ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Yakutiyespor liderliğe yükseldi
Yakutiyespor liderliğe yükseldi
Polat: ‘Türk Milleti Dünyaya örnek olmuştur’
Polat: ‘Türk Milleti Dünyaya örnek olmuştur’
ATAUNİ’de Çat gündemi
ATAUNİ’de Çat gündemi
Nöbetteki ailelerden HDP’ye tepki yağıyor
Nöbetteki ailelerden HDP’ye tepki yağıyor
‘Eren’ operasyonları hainlere büyük darbe vurdu
‘Eren’ operasyonları hainlere büyük darbe vurdu
HABERLER>EKONOMİ
29 Aralık 2020 Salı - 03:07

TÜİK KOBİ analizlerini paylaştı

Sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 3 milyon 221 bin girişim faaliyet gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı 'Küçük ve Orta Büyüklükteki Girişim İstatistiklerini açıkladı.

TÜİK KOBİ analizlerini paylaştı

Sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 3 milyon 221 bin girişim faaliyet gösterdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı 'Küçük ve Orta Büyüklükteki Girişim İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 3 milyon 221 bin girişim KOBİ sınıfına girmektedir. KOBİ'ler 2019 yılında toplam girişim sayısının yüzde 99,8'ini oluşturdu. Buna karşılık; istihdamın yüzde 72,4'ünü, personel maliyetinin yüzde 51,8'ini, cironun yüzde 50,4'ünü, üretim değerinin yüzde 44,1'ini ve faktör maliyetiyle katma değerin yüzde 44'ünü oluşturdu.
KOBİ'LER EN FAZLA TİCARET SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTERDİ
Ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflamasına (NACE Rev.2) göre 2019 yılında KOBİ'lerin; yüzde 36,3'ü toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektöründe faaliyet gösterirken, yüzde 14,4'ü ulaştırma ve depolama sektöründe, yüzde 12,4'ü ise imalat sanayi sektöründe faaliyet gösterdi.
KOBİ İSTİHDAMI İÇERİSİNDEKİ EN YÜKSEK ORAN TİCARET SEKTÖRÜNDE OLDU
2019 yılına ilişkin olarak; toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı faaliyetlerindeki KOBİ istihdamının toplam KOBİ istihdamı içerisindeki oranı yüzde 27,4 olurken, personel maliyeti için bu oran yüzde 24, ciroda yüzde 52,5, faktör maliyetiyle katma değerde yüzde 25,5 ve üretim değerinde ise yüzde 15,7 olarak gerçekleşti.
Orta ölçekli girişimlerde çalışan başına katma değer 2019 yılında 108 bin TL ile en yüksek değerini aldı
KOBİ girişimleri için 2009 yılında çalışan başına ortalama katma değer 15 bin TL iken, 2019 yılında bu değer 54 bin TL oldu. KOBİ grupları içerisinde 2009 ve 2019 yılları için en yüksek çalışan başına katma değer sırasıyla 29 bin TL ve 108 bin TL ile orta ölçekli girişimlerde gerçekleşirken, aynı yıllar için bu değerler küçük ölçekli girişimler için sırasıyla 19 bin TL ve 66 bin TL, mikro ölçekli girişimler için ise 8 bin TL ve 22 bin TL olarak gerçekleşti.
İMALAT SANAYİNDEKİ 2 BİN 153 KOBİ YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE ÇALIŞTI
İmalat sanayindeki KOBİ'ler teknoloji düzeylerine göre sınıflandırıldığında, yüzde 56,9'u düşük teknoloji ile çalışırken, büyük ölçekli girişimlerde bu oran yüzde 49 oldu.
KOBİ büyüklük gruplarına göre incelendiğinde; mikro ölçekli girişimlerin yüzde 57,6'sı düşük teknoloji, yüzde 32,4'ü orta-düşük teknoloji, yüzde 9,5'i orta-yüksek teknoloji ve yüzde 0,5'i yüksek teknoloji ile çalıştı. Buna karşılık küçük ölçekli girişimlerde bu oranlar sırasıyla yüzde 52,7, yüzde 29,5, yüzde 16,8 ve yüzde 0,9 iken orta ölçekli girişimlerde yüzde 52,6, yüzde 27,8, yüzde 18,1 ve yüzde 1,5 oldu.
KOBİ'ler toplam ihracatın yüzde 36,6'sını gerçekleştirdi
2019 yılına ilişkin toplam ihracatın yüzde 36,6'sı, ithalatın ise yüzde 21,5'i KOBİ'ler tarafından gerçekleştirildi.
2019 yılı toplam ihracatta; mikro ölçekli girişimlerin payı yüzde 3,8 iken, küçük ölçekli girişimlerin payı yüzde 14,1, orta ölçekli girişimlerin payı ise yüzde 18,7 oldu. Büyük ölçekli girişimlerin payı ise yüzde 63,4 olarak gerçekleşti.
Girişimlerin ana faaliyetine göre, KOBİ'lerin ihracatının yüzde 58,4'ü ticaret sektöründe, yüzde 37,5'i ise sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimler tarafından yapıldı.
KOBİ'LERİN İTHALATTAKİ PAYI YÜZDE 21,5 OLDU
2019 yılı toplam ithalatında; mikro ölçekli girişimlerin payı yüzde 1,5, küçük ölçekli girişimlerin payı yüzde 7,5, orta ölçekli girişimlerin payı ise yüzde 12,5 oldu. Büyük ölçekli girişimlerin payı ise yüzde 78,5 olarak gerçekleşti.
Girişimin ana faaliyetine göre, KOBİ'lerin ithalatının yüzde 63,9'u ticaret sektöründe, yüzde 30,9'u ise sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimler tarafından gerçekleştirildi.
KOBİ'lerin 2013 yılında 57 milyar dolar olan ihracat değeri 2019 yılında 65 milyar dolara yükseldi. İthalatta ise 2013 yılında 48 milyar dolar olan değer, 2019 yılında 43 milyar dolara düştü.
KOBİ'lerin toplam ihracatının yüzde 46,1'i Avrupa ülkelerine yapıldı
KOBİ'ler tarafından 2019 yılında yapılan ihracatın yüzde 46,1'ini Avrupa ülkelerine, yüzde 36,5'sı Asya ülkelerine gerçekleştirildi. KOBİ'ler ithalatının yüzde 42,9'u Avrupa ülkelerinden, yüzde 47'sini Asya ülkelerinden yaptı.
KOBİ'lerin ihracatının yüzde 91,4'unu imalat sanayi ürünleri oluşturdu
KOBİ'lerin 2019 yılı ihracatında giyim eşyası sektörünün payı yüzde 14,4, tekstil ürünlerinin payı yüzde 10,2 ve başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipmanların payı yüzde 10,1 oldu. KOBİ'lerin 2019 yılı ithalatında ise öne çıkan ürünler, yüzde 20,1 ile ana metaller, yüzde 16,8 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 10,8 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipmanlar ve yüzde 6,5 ile tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetler oldu.
KOBİ'ler Ar-Ge harcamalarının yüzde 31'ini gerçekleştirdi
Mali ve mali olmayan şirketlerin 2019 yılına ilişkin toplam gayri safi yurtiçi Ar-Ge harcamasının 8 milyar 984 milyon TL'sini KOBİ'ler gerçekleştirmiştir. Bu harcama mali ve mali olmayan şirketler Ar-Ge harcamasının yüzde 31'ini oluşturmaktadır. Tam Zaman Eşdeğeri (TZE) cinsinden mali ve mali olmayan şirketlerde toplam 112 bin 338 kişi Ar-Ge personeli olarak çalıştı. TZE cinsinden bu personelin yüzde 47,1'i KOBİ'lerde istihdam edilmiştir.
KOBİ'lerin 325 patenti tescil edildi
2019 yılında KOBİ'lerin toplam patent başvuru sayısı bin 416 olurken, aynı yıl 325 patent tescil edilmiştir. KOBİ ölçeklerinde ise en yüksek patent başvurusu 491 ile mikro ölçekli girişimler tarafından yapılırken, patent tescil sayısında ise 137 patent tescili ile orta ölçekli girişimler ilk sırada yer almıştır.

 
Asgari ücret açıklandı
 
Kısıtlama denetim sonuçları açıklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Asgari ücret açıklandı
Selçuk, “1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, ...
Yücelik 'ETSO 2020’yi değerlendirdi
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclisi, yılın son toplantısını ...
Vali Memiş 2’inci OSB vizyonunu paylaştı
2. OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri Yılsonu Değerlendirme Toplantısı, Vali ...
 
Sendika başkanları beklentilerini paylaştı
TÜRK-İŞ konfederasyonuna bağlı Erzurum’daki 14 sendikanın şube Başkanları ...
Alim: ‘Tek çare üretim ekonomisi’
Alim: 'Türkiye'nin yeni yolunun üretim ekonomisinden geçtiğini "Yüksek ...
ETSO’dan Tedarik Zinciri protokolü
Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” kapsamında, Erzurum ...
 
2’inci ihracat treni, Azerbaycan'a ulaştı
Türkiye'den Çin'e giden ikinci blok ihracat treni, Azerbaycan'daki Bakü ...
‘Yerel Candır’ kampanyası destek buldu
Erzurum Ticaret Borsası, Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ...
Ağbal’dan ekonomide istikrar vurgusu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyon hedefleri ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Öğretmenler Günü Okuma Kampanyasına Vesile Olsun
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Makamın Onurlusu
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Allahınız Aşkına Şu ‘Esnaflar’ Nereden Çıktı, Bilen Var mı?
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Aziziye’de Değişim Rüzgarı Esiyor…
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Geleceğe Yürüyen İki Güzide Üniversitemiz
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Bar, Erzurum’un Tanıtımı ve Flash Mob Önerisi
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva