ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Şenkaya’da Covid denetimi
Şenkaya’da Covid denetimi
Demirdöğen’den KUDAKA’ya veda mesajı
Demirdöğen’den KUDAKA’ya veda mesajı
Milletvekili Aydemir’den saha mesaisi
Milletvekili Aydemir’den saha mesaisi
Palandöken Caddesi’nde güncelleştirme
Palandöken Caddesi’nde güncelleştirme
Orhan: “10 bin ton asfalt kaplama yapacağız”
Orhan: “10 bin ton asfalt kaplama yapacağız”
HABERLER>KÜLTÜR-SANAT
23 Ağustos 2019 Cuma - 13:44

Tiyatro yazarlığında Erzurum farkı

Kurt, “Üniversitelerin yazarlık bölümlerinde okuyan öğrencileriyle atölye çalışmaları yaptık. Son derece önemliydi. İzmir, Erzurum, Isparta, Bursa ve Ankara’da yazarlık bölümünde okuyan öğrencilerle bu çalışmaları gerçekleştirdik. ‘ dedi

Tiyatro yazarlığında Erzurum farkı

Kurt, “Üniversitelerin yazarlık bölümlerinde okuyan öğrencileriyle atölye çalışmaları yaptık. Son derece önemliydi. İzmir, Erzurum, Isparta, Bursa ve Ankara’da yazarlık bölümünde okuyan öğrencilerle bu çalışmaları gerçekleştirdik. ‘ dedi

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, “Geçen yıl toplam; 1 milyon 770 binin üzerinde bir seyirci sayısına ulaştık. Bu senenin; Ekim, Kasım ve Aralık aylarını da dahil edersek, sezon sonuna kadar yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaşmış olacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2019-2020 tiyatro sezonunda sahnelenmesi planlanan oyunlar ve sezon içerisinde yapılması planlanan organizasyonlar hakkında Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi'nde basın açıklaması düzenledi. Kurt, sezon boyunca sergilenecek oyunların yanı sıra 2018-2019 sezonunda yapılan faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

Yeni tiyatro sezonunun ilk turunda geniş bir repertuvarla tiyatro seyircisini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim Salı gününden itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak. Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan oyunlar da bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, konuşmasına basın mensuplarına teşekkür ederek başladı. Hem sezon içerisinde hem de özel haftalarda basın sayesinde tiyatro severlerle buluştuklarını belirterek, “Devlet Tiyatrosu 2018-2019 sezonumuzu yeni bitirdik sayılır. 2019-2020 sezonu hazırlıklarımız da başladı” ifadelerini kullandı.

2018-2019 SEZONUNDA TİYATRODA 1 MİLYON 770 BİN SEYİRCİ

Kurt, 2018-2019 sezonu içerisinde 150 oyunun tiyatro severlerle buluştuğunu söyleyerek bu oyunların büyük bir kısmının yeni oyun olduğunu belirtti. Kurt, “Geçen sezon hepinizin bildiği gibi yerli yazarlarımızın oyunlarıyla başladık ve bu programlar ‘Klasik Oyunlar Buluşması’yla devam etti. Devlet Tiyatrosu’nda 150 oyun tiyatro severlerle buluştu. Yaklaşık 90 oyunun üzerinde yeni oyun sahneledik. Bu oyunların neredeyse 4’te 1’i ilk defa Devlet Tiyatrolarında oyunları oynanmış yazarlarımızın oyunlarıydı. Sonrasında da geçtiğimiz sonbaharda Ankara’da ‘Yerli Oyunlar Haftası’ gerçekleştirdik. Bu buluşmada Devlet Tiyatrosu’nda oyunu ilk defa oynayan yazarlarımızlaydı. Yazarlarımıza, Devlet Tiyatrosu’nun repertuvarında yer açmak istedik ve Devlet Tiyatro’muzun da repertuvarını genişletmek istedik. Bütün bölgelerimizde başarılı bir sezon gerçekleştirdik ve 200 binin üzerinde bir seyirciye ulaştık. Geçen yıl toplam; 1 milyon 770 binin üzerinde bir seyirci sayısına ulaştık. Bu senenin; Ekim, Kasım ve Aralık aylarını da dahil edersek, sezon sonuna kadar yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaşmış olacağız. 200 bin yeni seyirci Devlet Tiyatromuz için son derece önemli bir rakam. Tabii ki, önümüzdeki dönemde seyirci sayımızı yüzde 50 oranında arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“KAPALI GİŞE OYNADIK”

Devlet Tiyatroları’nın sosyal sorumluluk projeleri içerisinde yer aldığını söyleyen Kurt, geçtiğimiz sezon düzenlenen uluslararası festivallerinde ilgiyle karşılandığını ifade etti. Kurt, “Bir taraftan yerli oyunlarımızı sahneleyerek bir taraftan da devlet tiyatrosunun pek çok bölgesindeki klasik oyunları da Ankara’da buluşturduk. Sadece ‘Klasik Oyunlar Haftası’nda 15 bin seyirci, ‘Yerli Yazarlar Haftası’nda da 15 bin seyirci oyunlarımıza ilgi gösterdi ve kapalı gişe oynadık. Bunları yaparken sosyal sorumluluk projelerini de ihmal etmedik. Ceza evindeki mahkumlarımıza yönelik bir çalışma yaptık. Adana Devlet Tiyatrosu’nun hazırladığı uyuşturucuyla ilgili bir oyunumuzu; halkı ve çocuklarımızı bilinçlendirmek adına çalışmalarını sürdürdü. Devlet Tiyatroları 81 ilimizde turne düzenledi. Turnelerimiz de oldukça başarılı geçti. Geçen yıl Devlet Tiyatrosu’nun yaptığı 6 uluslararası festivalimiz yüzde 90’ın üzerinde bir seyirciye ulaştı” şeklinde konuştu.

“YAZARLIK BÖLÜMÜNDE OKUYANLARLA BİR ARAYA GELMEK SON DERECE ÖNEMLİ”

Geride bırakılan sezonda üniversitede Yazarlık Bölümü’nde okuyan öğrencilerle bir araya geldikleri atölye çalışmalarının bu sene de devam edeceğinin altını çizen Kurt, “Geçen sene gerçekleştirdiğimiz ve Devlet Tiyatrosu açısından ilk olan bir proje yaptık. Bu proje kapsamında üniversitelerin yazarlık bölümlerinde okuyan öğrencileriyle atölye çalışmaları yaptık. Son derece önemliydi. İzmir, Erzurum, Isparta, Bursa ve Ankara’da yazarlık bölümünde okuyan öğrencilerle bu çalışmaları gerçekleştirdik. Önümüzdeki sezonda da bu projeyi devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR ‘NÖBETÇİ TİYATRO’MUZ OLACAK”

Son 2 yıldır gerçekleştirilen ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulamasına ilginin yoğun olduğunu söyleyen Kurt, projenin 2019-2020 sezonunda Ankara’nın yanı sıra İstanbul’da da uygulanacağını söyledi. Kurt, “Bütün bunların yanı sıra Devlet Tiyatrosu’nun son dönemde çok ses getirdiği bir projesi oldu. Son 2 yıldır gerçekleştirdiğimiz ‘Nöbetçi Tiyatro’ uygulamamız var. Bu yıl da tiyatromuz 30 Haziran’a kadar sürdü ve Ankara’da gerçekleştirdiğimiz bu projede salonumuzun doluluk oranı yüzde 100’ü buldu. Böylesine talebin olduğu Ankara’da önümüzdeki 2019-2020 sezonunda da Nöbetçi Tiyatro uygulaması devam edecek. Bunun yanı sıra İstanbul’daki Tekel Sahnesi’nde de 15 Mayıs 2020 - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Ankara’yla aynı anda başlatıp aynı anda bitireceğimiz yeni bir Nöbetçi Tiyatromuz olacak ve devamlı olacak” diye konuştu.

“VİTRİNİMİZ NE KADAR ZENGİN OLURSA ALICISI DA O KADAR ÇOK OLUR”

Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat kurumunun Devlet Tiyatroları olduğunu ifade eden Kurt, repertuarın oluşturulurken tüm Türkiye’yi kucaklayacak şekilde hazırlandığını belirtti. Kurt, “Devlet Tiyatrosu, Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat kurumudur. O yüzden tüm Türkiye’yi kucaklayan bir repertuvar yapmaya özen gösteriyoruz. Repertuarımızda toplam 5 binin üzerinde oyunlarımız var. Bunların arasında oynanmış oyunlarımız, yeni oynanacak oyunlarımız var. Sahnelerimiz bol olduğu, çeşitliliği arttırarak; yeni yazarlara imkan veren, yabancı oyunlarında olduğu bir repertuar hazırladık. Vitrinimiz ne kadar zengin olursa, alıcısı da o kadar çok oluyor. Bu repertuarların bugün provaları başladı. Ekim ayında da 2019-2020 sezonunu açacağız” dedi.

“DAHA BÜYÜK BİR KAPASİTEYLE AÇILMAYI PLANLIYORUZ”

Devlet Tiyatroları bünyesinde bulunan 68 sahneye yenilerinin de ekleneceğini söyleyen Kurt, “Bu sene Devlet Tiyatrosu bünyesine; Edirne Devlet Tiyatrosu’nu kazandıracağız. Devlet Tiyatrosu, Edirne’de sürekli perde açacak. Bunun yanı sıra İstanbul’a yeni sahneler kazandırdık; Beyoğlu’nda bulunan Garibaldi, Mecidiyeköy’deki Artı Sahnesi, Zeytinburnu’nda bulunan Zeytinburnu Belediyesi’ne ait salonda Devlet Tiyatrosu her akşam sahne açacak. Bu sahnelere ilaveten 2 sahne daha İstanbul’a kazandırmış olacağız. İstanbul’da toplam 5 sahneyle sezona başlayacağız. Devlet Tiyatrosu’nun 68 sahnesine ilaveler olacak. Diyarbakır’da mevcut sahnemize ilaveten iki sahnemiz daha olacak. Van Devlet Tiyatrosu’nda da yeni bir oda tiyatrosu açılacak. Ankara’da 11 sahnemiz var. Bu sahnelere ilaveten Cernmodern Sahnesi’ni de Devlet Tiyatrosu kullanmaya başlayacak. Ankara’da zaman zaman çocuk oyunlarında kullandığımız Muhsin Ertuğrul Sahnesi de Devlet Tiyatromuzun yeni sahnelerinden biri olacak. Devlet Tiyatrosu’nun 2019-2020 sezonunda daha büyük bir kapasiteyle açılmasını planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘LÜKÜS HAYAT’ DEVLET TİYATROSU’NDA SAHNE ALACAK

15 Eylül itibariyle satışa çıkarılacak biletler konusunda 2018-2019 sezonunda yeterli olmadığı yönünde şikayetler aldıklarını söyleyen Kurt, bu sene de bu şikayetlerin devam edeceği bir sezon planladıklarını söyledi. Kurt, “2018-2019 sezonunda en büyük şikayet; biletlerin yetişmediği yönündeydi. Bu sene de yaptığımız repertuvarla hem de geçen seneden devam eden oyunlarımızla yeni sahneler de açmamıza rağmen ben önümüzdeki sezonda da çok verimli ve talebinin çok olacağını düşünüyorum. Yıllardır İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun oynadığı ‘Lüküs Hayat’ bu sene Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenecek” dedi.

“KAMYON İŞİ TAMAMLANINCA SEFERE ÇIKACAĞIZ”

Kurt, geçen yıl başlatılan ‘Müzede Hayat Var’ projesinin bu sene de devam edeceğini söyledi. Devlet Tiyatroları’nın artık hiç perde kapatmadığını da ifade eden Kurt, yeni sezonda ‘Kamyon’ projesiyle tiyatroyu herkese ulaştıracaklarının altını çizdi. Kurt, “Geçtiğimiz yıl başlattığımız ve bu sene de devam edecek ‘Müzede Hayat Var’ projemizle birlikte Devlet Tiyatrosu oyuncularımız, müzelerde sahne alacak ve ziyaretçilere çalışmalarımızı sergileyecek. Bu projemiz de bütün Türkiye’de devam edecek. Devlet Tiyatromuz artık hiç perde kapatmıyor. Geçtiğimiz sezonda Ankara’da düzenlediğimiz ‘Küçük Hanımlar, Küçük Beyler’ festivaline 75 bin çocuğumuzu Ankara’da çocuk oyunlarımızla buluşturduk. Yeni sezonda bu rakamın 100 binin üzerine çıkacağını planladık. İlkini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştireceğimiz bir ‘Kamyon’ projemiz var. Bütün çalışmalarımızı yaptık, kamyon işimizi de çözdükten sonra sefere çıkacağız. Kamyonumuzla, tiyatroya ulaşamayan noktalardaki kişilere de ulaşmış olacak” şeklinde konuştu.

Bilet fiyatlarının yüzde 20 arttığını ifade eden Kurt, bu durumun 1-2 liralık farklılık yapacağını söyledi. Kurt, “Bilet fiyatlarıyla ilgili küçük bir ayarlamamız oldu. Bilet fiyatlarımız yüzde 20 arttı. Zaten biliyorsunuz Devlet Tiyatrosunun bilet fiyatları küçük rakamlarda seyrediyor. Yüzde 20 artsa bile 1-2 liralık bir fark oldu” dedi.

 
“Bu topraklar çok mübarek topraklar”
 
Arkeoloji’de Pasinler gündemi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Bu topraklar çok mübarek topraklar”
İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ...
Işıklı ve ekibi tarihe mercek tutuyor
Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan ...
VIII. Altay Toplulukları Sempozyumu başladı
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Türk Tarih Kurumunun ...
 
Doğu Anadolu’da bulgur zamanı
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde kış hazırlıkları kapsamında "Buğday" kaynatma işlemi başladı.
TYB’den merhum Dursun için taziye mesajı
Kültür Bakan Yardımcısı A. Halûk Dursun’un Van-Erciş yolunda geçirdiği ...
Çomaklı “Kara Fatma”yı anlattı
Palandöken Gazetesi köşe yazarlarından Zekiye Çomaklı, Aşkale Kaymakamlığı ...
 
83 yaşındaki 'Dadaş Necati' Türkiye fenomeni
Erzurum’da ikamet eden 83 yaşındaki ‘Dadaş Necati’ lakaplı Necati Tutaş, ...
Selçuklu'nun Anadolu'daki mührü: 'Kümbetler'
Selçuklu’nun Anadolu’daki mührü durumunda olan kümbetler devlet büyüklerinin, ...
Ballıtaş'ta sıla buluşması
Aşkale'nin Ballıtaş Köyünde geniş katılımlı kahvaltı etkinliği düzenlendi.
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Müslümanlar Kuran’ı Okuyorlar mı?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Gücün Büyüğü
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Büyük Projelerin Yakıştığı Şehir
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva