ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Pasinler’de trafik kazası: 1 ölü 3 yaralı
Pasinler’de trafik kazası: 1 ölü 3 yaralı
‘15 Temmuz’u unutmak ihanete kapı açmaktır’
‘15 Temmuz’u unutmak ihanete kapı açmaktır’
Selzede Taşdemir gözyaşlarıyla uğurlandı
Selzede Taşdemir gözyaşlarıyla uğurlandı
‘15 Temmuz Büyük Türk Milleti’nin yeniden dirilişidir’
‘15 Temmuz Büyük Türk Milleti’nin yeniden dirilişidir’
'Şahlanışımıza hiçbir güç pranga vuramaz'
'Şahlanışımıza hiçbir güç pranga vuramaz'
HABERLER>TÜRKİYE
26 Şubat 2020 Çarşamba - 01:02

Bahçeli, ''Hocalı tükenmeyen bir Türk sevdasıdır"

Bahçeli, "Hocalı dinmeyen çığlık, bitmeyen acı, tükenmeyen bir Türk sevdasıdır. Hocalı’nın yaraları derindir, yamaçları serindir, yanakları engindir. Tam 28 yıldır Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabası Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde bir sancıdır.' dedi

Bahçeli,  Hocalı tükenmeyen bir Türk sevdasıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "(İdlib) Bizim haklarımıza, egemenlik ilkelerimize, güvenlik ve bekamıza saldıran ve kumpas kuran hangi güç veya ülke olursa olsun karşı karşıya gelmemiz kaçınılmazdır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu. 28 yıldır Dağlık Karabağ'ın Hocalı kasabasının Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde sancı olduğunu kaydeden Bahçeli, "Hocalı dinmeyen çığlık, bitmeyen acı, tükenmeyen bir Türk sevdasıdır. Hocalı’nın yaraları derindir, yamaçları serindir, yanakları engindir. Tam 28 yıldır Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabası Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde bir sancıdır. Karabağ, Azerbaycan’daki Kür ve Aras nehirleriyle Ermenistan sınırları içinde bulunan Gökçe Gölü arasında yer alan, batıda Ermenistan sınırına, güneyde İran sınırına yaklaşan bölgenin adıdır ve burası kadim bir Türk yurdudur. Dağlık Karabağ, Karabağ’ın kuzeyden güneye 120 kilometre, doğudan batıya 35-60 kilometre uzunluktaki dağ ve ovalardan oluşan kısmıdır" ifadelerini kaydetti.

"HOCALI KATLİAMI GEÇTİĞİMİZ YÜZYILIN EN VAHİM OLAYLARINDANDIR"

Dağlık Karabağ bölgesinin hukuken Azerbaycan toprağı olduğunu ancak 28 yıldır Ermenistan işgalinde olduğunu ve Dağlık Karabağ'ın Kafkasya'nın en stratejik noktalarından birisi olduğunu hatırlatan Bahçeli, şöyle konuştu: "1992 öncesinde Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölge olan Dağlık Karabağ, Kafkasya’nın en stratejik noktalarından birisidir. 1826’da Karabağ Hanlığı’nı işgal eden Rusya, bölgede Ermeni nüfusun arttırılmasını devamlı teşvik etmiş, Türklüğü sindirmeye ve tasfiyeye uğraşmıştır. 1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesi, Ermeni çeteleri ve 366.Rus Motorize Alayı’nın Hocalı’da gerçekleştirdiği katliam geçtiğimiz yüzyılın en vahim olaylarındandır. Büyük şairimiz merhum Şehriyar, 'Kurt kurtla dolaşır, itler itle' derken haksız mıdır, yalan mıdır, asılsız mıdır? Elbette kurt kurtla, it de itle gezip tozacak, emel ve hedef birlikteliği yapacaklardır. Resmi verilere göre 106’sı kadın, 63’ü çocuk, 70’i yaşlı olmak üzere 613 soydaşımız Hocalı’da şehit edilmiş, 76’sı çocuk 487 soydaşımız ağır yaralanmıştır. Bin 275 soydaşımız esir alınmıştır. Bunların 150’sinden hala haber yoktur. Gayri resmi verilere göre de şehit olan soydaşımızın sayısı bin 300’dür. Hocalı katliamı, Karabağ Savaşı’nın yaşandığı bölgelerde büyük yankı uyandırmış, soydaşlarımız Karabağ ve çevresindeki yerleşim yerlerini boşaltmak durumunda kalmışlardır. Bunun sonucunda Ermeniler haksız ve hayasız şekilde, Kubatlı, Zengilan, Cebrail, Fuzuli ve Ağdam’ı ele geçirmişlerdir. 1 milyon Azerbaycan Türk’ü işgal edilen topraklardan göç etmiştir. Sovyetler Birliği çöktükten sonra Büyük Ermenistan hayaline kapılan Levon Ter-Petrosyan Türk düşmanlığını geçim kapısı haline getirmiştir. Sonuç itibariyle Dağlık Karabağ’ın istilası dünyanın gözü önünde vuku bulmuştur."

"HOCALI’DA, SOYKIRIM SUÇU İŞLENMİŞTİR"

Azerbaycan topraklarının beşte birini işgal eden Ermenistan'ın Türk yurdundan halen çekilmediğini, buna hiçbir zaman yanaşmadığını ve Hocalı'da soykırım yapıldığını bildiren Bahçeli, "Dağlık Karabağ inim inim inlemektedir. Ne Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), ne MİNSK grubu, ne de diğer uluslararası oluşum ve çözüm girişimleri fayda sağlamamış, sonuç vermemiştir. Hatta 1993 Mart ayında, Ermeniler Kelbecer’e saldırasıya kadar uluslararası toplum Hocalı katliamına tepki bile göstermemiştir. Hitamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 822 Sayılı kararıyla Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi istenmiştir. Ermeni zulmü bu çağrıya riayet etmemiştir. Karabağ sorununun çözümü için tesis edilen MİNSK Grubu görüşmeleri de bilhassa 2011 yılında kilitlenmiştir. Hocalı’da, uluslararası hukukun soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, saldırı suçu ve barışa karşı suçlar alenen işlenmiştir. Yani Hocalı’da soykırım yapılmıştır. Bu soykırımın sorumlularına henüz cezai yaptırım uygulanmamış, Hocalı katliamı uluslararası ortamda soykırım olarak tanınmamıştır. Elbette Hocalı katliamı Uluslararası Ceza Mahkemesi, Savaş Suçları Mahkemesi, İnsan Hakları Mahkemesi gibi hukuk zeminlerinde tescil edilmeli, suçlular hakkında gereken ne varsa yapılmalıdır. Sözde Ermeni soykırımıyla avunan, bunu Türkiye’ye karşı siyasi ve diplomatik tehdit aracına dönüştüren ülkelerin adalete biraz olsun saygıları varsa, insan haklarına az da olsa bağlılıkları bulunuyorsa Hocalı’da akan kanın hesabını insanlık kasaplarından sormaları tarihi bir mecburiyettir. Hocalı Türk’tür, Dağlık Karabağ Türk’tür, Azerbaycan Türk’tür, her türlü mütecaviz ve mütehakkim teşebbüs ihanettir, rezalettir, Türklüğün vicdanında yok hükmündedir" şeklinde konuştu.

"HOCALI TÜRK’ÜN ONURUDUR"

Dağlık Karabağ’ın her karışında Türk’ün hatırası, çıkmayacak ayak izleri olduğunu söyleyen Bahçeli, "Ermeniler ve destekçileri bu tarihi gerçekleri silahla, zor kullanarak, kan dökerek asla değiştiremeyeceklerdir. Yanlış hesap günü geldiğinde Türk milletinin kudretinden dönecektir. Bir yanımız Kerkük ise diğer yanımız Karabağ’dır. Bir yüzümüz Kıbrıs ise diğer yüzümüz Kırım’dır. Bir tarafımız Kaşgar ise diğer tarafımız Keşmir’dir. Dost ve gardaş ülke Azerbaycan yalnız değildir. Merhum şairimiz Bahtiyar Vahapzade’nin dize dize haykırdığı Türkiye-Azerbaycan arasındaki can, kan ve kardeşlik bağı ebediyyen var olacaktır. Vahapzade diyordu ki; 'Bir ananın iki oğlu, Bir amacın iki kolu. O da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir, Ayımız bir, yılımız bir, Aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye. Bir milletiz, iki devlet Aynı arzu, aynı niyet. Her ikisi cumhuriyet Azerbaycan-Türkiye. Birdir bizim her halimiz, sevincimiz - melâlimiz. Bayraklarda hilâlimiz, Azerbaycan - Türkiye' 9 Şubat 2020 tarihinde Azerbaycan’da huzur içinde yapılan Milli Meclis Seçimlerinin sonuçları itibariyle hayırlı olmasını temenni ediyor, sandıkta başarı gösteren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ve lideri olduğu Yeni Azerbaycan Partisi’ni tebrik ediyorum. Hocalı katliamında şehit olan soydaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyorum. Hocalı Türk’ün onurudur, Türk’ün kaderidir, Türk’ün yurdudur, işgalciler sonsuza kadar lanetlenmiştir" diye konuştu.

"İDLİB'DE VERİLEN ŞEHİT SAYISI 16'YA ULAŞMIŞTIR"

Türkiye'nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini, İdlib'in fokur fokur kaynayan, kaynadıkça taşan kanlı bir kazana dönüştüğünü belirten Bahçeli, Rusya destekli rejim güçlerinin hain ve hunhar saldırılarının devam ettiğini ve İdlib'de verilen şehit sayısının 16'ya ulaştığını anlatarak, "Hüznümüzü tarif edecek kelimeler boğazımızda düğümlenmektedir. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyor; silah arkadaşlarına, ailelerine, milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Elbette şehitlerin ölmediği inancındayız. Dökülen şehit kanlarının yerde kalmayacağını biliyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz. Kahraman yetiştirebilmek milletler için paha biçilemez bir haslettir. Bu durum aynı zamanda sinesinden kahraman çıkaran milletlerin yaşama ve payidar olma azminin güvencesidir. Türk milleti kutlu varlığından kahraman yetiştirme konusunda üstün bir meziyet ve muvaffakiyete haizdir. Milli bekamızın kilit taşları olan, Türk vatanının muazzam teminatları kahramanlarımıza ne yapsak az, ne versek yetersizdir. Onların haklarını ödememiz de bu dünya gözüyle mümkün değildir. Kahramanı susmuş bir milletin hayat pınarları kurumuştur. Kahraman evlatlarımız İdlib’de insanüstü bir gayretle bekamızın haklı ve meşru savunmasını icra ederken dualarımız onlarladır. Hepsiyle övüyorum, hepsinin alınlarından öpüyorum. Gazaları mübarek, kılıçları da keskin olsun diyorum" ifadelerini aktardı.

"TÜRK ASKERİ İDLİB’DE ASTANA VE SOÇİ RUHUNA MÜZAHİR ŞEKİLDE BULUNMAKTADIR"

İdlib'de altı çizilmesi gereken muammanın, bu ay sonuna kadar Suriye rejim güçlerinin Türk gözlem noktalarının gerisine çekilip çekilmeyeceği meselesi olduğunu bildiren MHP lideri Bahçeli, "Türkiye ve Rusya arasında Soçi Mutbakatına uygun hareket hususunda bir fikir ve görüş birliği vardır. Rusya Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de tansiyonun nasıl düşürüleceği konusunu görüşmeye hazırlandıklarını dile getirmiştir. Cumhurbaşkanımızın 21 Şubat’ta Putin, Merkel, Macron ile yaptığı telefon diplomasisi, 5 Mart 2020’de dörtlü İstanbul Zirvesi’nin toplanacağını açıklaması İdlib merkezli gelişmelerin seyrini etkileme ve değiştirme ihtimali taşımaktadır. Elbette bütün ihtimalleri hesaba katmak, sahada ve masada yer tutmak, buna uygun stratejik planlamalar yapmak Türkiye için hayati olduğu kadar zaruridir. Sayın Erdoğan’ın İdlib’e harekâtı an meselesi olarak değerlendirmesi, buna karşılık Rusya’nın bu harekâtı en kötü senaryo olarak tanımlaması gergin bekleyişleri de körüklemektedir. Rusya Soçi Mutabakatına vurgu yaparken, taciz ve tahriklerini ısrarla sürdürmektedir. Karadan Esad güçleri, havadan Rus jetleri ölüm yağdırmaktadır. Yüksek yakıcı ve yıkıcı özelliğe sahip, patladığı yerde geniş bir alanda her canlıyı oksijensiz bırakan termobarik bombalarla belirlenmiş hedefleri vuran Rusya’dır. İdlib pek çok şeye gebedir. Türk askeri İdlib’de tek taraflı, işgal amaçlı ve dayatmacı bir anlayışla değil, Astana ve Soçi ruhuna müzahir şekilde bölgede koordinasyon ve gerginliğin azaltılması hedefiyle bulunmaktadır" dedi.

 
ATABAT’tan medxacil öğrenci kongresi
 
“Biz olmayacağız da Onlar mı olacak?”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ailelerin evlat nöbeti 176'ncı gününde
Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla ...
28 yıldır dinmeyen acı
Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Hocalı katliamı ile ilgili ...
Üç Aylar başladı
Recep Şaban ve Ramazan aylarını içeren, mübarek zaman dilimi Üç Aylar başladı.
 
‘Mücadele kararlı şekilde devam ediyor’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camii’nde ...
Cumhurbaşkanından Erzurum örneği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Avrupa’nın Ortaçağ karanlığına mahkum olduğu yıllarda ...
‘FETÖ’ye savaş açan şahsım ve AK Parti’dir’
Erdoğan, “Türkiye’de FETÖ’nün serpilmesinde, büyümesinde, güçlenmesinde ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan birlik ve kardeşlik vurgusu
Erdoğan, 'Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, ülkemize ve milletimize ...
“AK Parti güçlü olursa Türkiye de güçlü olur”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'AK Parti’de görev üstlenmek millete hizmetin yanı ...
Erdoğan’dan, Gönül Seferberliği vurgusu
Erdoğan, “Bu ülkede herkesin gönlünü kazanmadan orada kalıcı hale gelmeden ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Ayasofya Ne Güzel Bir Camidir, Bu Karar Ne Güzel Bir Karardır
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Çözümün Virüslüsü
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
İyi Kötü Haberler ve Duygular!
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Kalanlarumuz Tamam da Nerde Gidenlerumuz?
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva