ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Diyarbakır Anaları tarih yazıyor
Diyarbakır Anaları tarih yazıyor
Erzurum gün batımında bir başka güzel
Erzurum gün batımında bir başka güzel
Aydemir’den 'Sahada Erzurum Buluşmaları’
Aydemir’den 'Sahada Erzurum Buluşmaları’
Dadaş Müftü Özler Mudanya Müftülüğüne atandı
Dadaş Müftü Özler Mudanya Müftülüğüne atandı
Erzurum’a 19 yılda 7 baraj, 13 gölet
Erzurum’a 19 yılda 7 baraj, 13 gölet
HABERLER>EKONOMİ
27 Haziran 2022 Pazartesi - 10:19

Erzurum’dan 30 ülkeyle ihracat

ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum’dan bu yılın Mayıs ayında 11, Ocak Mayıs ayları kapsamında ise 2’si Serbest Bölge olmak üzere 30 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. İlden dönemsel kayıtta 8 ülkeyle yapılan ihracatta artış, 14 ülkeyle yapılan ihracatta düşüş görüldü.

Erzurum’dan 30 ülkeyle ihracat

Erzurum’dan bu yılın Mayıs ayında 11, Ocak Mayıs ayları kapsamında ise 2’si Serbest Bölge olmak üzere 30 ülkeye ihracat gerçekleştirildi. İlden dönemsel kayıtta 8 ülkeyle yapılan ihracatta artış, 14 ülkeyle yapılan ihracatta düşüş görüldü.

EN YÜKSEK DEĞERDE İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Erzurum’dan Mayıs ayında en yüksek değerde ihracat yapılan ülkeler Gürcistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Avusturya ve Romanya olarak kaydedildi. Bu yılın Ocak – Mayıs ayları ölçeğinde ise en yüksek değerde ihracatın yapıldığı ülkeler Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Bulgaristan ve Romanya olarak sıralandı.

ERZURUM’DAN İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Bu yılın ocak – mayıs ayları arasında, AHL Serbest Bölgesi, Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi ile, ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Fransa, Gambiya, Gürcistan, Irak, İsrail, İsviçre, Kamerun, Katar, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cum., Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Somali, Ukrayna, Yunanistan’ın yer aldığı 30 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

İHRACAT DEĞERİ ARTAN ÜLKELER

Ocak – Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre,  Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Mısır, Irak, Almanya, Yunanistan ve Avusturya ile yapılan ihracat değeri artış kaydetti. İhracat değerinde en fazla yükselişin gerçekleştiği ülkeler Avusturya ve Bulgaristan olarak değerlendirildi.

İHRACAT DEĞERİ ARTIŞ ORANLARI

İhracat değerindeki artış oranı ise Bulgaristan yüzde 1398, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yüzde 456.3, Macaristan yüzde 430.5, Mısır yüzde 240.7, Irak yüzde 148.6, Almanya yüzde 65.3, Avusturya yüzde 2968, Yunanistan yüzde 35.5 olarak gerçekleşti.

İHRACAT DEĞERİ DÜŞEN ÜLKELER

Ocak – Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Ukrayna, Gambiya, Somali, Arnavutluk, Katar, Birleşik Krallık, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Fransa, Kuveyt, Sırbistan, Malta ve Kamerun ile yapılan ihracatta düşüş değerlendirildi. En fazla tutarda ihracat değeri düşüşü Kamerun’la yapılan ihracatta tespit edildi.

İHRACAT DEĞERİ DÜŞÜŞ ORANLARI

İhracat değerinde düşüş oranları Katar yüzde 34,9, Birleşik Krallık yüzde 19.0, Azerbaycan yüzde 11.1, Gürcistan yüzde 28,4, Kosova yüzde 61,6, Fransa yüzde 46,8, Kuveyt yüzde 84.3, Sırbistan yüzde 89.4, Kamerun yüzde 97.9, Ukrayna yüzde 37.1, Gambiya yüzde 37.2, Somali yüzde 37.8, Arnavutluk yüzde 37.8, Malta yüzde 51.9 olarak açıklandı.

MAYIS AYI İHRACAT DEĞERLERİ

Erzurum’dan Mayıs ayında 11 ülkeye ihracat yapıldı. Dönemde kaydedilen ihracat değerleri

Gürcistan 476,98, Bulgaristan 321,50, Irak 56,26, Azerbaycan 291,24, Somali 4,05, Makedonya 27,15, Romanya 235,48, Avusturya 282.8, Özbekistan 60.01, Fransa 28.17, Malta 17.96, Arnavutluk 14.0, Yunanistan 4.66 bin dolar oldu.

OCAK – NİSAN DÖNEMİ İHRACAT DEĞERLERİ

Dönemde ülkeler bazında belirlenen ihracat değerleri; Gürcistan 1.9 milyon, Irak 1.7 milyon, Azerbaycan 1.1 milyon, Bulgaristan 1.1 milyon, Katar 412,80 bin, , Avusturya 282.8 bin, Romanya 462,3 bin Almanya 204,15 bin, Mısır 192,59 bin, Lübnan 192,05 bin, Somali 121,8 bin, Fransa 138 bin, Kuzey Kıbrıs Türk Cum. 105,82 bin, Kırgızistan 104,71 bin, Ukrayna 90,03 bin, Kamerun 52,00 bin, AHL Serbest Bölgesi 38,72 bin, İsrail 26,06 bin, Makedonya 53,0 bin, Birleşik Krallık 17,02 bin, Kosova 15,93 bin, Kuveyt 15,12 bin, İsviçre 13,43 bin, Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi 11,29 bin, ABD 6,37 bin, Macaristan 3,36 bin, Yunanistan 4.66 bin, Arnavutluk 14.0 bin, Sırbistan 2,12 bin, Malta 17.9 bin, Gambiya 68.87 bin, Özbekistan 60.0 bin dolar oldu.

BAKAN MUŞ’UN DEĞERLENDİRMESİ

Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu'nda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

 

Türkiye'nin ihracatta 2021 yılında büyük bir başarı ortaya koyduğuna işaret eden Muş, "Ülkemiz, 2022 yılının ilk beş ayında da ihracattaki güçlü performansını devam ettirmiştir. Geride bıraktığımız mayıs ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolara ulaşmıştır. Bu, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatıdır. Böylelikle 2022 yılının ilk 5 ayının tamamında en yüksek aylık ihracat değerlerine ulaşarak ilk 5 ayda rekorlar kırmış olduk." diye konuştu.

 Mehmet Muş, mayısta dış ticaret hacminin, geçen yıla göre yüzde 31,1 artışla 48,6 milyar dolara yükseldiğini aktarırken, mayıs ayı ithalatının ise 29,6 milyar dolar olduğunu bildirdi.

  "İTHALATTAKİ ARTIŞIN NEDENİ ENERJİ FİYATLARI"

 Enerji kaleminin 6,9 milyar dolarlık pay ile mayısta da ithalatta önemli yer tuttuğuna dikkati çeken Muş, şunları kaydetti: "Net enerji ithalatçısı bir ülke olarak, küresel piyasalar ile yüksek derecede bütünleşmiş olan Türkiye’nin enerji fiyatlarından etkilenmemesi söz konusu değildir. Buradan bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki ithalatımızdaki artışın temel nedeni dünyada artan enerji fiyatlarıdır. Bu noktada, ocak-mayıs dönemi ihracatımız, enerji hariç 96,8 milyar dolara ulaşmış olup, dış ticaret hacmimiz ise 202,8 milyar dolara yükselmiştir. Ayrıca, aynı dönemde ihracatımızın ithalatı karşılama oranı, yine enerji hariç yüzde 91,3 düzeyinde gerçekleşmiştir. 242,6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine kararlı adımlarla yaklaşıyoruz."KATMA DEĞERLİ İHRACAT

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Bakanlık olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkeyi katma değerli ihracatta lider ülkeler arasına taşımak için bütün imkanlarla ve en güçlü şekilde ihracatçıların yanlarında olmaya devam edeceklerini belirterek, "Sizlerin gayretleriyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi, 2022 yılında da ihracatın ekonomik büyümemizin ana unsuru olacağına inanıyorum." dedi.

Bakan Muş, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu'nda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında, mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Dünya ekonomisinin 2020'den bu yana önemli sınamalardan geçtiğini ifade eden Muş, gelinen süreçte küresel ekonominin tam anlamıyla kışı geride bırakamadığını söyledi.

KÜRESEL EKONOMİ

Muş, küresel ekonomideki sorunların birleşerek yeni küresel krize neden olabilecek boyuta ulaştığına dikkati çekerek, salgın sonrası dönemde artan talebe karşın, tedarik zincirlerinde ham madde ve lojistik kaynaklı aksaklıkların devam etmesi nedeniyle arz sorunlarının kronik hal aldığını, bu durumun da küresel çapta enflasyonun yükselmesini beraberinde getirdiğini anlattı.

Bu gelişmelere Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da eklendiğine işaret eden Muş, Dünya Bankasına göre savaşın emtia piyasalarında son yılların en büyük arz şokunu yarattığını bildirdi.

Muş, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik yıl sonuna kadar petrol ambargosu uygulama kararı alması ve 1 Haziran'dan itibaren Çin'deki karantina önlemlerinin büyük ölçüde kaldırılmasıyla petrol fiyatlarının yükselişi hızlanırken diğer enerji ve gıda emtialarının fiyatlarında keskin yükselişler kaydedildiğine dikkati çekerek, küresel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

 "ÖNÜMÜZDEKİ İKİ YIL, ÖZELLİKLE AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE ÇOK ZOR GEÇECEK"

Bakan Muş, gelecek iki yılın, özellikle az gelişmiş ülkelerde çok zor geçeceği öngörüsünde bulunarak, enflasyonla mücadele için alınan tedbirlerin, küresel resesyon ihtimalini güçlendirdiğini vurguladı.

Zayıflayan büyümenin, birçok ülke için ihracat gelirlerinin azalması anlamına geldiğine işaret eden Muş, herkes küresel enflasyonu konuşurken arka planda büyüyen bir küresel borç krizi de bulunduğunu dile getirdi.

Muş, küresel borç seviyesi rekor kırarken Amerikan dolarının da güçleniyor olmasının, özellikle gelişmekte olan ülkelerin borçlarını ödemelerini zorlaştırdığını belirterek, şöyle konuştu: "Böylesi bir küresel ortamda Türkiye ekonomisi, 2021'de yakaladığı büyüme ivmesini 2022'nin ilk çeyreğinde de devam ettirmiştir. Türkiye, 2022'nin ilk çeyreğinde yüzde 7,3 gayrisafi yurt içi hasıla artışı yakalayarak, yüksek oranlı ekonomik büyüme performansını başarıyla sürdürmüştür. Böylelikle ülkemiz, ekonomik büyümesini kesintisiz 7 çeyrek boyunca devam ettirmiş ve bu alanda bir kez daha dünyadan pozitif ayrışmıştır. Büyüme oranımızın detaylarına bakacak olursak, yılın ilk çeyreğinde yaşanan büyümede net ihracatın katkısı yaklaşık 3,5 puan olmuş, bu rakamla büyümenin neredeyse yarısı net ihracattan gelmiştir. Bir diğer ifadeyle ihracatımız büyümeyi bir kez daha sırtlamıştır."

Muş, büyümenin öncü göstergelerinden olan ve sanayi üretiminde çarkların döndüğünü gösteren Sanayi Üretim Endeksi'nin ise yıllık yüzde 9,6 arttığına dikkati çekerek, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranının ise mayısta bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 78 seviyesinde gerçekleştiğini aktardı.

Söz konusu verilerin, aslında ekonomik büyümenin dengeli ve sürdürülebilir tabana oturduğuna işaret ettiğini vurgulayan Muş, "Yani Türkiye üretim gücünü her geçen gün artırmakta ve sanayideki atılımlarını hızlandırmaktadır." ifadesini kullandı.

 "TİCARİ DİPLOMASİYİ ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYORUZ"

Muş, Bakanlık olarak giderek zorlaşan küresel iş ortamında ihracatçıların önünü açmak için, ticari diplomasi faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirterek, mayıs ayı boyunca Bosna Hersek, İspanya, Cezayir, Kolombiya, Etiyopya ve Pakistan gibi ülkelerle ikili ticari ve ekonomik ilişkileri kapsamlı biçimde değerlendirdiklerini anlattı. Resmi temaslar haricinde iş dünyasının çatı kuruluşlarıyla istişareleri yoğun biçimde sürdürdüklerine işaret eden Muş, dış ticaretin kolaylaştırılması çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Muş, bu çerçevede yaptıkları yönetmelik değişikliğiyle ülkenin transit ticarette bir çekim merkezi olmasına katkı sağlayacak yenilikleri hayata geçirdiklerini hatırlatarak, "İnanıyorum ki ihracatçılarımız da bu zorlu zamanlarda yüksek katma değerli mal ve hizmet ihracatımızın artırılması konusunda üzerlerine düşeni yapmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin ekonomik refahını artırabilmenin yolunun, nitelikli iş gücü ve teknoloji yardımıyla yüksek katma değer üretiminden geçtiğini belirten Muş, şunları kaydetti: "Teknoloji ve sürdürülebilirlik trendlerine erkenden uyum sağlayan, yatırım kararlarını bu yönde alarak verimlilik artışına giden aktörlerin, küresel ekonomideki payı kesinlikle artacaktır. Türkiye'nin, emsallerinin önüne geçebilmesinin yegane yolu buradan geçiyor. Biz bu sebeple Sayın Cumhurbaşkanı'mızın işaret ettiği yatırım, üretim, istihdam ve ihracat denklemini her fırsatta dile getiriyoruz. Bakanlık olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizi katma değerli ihracatta lider ülkeler arasına taşımak için bütün imkanlarımızla ve en güçlü şekilde yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sizlerin gayretleriyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi, 2022 yılında da ihracatın ekonomik büyümemizin ana unsuru olacağına inanıyorum. Bu manada, sanayimizde son yıllarda gösterdiğimiz atılımı devam ettireceğimize, ihracatın ve yatırımların itici bir güç olduğu mevcut büyüme ortamını sürdürülebilir kılacağımıza inanıyorum."

2021 VE PANDEMİNİN ETKİLERİ

Ticaret Bakanı Muş, 2021'de salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte güçlenen küresel talep, tedarik zinciri aksaklıklarındaki kısmi iyileşmeler, kısıtlamaların gevşetilmesi ve yüksek oranda aşılamayla küresel ekonomideki toparlanmanın ivme kazandığını ifade etti.

 Ülke için 2021'in ekonomideki çarkların daha hızlı dönmeye başladığı, büyümede ve ihracatta pek çok ülkeye kıyasla çok daha etkin bir performansın sergilendiği, adeta bir rekorlar yılı olduğunu vurgulayan Muş, ekonominin 2021'de yüzde 11 oranında büyüme kaydederek, son 10 yılın en güçlü büyüme hızına ulaştığını söyledi.

 Muş, bu büyüme oranına net ihracatın 4,9 puan pozitif katkı sağladığını dile getirerek, "Bununla birlikte ihracatımız, dünya ihracatı içerisindeki payını Cumhuriyet tarihinde ilk defa geçtiğimiz yıl yüzde 1'in üzerine çıkarmıştır. Böylece 2021 yılında yüzde 32,8 artışla 225 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, bir yandan ülkemizin büyümesinin itici gücü olurken diğer taraftan ülkemizin küresel ekonomideki rekabet gücünü artırmıştır." diye konuştu.

 Bu yıl da ekonomideki ivmelenmenin sürdüğünü, 2022'nin birinci çeyreğinde dengeli ve kapsayıcı büyüme performansı devam ederken, yüzde 7,3 oranında büyüme kaydedildiğini aktaran Muş, şunları kaydetti: "Söz konusu büyümenin yaklaşık yarısının ihracat kaynaklı gerçekleşmiş olması önemlidir. Yine, net ihracatımızın ilk çeyrek büyümemize 3,5 yüzde puan katkı sağladığı görülmektedir. Benzer şekilde, ihracatımız 2021 yılı performansının ardından 2022 yılının ilk 5 ayında da güçlü seyrini sürdürmektedir. Türkiye, 2022 yılının ilk 5 ayının tamamında aylık olarak en yüksek ihracat değerlerine ulaşmıştır. İhracattaki başarılı performansımızın esas nedeni, Türkiye'deki güçlü üretim kapasitesi ile ihracatçı firmalarımızın dinamik ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Bu güç ve dinamizmin de katkısıyla son 12 aylık ihracatımız 243 milyar dolar düzeyini yakalamış durumdadır. Bu doğrultuda, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımızdan eminiz."

 "HİZMET İHRACATIMIZ, 2021'DE 58,2 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNE ULAŞMIŞTIR"

 İhracattaki artışı ve gelişimi sürdürmek için mal ihracatının yanı sıra hizmet ihracatına da büyük önem verdiklerini vurgulayan Muş, "Net döviz girdisi sağlaması; istihdam kaynağı olması ve yarattığı çarpan etkisiyle mal ihracatına destek olması bakımından hizmetler sektörü, Türk ekonomisinin adeta göz bebeğidir. Dünyanın dört bir köşesine artık sadece ürünlerimiz değil, müteahhitlik hizmetlerimiz, yazılımlarımız, dizilerimiz, sinema filmlerimiz, sağlık hizmetlerimiz ve kültür unsurlarımız da ihraç ediliyor. Türkiye olarak son 20 yılda mal ihracatında olduğu gibi hizmet ihracatında da büyük mesafe katettik. 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, 2021 yılında 58,2 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır." şeklinde konuştu.

 Mehmet Muş, Türkiye'nin ürettiğini, yatırım yaptığını, istihdam yarattığını ve ihracat odaklı büyüdüğünü ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler de ihracatımızı daha rekabetçi hale getirmek üzere bir yandan geleneksel ürün ve pazarlarımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürürken diğer taraftan da yeni ürün ve pazar arayışlarına yöneliyoruz. Bu doğrultuda, mevcut pazarlarımızın yanı sıra ihracatımıza yeni pazarlar kazandırmak ve dünya ticaretindeki konumumuzu güçlendirmek amacıyla çalışmalarına başladığımız 'Uzak Ülkeler Stratejisi'ni tamamlamış bulunmaktayız. Hazırladığımız bu stratejiyle uzak coğrafyalardaki 18 ülkeye 2018-2020 ortalaması yaklaşık 20 milyar dolar olan ihracatımızı 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Kısa bir zaman içerisinde Uzak Ülkeler Stratejimizin detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Bunun yanı sıra ihracatçılarımıza hazırlık aşamasından pazarlamaya, tanıtımdan pazarda tutundurmaya, tasarım ve markalaşmadan yurt dışı dağıtım kanalları kurmaya kadar, kısacası ihracatın her adımına yönelik güncel destekler sunuyoruz. Buna ilaveten, önümüzdeki dönemde ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir ihracat artışını hedefleyen yeni nesil destekler kurgulamaktayız. Yeni nesil desteklerimiz ile ihracatçı sayımızı daha da artırmayı, ihracatçılarımızı kur riskinden korumayı, e-ihracatın yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz."

  "HEAL İN TÜRKİYE' PORTALININ İLK FAZ ÇALIŞMASINI TAMAMLADIK"

 Bakanlık olarak mal ihracatının yanı sıra hizmet ihracatına yönelik mevcut destekleri gözden geçirdiklerini belirten Muş, bu kapsamda, güncel gelişmelere uyum sağlayan, kapsamlı, yenilikçi ve esnek bir "Hizmet İhracatı Destek Program Paketi" oluşturduklarını aktardı.

 Muş, yurt dışı lojistik dağıtım ağlarının bir an önce faaliyete geçmesini teminen gerekli mevzuat çalışmasını tamamladıklarını, duyurularını yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Sağlık hizmetleri ihracatına ve ülkemiz sağlık hizmetlerinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz 'Heal in Türkiye' portalının ilk faz çalışmasını tamamladık ve tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. İhracatçılarımızın finansmana erişim imkanlarını genişletmek, desteklemek ve kolaylaştırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TİM ile Türk Eximbank'ın öz kaynaklarıyla kurulan ve 61 İhracatçı Birliğimizin ortaklığıyla sermaye yapısı güçlendirilen İGE AŞ, geçtiğimiz mart ayında faaliyete başladı. Bu kapsamda, 1 Haziran 2022 itibarıyla İGE AŞ 1,9 milyar değerinde kefalet sağlamıştır. 2022 yılında ihracat hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği 250 milyar dolardır. Bu hedef, Türk üretici ve ihracatçılarının başarılarıyla adım adım yaklaştığımız bir aşamadır. Böylesi bir hedefimizin olması, bizleri daha çok katma değer yaratmak üzere ciddi manada motive etmektedir. İnşallah, başarılarımız bu yıl olduğu gibi ilerleyen yıllarda da çoğalarak devam edecektir. Her geçen gün ihracatçı sayımızı artırmak, mevcut ihracatçılarımızı daha kurumsal hale getirmek için bizler, her türlü gayreti sergilemeye devam edeceğiz. İhracat fikrinin akla düştüğü ilk andan başlayarak küresel marka oluncaya kadarki tüm süreçlerde sizlerin her daim yanındayız."

 
Erzurum’da öncelik eğitimin
 
TBMM'de yoğun mesai
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzurum kamu hizmet harcamalarında önde
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum’da bu yılın Mayıs döneminde kişi başına ...
Teşvikli yatırımlar istihdam kapısı oldu
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - KUDAKA İstatistik Bölgesinde bu yılın Nisan ...
Kuzeydoğu ekonomisinde teşvikli yatırım farkı
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır ...
 
Erzurum’un Bölge teşvik payı açıklandı
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - 14 ilin yer aldığı Doğu Anadolu Coğrafi Bölgesinde ...
Bilgin'den ara zam açıklaması
Bilgin, “Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla, bugün işveren ...
Kurbanlık Pazarı canlandı
Avrupa’nın en büyük canlı hayvan pazarı olan Doğu Anadolu Canlı Hayvan ...
 
DAP’da yeni destekler süreci
DAP BKİ tarım ve hayvancılık sektöründe desteklenecek proje başvurularını kabul ediyor
Aydemir: ‘Önceliğimiz Milletimizin refahıdır’
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM’de düzenlediği basın ...
Erzurum Mayıs ayı denge verileri açıklandı
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum, Mayıs 2022 ayı bazında gelirin gideri ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Marka Pahalılık Değildir! Hele Erzurum’da Asla..! Ele Değil mi?
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Bahçeli’nin Tarihi Tespitleri, 2023 Seçimleri ve FETÖ İblisleri
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Biraz Yavaşla, Çokça Düşün!
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Fiyatları Piyasa Koşulları Değil Vicdan Belirler Ama
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Hasankale Nostaljisi
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Kemal Durmazpınar’dan Aslan Gözütok’a Erzurum’u Bekleyenler
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva