ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Kardan adama maske takıp korona aşısı yaptı
Kardan adama maske takıp korona aşısı yaptı
Feci kazada ölü sayısı 3’e yükseldi
Feci kazada ölü sayısı 3’e yükseldi
Yılmaz: ‘2021 yenilenme ve reform yılı olacak’
Yılmaz: ‘2021 yenilenme ve reform yılı olacak’
DAP personeline “Proje Yönetimi” eğitimi
DAP personeline “Proje Yönetimi” eğitimi
Öğretmenlerden eTwinning projesi
Öğretmenlerden eTwinning projesi
HABERLER>TÜRKİYE
14 Nisan 2019 Pazar - 17:37

Başkan Erdoğan’dan Dava Adamı’ tarifi

"Biz rükudan başka yerde eğilmeyecek başlar, gerektiğinde bir hilal uğruna batacak güneşler gibi bir nesli hazırlamamız lazım" diyen Erdoğan "Dava adamı önce davasının ne olduğunu bilecek. En ufak bir savrulmada merkezi bırakıp başka yerlerle kaçmayacak. ‘ dedi

Başkan Erdoğan’dan Dava Adamı’ tarifi

"Biz rükudan başka yerde eğilmeyecek başlar, gerektiğinde bir hilal uğruna batacak güneşler gibi bir nesli hazırlamamız lazım" diyen Erdoğan "Dava adamı önce davasının ne olduğunu bilecek. En ufak bir savrulmada merkezi bırakıp başka yerlerle kaçmayacak. ‘ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu eleştirerek, "Bu kesim öyle bir savrulma yaşamış ki Cumhuriyet döneminde ülkemize kazandırdığımız en büyük cami olan büyük Çamlıca cami için dahi ‘gereksiz’ diyecek bir yere gelmiştir. Biz siyasi rekabetle kadim davamızı, yolunda verdiğimiz mücadeleyi birbirinden ayrı tuttuk. Bu şekilde davrananların tek parti döneminden beri mücadele ettiğimiz zihniyetle tamamen aynı kulvara girdikleri anlaşılıyor" dedi.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ GENEL KURULU

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Kurulu Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel Kurul’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve çok sayıda davetli katıldı.

Genel Kurul’da katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmam Hatip Lisesinde okuduğu yıllara ait anılarını anlattı. O yıllarda bazı öğretmenlerinin, "Niye buraya geldiniz. İmam mı olacaksınız? Cenaze yıkayıcısı mı olacaksınız? dediğini hatırlatan Erdoğan, "Bununla bir yılgınlık veya anne babanızla bunun kavgasını verin gibi aba altından sopa gösterirlerdi. Hamdolsun bu oyunlara gelmedik, tam aksine bu oyunlar bozuldu ve bugünlere geldik. Kendi hayatımıza bakarak bunun öyle değil böyle olacağını gösterdik. Tek tipçi dayatmalarına karşı İmam Hatipliler milletimizin kendi öz değerlerine uygun ve gerçek anlamda kuşatıcı insan yetiştirmek için öne çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

"GALATASARAY LİSESİNDE OKUYAN DA KABATAŞ LİSESİNDE OKUYAN DA EVLADIMDIR"

Günümüzde bir İmam Hatip markasının oluştuğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bunu söylerken İmam Hatip okullarını bir kenara, Fen Liselerini bir kenara böyle bir ayrım için söylemiyorum. Bunu sadece nasıl bir Galatasaray Lisesinden mezun olan Galatasaray Lisesini, Kabataş Lisesinden mezun olan Kabataş Lisesini marka olarak ortaya koymuşsa, ben de bir İmam Hatipli olarak bunu ortaya koymaya çalışıyorum. Zaten bulunduğum makam gereği böyle bir ayrımı yapamam. Benim için İmam Hatipte okuyan da evladımdır, Galatasaray Lisesinde okuyan da evladımdır, Kabataş’ta okuyan da evladımdır, tüm Anadolu’da okuyan da evladımdır. Bu aldığımız terbiyenin gereğidir. Türkiye tek parti devrinin milletimizi topyekun mankurtlaştırmayı hedef alan hastalıklı zihniyetinden kısmen de olsa kurtulabilmişse, İmam Hatipler etrafında yürütülen mücadele sayesindedir" şeklinde konuştu.

Törende kendisi cezaevinde olduğu dönemde İmam Hatip Lisesinden mezun olan oğlu Bilal Erdoğan ve arkadaşlarına yazdığı mektubu okuyan Erdoğan, "Sizin için bugünün ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Bu bilinçle hepinizi yürekten selamlıyorum. Bu onurlu gününüzde yanınızda olduğumu özellikle bilmenizi istiyorum. Yanınızdayım çünkü ben de sizden birisiyim. Bu sıfatı hep onurla taşıdım. Bundan sonra da nerede hangi şartlarda olursam olayım onurla taşımaya devam edeceğiz. Yanınızdayım çünkü oğlum sizin aranızda, sizden biri. Bu sevinçli biraz da hüzünlü gününüzü bir kez daha kutluyorum. Hüznünüz imam hatipli olmanız dolayısıyla size reva görülen muameleden dolayıdır. Şu anda cezaevinde bulunuyor olmaktan daha derin bir acıdır bu. İnanıyorum ki buraya kadar dayanan sevgili oğullarım, kızlarım siz daha zor olanına da dayanacak yapıdasınız. Değil mi ki yaprak dökümü gibi arkadaşlarınızın her biri bir yere savrulurken siz buradaydınız, İmam Hatip Lisesindeydiniz. Öyle ise üzülmeyin, yarına ilişkin umutsuzluğa düşmeyin. Sizler birer meşalesiniz bu karanlık günlerimize" diye konuştu.

"İMAM HATİPTE HANGİ DERSLERİN OKUTULDUĞUNU BİLE BİLMİYOR"

Türk milletinin inancı, tarihi ve kültürü ile kavgalı olanların ilk olarak İmam Hatipleri hedef aldığını söyleyen Erdoğan, "Şu anda ana muhalefet başındaki zat oturuyoruz nasıl olduysa bir kere bizim külliyeye geliverdi. Sayın Bahçeli ile beraberiz. Üçlü şekilde oturuyoruz. Konuşurken imam hatip okullarında hangi derslerin okutulduğunu dahi bilmiyor. Sadece Arapça, Fıkıh, Hadis gibi dersler var zannediyor. Ona tarih, coğrafya, felsefe gibi derslerin de okutulduğunu söyledim. Saf saf duruyor. Neymiş Kadıköy’de 5-6 imam hatip okulu fazla" açıklamalarında bulundu.

"SEN BU HESABI KALK BİR DE KANUNİ’YE SORSANA, FATİH’E SORSANA"

Çamlıca Camii ile ilgili açıklamalarıyla tepki toplayan Saadet Partili lideri Temel Karamollaoğlu’nu da eleştiren Erdoğan, "Birisi de çıkmış diyor ya ‘Büyük Çamlıca’ya 60 bin kişilik caminin ne gereği var.’ Nereden nereye. Bu hesabı kalk bir de Kanuni’ye sorsana, Fatih’e sorsana. Bir ağacı ne kadar budarsanız budayın kökleri sağlam kaldığı sürece büyümeye, yeşermeye devam eder. Ağacı yok etmenin en etkili yolu köklerini kurutmaktır. İmam Hatiplere saldıranlar milletimizin köklerini kurutmak istiyorlar. Bu okullar tüm eksikliklerine, sıkıntılarına rağmen milletimizin kökleri ile gövdesi arasındaki bağı temsil ediyor. İşte bir ara malum öğrenci sayısı 600 bine çıktı. Ondan sonra budadılar 60 bine indirdiler. Şu anda 1 milyon 300 bin civarında bir öğrenci potansiyeline sahip hale geldik. Temennimiz niteliği de arttırmak" dedi.

"İMAM HATİPLERİN MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZDEKİ PAYI MÜTEVAZİ BİR SEVİYEDE"

28 Şubat döneminde İmam Hatip okullarının tamamen kapatılmaya çalışıldığını hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz direkt İmam Hatipten çıkıp üniversiteye gidenlerden olamadık. Gittik bir de fark imtihanlara girdik, üniversiteye öyle geçtik. Hep bu çileleri bize yaşattılar. Bize bunlar sürekli bu engellerle hendekler atlattılar. Belki İmam Hatip binalarının kapılarına kilit vurdular ama milletimiz gönlündeki ateşi söndüremediler. Bugün bin yıl sürecek denen 28 Şubat zihniyetinden geriye pek bir şey kalmadı ama köklerini kurutmaya çalıştıkları medeniyet ağacımız çok daha gür şekilde yaşamaya devam ediyor. Onlar şunu bilmiyorlardı. Güç bizde zannediyorlardı. Halbuki galip olan sadece Allah’tır. Hamdolsun öyle de oldu. 2002 yılında seçimi kazanıp göreve geldiğimizde İmam Hatip orta bölümleri zaten yoktu. Bugün yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencisi ile 3 bin 444 okulu ile artık ortada farklı bir yapı söz konusu. Tüm lise öğrencileri içerisinde İmam Hatip oranı yüzde 11.8. Bu rakamlar bile bazılarının gözüne batıyor. İmam Hatiplerin milli eğitim sistemimizdeki payı mütevazi bir seviyede. Niye rahatsız ediyor?"

"DAVA ADAMI EN UFAK BİR SAVRULMADA MERKEZİ BIRAKIP BAŞKA YERLERE KAÇMAYACAK"

"Biz rükudan başka yerde eğilmeyecek başlar, gerektiğinde bir hilal uğruna batacak güneşler gibi bir nesli hazırlamamız lazım" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Bu yolda gayretlerimizi arttırmamız lazım. İmam Hatipli olmak demek aynı zamanda dava adamı olmak veya buna talip olmak demektir. Ama dava adamı önce davasının ne olduğunu bilecek. Öğrendiklerinden hareketle kendi nefsinden başlayarak, ailesine, arkadaş çevresine, şehrine, ülkesine ve tüm aleme uzanan silsile çevresinde nerede durduğunun farkında olacak. Davasını hayatında da yaşayacak. En ufak bir savrulmada merkezi bırakıp başka yerlerle kaçmayacak. Şu anda bakıyoruz bazı yerlerde seçimlerde falan Allah selamet versin. Hemen anında sendika değiştirmelere, şunlar bunlar herkes savrulmaya başladı. Bu dava adamı olmak değil. Şayet davamızı yaşamıyorsak bu yöndeki gayretlerin neticeye ulaşması mümkün değil."

"TEK PARTİ DÖNEMİNDEN BERİ MÜCADELE ETTİĞİMİZ ZİHNİYETLE TAMAMEN AYNI KULVARA GİRDİKLERİ ANLAŞILIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu eleştirmeye devam ederek, "Son dönemde en büyük medeniyet davamızda omuz omuza olmamız gerekirken bambaşka mecralara yönelenler olduğunu üzülerek takip ediyorum. Bu kesim öyle bir savrulma yaşamış ki Cumhuriyet döneminde ülkemize kazandırdığımız en büyük cami olan Büyük Çamlıca cami için dahi ‘gereksiz’ diyecek bir yere gelmiştir. Biz siyasi rekabetle kadim davamızı yolunda verdiğimiz mücadeleyi birbirinden ayrı tuttuk. Biz bu ülkede kimlerin camilerimizi ahır halinde dönüştürdüğünü iyi biliriz. Sadece Fatih sınırları içerisinde 400’e yakın mescit kapatılmıştır. Kim? Bu malum CHP tarafından. Bunların bir kısmını biz yeniden inşa ve ihyaya başladık. Bunların onları yaptı biliyoruz ama bunları kalkıp da 6 oka 7’nci bir ok ilave etmek suretiyle oradan bir şeyler kapanlar bunu söylemeye gayret ederse kusura bakmasınlar herhalde milletim gereken dersi gerektiği yerde verecektir. Günlük siyasette farklı düşünmek, hatta seçimlerde farklı saflarda yer alma bir yere kadar anlaşılabilir bir durumdur ama Büyük Çamlıca Camii başta olmak üzere doğrudan medeniyet davalarımız sembolleri ile ilgili konularda ortaya konan yanlış tavırların izahı olmaz. Bu şekilde davrananların tek parti döneminden beri mücadele ettiğimiz zihniyetle tamamen aynı kulvara girdikleri anlaşılıyor. Seçimlerde başlayan iş birliği öyle anlaşılıyor ki hızla hayatın bütün alanlara yayılıyor. Rabbimden yanlış yollara sapanların akıllarını ve gönüllerini aydınlatmasını temenni ediyorum" dedi.

 
Bahçeli’den sert tepki
 
Uslu baskılara dikkat çekti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çavuşoğlu “Fransa'nın kendi tarihine bakması lazım”
Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 24 Nisan kararnamesine ilişkin, ...
“Ne yazık ki, bu dünya garip bir dünya.
Erdoğan, “Ne yazık ki, bu dünya garip bir dünya. Darbeye karşı olduklarını ...
“Anlayacakları dilden mesajlar vereceğiz”
Erdoğan, “Sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoru ...
 
Şentop küresel vicdana seslendi
Şentop, ‘Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde ...
Oktay: 'Hak ve hakikat kırmızı çizgimiz'
Oktay, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin ...
Başkan Erdoğan: 'Herkes haddini bilecek'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'ye, iç işlerine karışma gayreti içinde ...
 
Bahçeli: “Bedeli çok ağır olur”
Bahçeli, “Türkiye’den bir Venezuela çıkarma arayışına hiç kimse heves ...
‘Biz sadece rabbimin huzurunda eğiliriz’
Erdoğan: “Beka meselesi konusundaki hassasiyetimize sahip çıkan tüm vatandaşlarıma, ...
Erdoğan: "Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Ya Erzurumspor’a Yıldızlar Gelmek İstemiyordu?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Başarının Engeli
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Karın Yolculuğu..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Kalemi İle Âlemi Güzelleştiren Bahtiyar İnsanlar
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
31 Yıllık SP'li siyasetçinin istifası hangi anlama geliyor?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva