmesi yer alacak. Bu bağlamda proje kapsamında Erzurum ve Bansko'da iki kayak müsabakası yapılacak. Bulgaristan Bansko'da yapılacak olan kayak müsabakasına Erzurum'dan 5 sporcu, Erzurum'da yapılacak olana ise Bansko'dan 5 sporcu katılım sağlayacak. Kayak müsabakaları sayesinde başta sporcular olmak üzere kayak merkezlerinin tanınırlığı sağlanırken, müsabaka alanlarında kullanılan proje görünürlük materyalleri ve çevre bilinci temalı materyaller sayesinde çevre bilinci konusunda farkındalık arttırılacak.

 
KUDAKA’da yatırım gündemi
 
Vali Memiş, Vali Epcim’i ziyaret etti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
KUDAKA’da yatırım gündemi
KUDAKA 114. Yönetim Kurulu Toplantısı Bayburt’ta gerçekleştirildi. Toplantıda ...
Doğu Anadolu ekonomisinde DAP sinerjisi
DAP Bölgesinde, Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında, ...
DAP’tan Bölgeye 400 milyonluk sulama yatırımı
DAP İdaresi ile paydaş kurumlar arasında 2019 yılında desteklenecek olan ...
 
İŞKUR’dan SÇP mesaisi
Erzurum İŞKUR İl Müdürü Abdulkadir Mutlu, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret etti.
Oral: ‘30 Ağustos destansı diriliş’
Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, 30 Ağustos ...
Süt Fabrikasının yenilenme işlemi tamamlandı
Gıda ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğüne (GHUAM) bağlı ...
 
Erzurum marka verileri açıklandı
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - TÜRKPATENT 2019 Temmuz dönemi marka başvuru verilerini paylaştı.
Büyükşehir’den üstyapı seferberliği
Büyükşehir Belediyesi, şehrin çehresini değiştiren yatırım ve projelerin ...
Erzurum’da 7 ayda 94 şirket kuruldu
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - TOBB 2019 Ocak - Temmuz dönemi birikimli kurulan ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Neyine Güvenip Horluyorsun?
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Erzurumspor, Üçte İki Yaptı
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Eğitim, Öğretim, Öğretmenim
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Geleceğin Güzeli
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva