ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
PKK'ya büyük darbe
PKK'ya büyük darbe
Şehitlerin kanı yerde kalmadı
Şehitlerin kanı yerde kalmadı
Erzurum’da 4 ayda 90 şirket kuruldu
Erzurum’da 4 ayda 90 şirket kuruldu
Erzurum sermayede 4’üncü ayı 4’üncü kapattı
Erzurum sermayede 4’üncü ayı 4’üncü kapattı
Erzurum’un 2019 Trafik Gerçeği
Erzurum’un 2019 Trafik Gerçeği
HABERLER>TÜRKİYE
24 Nisan 2019 Çarşamba - 19:04

‘Belgeler elimizde’

Erdoğan, “Daha 25 sene önce Ruanda'da 800 bin insanı soykırımda kimlerin öldürdüğü aşikardır, failleri Fransızlardır, kalkıp bize ders veriyor Fransızlar. Cezayir’de yüz binlerce insanı katleden, soykırıma uğratan yine Fransızlardır. Bunlar belgelerle elimizde” dedi.

‘Belgeler elimizde’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Daha 25 sene önce Ruanda'da 800 bin insanı soykırımda kimlerin öldürdüğü aşikardır, failleri Fransızlardır, kalkıp bize ders veriyor Fransızlar. Cezayir’de yüz binlerce insanı katleden, soykırıma uğratan yine Fransızlardır. Bunlar belgelerle elimizde” dedi.

ARŞİVLERİMİZİN GELİŞİMİ, VİZYONU VE TARİH ARAŞTIRMALARINA KATKISI SEMPOZYUMU

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Türk Tarih Kurumu organizesinde Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamların, soykırımların, işkencelerin, insanlık dışı muamelelerin tamamının altı kazıldığında bugün Türkiye’nin karşısına ‘soykırım, demokrasi ve özgürlük’ diye yaygara koparanların olduğunun görüleceğini söyledi. Bugüne kadar Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devletin iddialarını arşiv belgeleri ile ispat edemediğini de kaydeden Erdoğan, Fransa başta olmak üzere sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile ortalığı bulandıranların hiçbirinin hakikat diye bir derdi olmadığını ifade etti.

YENİ YÖNETİM SİSTEMİ VE DEVLET ARŞİVCİLİĞİ

Yeni yönetim sisteminde Devlet Arşivleri Başkanlığının doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlandığını ve bu durumun kamunun belge yönetimi ile arşiv birikimine verilen ehemmiyetin bir işareti olduğunu, arşivin milletin ve devletin hafızası olduğunu belirten Erdoğan, “Hafızası olmayan milletler nereden geldiklerini, bugün nerede durduklarını ve nereye gideceklerini bilemezler. Güçlü bir arşiv geleneği aynı zamanda güçlü bir devlet geçmişinin ifadesidir. Biz her fırsatta 2 bin 200 yılı aşkın devlet geleneğine, coğrafyamızda da bin yıllık bir geçmişe sahip olduğumuzu ısrarla söylüyoruz. İşte bu devlet geleneğimizin ve yaşadığımız topraklardaki geçmişimizin en büyük dayanağı tarih çalışmaları ile zengin arşiv birikimimizdir. Hep yanarım Süleymaniye’deki kütüphanelerimizin, arşivlerimizin haline. Bizi Kağıthane’deki yeni yerin yapımını da özellikle o itmiştir. Özellikle Osmanlı dünyada en iyi kayıt tutan ve bunu muhafaza eden devletlerin başında gelir. Bugüne kadar Osmanlı arşivinde yürütülen çalışmalarla 31 milyon belge, 275 bin devlet, özellikle defter tasnif etmiştir. Cumhuriyet arşivinde bulunan 40 milyon belgenin dörtte biri ile 117 bin defterin dörtte üçü tasnif edilmiş durumdadır. Cumhuriyet döneminde, özellikle de ilk yıllarda maalesef bu hazinenin kıymeti bilinememiş, önemli bir kısmı heba edilmiştir” diye konuştu.

DİJİTALLEŞME PROJELERİ

Dijitalleşme projeleri ile devlet belgelerinin önemli bir bölümünün bilgisayar ortamında güvence altına alındığını belirten Erdoğan, “Osmanlı arşivindeki 33,5 milyon belge ve 8 milyon defter görüntüsü, cumhuriyet 19 milyon belge ve 2 milyon defter görüntüsü dijitalleştirilmiştir. Belgelerin restorasyonu konusunda önemli adımlar atılmıştır” şeklinde konuştu.

Rami Kışlası’nda kütüphane ile birlikte yanında bu tür çalışmaların yapılabileceği birimler kuracaklarını belirten Erdoğan, Ankara’da 5 milyon ciltlik bir kütüphanenin bitmek üzere olduğunu ve bu kütüphanenin 24 saat hizmet vereceğini kaydetti.

“YENİ NESİLLERİN KAFASINDA SANKİ MİLLETİMİZİN TARİHİ 1919’DA BAŞLIYOR"

Mevcut arşivin korunması yanında devlet belgelerinin nasıl muhafaza ve tasnif edileceği konusunda geçmişte ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Erdoğan, “Devlet Arşivleri Başkanlığını Cumhurbaşkanlığına bağlayarak belirsizlikleri ortadan kaldırdık. Arşivciliğimizin önünde yeni bir dönem açmış bulunuyoruz. Meclis ve istihbarat dışındaki tüm kurumlarımızın arşivleri artık merkezi olarak yönetiliyor. Bundan sonra devlet belgelerimizi ecdadımızın hassasiyetinde koruyacak ve değerlendireceğiz. Tek parti döneminde milletimizin geçmişi ile bağlarının kopartılmasına yönelik yanlış bir politika izlenmiştir. Osmanlı’yı reddeden, Selçuklu’yu görmezden gelen, İslam medeniyetine düşman kesilen, Türk tarihini daracık bir kovuğa hapsetmek isteyen kısır bir anlayış türetilmiştir. Yeni nesillerin kafasında sanki milletimizin tarihi 1919’da başlıyor, daha öncesi bize ait değil gibi bir yaklaşım nakşedilmeye çalışılmıştır. Evlatlarımız kendilerine okul kitaplarında anlatılan tarih ile babalarından, çevrelerindeki alim büyüklerinden tevarüs ettikleri bilgiler arasında şaşırıp kalmışlardır. Milletimiz o engin irfanı ile bu dayatmayı reddetmiş ve tarihine sahip çıkmıştır. Buna rağmen yaşanan süreçte ortaya çıkan tahribatı küçümsemek mümkün değildir. Arşivcilik açısından baktığımızda dahi karşımızda eşsiz bir hazine durduğunu görüyoruz. Osmanlı arşivi öyle bir hazine ki, sadece ülkemizin değil aynı zamanda 40’dan fazla devletin geçmişini içinde barındırıyor. Türkiye arşivlerinde kendisi ile birlikte dev bir coğrafyanın hafızasını saklıyor. Bugün bölgemizdeki pek çok uluslararası sorunun çözümünün Osmanlı arşivlerinde aranması boşuna değildir. Bölgemizdeki kimi ülkeler ve örgütler hem haydutlukla, zorla, baskıyla, hileyle demografiyi değiştiriyor hem de buna hukuki kılıflar uydurmaya çalışıyor. Bunlara diyoruz ki, bizim arşivlerimizdeki kayıtlar bu bölgelerin gerçek sahiplerini tüm açıklığı ile ortaya koymaktadır. Coğrafyada adalet yeniden tesis edildiğinde elimizdeki belgelerin yardımı ile inşallah hak yerini bulacaktır” şeklinde konuştu.

OSMANLI TÜRKÇESİ

Osmanlı Türkçesinin yaygınlaştırılmasının tarih ile bağları güçlendirmenin yanında kültürel zenginlik açısından çok büyük fayda sağlayacağını söyleyen Erdoğan, “Osmanlı Türkçesine savaş açanların amacı bu günkü alfabemizi ve Türkçemizi savunmak asla değildir. Asıl gaye milletimizin mazisi ile olan bağlarını tümden kesmektir. Sadece Osmanlı değil, cumhuriyet tarihini hakkı ile çalışmak için de Osmanlı Türkçesini bilmek elzemdir, gereklidir. Gazi Mustafa Kemal’den İsmet İnönü’ye, Celal Bayar’dan Kenan Evren’e kadar cumhuriyet dönemi devlet adamlarının önemli bir bölümü notlarını Osmanlı Türkçesi ile tutmuştur. Elimizde bunun belgeleri var. Elimizdeki arşiv hazinesine başka bir ülke sahip olsaydı inanın tüm dünya bizim arşivlerimizi konuşuyor olurdu. Böyle bir durumda arşivlerimiz üzerine onlarca roman yazıldığını, film çekildiğini, dizilere konu olduğunu görürüz. TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin tek başına Osmanlı tarihine olan ilgiliyi artırdığını biliyorsunuz. Dünyanın neresine gidersem, gittiğim yerlerde bana Diriliş’ten bahsediyorlar. I ülkelerde bunu izlediklerini anlatıyorlar. Bu örnek bize önümüzdeki dönemde tarihimizle ve bilhassa arşivlerimizle ilgili benzer çalışmalara ağırlık vermemiz gerektiğine işaret ediyor” açıklamasında bulundu.

“RUANDA’DA, CEZAYİR’DE YÜZBİNLERCE İNSANI KATLEDEN, SOYKIRIMA UĞRATAN YİNE FRANSIZLARDIR”

Ermeni meselesi ve terörle mücadele üzerinden Türkiye’ye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkışanlara bakıldığında hepsinin de kanlı bir geçmişe sahip olduğunun görüleceğini söyleyen Erdoğan, “Her fırsatta iftira attıkları bizim ecdadımız ise gönülleri fethederek hakimiyet alanını genişletmiştir. Batı dünyasının bugün dünyanın hakim gücü haline gelmesi, değerlerinin yüceliği yahut fikirlerinin mükemmelliği ile gerçekleşmiş değildir. Bu hakimiyetin gerisinde batı toplumlarının kendi çıkarlarını her türlü değerin üzerinde tutarak insana ve tabiata karşı yürüttüğü acımasız savaş vardır. Son asırlarda insanlığın yaşadığı büyük kıyımların ve acıların sorumlusu veya kışkırtıcısı bu gün insan hakları ve özgürlükleri havarisi ve maskesi takanlardır. Bu vahşetlerin, katliamların, soykırımların ve işkencelerin hiçbirisinde bizim dahlimiz bulunmadığı gibi çoğu defa biz bunun mağduru olduk. Haçlı Seferlerinde o dönemin dünyasında çok büyük bir rakamı ifade eden 4 milyon insanın ölümünün sorumlusu ne Türkler ne de Müslümanlardır. Sömürgecilik yoluyla ekonomik refah tesis etmek için dünyanın dört bir yanında 50 milyon insanın vahşice katledilmesinin sorumlusu da Türkler veya Müslümanlar değildir. Amerika kıtasındaki kadim medeniyetlerin ve halkların yok edilmesinin altında bizim ecdadımızın imzası yoktur. 70 milyon insanın ölümü ile tarihin en büyük kıyımlarının yaşandığı birinci ve ikinci dünya savaşlarını kimlerin çıkarttığı bellidir. Soykırımdan bahsedenler 80 yıl önce Avrupa’da başlattıkları Yahudi avını, toplama kamplarını herhalde hafızalarından silmiş durumdalar. Milyonlarca Kırım Tatarını ve Ahıska Türkünü bir gecede trenlere doldurup ölüme gönderenleri biz unutmadık ve unutmayacağız. Masumların Libya ve Cezayir çöllerinde yankılanan feryatlarını bugün bile duyuyor, yüreğimizde hissediyoruz. Oralardaki zulüm ve katliamların sorumlusu da Müslümanlar değildir. Daha 25 sene önce Ruanda'da 800 bin insanı soykırımda kimlerin öldürdüğü aşikardır, failleri Fransızlardır, kalkıp bize ders veriyor Fransızlar. Cezayir’de yüzbinlerce insanı katleden, soykırıma uğratan yine Fransızlardır. Bunlar belgelerle elimizde. Bunlar yaptıkları dezenformasyon ile tüm dünyayı aldatmanın gayreti içinde oldular. Şuandaki devlet başkanına da söyledim, bu işlerde yenisin, Cezayir’de yaptığınız katliamları çok iyi biliyoruz, Ruanda’da yaptığınız katliamları çok iyi biliyoruz. Afrika’da helikopterlerle inip oradaki elmasları, altınları toplamak için nasıl katliamlar yaptığınızı biz çok iyi biliyoruz. Ama insanlığa öyle bir dezenformasyon yapıyorlar ki insanlık zannediyor ki, bunlar iyi insanlar, kimi aldatıyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda Bosna’da Karabağ’da Arakan’ın milyonlarca masum insanları katledenlere kimlerin seyirci kaldığını, kimlerin örtülü destek verdiğini de gayet iyi biliyoruz. 1912 yılından 1919 yılına kadar Balkanlar’da 2 milyon, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da 2 milyona sivil kardeşimiz sırf Türk ve Müslüman oldukları için katledildiler. Bugün Suriye’de, Irak’ta, Afrika’nın çeşitli yerlerinde ölen milyonlarca gerçek katilinin kimler olduğunu söylemeye gerek yok. Katliamların, soykırımların, işkencelerin, insanlık dışı muamelelerin tamamının altını kazıdığınızda karşısına, bugün bizim karşımızda soykırım, demokrasi ve özgürlük diye yaygara koparanları göreceksiniz” dedi.

“TEHCİR BAŞKA BİR ŞEY, KATLİAM BAŞKA BİR ŞEYDİR”

Tarihi gerçeklere rağmen Türkiye’yi Ermeni meselesi üzerinden köşeye sıkıştırmak isteyenlerin yüzlerine her fırsatta kanlı geçmişlerini çarpacaklarını söyleyen Erdoğan, “Doğu Anadolu Bölgemizdeki Müslüman ahaliyi kadın, çocuk, ihtiyar demeden katleden Ermeni çetelerini ve onlara destek verenlerin tehciri böyle bir dönemde yapılabilecek en makul davranıştır. Tehcir başka bir şey, katliam başka bir şeydir. Kimi aldatıyorsunuz. Buradan yine haykırıyorum, tüm dünya şunu bilmeli, biz arşivleri sonuna kadar açtık, Ermeniler, varsa arşivlerinizi açın, tüm dünya, üçüncü ülkeler, varsa arşivlerinizi açın. Bütün arşiv incelemelerinde yetkili olanlar çalışsınlar ortaya çıkan tablodan sonra siyasiler olarak bizler konuşalım. Siyasetçinin işi arşivler noktasında bunları incelemek değildir, anlamazlar bundan. Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır. Bizim gizlimiz yok. Bugüne kadar Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devlet iddialarını arşiv belgeleri ile ispat edememişlerdir. Hepsine de bunları söyledim. Fransa başta olmak üzere sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile ortalığı bulandıranların hiç birinin hakikat diye bir derdi olmadığını biz zaten biliyoruz. Tüm dünyanın bilmesini istiyoruz” diye konuştu.

FOTO:  HABER FOTOĞRAFI CUMHURBAŞKANLIĞI WEB SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

 

 
Erdoğan’dan ‘Türkiye İttifakı’ açıklaması
 
İspir’de taş yüklü kamyon devrildi: 1 ölü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan’dan ‘Türkiye İttifakı’ açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Benim Türkiye İttifakı ile ilgili kastım, cumhurdan ...
‘Çocuk kalbinden daha geniş bir umman yok’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Savaşların, çatışmaların, açlık ve ...
Bu coşku ebediyyen dinmesin
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz ...
 
“Türkiye dimdik ayaktadır”
Erdoğan, “Ülkemdeki ekonomik durumla alakalı Batı dünyasının belli kesimleri ...
"Türkiye, bölgesinin kaderidir"
Akar, "Coğrafya, bir ulusun kaderidir derler. Biz ise Türkiye, bölgesinin ...
Yıldırım: “Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz”
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Sahtekarlığın ...
 
Çavuşoğlu: "Tarihimizde soykırım yoktur"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Tarihimizi, özellikle de kendi tarihini ...
Erbaş: “Terör örgütleri, hepimizin ortak düşmanıdır”
Yeni Zelanda’da geçtiğimiz günlerde terör saldırısı sonucu 51 Müslümanın ...
Başkan Erdoğan’dan Dava Adamı’ tarifi
"Biz rükudan başka yerde eğilmeyecek başlar, gerektiğinde bir hilal uğruna ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Kalp Krizinden Ölümde Dünya Birincisi Olmamalıyız!
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Yapının Saygını
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Allah Ne Derse O Olur, Elbette, Ama..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Hele Bu Baş Bizim Olsun da Tıraş Kolay!
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
‘Ya Çare Sizsiniz, Ya da Çaresizsiniz’
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Baştan sona Erzurum Milletvekilleri
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva