ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Kayyum geldi, hizmet geldi
Kayyum geldi, hizmet geldi
Jandarma dua aldı
Jandarma dua aldı
Jandarmadan PKK/KCK terör örgütüne darbe
Jandarmadan PKK/KCK terör örgütüne darbe
‘Şehitlerimizi unutmayacak, unutturmayacağız’
‘Şehitlerimizi unutmayacak, unutturmayacağız’
Karagümrük de VAR’dan şikayetçi
Karagümrük de VAR’dan şikayetçi
HABERLER>EKONOMİ
16 Ekim 2020 Cuma - 01:14

‘Türkiye tarımda dünyanın ilk 10 ülkesi arasında’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi döneminde tarım sektörünün yüzde 4 büyüdüğünü söyleyerek, sağlıklı gıda üretimi konusunda Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması için çalıştıklarını belirtti.

‘Türkiye tarımda  dünyanın ilk 10 ülkesi arasında’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi döneminde tarım sektörünün yüzde 4 büyüdüğünü söyleyerek, sağlıklı gıda üretimi konusunda Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması için çalıştıklarını belirtti. Bakan Pakdemirli, yeni yasayla birlikte sağlıksız gıda üreten ve ifşalanan firmalara sektörden men cezası geleceğini ifade etti.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla organize edilen “Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi” adlı programa katıldı. İzmir’de özel bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıya tarım sektörünün paydaşları, kamu ve özel sektör yetkilileri, akademisyenler, girişimciler ve kooperatif temsilcileri katıldı.
Bakan Bekir Pakdemirli, pandeminin herkese sürpriz olduğunu belirterek, “Tüm dünyada bir anda kabuğuna çekilme ve hayatı durdurma konusunda aksiyon alındı. Biz pandemiden önce çalışmalarımızı başlatmıştık ve buna hazırlıklıydık. Günler önceden sektördeki paydaşlarla stokların arttırılması konusunda konuştuk. Pandemide ise tüm dünyada rafların boşaldığını gördük. Burada gıda arzıyla ilgili bir problem yoktu; ama burada tüketicini davranışını yönetmek gerekiyordu. En önemli kısmı tüketici markete gittiği zaman o ürünü bulma koşulunu güttük. Tüm sektörlerle konuştuk ve hazır olun dedik. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Tarımsal üretimimizin kesintisiz devam etmesi için çalıştık. Çiftçiye diplomatik pasaport verdik. Herkes evinde otururken üretimin durmaması için çiftçimiz dışarıya çıktı. Birçok sektörün küçüldüğü dönemde ikinci çeyrekte tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. 22 milyar TL’lik destek paketi vardı, bunun yüzde 80'ini ödedik. İşini yapamayan çiftçilere maddi anlamda olabildiğince esneklik tanıdık. Pandemide büyük bir problem yaşamadık. İnşallah bundan sonra da yaşamayacağız” dedi.
ÜRETİCİYE MORAL VE MADDİ DESTEK
Tarımın toplam hasıladan yüzde 6 pay aldığını ve toplumun yüzde 20’sinin tarımla uğraştığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Tarımsal hasılamız yüzde 46 artışta. 2017’de 189 milyar TL olan tarımsal hasıla, 2019’da 277 milyar TL’ye çıktı. Türkiye toprak kaynakları açısından çok aşırı zengin bir ülke değil. Dünyada 17. sıradayız. Birim alandan en çok hasılayı alma yönünde hep bir gayretimiz var ve bu anlamda Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasına giriyor. Avrupa’da da lideriz. Tüm çeyreklere baktığınız zaman tarım büyüyor. Türkiye tarım ürünleri üreten, sağlıklı ürünler üreten güçlü altyapısı olan bir ülkedir. Tarımın paydaşlarına sürekli moral olarak vermek lazım. Bizim insanımız moralle çalışır. Yapabileceğimiz şeyler sınırlı, biz hükümet olarak herhangi bir ürünü üretmiyoruz. Biz sadece üretilmesine destek oluyoruz. Destek bizden, gayret sizden, bereket Allah’tan diyoruz. Türkiye’yi büyük bir tarla gibi düşünürsek burayı planlamak için bizim elimizde sadece destekler ve yönlendirme var. Doğru iletişim ve yönlendirmeyle iyi neticeler alınabiliyor. Yüzde 45 tarımsal hasıla arttı diyoruz. Bu destekle birlikte artan bir şey. Burada biz özellikle bu yılda 2 bin liranın altında destek almayacak çiftçimiz kalmayacak şekilde bir destek projesi düzenledik. 2 bin liranın altından alanlar bir sonraki yıl 2 bin lira tamamlanacak şekilde formülize ettik. 12 tane yeni destek başlattık. 32 desteğin birim miktarını arttırdık. 22 milyarlık desteğin yüzde 80’ini ilk 6 ayda dağıttık” şeklinde konuştu.
“İTHALATI SÖYLEDİĞİNİZ ZAMAN İHRACATI DA SÖYLEMENİZ LAZIM”
Pakdemirli, tarım konusunda muhalefet tarafından yapılan eleştirilere de değinerek, “Bir ülke her şeyi üretemez. İklim, coğrafi koşulları ve kaynakları onu belli alanlarda rekabetçi kılar. Maalesef siyasette bu konular son derece speküle ediliyor. Türkiye 18 milyar dolar ihracatıyla, 12 milyar dolar ithalatıyla net fazla veren ve kendine yeterli bir ülkedir. 2002’de 3.7 milyar dolar olan ihracatımız bu sene 18 milyara çıktı. 18 yılda toplam 220 milyar dolar tarım ürünü ihracatımız var. Birçok üründe dünyada ya birinci ya ikinciyiz. Su ürünlerinde 1 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bunu yurt dışından gelen bürokratlara söylediğimizde 'bunu nasıl yapıyorsunuz?' diyorlar. Memleketimizin dört bir yanı sularla çevrili ve bunu da kullanmamız lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde 2 milyar dolar hedefimizi yakalayacağız. Tohum ihracatımız 9 kat artışta, 17 milyon dolarda 150 milyon dolara kadar geldik. ‘Saman ithal ediyorsunuz’ diyorlar, bunların hepsi maalesef yalan söylemler. İthalatı söylediğiniz zaman 82 bin ton ihracatı da yanında söylemeniz lazım. Türkiye ithalatçı mı oluyor ihracatçı mı oluyor?” ifadelerini kullandı.
“PİYASALARI ÇOK İYİ TAKİP EDİYORUZ, ÜRETİCİ MEMNUN”
2018 yılında bazı problemler yaşadıklarını ancak 2019 yılı itibarıyla üreticiye söz verdiklerini belirten Pakdemirli, “Üreticimize ürününden zarar eden kimse kalmayacak dedik. Biz sizleri memnun edecek, sizlere para kazandıracağız ve hasat döneminde sizlerin yanında olacağız dedik. Bugün birçok alanda gerek regülasyon kuruluşlarımız vasıtasıyla, gerekse üretici dostu fiyat politikalarımızla üreticimizi memnun ettiğimizi düşünüyorum. Çok mütevazı olmadan piyasaları çok iyi takip ettiğimizi söyleyebilirim. Amaç tabii ki sadece kar etmek değil, üreticiyi de memnun etmek” dedi.
“SAĞLIKLI GIDADA TÜRKİYE’NİN DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLMASI GEREKİYOR”
Türkiye’nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Türkiye genetiği değiştirilmiş gıda (GDO) konusunda çok yüksek alarma sahip ülkelerden biridir. Bizim ciddi bir ihracatımız var. Sağlıklı gıda üretiyor olmak kısmını çok daha iyi pazarlamamız gerektiğini düşünüyorum. Gayri safi milli hasılası yüksek ülkelerde sağlıklı gıdaya bir yönelim var. Bu konuda Türkiye’nin söz sahibi olması gerekli. Dünyadaki teknolojiyi de takip etmek gerekiyor. Bu konuda Avrupa’dan çok daha ileride bir müktesebatımız var. Diğer yandan da israfla mücadele ediyoruz. İster istemez gelirler artınca biraz daha tabağımızda daha fazla yemek bıraktık. Dünyada gıdanın üçte biri çöpe gidiyor. Bunu kesebilsek açlık diye bir şey kalmayacak. Buna dikkat çekmek için gıdanı koru projesini yaptık. Birkaç hafta sonra herkesin ilgisini çekecek tasarrufa yönlendirecek bir şeyler yapacağız. Yüzde 2 tasarruf edebilsek 10 milyar TL kar edeceğiz” diye konuştu.
SAĞLIKSIZ GIDA ÜRETENE MEN GELİYOR
Pakdemirli, sağlıklı ürünlerin vatandaşa ulaştırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:“Genelde bakanlıkların veriyi paylaştığı görülmez ama biz bunu paylaşmayı tercih ettik. Yaptığımız ifşaların piyasaya ve tüketiciye faydası var. Tüketicinin iyiyle kötüyü ayıracağı bir düzen olması gerekiyor. Önümüzdeki haftada meclisten çıkacak pakette bu cezaların arttırılmasını hedefliyoruz. Bunların belli bir süre sağlıksız gıda üretenleri sonra meslekten men edecek hale getirecek bir yasa getiriyoruz. Bu işi sıkı tuttuğunuzu zaman ortaya bir kalite çıkıyor. Buradaki amaç kötü niyetlilerin hepsinin bu sitemden atmak.”
YANGINLA MÜCADELEDE İHA’LAR ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
Pakdemirli, geçen yıl kırılan fidan dikimi rekorunun bu yıl 35 yıl ülkeyle aynı anda yapılacağını söyledi. Orman yangınlarında sahada olmasının en büyük amacının hem teşkilata moral olmak hem de kamuoyuna doğru mesaj vermek olduğunu belirten Pakdemirli, “Hatay yangınında 2 saat sonra kabine varken cumhurbaşkanımız bana ‘söndürmenden gelme’ dedi. Birebir yangınları takip ettim. Yangından ana komuta merkezi neresiyse orda oluyorum, orada geceliyoruz. Geçen yıldan bu yıla insansız hava araçlarını (İHA) kullanmaya başladık. Yangın bir savaş. Bu savaşı durumu ve konumu bilerek kazanabilirsiniz. Yangınların etrafını çevirmek için İHA’lar önemli bir görev üstleniyor. Bu da özelikle geçen yıldan bu yana ekstradan edinmiş olduğumuz bir yetkinlik. Gece yukardan görüş zafiyetimiz vardı. Yukardan biz göz olunca bunu idare edebiliyoruz. Anfibik uçaklarla ilgili bir alım hazırlığımız var. Bu sene biz kiralama yoluna gittik. Hem uçakları hem helikopterleri hem araçları ve en önemlisi insan kaynağımızla bunu yürüttük. Türkiye bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Orman teşkilatımız çok önemli mücadele veriyor. Ekiplerimiz çok iyi ve çok çalışıyoruz. Orman alanlarını kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Programın sonunda Bakan Pakdemirli, tarımın gelişmesine katkı sağlayan 12 işletmeye ‘Tarımı Geleceğe Taşıyanlar’ ödülünü verdi.

 
Koca’dan tedbir uyarısı
 
‘Yaşayan Okullar Projesi' hayata geçirildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Merkezi Yönetim Bütçe verileri açıklandı
Merkezi yönetim bütçesi Eylül ayında 29 milyar 700 milyon lira açık verdi.
İŞKUR’dan istihdam protokolü
Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Assistt Rehberlik ve Müşteri ...
Tekstil atölyesinde 75 kadın istihdam ediliyor
Büyükşehir Belediyesi istihdama katkı sağlamak ve üretimi artırmak için ...
 
KUDAKA’dan Palandöken Protokolü
Palandöken Belediyesi tarafından yürütülecek proje kapsamında; Palandöken ...
Emlakçılıkta yeni dönem
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca emlakçılık faaliyetlerine ...
Sanayide yapısal reform
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bugün Türk sanayi ve teknoloji ...
 
Eylül Ayı ekonomi en’leri açıklandı
Eylül ayında ekonomi haberlerinde en çok dolar konusuna yer verilirken; ...
KUDAKA’dan Yakutiye Protokolü
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren KUDAKA’nın ...
DOSİAD Ağustos ayı Erzurum Bülteni yayımlandı
Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) Ağustos 2020 dönemi ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Dostlarıma Sihirli Bir Gözlük Reçetesi
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Berbat Futbol, Kötü Hakem
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Yolun Aydınlığı
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Şahısların ve Milletlerin Mutluluğu
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva