ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Erzurumspor için liderlik fırsatı
Erzurumspor için liderlik fırsatı
Ankara Keçiörengücü: 3 - Ümraniyespor: 2
Ankara Keçiörengücü: 3 - Ümraniyespor: 2
Spor Toto 1. Lig: Altınordu: 2 - MKE Ankaragücü: 1
Spor Toto 1. Lig: Altınordu: 2 - MKE Ankaragücü: 1
Kamu Hizmetlerinde Erzurum farkı
Kamu Hizmetlerinde Erzurum farkı
Erzurum nakdi kredide ilk sırada
Erzurum nakdi kredide ilk sırada
HABERLER>TÜRKİYE
11 Haziran 2018 Pazartesi - 00:55

Yıldırım: “Terör nereden gelirse, orayı vururuz”

Yıldırım, terör tehdidi nereden geliyorsa, Türkiye’nin oraları hedef alacağını belirterek, “Bunun ötesi Kandil'de olabilir, Sincar'da olabilir. Bizim için neresi olduğundan önemi yok. Tehdit neredeyse, terör nereden bize zarar veriyorsa oralar bizim için hedeftir” dedi.

Yıldırım: “Terör nereden gelirse, orayı vururuz”

Başbakan Binali Yıldırım, terör tehdidi nereden geliyorsa, Türkiye’nin oraları hedef alacağını belirterek, “Bunun ötesi Kandil'de olabilir, Sincar'da olabilir. Bizim için neresi olduğundan önemi yok. Tehdit neredeyse, terör nereden bize zarar veriyorsa oralar bizim için hedeftir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katıldı. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen programda konuşan Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkelerine sığınan darbeci askerleri serbest bırakması hakkındaki soruyu cevaplayan Yıldırım, “Komşumuz olarak Yunanistan’ın yaptıklarını kabul etmek mümkün değildir. Biz büyük mücadele içerisindeyiz. Bu ülkenin bekasına karşı bir darbeye girişmiş olan, o kadar şehidimizin gazimizin olmasına sebep olan bu FETÖ unsurlarını serbest bırakmak, onlara iyi davranmak, iyi komşuluk ilişkilerine sığmaz. Ama burada da bir kafa karışıklığına sebep vermemek lazım. Yunanistan'la ikili geri kabul anlaşmamız var. Bir de AB ile geri kabul anlaşmamız var. AB ile geri kabul anlaşmamızı iptal etmemiz söz konusu değil. AB ile olan sözümüzdeyiz. Ancak Yunanistan ile artık böyle bir yükümlülüğümüz olmayacak, bu son karardan sonra” diye konuştu.

Kuzey Irak içlerinde yürütülen operasyonlardaki son durum hakkında açıklama yapan Yıldırım, “Bizim FETÖ'yle, PKK'yla, onun uzantısı YPG / PYG ile DEAŞ'la mücadele eden, bu üç terör örgütüyle mücadele eden başka ülke yok. Biz son iki yılda terörle mücadelede bir konsept değişikliğine gittik. Savunma esaslı değil, taarruz esaslı bir mücadele yöntemi seçtik. Bununda sonuçlarını gördük. Ben gittiğim Doğu, Güneydoğu illerinde bunu görüyorum. İnsanların üzerinde terörün baskısı kalkmış. Özgüvenleri artmış, bayraklarını dalgalandırıyorlar, sürülerini yaylarında otlatıyorlar, yani müthiş bir heyecan, geleceğe yönelik müthiş bir beklenti gördüm” ifadelerini kullandı.

Cerablus'tan Afrin'e kadar bu bölgedeki bütün terör unsurlarının temizlendiğini aktaran Yıldırım, şöyle konuştu:

“Fakat Fırat'ın doğusunda sorunumuz devam ediyor. Şimdilik Fırat'ın doğusundan Irak'a kadar olan bölgeyi bir kenara bırakalım. Münbiç meselesini malum Amerika ile görüşüyoruz. Ama Kuzey Irak'taki olay yeni değil. Yılardır biz terörde büyük sıkıntıyı Kuzey Irak'ta yaşıyoruz. Çünkü Irak merkezi hükümeti zaman zaman kendi iç meselelerine daha çok yoğunlaştığı için bölgedeki PKK faaliyetlerine karşı önlem almakta zorlanıyor. Özellikle hatırlayın Kerkük'te, Musul'da olup bitenleri. Önce PKK, sonra DEAŞ'ın orada yaptıklarını. Bütün güçlerini de DEAŞ'ı yok etmeye harcadılar. Dolayısıyla oradaki PKK yapılanması konusunda fazla bir katkı sağlayamadılar. Biz de tabi ki terörden vatandaşlarımızın zarar görmesini engellemek, can ve mal güvenliğini sağlamak için hudut ötesi sıcak takipte yapıyoruz.”

“300 KİLOMETRE KARELİK BİR ALANDA SİLAHLI KUVVETLERİMİZ KONUŞLANDI”

Sınır ötesindeki terörle mücadele çalışmalarının farklı bir modelle ele alındığını açıklayan Yıldırım, Suriye’de uygulanan modele benzer bir uygulamanın Kuzey Irak için devreye sokulduğunu belirterek, “Kuzey Irak sınırlarımızın 30 kilometre derinliğinde, 300 kilometre karelik bir alanda silahlı kuvvetlerimiz konuşlandı. Yani içerilerden, daha derinlerden gelecek terör faaliyetlerini, teröristleri etkisiz hale getirmek için faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yani bunu havadan yapıyorduk ama karadan ilk defa PKK sahada yok etmeye yönelik ciddi bir adımdır” dedi.

“TERÖR NEREDEN BİZE ZARA VERİYORSA ORALAR BİZİM İÇİN HEDEFTİR”

Terör tehdidi nereden geliyorsa, Türkiye’nin oraları hedef alacağını aktaran Yıldırım, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunun ötesi Kandil'de olabilir, Sincar'da olabilir. Bizim için neresi olduğundan önemi yok. Tehdit neredeyse, terör nereden bize zara veriyorsa oralar bizim için hedeftir. Tabi biz bunu komşu ülkelerimizle beraber yapmayı tercih ederiz ve defalarca da bu konuda görüşüyoruz. Onlar da bu konuda isteksiz değil. Yapmak istiyorlar da. Ancak ellerindeki imkanlar, içinde bulundukları şartlar, her zaman buna elvermiyor. Biz terörle mücadelede uluslararası hukuktan doğan haklarımızı bu güne kadar kullandık, bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Şu bilinmeli; bizim ne Irak'ın, ne Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bizim derdimiz, ülkemizin güvenliğini sağlamak, insanlarımıza kasteden terör örgütünün imkanlarını ortadan kaldırmak.”

 

“Menbiç konusunda takvim uygulanmaya başlandı ama biz yine de tedbiri elden bırak bırakmıyoruz”

Menbiç konusunda ABD Türkiye arasında yürütülen diplomatik çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, “Bir takvim var malum, 90 günlük bir takvim. Bu takvim uygulanmaya başlandı ama biz yine de tedbiri elden bırak bırakmıyoruz. Geçmiş dönemdeki verilen sözler maalesef sahada aynen yansımadı. Obama yönetimi bir Menbiç'ten çıkacağız. Daha doğrusu PKK'lıları, YPG'lileri Fırat'ın doğusuna geçireceğiz dedi ama sözde kaldı. Ama şimdi yazılı bir doküman var. Bu yazılı dokümanın gereğinin yapılmasını biz yakından izleyeceğiz. Uygulamanın bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. Hedef ne? Menbiç'in güvenliğinin sağlanması. Menbiç'in halkına ait olması. Onlar tarafından yönetimin ele alınması. Bu YPG'nin, SDG'nin baskılarını tamamen yok edilmesi. Bu konuda bir fikir ve görüş birliği var. Bu konuda irade hem Amerika'da hem Türkiye'de var. Umarım kısa sürede bu hayata geçer. Yakından izlemeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Menbiç hakkında yapılacak faaliyetlerin ABD ve Türkiye’nin koordinasyonuyla yapılacağını tekrarlayan Yıldırım, yol haritası çerçevesinde planlamaların yapıldığını söyledi.

“PKK'NIN KÜRT DİYE BİR SORUNU YOK, KÜRTLERİN PKK DİYE BİR SORUNU VAR”

Yıldırım, Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını, PKK kaynaklı terör sorunu olduğunu belirttiği konuşmasında, “Terör sorununu çözdüğümüz zaman mesele kendiliğinden halloluyor. Yani Kürtlerle aramızda PKK'yı, bölücü unsurları defettiğimiz zaman sorun falan kalmıyor. Ondan sonra zaten aramızda bir sorun kalmıyor. Haklar konusunda biz zaten çok adım attık. Yani ilçe isimlerinden tutun, ana dilde yayın ve seçmeli eğitim yapmayı; Kürtçe klasiklerin basımına, Kürtçe TV'lerin yayınına kadar. Kürtçenin üniversitelerde enstitü düzeyinde bir dil olarak, eğitim olarak kabul edilmesi olarak birçok reformu gerçekleştirdik. Burada bir sorunumuz yok. Tek sorunumuz var, PKK ile Kürt vatandaşlarımızı bir birinden ayırmak. PKK'nın Kürt diye bir sorunu yok, Kürtlerin PKK diye bir sorunu var. Olayı doğru koymak lazım. Ve bu sorunu da elhamdülillah büyük oranda gündemden çıkarmış vaziyetteyiz” diye konuştu.

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Fetullah Gülen’in iadesinin usulünce istenmediği iddiası üzerine konuşan Yıldırım, şunları söyledi: “Fetullah Gülen’in iadesi konusunda herhangi bir eksiğimiz, zafiyetimiz yok. 100’den fazla yazılı, sözlü girişimimiz oldu. Amerika’yla yaptığımız her temasın birinci maddesi Fetullah Gülen’in iadesi. Adalet Bakanlıkları arasında defalarca görüşmeler oldu. En son Muharrem İnce çıktı, ‘Ben birisiyle görüştüm, FETÖ’nün iadesi usulünce istemedi’ dedi. Hoppala nereden çıktı şimdi bu. Olsa olsa Amerika’dan birisi arayıp Muharrem İnce’yi işletmiştir. Başka bir izah gelmiyor aklıma.”

Yıldırım, işletilme söyleminin adından CHP’li isimlerin telefonlarımız dinleniyor çıkışında bulunduklarını belirterek, “Buradan telefonlarının dinlendiğini nasıl çıkarıyorlar anlamıyorum. Ben bunun ne kadar gayri ciddi bir yaklaşım olduğunu anlatmak için söyledim. Üzerinde durur detayına girerse bu işin içinden çıkamaz. Türkiye bir hukuk devleti, heyetleri de geldi, enine boyuna incelediler. Bakalım ne açıklayacaklar. Bunun ne faydası var. Asıl olan terör örgütünün başını buraya getirmek mi değil mi. Meselenin özünü bir tarafa bırakıp teferruatla gündem oluşturmaya çalışıyorsun” açıklamasında bulundu.

 

 

 
Erzurum dış ticarette pozitif seyirde
 
"Müslümanlar Türkiye’nin ışığına muhtaç"
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Akdağ'dan Akşener'e tepki
Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Akşener uyduruk iftiralarla, dedikodularla ...
“Yıkmakla ülke kalkınmaz”
Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesini satmaktan, yıkmaktan, kapatmaktan ...
"Millet kıraathaneleri kuracağız"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cumhurbaşkanı ...
 
‘Erdem, irade ve cesareti ile Türkiye şahlanacak’
Erdoğan, Tarsus ilçesinde Kazanlı Turizm Bölgesi ve 600 yataklı Tarsus ...
‘Çökertemeyecekler’
ATO'nun geleneksel olarak şehit aileleri ve gaziler onuruna düzenlediği ...
Erdoğan: ‘Artık o eski Türkiye yok’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’in Tarsus ilçesinde Turizm ...
 
Akdağ: ''Şimdi sıra Kandil'e geldi''
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, son iki yılda terörle mücadele noktasında ...
Erdoğan: “Türkiye dünya çapında bir efsanedir”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 16 yılda ortaya ...
“Biz yapacaklarımızı, onlar yıkacaklarını anlatıyor”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin seçim meydanlarında yaptıklarını ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Allahınız Aşkına Şu ‘Esnaflar’ Nereden Çıktı, Bilen Var mı?
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Aşığın Ölümü!
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Yolun Kurtuluşu
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Aziziye’de Değişim Rüzgarı Esiyor…
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Geleceğe Yürüyen İki Güzide Üniversitemiz
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Bar, Erzurum’un Tanıtımı ve Flash Mob Önerisi
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva