ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Erzurumspor’da transfer belirsizliği
Erzurumspor’da transfer belirsizliği
Erzurumspor’un fikstürü Salı günü belli olacak
Erzurumspor’un fikstürü Salı günü belli olacak
Kırkpınar:  ‘Var gücümüzle çalışıyoruz’
Kırkpınar:  ‘Var gücümüzle çalışıyoruz’
MİT’ten hainlere büyük darbe
MİT’ten hainlere büyük darbe
Ailelerin evlat nöbeti 1036'ncı gününde
Ailelerin evlat nöbeti 1036'ncı gününde
HABERLER>GUNCEL
12 Ocak 2022 Çarşamba - 08:18

Erzurum 2’inci doz aşı oranı 73.2’ye yükseldi

ERZURUM GAZETESİ ÖZEL - Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 73,74 olarak kaydedildi. 2’inci doz aşı Türkiye ortalaması ise yüzde 83,67 olarak açıklandı.

Erzurum 2’inci doz aşı oranı 73.2’ye yükseldi

En az 2 doz aşı olmuş 18 Yaş ve üstü nüfus verileri açıklandı. Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 73,74 olarak kaydedildi. 2’inci doz aşı Türkiye ortalaması ise yüzde 83,67 olarak açıklandı. Doğu Anadolu Bölgesinde 2’inci doz aşı olma oranının en düşük olduğu iller Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak bildirildi.

ERZURUM SARI KATEGORİDE

Doğu Anadolu Bölgesinde 6 il mavi kategoriye yükseldi, Turuncu kategoride 2, sarı kategoride ise 6 il yer aldı. Sağlık Bakanlığı 2’inci doz aşı haritasını yayımladı. Kırmızı, Turuncu, Sarı ve Mavi renklerle aşı olma oranlarının verildiği haritada, Muş, Bingöl illeri turuncu; Bitlis, Ağrı, Erzurum, Van, Iğdır, Elazığ illeri sarı; Ardahan, Kars, Hakkari, Malatya, Erzincan ve Tunceli ise mavi kategoride değerlendirildi.

BÖLGE İLLERİ 2’İNCİ DOZ AŞI ORANLARI

Sağlık Bakanlığı verilerine göre İller 2’inci doz aşı oranı Ağrı’da yüzde 68,6, Ardahan’da yüzde 82,5, Bingöl’de 63,7, Bitlis’te yüzde 66,8, Elazığ’da yüzde 69,6, Erzincan’da yüzde 75,6, Erzurum’da yüzde 73,2, Hakkari’de yüzde 78.2, Kars’ta yüzde 76,6, Muş’ta yüzde64,0, Malatya’da yüzde 75,8, Tunceli’de yüzde 79,5, Van’da yüzde 74.2 oldu. Erzurum 2’inci doz aşı oranı yüksekliği bakımından bölge illeri sıralamasında 8’inci sırada kaldı.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

2 doz aşılamada ilk sırada Osmaniye var

Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 88,1 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Osmaniye’yi Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

EN DÜŞÜK AŞILAMA ŞANLIURFA’DA

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 60,5 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,

“Omicron varyantının hızlı bulaştığını belirtmiştik. Bu özellik, kişisel tedbirlerin önemini artırdı. Maske, ağzı ve burnu kapatacak şekilde takılmalı; sosyal mesafeye daha çok dikkat edilmelidir. Teste bile ihtiyaç duymamak, hastalığın en hafifinden de çok daha iyi değil mi?” dedi.

BÖLGESEL VERİLER

KARADENİZ BÖLGESİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı 25-31 Aralık tarihleri arasındaki Covid-19 vaka sayılarında Gümüşhane bir önceki haftaya göre en fazla artışın yaşandığı 8. il olurken, vaka artışına karşın hastanede yatan hasta sayısının az olması dikkat çekti.

Vaka sayısı bir önceki haftaya göre yüzde 75 oranında artan Gümüşhane’de vatandaşlar kış mevsimi ve soğuk hava nedeniyle uyarılara rağmen genellikle kapalı mekanlarda durmayı tercih ederken, maske kullanımı da ciddi oranda düştü. Caddelerde genelde orta yaş ve üzeri bireylerin maske taktığı gözlenirken, özellikle gençlerin bu konuda duyarsız olduğu, maske ve mesafe kurallarına riayet etmemesi dikkat çekti.

Vatandaşlardan Kenan Odabaş, devletin Covid-19 konusundaki çalışmalarının çok iyi olduğunu ve kendisinin de 4 aşı olduğunu belirterek, “Vatandaşlar kapanmıyor eskisi gibi. Kalabalık yerlerde çok duruyor, maske kullanmıyorlar. Bu kurallara uymayanlar kendileri hasta olup öldüğü gibi başkalarını da mahvediyorlar. Önce aşılarını vurulacaklar, devlet hangi aşıyı önermişse onu vuracaklar. Bizim için çalışıyorlar” diye konuştu.

Bir başka vatandaş Hamza Topuz ise soğuk hava nedeniyle kapalı mekanların çok kalabalık olduğunu ve insanların genelde maskesiz olduğunu dile getirerek, “Kahveye gidiyorlar topluca hiçbir önlem yok. Dışarı çık ağzını kapat, içeri gir çıkar. Maskelerini takmaları gerekiyor, toplu yerlerden uzak durmaları gerekiyor. Şu an gidin bakın hiçbir yerde önlem yok. Ben 2 biontech vuruldum, şimdi bekliyorum tekrar sıram gelsin. Ben bu hastalığı atlattım, 1 ay yattım” dedi.

“SON ZAMANLARDA VATANDAŞLAR MASKE VE MESAFE KURALIN HİÇ UYMUYOR DESEK DOĞRUDUR”

Gümüşhane İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Eczacı Vedat Soner Başer ise şehrin küçük ve yaşam alanlarının dar olması nedeniyle kış mevsiminde insanların soğuk olduğu için kapalı alanlarda çok fazla vakit geçirdiklerinin altını çizerek, “Maske ve mesafe kurallarına da uyulmadığı için de doğal olarak artıyor. Şehrimizde dışarıda vakit geçirilecek pek bir alan olmadığından dolayı, kapalı mekanlarda da tedbirler de alınmadığı için vaka sayıları artıyor. Son zamanlarda vatandaşlar maske ve mesafe kuralın hiç uymuyor desek doğrudur. Bunu gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların hatırlatma doz aşılarını vurulmaları gerektiğinin altını çizen Başer, “Aşı vurulmaktan başka bir çare yok. Covid-19 ile ilgili ilaçlar da geliyor, bunlar ülkemize de gelecek ve bildiğim kadarıyla ücretsiz dağıtılacak. O da geldiği zaman tünelin ucu görünecek. Şu anda bizim için en önemlisi aşı” dedi.

“GEREK ÖĞRENCİ KARDEŞLERİMİZ GEREK HALKIMIZ KURALLARI UNUTTU”

Geçtiğimiz haftalarda Covid-19 hastalığının özellikle üniversite öğrencileri arasında hızla yükseldiğini hatırlatan Başer, “Vatandaşlarımızı maske ve mesafe konusuna uyduramıyoruz, aşı noktasında hevesli olmaları gerekiyor. Gerek öğrenci kardeşlerimiz gerek halkımız kuralları unuttu. Vatandaşlarımızda şöyle bir kanı oluştu. Son Omicron varyantının çok hasta etmediği, hafif geçtiği noktasında bir kanı var. Bu virüsün kimde ne yapacağı belli değil. Vaka sayıları artışıyla doğru orantılı olarak hastaneye bir başvuru sayısı yok ama fakat nelere yol açacağı henüz belli değil” diye konuştu.

Bakanlığın açıkladığı rakamlarda 25-31 Aralık tarihleri arasında her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayısı 276,64 çıkan Gümüşhane’nin 2. doz aşı yapılma oranı ise yüzde 73,1 oldu. Gümüşhane 2. doz aşılamada sarı kategorideki iller arasında yer alırken, Doğu Karadeniz bölgesinde Gümüşhane’nin haricinde tüm iller 2. doz aşılamada mavi kategoride yer alıyor.

Öte yandan il genelindeki hastanelerde yoğun bakım servislerinde Covid nedeniyle yatan hasta sayısının 4, normal serviste yatan hasta sayısının ise 10 olarak kayıtlara geçtiği öğrenildi.

ÇİFTÇİ: “ÇORUM’DA 7 KİŞİDE “OMİCRON” VARYANTI GÖRÜLDÜ”

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum’da 7 kişi de “Omicron” varyantının görüldüğünü açıkladı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Öğretmenevinde gerçekleştirilen toplantıda Vali Çiftçi, pandemi dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

2020-2021 yıllarında tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen bir pandemi süreci yaşandığını ve halen yaşanmaya devam ettiğini hatırlatan Vali Mustafa Çiftçi, “Pandemi halen Türkiye gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Bugüne kadar korona virüs nedeniyle Çorum'da bin 522 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Sağlık Bakanlığının son açıkladığı illere göre vaka oranlarında Çorum’da vaka oranı 100 binde 138,83 olarak gerçekleştiğini dile getiren Vali Çiftçi, bundan sonra kentte Omicron varyantı ile birlikte vaka sayılarında yükselişin başlayacağını öngördüklerini kaydetti.

Pandemi kurallarında değişiklik olmadığına dikkat çekerek kurallara uyulması için çağrıda bulunan Vali Çiftçi, tehlikenin henüz geçmediğini vurguladı. Pandemi ile mücadele en büyük silahın aşı olduğunu hem Sağlık Bakanlığı’nın hem devlet yetkililerinin zaman zaman dile getirdiğini hatırlatan Vali Çiftçi, “Bugüne kadar ilimizde 18 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 ve 2 doz aşısını olmuş olanların oranı yüzde 83,60. Biraz daha artmış olabilir. Veriler sürekli yenilendiği için rakamlarda artış olabiliyor. Aşılama oranlarında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Aşılama oranda ilimiz 19'uncu sırada. Aşı noktasında Türkiye’de iyi bir yerdeyiz. 12 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın aşılama oranı ise yüzde 79,96. Bu açıdan da iyi durumdayız” şeklinde konuştu.

Çorum’da şu anda Omicron varyantının 7 kişide görüldüğünü açıklayan Vali Çiftçi, “Omicron varyantı şu anda daha çok İstanbul'da görülüyor. Önümüzdeki süreçte ilimize yansımalarının daha fazla olacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımızı uyarıyorum, lütfen daha dikkatli olalım. Pandemide bin 522 insanımız hayatını kaybetti. Benzer acılar yaşamamak için bu konularda dikkatli olmak gerekiyor. Sağlık teşkilatımız sürecin başından beri fedakarca mücadele yürüttüler. Onları, kendimizi, devletimizi ve milletimizi düşünerek daha hassas ve dikkatli davranalım” ifadelerini kullandı.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, 2021 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmasında “Aşı Araştırma Merkezimiz bittiğinde bütün aşıların faz-1, faz-2 ve faz-3 doz üretimi yapabileceğiz” dedi.

Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, akademik personeller ve basın mensupları katıldı. TÜRKOVAC dolayısıyla ERÜ’nün bu zamana kadar en büyük ödülü aldığını söyleyen Rektör Mustafa Çalış, “Bu seneki en önemli gurur kaynağı Erciyes Üniversitemizin araştırma üniversiteliğine devam etmesi oldu. Bu çok önemli. Sayın YÖK Başkanımız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın katıldığı programla araştırma üniversiteleri yeniden belirlendi. Bu bağlamda daha önce 11 olan araştırma üniversitesi sayısı 20’ye çıkarıldı. Bizim için burada en büyük özellik de ilk 10’da olmamız ve bu bizi çok mutlu etti. Bizim bu listede kalmamız çok önemliydi ve bu amaçla tüm ekibimizle birlikte çalıştık. Çok şükür Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın elinden araştırma üniversitesi beratımızı 8. Sırada olarak aldık. 2021’deki en büyük gururumuz TÜRKOVAC aşımız. Bildiğiniz gibi bütün dünya takip ediyor diğer aşılar gibi bizim aşımızı da. Biz ERÜ bütçesi ile hemen çalışmalara başlamıştık. Daha sonra Sağlık Bakanlığı’ndan destek geldi ve sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da TÜRKOVAC ismi verildi aşıya. Aşının her aşamasını bir gelişme oldukça paylaştık ve çok şükür ERÜ’nün şimdiye kadar aldığı en büyük ödülü aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden YÖK Üstün Başarı Ödülleri kapsamında ‘Topluma Hizmet Ödülü’nü aldık TÜRKOVAC aşımızla ki ERÜ’nün bu zamana kadar aldığı en büyük ödül ve bu da bizi ayrıca gururlandırıyor” dedi.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Çankırı’da Omicron varyantının görülmesi ile birlikte korona virüs vak’a sayılarının artmaya başladığını başladığını söyleyen Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, vatandaşlara aşı çağrısında bulunarak, “Omicronun giriş yaptığını değerlendiriyoruz. Tedbirlere uyulması konusunda epeydir zaman sıkıntılar var. Eksik aşıların tamamlanması şu andaki en önemli önceliğimiz” dedi.

Çankırı Valisi, Abdullah Ayaz, basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Korona virüs ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ayaz, son bir hafta içerisinde Omicron varyantının görülmesi ile birlikte vak’a sayılarında artış görülmeye başladığını söyledi. Vak’a sayılarının artmasının önlemek için tedbirler kadar aşılama çalışmalarının da önemli olduğuna dikkat çeken Vali Ayaz, Çankırı’da toplam 5 bin 78 kişinin korona virüs sebebi ile hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bu hafta itibariyle hafif bir yükseliş var”

2021’deki aşılama verileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Ayaz, “2021 yılında Çankırı’da yapmış olduğunuz toplam aşı miktarı 326 bin 435 olarak gerçekleşti. 1, 2, 3 ve 4. doz olarak aşılama yapıldı. Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Bu hafta itibariyle artık yeni bir yükseliş trendine girdik. Yaklaşık 3 aydır, Çankırı’da vaka sayıları düşüşteydi. Hastane çok rahatladı. Ama bu hafta itibariyle hafif bir yükseliş var. Omicronun giriş yaptığını değerlendiriyoruz. Tedbirlere uyulması konusunda epeydir zaman sıkıntılar var. Eksik aşıların tamamlanması şu andaki en önemli önceliğimiz. Aşının yan etkisi ile ilgili 326 bin 435 doz aşıdan sonra bize tek bir müracaat olmadı. Bir, iki vakaya da gerekli tetkikleri yaptığımızda çok farklı hikayelerin olduğunu gördük. Salgında en fazla bilgi kirliliğini gördük. Maalesef, son zamanlarda benim duyduğum, şahit olduğum bazı vefatlarda da aşı olmadıklarını gördüm. Aşı olmama sebeplerinin ise sağdan, soldan duydukları şeyler odluğunu öğrendik. Tekrar söylüyoruz, aşı önemli” dedi.

“3., 4. doz aşılarını yaptırmasını istiyoruz”

Özellikle risk gurubundaki vatandaşların aşı olması gerektiğini belirten Ayaz, “4. ve 5. dozlar açıldığında aşıya bira ilgi oldu ama onun öncesinde çok düşük sayılarda aşı gerçekleştiriyorduk. Çankırı genelinde aşılamada yüzde 75’in üzerindeyiz. Ama artık 3. ve 4. Dozlara ihtiyaç var. Özellikle yeni varyantlardan sonra, ilçeler özelinde de vaka sayılarında birbirine yakınlar. Yaş gruplarına göre aşılamaya baktığımızda da 65 yaş üzerinde aşılama oranı yüzde 95-96 seviyesinde seyrediyor. 20-24 yaşları arasındaki aşılama oranı gayet iyi. Gençlere teşekkür ediyoruz. Üniversite yurtlarında da aşılama yaklaşık yüzde 95 seviyesinde. Çok yüksek. Yılın başında beklediğimiz kötü senaryo gerçekleşmedi. Yurtlarda herhangi bir salgın gerçekleşmedi. Biz risk altındaki vatandaşların özellikle 3., 4. doz aşılarını yaptırmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Çankırı’da bugüne kadar korona virüs sebebi ile vefat sayısı, 5 bin 78 oldu”

Çankırı’daki korona virüs sebebi ile hayatını kaybedenlerin rakamlarını açıklayan Vali Abdullah Ayaz, “Çankırı’da bugüne kadar korona virüs sebebi ile vefat sayısı, 5 bin 78 oldu. Yaş gruplarının dağılımına bakarsak, en genç olarak 30 yaşında bir vatandaşımız vefat etti. En yaşlı hastamızda 104 yaşında. Yaş gruplarının dağılımı belli bir merkezde toplanıyor” şeklinde konuştu.

KONYA VALİSİ ÖZKAN’DAN ‘AŞI’ ÇAĞRISI

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Covid-19 aşı haritasında "mavi" kategoriye yükselen Konya’da, yeni varyantlara karşı etkili korunma için korona virüs hatırlatma doz aşıların ihmal edilmemesi uyarısında bulunuldu.

Vaka sayılarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek arttığına dikkat çeken Vali Özkan, “Aşı, Covid-19 pandemisinden kurtuluşun en etkili yolu. Şehrimiz, son aşılamalarla birlikte ikinci doz aşılamada yüzde 75 oranını yakalayıp mavi iller arasına katıldı. Pandeminin başından beri ilimizde birinci doz olarak 1 milyon 423 bin 246 doz, ikinci doz olarak 1 milyon 299 bin 568 doz, üçüncü doz olarak 498 bin 427 doz, dördüncü doz olarak 107 bin 92 doz, beşinci doz olarak 5 bin 586 doz, toplamda da 3 milyon 333 bin 919 doz aşı uygulaması yapıldı “dedi.

Uzun zamandır düşük seviyelerde seyreden vaka sayılarının son günlerde ülke geneline paralel olarak Konya’da artmaya başladığını vurgulayan Vali Özkan, “Vatandaşlarımız tedbirlere uymaya devam etmeli ve aşı konusunda hassasiyet göstermelidir. TURKOVAC aşımızın da kullanıma başlanması ile birlikte şimdi çok daha güçlüyüz. Vatandaşlarımızın aşı uygulama merkezlerine başvurarak, hiç aşı olmamışlarsa acilen aşı olmalarını, daha önce aşı olanlarında hatırlatma doz aşılarını yaptırmalarını bekliyoruz” diyerek vatandaşlara bir kez daha aşı çağrısında bulundu.

EGE BÖLGESİ

İşyerleri ile Kovid-19 vakası bulunan apartmanların ortak kullanım alanlarını dezenfekte etmeyi sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi son dönemde artan vakalar nedeniyle hijyen çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Korona virüse (Kovid-19) karşı aldığı tedbirler kapsamında, şehrin yoğun olarak kullanılan noktalarında dezenfekte çalışmalarını sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi son dönemde artan vakalar nedeniyle hijyen çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu kapsamda ekipler tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda dezenfeksiyon çalışması yaptı. Sabah erken saatlerde tarihi çarşıya gelen Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi'nde oluşturulan dezenfeksiyon ekibi Kaleiçi Çarşısı'nda bulunan işyerlerini Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlı biyosidal ürünler ile dezenfekte etti. Esnaf ve vatandaşların memnuniyetle karşıladığı çalışmayı gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, tarihi çarşı içerisinde bulunan oturma ve dinlenme alanlarında da dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Pandemi sürecinde Kovid-19'a karşı aldığı başarılı tedbirlerini düzenli bir şekilde sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, dezenfeksiyon çalışmaları kapsamında Kovid-19 vakası bulunan apartman ve binaların ortak kullanım alanlarında da hijyen çalışması yapıyor. Vatandaşların bunun için "Alo 153" çağrı merkezini aramaları gerektiği ifade edildi.

“53 ÜLKEDEN 50’Sİ OMİCRON MUTASYONU BİLDİRDİ”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, “53 ülkeden 50’si Omicron mutasyonu bildirdi. Avrupalıların yarısı 2 ay içinde Omicron’dan etkilenecek” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Covid-19 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut yayılma hızında 2 ay içerisinde Omicron mutasyonunun Avrupalıların yarısından fazlasını etkileyeceğini tahmin ettiğini söyleyen Kluge, “Avrupa ve Orta Asya'daki 53 ülkeden 50'si Omicron vakaları bildirdi. Bu hızla Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME), önümüzdeki 6-8 hafta içinde bölge nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin ediyor" ifadelerini kullandı.

“Mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışıyor”

Bölgede 2022'nin ilk haftasında 7 milyondan fazla Covid-19 vakası tespit edildiğini belirten Kluge, “10 Ocak itibariyle 26 ülke, nüfusunun yüzde 1'inden fazlasının her hafta Covid-19'a yakalandığını bildiriyor” dedi. Son haftalarda derlenen verilerin Omicron'un yüksek oranda bulaşıcı olduğunu doğruladığını da sözlerine ekleyen Kluge, “Mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışıyor ve daha önce hastalığı geçirmiş veya aşılanmış kişileri bile enfekte edebilir” sözlerine yer verdi Omicron'un hızlı yayılımının birçok ülkede sağlık sistemini tehdit ettiğini vurgulayan Kluge, okulların kapatılacak en son ve kapatılması halinde açılacak ilk yer olması gerektiğinin altını çizdi.

 
Erzurum’un 2 ürünü daha tescillendi
 
Erzurum’da sportif yetenek taraması başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzurum’da vaka sayısı yükselişe geçti
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da 18 –24 aralığında 14.51 olan vaka ...
‘Erzurum’da Omicron varyantı görüldü’
Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla basın ...
Aydemir: ‘Gazeteci toplumsal güvenin timsalidir’
Milletvekili Aydemir, olay ve olguları paylaşarak yaşama dair hedef oluşturan; ...
 
Erzurum pilot iller arasında
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ...
Vali Memiş’ten basın ve demokrasi vurgusu
rzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü dolayısıyla ...
Memiş: “Mülki İdare Amirleri Günü kutlu olsun”
Erzurum Valisi Okay Memiş, Mülki İdare Emirleri Günü dolayısıyla bur kutlama mesajı yayınladı.
 
Çomaklı’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler ...
Lütfen dikkat, lütfen tedbir, lütfen aşı..
Erzurum’da 2’inci doz aşı yaptıran kişi sayısı oranı yüzde 73,0 olarak ...
Erzurum’da vaka sayısı 14.51’e indi
ERZURUM GAZETESİ - ÖZEL - Erzurum’da her yüz binde görülen covid19 vaka ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
İnsan İnsana Karşı!
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Çözümün Planlanması
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
‘KADAMA’ Göz Kamaştırıyor…
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
‘Müslümanlık Nerde’ Ya da Dolar..Dolar..Dolar..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Üreten Erzurum İçin Küçük Küçük Büyük Adımlar
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Çevreye Dair Bir Antrparantez
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva