ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
81 ilde Elektronik Kelepçe Uygulaması
81 ilde Elektronik Kelepçe Uygulaması
MSB kaza inceleme sonuçlarını paylaştı
MSB kaza inceleme sonuçlarını paylaştı
Türkiye, Çin’den sonra ikinci sırada’
Türkiye, Çin’den sonra ikinci sırada’
‘Aile, Mukaddes Ocak’
‘Aile, Mukaddes Ocak’
MSB:  ‘143 terörist etkisiz hale getirildi’
MSB: ‘143 terörist etkisiz hale getirildi’
HABERLER>TÜRKİYE
2 Mart 2020 Pazartesi - 04:05

“Sahada da, masada da taviz vermeyeceğiz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin İdlib konusundaki kararlığının devam edeceğini belirterek, "Sahada da taviz vermeyeceğiz, masada da taviz vermeyeceğiz. Artık bu süreçten de geri dönmek olmaz” dedi.

“Sahada da, masada da taviz vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin İdlib konusundaki kararlığının devam edeceğini belirterek, "Sahada da taviz vermeyeceğiz, masada da taviz vermeyeceğiz. Artık bu süreçten de geri dönmek olmaz ve Suriye’nin istikrarı ve huzuru için gereken adımları hem sahada hem masada atmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin de kanı yerde kalmadı, kalmayacak bunun hesabını da sormaya devam edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarını gerçekleştirmek üzere geldiği Katar’ın başkenti Doha’da, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve alınan davet üzerine Afganistan’a barışı getirme ateşkes anlaşmasının imzalanması törenine geldiğini ifade ederek, “Afganistan’da kalıcı bir barışın sağlanması konusunda Türkiye olarak bugüne kadar güçlü destek verdik, bugünden sonra da bu sürecin başarılı bir şekilde devam etmesi ve kalıcı bir ateşkesin ve barışın tesis edilmesi konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Afganistan’ın istikrarı ve ekonomik kalkınması konusunda da zaten Türkiye bugüne kadar önemli destekler vermişti, bundan sonra da buna benzer, eğitim dahil desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“2 BİN 100’DEN FAZLA REJİM UNSURUNU BUGÜNE KADAR ETKİSİZ HALE GETİRDİK”

İdlib’de yaşanan son gelişmelere değinen Bakan Çavuşoğlu, “İdlib’te rejimin ve destekçilerinin saldırılarının artmasından dolayı, bir buçuk milyon insan evinden ve şehrinden zorla gönderildi. Bunların önemli bir kısmı bizim sınırlarımıza geldi. Bizim İdlib muhtırasını, mutabakatını uygulama konusunda bugüne kadar çabalarımız ortada. Bu çabalarımız maalesef karşı tarafın uymaması sebebiyle istediğimiz noktaya İdlib’te gelemedik. Çabalarımızın bir neticesi olmadı. Ve bu süreçte özellikle bizim gözlem noktalarımıza da taciz oldu ve dolayısıyla biz tabii ki gözlem noktalarımızın korunması konusunda da takviyeye ihtiyaç vardı, bu takviyeyi de yaptık. Diğer taraftan bu saldırganlığın kesinlikle durdurulması gerekiyor. Rejimin kalleşçe saldırısı sonucunda 34 şehidimiz var. Allah’tan rahmet diliyoruz şehitlerimize, yakınlarına ve milletimize sabırlar diliyoruz. Fakat bu saldırılar bizim kararlılığımızdan bizi vazgeçirmez, geçirmeyecek de. Bu kararlılığımız daha da güçlendi. Gereken cevabı verdik, veriyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı ve kalmayacak da, devam edeceğiz ve rejimin sahadaki unsurlarını hedef aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün rakamları aldı. Genelkurmay Başkanımız ve Milli Savunma Bakanımız rakamları paylaşıyorlar. 2 bin 100’den fazla rejim unsurunu bugüne kadar etkisiz hale getirdik ve 100’e yakın tank, aynı şekilde helikopter, sahadaki unsurlar, varil bombası yaptıkları yine kimyasal, fabrika demeyelim de atölyeler diyelim, buna benzer birimlerin hepsini hedef alıyoruz. Bundan sonra kararlılığımız sürecek. İki konuda kararlılığımız güçlü bir şekilde devam edecek. Birincisi sahada rejimin saldırganlığını durdurmak, ikincisi de İdlib’de kalıcı ve bağlayıcı bir ateşkesi tesis etmek. Hem sahada hem masada ne gerekiyorsa bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”

“ULUSLARARASI TOPLUMUN DA DAHA DUYARLI OLMASI GEREKİYOR”

Bakan Çavuşoğlu, NATO ve uluslararası toplumun rolüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Diğer taraftan Rusya’yla yine görüşmeleri sürdürüyoruz ve bizim bu görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşler, tutum kağıtla belgeyle de paylaşıldı. Ve önümüzdeki biliyorsunuz, Mart’ın ilk haftasında da Sayın Cumhurbaşkanımızla Putin’in bir görüşmesi olacak ve tüm şartları bu anlamda zorlayacağız. Uluslararası toplumun da daha duyarlı olması gerekiyor. NATO’ya teşekkür ediyoruz hemen acil bir şekilde toplandı hatta Jens Stoltenberg, Afganistan’a gidecekti, gitmeden önce bu toplantıyı gerçekleştirdi, başkanlık etti ve ondan sonra Afganistan’a hareket etti ve NATO’dan beklentilerimizi de açık bir şekilde NATO’yla paylaştık. Stoltenberg de basın toplantısında zaten bunları açıkladı. Diğer taraftan rejimin saldırganlığının durdurulması, destekçilerinin de tabii, Rusya destek veriyor rejime açıkça, bu sır değil. Ve çok değişik burada silahlı gruplar da sağdan soldan getiriliyor onları da zaten sizler de görüyorsunuz. Bu saldırganlığı durdurmazsak Türkiye sınırlarına 3 milyon insan gelecek, şimdi biz 3 milyon insan bize gelirse o 3 milyon insan Avrupa’ya gidecek dediğimiz zaman 'Türkiye bizi tehdit mi ediyor?' diyorlar. Hayır, biz bugüne kadar bu yükü yalnız çektik, gelen destekler ortada. Maalesef hep oyalamaca hep oyalamaca. Avrupa Birliği ise sözünü kısmen tutabildi, sadece kısmen, yüzde 10’unu ancak tutabildi toplamda, tüm vaatlerinden bahsedecek olursak." dedi.

BU İŞİN İNSANİ BOYUTU VAR

"Diğer taraftan Türkiye’de bu sosyal bir konu, aynı zamanda bizim üzerimize ekonomik bir yük." diyen Çavuşoğlu, "Bu işin insani boyutu var. Neden her şeyi Türkiye’den yapmasını bekliyorsunuz. Rejimi biz durduracağız, Anayasa komisyonunu biz kuruyoruz. Tamam biz komşu ülke olarak üzerimize yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Ama artık uluslararası toplumunda bu konuda çok daha duyarlı olması gerekiyor. Ve özellikle şehitlerimizden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız birçok liderle görüştü, Trump dahil Merkel dahil. Çok sayıda Dışişleri Bakanıyla akşamdan bu yana görüştük. Uluslararası örgütlerin temsilcileri, halen görüşüyoruz, önümüzdeki hafta gelecekler var, bazı bakanlar gelecek, bazı başbakanlar devlet ve hükümet başkanları gelmek istediklerini söylediler. Yani bu konu çok hassas bir konu. Biz bu alanda kararlılığımızı devam ettireceğiz milletimiz de müsterih olsun. Sahada da taviz vermeyeceğiz, masada da taviz vermeyeceğiz. Artık bu süreçten de geri dönmek olmaz ve Suriye’nin istikrarı ve huzuru için gereken adımları hem sahada hem masada atmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin de kanı yerde kalmadı, kalmayacak bunun hesabını da sormaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“NATO ÜYESİ ÜLKELER DE GEREĞİNİ YAPMALIDIR”

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla, Başkan Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Daha önce de Amerika’dan Savunma Bakanı, yine Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’ye destek açıklamaları yaptılar. Esasen bizim NATO’dan taleplerimize baktığımız zaman bazıları NATO’nun doğrudan birimleriyle karşılayabileceği talepler bazıları da müttefiklerin karşılayabileceği talepler. Amerika’nın özellikle bu Patriot konusunda, şuanda sadece İspanya’nın Patriotları bizim topraklarımızda, Adana’da, daha önce Gaziantep’te vardı. Bunları geri gönderebilirler. Şimdi hava savunma sistemine de ihtiyacımız var. Gereğini yapıyoruz ama ihtiyaç da ortada. Diğer taraftan istihbarat paylaşımı konusunda daha önce PKK ile mücadelede Kuzey Irak’ta istihbarat paylaşımı var ve bununla ilgili gerekli tesisat var. Yine Akdeniz’de bazı birimler var, bunlar, NATO çatısı altında. Yani burada özellikle NATO müttefiki olan Türkiye’nin bu rejimin saldırganlığı karşısında müttefikler ve NATO tarafından da desteklenmesi lazım. Biz zayıf olduğumuzdan değil, gereğini yapıyoruz ama NATO’nun da kuruluş amacı budur, bugün NATO’nun ayakta olmasının amacı da budur ve müttefiklerin böyle bir sınamayla ya da tehditle karşı karşıya kaldığı durumda NATO ve NATO üyesi ülkeler de gereğini yapmalıdır."

Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı görüşmeye değinerek, "Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla Trump’ın telefon görüşmesinde ele aldığı konuları biraz önce görüştüğüm Mike Pompeo’yla da değerlendirdik, takibini yaptık. Önümüzdeki günlerde yine temasta olacağız ve Washington’a döndükten sonra bazı kendi içlerinde temasları görüşmeleri olacak, ondan sonra yine bir değerlendirme yapacağız. Aynı şekilde birkaç gün içinde yine Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı da arayabileceğini söylemişti. Zaten sürekli birbirleriyle telefonda görüşüyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 
Erzurum SGK’dan örnek duruş
 
Gürcistan: “Türkiye’yi destekliyoruz”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan, Dadaş şehidi uğurladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de rejim unsurlarının düzenlediği ...
Şentop: “Türkiye sessiz kalacak bir devlet değildir"
Şentop, "Dünyanın herhangi bir yerinde hangi hesaplar yapılıyor olursa ...
Akar: ‘309 rejim askeri etkisiz hale getirildi’
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı ...
 
‘Bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde verecekler’
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu alçak saldırıyı ...
‘Misliyle mukabele edilecek’
Altun, 'Zirvede, Esed rejiminin yüz binlerce Suriyelinin ölümünden sorumlu ...
Erbaş: Dualarımız sorumluluk bilincimizi güçlendirmeli
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Regaib gecesi, Allah’ın sonsuz ...
 
‘Biz bu coğrafyanın ev sahibiyiz’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘“Biz bu coğrafyanın misafiri değil, ev sahibiyiz. ...
“Biz olmayacağız da Onlar mı olacak?”
Erdoğan, ‘Rusya rejim güçlerine en üst düzeyde desteği veriyor. Hava kuvvetleri ...
Bahçeli, ''Hocalı tükenmeyen bir Türk sevdasıdır"
Bahçeli, "Hocalı dinmeyen çığlık, bitmeyen acı, tükenmeyen bir Türk sevdasıdır. ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Kadına Şiddetle Mücadele Toplumun Boynunun Borcudur
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Niyetin Okunanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Hakem Daha Ne Yapsın?
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
En Kısa Ayın En Karanlık Günü
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Ayhan Türkez ve Haberin Namusu
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Erzurum İlçelerinin Tanıtım Eksiklikleri ve Belediye Web siteleri
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva