ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Oltu’da ERASMUS buluşması
Oltu’da ERASMUS buluşması
Kurbanlık satış dönemi başladı
Kurbanlık satış dönemi başladı
Çözümü isim ekletmekte buldu
Çözümü isim ekletmekte buldu
Erzurum’un bölgesel kredi payı açıklandı
Erzurum’un bölgesel kredi payı açıklandı
Erzurum’un ülke payı yüzde 21’e yükseldi
Erzurum’un ülke payı yüzde 21’e yükseldi
HABERLER>EKONOMİ
4 Ekim 2021 Pazartesi - 02:04

Erzurum’dan 9 ayda 26.9 milyonluk ihracat

ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın Eylül ayında 3 milyon 589 bin dolar; yılın Ocak – Eylül ayları kapsamında ise 26 milyon 912 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.

Erzurum’dan 9 ayda 26.9 milyonluk ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül ayı ihracat verilerini açıkladı. Erzurum’da bu yılın Eylül ayında 3 milyon 589 bin dolar; yılın Ocak – Eylül ayları kapsamında ise 26 milyon 912 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. İlden yapılan ihracat Ağustos ayına göre yüzde 11,2 oranında düşüş gösterdi

ERZURUM 9 AYLIK SÜREÇ

Erzurum’da bu yılın 9 ayı düzeyinde en yüksek değerde ihracatın yapıldığı dönem 4.1 milyon dolarla Mart ayı oldu. Verilere göre ilden, ocak ayında 2 milyon 585 bin dolar, şubat ayında 2 milyon 53 bin dolar, mart ayında 4 milyon 189 bin dolar, nisanda 2 milyon 794 bin, mayısta 1 milyon 937 bin dolar, Haziranda 2 milyon 765 bin, Temmuz’da 2 milyon 954, Ağustos’ta 4.0 milyon, Eylül’de 3.5 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

EYLÜL AYI VERİLERİ VE ERZURUM

TİM verilerinde; Eylül 2021 döneminde Erzurum’dan 3 milyon 589 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinden 6 milyon 214 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinden 1 milyon 783 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden ise 98 milyon 150 milyon değerinde ihracat kaydedildiği bildirildi.

OCAK – EYLÜL DÖNEMİ VE ERZURUM

Bu yılın Ocak – Eylül aylarını kapsayan 9 aylık bölümünde Erzurum’dan 26 milyon 912 bin dolar, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinden 44 milyon 753 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinden 145 milyon 341 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesi illerinden ise 748 milyon 979 milyon değerinde ihracat yapıldı.

ERZURUM’UN EYLÜL AYI PAYI

DOSİAD tarafından TİM verileri üzerinden yapılan değerlendirmede, yılın Eylül döneminde Erzurum’dan gerçekleştirilen ihracat değeri payı KUDAKA istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 57,75, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 18,1, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında ise yüzde 3,65 olarak hesaplandı.

ERZURUM’UN 9 AYLIK PAYI

DOSİAD analizleri bazında, bu yılın Ocak – Eylül aylarını içeren 9 aylık kesitte Erzurum’dan yapılan ihracat değeri, KUDAKA istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 60,13, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında yüzde 18,51, Doğu Anadolu Bölgesi illeri toplamında yüzde 3,59’luk pay oluşturdu.

BÖLGE İLLERİ İHRACAT RAKAMLARI

TİM verilerine göre Ocak – Eylül döneminde Elazığ’dan 240,7 milyon, Malatya’dan 278,8 milyon, Iğdır’dan 69,5 milyon, Van’dan 45,1 milyon, Hakkari’den 28,5 milyon, Ağrı’dan 26,1 milyon, Erzurum’dan 26,9 milyon, Erzincan’dan 17,8 milyon, Bitlis’ten 5,5 milyon, Ardahan’dan 3,9 milyon, Bingöl’den 2,8 milyon, Muş’tan 1,7 milyon, Kars’tan 930,7 bin, Tunceli’den 250,9 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İHRACATTA REKOR DÜZEY

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatta yıl boyunca ortaya koydukları güçlü performansın Eylül ayında da devam ettiğini belirterek, “İhracatımız geçtiğimiz yılın eylül ayına göre yüzde 30’luk artışla 20,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Yani cumhuriyet tarihimizde ilk kez aylık bazda 20 milyar dolar eşiğini aşmış bulunmaktayız” dedi.

Bakan Muş, ihracat anlamında elde edilmiş çok büyük bir başarı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:“Son 12 aylık ihracat değerimiz 212,2 milyar dolar ile yeni bir Cumhuriyet rekoru kırmayı başarmıştır. Bu değer ile yıl sonu OVP hedefimiz olan 211 milyar doların da üzerine çıkmış oluyoruz. Bu, ihracat anlamında elde edilmiş çok büyük bir başarıdır. Bu başarı hikayesinin artarak devam edeceğine ve büyümeyi kalıcı kılacağına inancımız tamdır. Bu yıl Ocak-Eylül döneminde ihracat 2020 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 36 artarak 161 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız ise Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 12 artış ile 23,4 milyar dolar olmuştur. Ocak-Eylül dönemi ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 193,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2021 yılı eylül ayında gerçekleşen 44,2 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi en yüksek aylık dış ticaret hacmidir. İhracatın ithalatı karşılama oranının Ocak-Eylül döneminde 2020 yılına göre 7,5 puan artışla yüzde 83,3’e yükseldi. Bir zamanlar bu oranın yüzde 50’li seviyelerde olduğunu da bir kez daha hatırlatmak isterim. Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı 2020 yılının aynı ayına göre 12,2 puan artış ile yüzde 88,9’a ulaştı. Benzer şekilde dış ticaret açığımız ocak-eylül döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 azalarak 32,4 milyar dolara gerilemiştir”.

YILLIK İHRACAT HEDEFİ VE AYLIK 20 MİLYAR DOLAR EŞİĞİ GEÇİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı eylül ayı rakamlarına göre Türkiye, ihracatta tarihî bir eşiği daha geçti. Ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, eylül ayında ilk kez bir ayda 20 milyar doları aşarak tarih yazdı. Eylül ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 30'luk artışla 20 milyar 783 milyon dolara ulaştı. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatı oldu. Yılın ilk 9 ayında, yüzde 36'lık artışla 161 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçısı, son 12 ayda 212,2 milyar dolarlık ihracatla da 211 milyar dolarlık yıllık hedefini aştı.

TİM BAŞKANI GÜLLE: 212,2 MİLYAR DOLARLA YILLIK HEDEFİ DE AŞTIK

Eylülde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre; 23 sektör ihracatını artırırken 2,6 milyar dolarlık ihracatla Çelik, sektörler arasında ilk kez zirvede yer aldı. Türk bayrağını 218 ülke ve bölgede dalgalandıran ihracat ailesi, 170 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi; aralarında ABD, İspanya, Belçika, Kolombiya ve Şili'nin de bulunduğu, 27 ülkede, aylık ihracat rekoru kırdı. 66 il ihracatını yükseltirken, 16 il tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaştı. Geçtiğimiz ay 1558 firma, ilk kez ihracat yaptı. 180 ülkeye toplam 6,1 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi.

TÜRKİYE TEK ÜLKE

TİM Başkanı İsmail Gülle "İhracatçılarımız sayesinde, küresel krizlerde, üretimini aksatmamayı, siparişleri yetiştirmeyi başaran tek ülke olarak öne çıktık. Dünya bunun farkında. Fuarlarımızda görüyoruz ki, yabancılar sırada bekliyor. Şu an tam kapasite çalışmamız, gelen taleplere yetişemememiz daha başlangıç... Son 12 ayda 212,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar dolara aşmayı başardık. Böylelikle Orta Vadeli Program hedefini şimdiden yakalamış olduk. Son 13 ayın 11'inde ihracat rekorları kırdık. İnşallah 2026'da, 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız" dedi.

TÜRKİYE’NİN İHRACAT REKORLARI

Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandırma başarısı göstererek bu yıla da rekorlarla başlayan Türk ihracatçısı, pandemi sebebiyle küresel ticarette yaşanan talep daralmasına her ay ihracat rekorlarını yeniliyor.  'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren 61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla eylül ayına ait dış ticaret verilerini, Ankara'da düzenlediği toplantıyla açıkladı. Rekorlara doymayan ve temmuzda son 12 aylık verilere göre 200 milyar doları geçerek tarihe adını altın harflerle yazdıran Türk ihracatçısı, her ay olduğu gibi eylülde de tarihî başarıya imza attı. İhracat ailesi, eylülde ilk defa bir ayda 20 milyar dolar eşiğini geçti. Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre; eylül ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 30'luk artışla, 20 milyar 783 milyon dolara ulaştı. Böylelikle tüm zamanların aylık ihracat rekoru kırıldı. Yılın ilk 9 ayında, yüzde 36'lık artışla da 161 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçısı, son 12 ayda 212,2 milyar dolarlık ihracatla da 211 milyar dolarlık yıllık hedefini aştı.

“İHRACAT GELİŞTİRME FONU, İHRACATÇILARIMIZIN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK”

Eylül ayı ihracat rakamlarına değinmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 18 Eylül'de katıldığı TİM 28. Olağan Genel Kurulu'nda ihracat ailesine verdiği müjdeleri değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle “Ardı ardına rekorlar kıran ihracatımızla beraber ihracatçılarımızdan gelen finansman ve fuar alanı taleplerini Ticaret Bakanlığımıza iletmiştik.

Bu anlamda, müjdeler arasında yer alan 'İhracat Geliştirme Fonu' büyük bir ivmeyle yükselen ihracatımız için oldukça önem arz ediyor. Çünkü daha çok ihracat, finansal anlamda daha fazla ihtiyaçları da beraberinde getiriyor. Sadece ihracatçılarımızın erişimine açık olarak oluşturulacak bu önemli fon, ihracatçılarımızın gücüne güç katacak. Bu önemli adım, ihracat süreçlerini kolaylaştıracak; teminat mektubunu ortadan kaldırarak maliyet avantajı ve kredi genişlemesi sağlayacak. Eximbank'ın sermayesinin ve kaynaklarının artırılacak olması ise, ihracatçımızın kredi hacmini artıracak, krediye erişimini kolaylaştıracak, ihracat desteklerini ve finansmanını ihtiyaçlara uygun bir zemine kavuşturacaktır. Bir diğer önemli müjde fuar merkezi ile ilgili. Üretimimizle, ihracatımızla, iç ve dış pazarlardaki başarılarımızla büyüyen ihracat ailesi olarak, geldiğimiz noktada mevcut fuar kapasitemizin mevcut ekonomimizi kaldırmadığı açık olduğunu görüyoruz. Son 20 yılda ekonomimizi 4 kat büyütmeyi, dış ticaret hacmimizi 5 katına çıkarmayı hep beraber başardık.

Bu dönemde, İstanbul'daki fuar alanlarının kapasitesi ise sadece yüzde 20 arttı. Büyüyen ve gelişen ihracat ailemizin kaydettiği başarıların, daha büyük bir fuar merkezi vitriniyle taçlandırılmasına yönelik atılan bu adımın çok önemli bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız, bu husustaki taleplerimizi de Genel kurulumuzda müjdeledi” dedi.

“MÜJDELER, İHRACATIMIZIN ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞLARI OLACAK”

Asya, Avrupa ve Afrika'nın buluşma noktası olan İstanbul'u, küresel bir fuarcılık merkezine dönüştürecek projenin süratle Türkiye'ye kazandırılacağına vurgulayan Gülle “TİM olarak biz de sürece gerekli katkıyı sağlayacağız. İhracatçılarımıza modern, ferah ve geniş fuar merkezleri kazandıracağız. Bu üç önemli müjde, iİnşallah, 300 milyar dolara giden ihracat yolculuğumuzda önemli kilometre taşları olacak. Bu vesileyle, ihracatçıları yol ve kader arkadaşı olarak addeden Cumhurbaşkanımıza, bizleri her zaman destekleyen Ticaret Bakanımıza ve Hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz.

İHRACATTA EYLÜL AYI

Eylül ayı içerisinde gerek ekonomik güven endeksi verilerinde gerekse Meclisimizin görev gücü içerisinde olduğu Küresel İnovasyon Endeksi sıralamalarında oldukça sevindirici haberler aldık. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ve kurumlarımızın katkılarıyla Türkiye bu yıl 10 basamak sıçrayarak tarihî zirveye çıktı. TİM olarak hazırladığımız Türkiye Yol Haritası ve Eylem Planı'nın bu başarıya sağladığı katkılardan gurur duyuyoruz. Bu yıl 41. sıraya yükseldiğimiz endekste, en büyük sıçrama kaydeden ülkeler arasında da ikinci olduk. Bu başarıyla orta-üst gelir grubunda 4. sıraya yükseldik. TİM olarak geçmişte olduğu gibi bundan sonrasında da ülkemiz endekste hak ettiği yere gelene kadar ihracatı ve ihracatımızın tüm paydaşlarını inovasyonla buluşturmaya gururla devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İsmail Gülle, İmalat Sanayi Kapasite kullanım oranının 78,1 puanla son 39 ayın, ekonomik güven endeksinin ise 102,4 puanla son 41 ayın en yüksek seviyesine geldiğini hatırlatarak şunları söyledi: Endekslerdeki bu yükseliş; ihracatta, istihdamda ve yatırımlarda da yükselişe işaret ediyor. Üretiyoruz, ihracat yapıyoruz, istihdam sağlıyoruz, değer üzerine değer inşa ederek, bu topraklarda yeni yatırımlara zemin hazırlıyoruz.

“İNŞALLAH 2026'DA 300 MİLYAR DOLARA ULAŞACAĞIZ”

Pandeminin dünyada milyonlarca cana mal olmasının yanı sıra, küresel ticaretin dengelerini de alt üst ettiğinin altını çizen TİM Başkanı Gülle “İhracatçılarımız sayesinde, küresel krizlerde üretimini aksatmamayı, siparişleri yetiştirmeyi başaran tek ülke olarak öne çıktık. Dünya bunun farkında. Fuarlarımızda görüyoruz ki, yabancılar sırada bekliyor. Şu an tam kapasite çalışmamız, gelen taleplere yetişemememiz daha başlangıç. Kritik 200 milyar dolar eşiğini aştıktan sonra ihracat artışında vites yükselteceğimizi birçok mecrada, defaatle dile getirdik. İnşallah 2026'da 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız. Bu rakamı, ekonomik verilere, dünyadaki gelişmelere dayanarak rasyonel bir zeminde ifade ediyoruz. İhracat ailesi olarak, bu badirelerin sonunda aydınlık bir geleceğe ulaşacağımızın farkındalığıyla, üretime ve ihracata ara vermeden, katma değere, markaya, teknolojiye, inovasyona odaklanarak yarınlara hazırlanıyoruz. Yarınlara dair umudumuz yüksek. Çünkü biliyoruz ki; Türkiye ihracatla yükselecek” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE LOJİSTİK PORTALI, 11 EKİM'DE KULLANIMA SUNULACAK”

İhracatçılar ve lojistik sektörü arasında köprü görevi görecek olan Türkiye Lojistik Portalı çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Gülle “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, ana pazarımız olan Avrupa'nın yanında, diğer pazarlarda da etkinliğimizi artırmak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Küresel navlun fiyatları tüm ihracatçılarımızın malumu. Bizler, küresel ölçekte yaşanan lojistik sorunlarına çözüm bulmak üzere ihracatçılarımız ile lojistik sektörü arasında dijital bir köprü vazifesi görecek olan Türkiye Lojistik Portalı çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah, 11 Ekim'de portalımızı ihracatçılarımızın kullanımına sunarak bu küresel sorunla mücadelede yeni bir dönemi başlatmış olacağız” dedi.

“AYLIK 20 MİLYAR DOLAR SINIRINI AŞTIK”

 

Eylül ayı ihracatının geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 30'luk artışla 20 milyar 783 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Gülle, şöyle devam etti: Bu rakamla beraber tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına imza atttık; 20 milyar dolar sınırını da aşarak ihracatta yeni bir lige çıktığımızı bir kez daha tescilledik. Yılın ilk 9 ayında ihracatımız, yüzde 36 artışla 161 milyar dolar oldu. Son 12 ayda ise 212,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar dolara aşmayı başardık.

Son 13 ayın 11'inde ihracat rekorları kırdık. Böylelikle, Orta Vadeli Program hedefini şimdiden yakalamış olduk. Eylülde, miktar bazında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,7 artarak 17,5 milyon ton şeklinde gerçekleşti. İlk 9 ayda, yüzde 19,5 artışla 131,7 milyon ton ihracata imza attık. Bununla birlikte ihracat birim fiyatımızda da oldukça pozitif bir ivme görmekteyiz. Birim ihracat değerimiz Ocak-Eylül döneminde yüzde 14 artışla 1,22 dolara yükseldi.

ÇELİK SEKTÖRÜ 2,6 MİLYAR DOLARLA ZİRVEDE

Bu ay, birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerimiz, yüzde 102 artışla Gemi ve Yat, yüzde 71 artışla Çelik ve yüzde 27 artışla Kimyevi Maddeler oldu. Katma değerli ve markalı ihracatımız arttıkça, ürünlerimizin değeri daha da katlanacak. Tam 23 sektörümüz ihracatını artırdı. Ayrıca Çelik, Hazırgiyim, Tekstil, Makine, Hububat, Mobilya, Madencilik ve Meyve-Sebze Mamulleri sektörlerimizin dahil olduğu toplam 8 sektörümüz tarihlerinin en yüksek aylık ihracat rakamına erişti. Bu ay 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Çelik sektörümüz ilk sırada yer alırken, 2,5 milyar dolara yaklaşan Otomotiv sektörümüz ikinci, ve 2,3 milyar dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörümüz üçüncü oldu.  Çelik sektörümüz,  geçtiğimiz yılın eylül ayına göre ihracatını 1,5 milyar dolar artırarak tarihinde ilk kez zirvede yer aldı. Diğer dikkat çekici artışlar ise, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 677 milyon dolar artıran Kimyevi Maddeler, 401 milyon dolar artıran Demir ve Demirdışı Metaller ile 257 milyon dolar artıran Tekstil sektörlerimizde yaşandı.

170 ÜLKEYE İHRACAT ARTTI

Türk bayrağını 218 ülke ve bölgede dalgalandırdık. 170 ülkeye ihracatımızı artırdık. Aralarında ABD, İspanya, Belçika, Kolombiya ve Şili'nin de bulunduğu 27 ülkede, aylık ihracat rekoru kırdık. Bu ay ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,7 milyar dolarla Almanya (yüzde 12 artış), 1,4 milyar dolarla ABD ve (yüzde 48 artış), 1,3 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. (yüzde 11 artış)… İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler; 450 milyon dolarlık artışla ABD, 278 milyon dolarlık artışla Belçika ve 257 milyon dolarlık artışla İspanya oldu. Ülke gruplarına göre ihracata baktığımızda, en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği'ne (AB-27) ihracatımızın yüzde 26 artışla, 8,5 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 41 pay aldığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda, Avrupa kıtasının eylül ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55 oldu.

Bu ay diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,4 milyar dolar (yüzde 21 artış), Afrika kıtasının tamamına 1,9 milyar dolar (yüzde 42 artış), Kuzey Amerika ülkelerine 1,6 milyar dolar (yüzde 55 artış) ve Uzak Doğu'ya 1,5 milyar dolar (yüzde 24 artış) ihracat gerçekleştirdik.

66 İl İhracatını Artırdı, 16 İldan Aylık En Yüksek İhracat

Eylülde 66 ilimiz ihracatını artırdı. 16 ilimiz; İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Adana, Samsun, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Balıkesir, Uşak, Aksaray ve Edirne tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum. Bu ay en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; 8,5 milyar dolarla İstanbul (yüzde 34 artış), 1,7 milyar dolarla Kocaeli (yüzde 38 artış) ve 1,3 milyar dolarla Bursa (yüzde 1 artış) oldu. İlk 3 ilimiz dışında en dikkat çekici artışlara imza atan illerimiz, ihracatını 343 milyon dolar artıran Hatay (yüzde 212 artış) ve 239 milyon dolar artıran İzmir (yüzde 28 artış) oldu.

1558 FİRMA 'İHRACATA MERHABA' DEDİ

İhracata duyulan yoğun ilgi, eylül ayında ihracatçı firma sayımıza da yansıdı. Tam 1.558 firmamız bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailemize katıldı. Yeni firmalarımız,  eylül ayında 83,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana ihracat yapan firma sayısı 13 bin 600'ü ilk defa olmak üzere toplam 84 bin oldu. Eylül ayında Euro/dolar paritesinde yaşanan düşüşün ihracata etkisi negatif yönlü 55 milyon dolar oldu. Ancak yılın geneline bakıldığında, pozitif yönlü 3,9 milyarlık dolarlık bir etki olduğunu görüyoruz.

180 ÜLKEYE TL İLE İHRACAT

Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 180 ülkeye toplam 6,1 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. TL ile ihracat eylül ayında yüzde 24 arttı. 7 bin 521 firma ihracat işlemlerinde Türk Lirası'nı tercih etti. TİM, ikili ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasını desteklemeye devam edecek.

 

 

 
139 terörist etkisiz hale getirildi
 
Aileler HDP ve PKK'ya karşı direniyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
HKMO yeni hizmet ofisine kavuştu
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Erzurum Bölge Temsilciliği ...
Erzurum Ağustos ayı dış ticaret verileri yayımlandı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın Ağustos ayında 2 milyon ...
Karaismailoğlu: '1.1 trilyonluk yatırım yaptık'
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Lafla peynir gemisi ...
 
Erzurum'un sektörel verileri açıklandı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın 6 ayında 574.3 milyon TL ...
Erzurum Ticaret Sektörü verileri yayımlandı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Tarımsal üretim kredisi kullanım hacmi bakımından ...
Erzurum kamu hizmet harcamalarında 2’inci sırada
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın Ocak - Ağustos döneminde ...
 
Erzurum’un eğitim payı arttı
ERZURUM GAZETESİ- ÖZEL - Erzurum’da 2021 yılının Ocak – Ağustos diliminde ...
Erzurum sağlık giderleri açıklandı
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum 2021 Ağustos dönemi kamu sağlık hizmetleri ...
Erzurum’da 8 ayda 171 şirket kuruldu
EKONOMİ - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın 8 ayında 171 şirket, 19 kooperatif, ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Sömürgeciliğin İngilizcesi
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
İbrahim Erkal’ın ‘De Get Yalan Dünya’sı
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Üreten Erzurum İçin Küçük Küçük Büyük Adımlar
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Bankacı Öztürk’e Veda…
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Çevreye Dair Bir Antrparantez
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
‘Anlamlı Etkinlik’ Yanlışı ya da Güzel Türkçemiz
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva