ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Kayserispor'da transfer tahtası açıldı
Kayserispor'da transfer tahtası açıldı
Gözbaşı: ‘Bayram hocaya güveniyoruz’
Gözbaşı: ‘Bayram hocaya güveniyoruz’
Uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı
Nöbetteki bir aile daha evladına kavuştu
Nöbetteki bir aile daha evladına kavuştu
KUDAKA’dan 4 projeye teknik destek
KUDAKA’dan 4 projeye teknik destek
HABERLER>EKONOMİ
20 Temmuz 2019 Cumartesi - 06:58

TOBB Erzurum verilerini açıkladı

MAHMUT AKDAĞ - TOBB Haziran ayı kurulan ve kapanan şirket verilerini paylaştı

TOBB Erzurum verilerini açıkladı

TOBB Haziran ayı kurulan ve kapanan şirket verilerini paylaştı. Erzurum’da 10 şirket, 1 gerçek kişi ticari işletmesi kurulduğu bildirildi. Dönemde 2  şirket ve 1 tasfiye işlemi görürken, 5 şirket, 2 gerçek kişi ticari işletmesinin kapandığı aktarıldı. Erzurum’un haziran ayında kurulan şirket sayısı bölge toplamında yüzde 11.1’lik oran oluşturdu.

ERZURUM’UN HAZİRAN PAYI

TOBB verilerine göre Haziran ayında Erzurum’da 10, KUDAKA istatistik Bölgesinde 12, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 15, Doğu Anadolu Bölgesinde 90, Türkiye’de 4 bin 584 şirket kuruldu. Erzurum’un kurulan şirket payı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 83,3, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 66,6, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 11,1, Türkiye’de yüzde 0,21 oldu.    

KUDAKA BÖLGESİ

Haziran ayı verileri üzerinden DOSİAD Araştırma Merkezince kaydedilen analizlere göre, dönemde, Erzurum, Erzincan ve Bayburt’un yer aldığı KUDAKA İstatistik Bölgesinde 12 şirket, 1 kooperatif ve 5 de gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu.  3 şirket ve 1 kooperatifin tasfiye edildiği dönem içinde 5 şirket ve 5 de gerçek kişi ticari işletmesi faaliyetini noktaladı.  

KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

DOSİAD analizlerine göre, Haziran ayında, Erzurum, Erzincan ve Bayburt, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır’ın bulunduğu Kuzeydoğu Anadolu istatistik İ Bölgesinde 15 şirket, 1 kooperatif ve 14  gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. 5 şirket ve 1 kooperatif tasfiye edildi. Dönem içinde 6 şirket ve 10 gerçek kişi ticari işletmesi faaliyetini durdurdu.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Haziran ayında Doğu Anadolu Bölgesinde 90 şirket kurulumu gerçekleşti. ay içinde 4 kooperatif ve 54 de gerçek kişi ticari işletmesi faaliyete başladı. TOBB verilerine göre dönemde 23 şirket ve 4 kooperatif tasfiye işlemi gördü. Bölgede 21 şirket, 2 kooperatif ve 68 gerçek kişi ticari işletmesi ise ekonomik ortamdan çekildi.

BÖLGE İLLERİ DAĞILIMI

Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde en fazla şirket kurulumu 20 şirketle Malatya’da kaydedildi, bu ili  Van, Bitlis, Elazığ ve Erzurum izledi. TOBB verilerine göre haziranda Malatya’da 20, Van’da 18, Bitlis’te 16, Erzurum ve Elazığ illerinde 10, Bingöl’de 5, Hakkari ve Muş’ta 3, Ağrı ve Erzincan’da 2, Iğdır’da 1 şirket kuruldu. Kars, Bayburt ve Ardahan’da şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleşmedi

KURULAN VE KAPANAN ŞİRKET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI

Kapanan şirketlerin sayısı 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 18,34 oranında azaldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 2019 Haziran ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Haziran döneminde bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 31,27 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 36,83 kurulan kooperatif sayısı yüzde 55,47 oranında azaldı. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında yüzde 18,34 kapanan kooperatif sayısında yüzde 42,65 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 18,30 azalış olmuştur. Kapanan kooperatif sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,91 oranında azaldı.

HAZİRAN AYI

2019 yılı Haziran ayında, 2018 yılı Haziran ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 16,87 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 46,53 kurulan kooperatif sayısı yüzde 32,94 oranında azaldı. 2019 yılının ilk altı ayında kapanan kooperatif sayısı, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 15,13 oranında azaldı. 2019 yılının ilk altı ayında 2018 yılının aynı dönemine göre kapanan şirket sayısı yüzde 1,77 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 9,75 oranında artarken, kapanan kooperatif sayısında yüzde 15,13 oranında azalış gözlendi.

3 İLDE ŞİRKET KURULUMU KAYDEDİLMEDİ

Kars, Bayburt ve Ardahan’da şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleşmedi

2019 yılı Haziran ayında kurulan toplam 4 bin 641 şirket ve kooperatifin yüzde 85,20’si limited şirket, yüzde 13,57’si anonim şirket, yüzde 1,23’ü ise kooperatif oldu. Şirket ve kooperatiflerin yüzde 40,44’ü İstanbul, yüzde 10,95’i Ankara, yüzde 6,38’i İzmir’de kuruldu. Bu ay Kars, Bayburt ve Ardahan’da şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleşmedi.

ŞİRKET SERMAYELERİ

Kurulan şirketlerin sermayelerinin toplamı Haziran'da azaldı.

2019 yılında toplam 40 bin 518 şirket ve kooperatif kuruldu. Bu dönemde kurulan toplam 34 bin 594 limited şirket, toplam sermayenin yüzde 69,02’sini, 5 bin 371 anonim şirket ise yüzde 30,98’ini oluşturdu. Haziran ayında kurulan şirketlerin sermayelerinin toplamı, Mayıs ayına göre yüzde 29,06 oranında azaldı. 2019 Haziran ayında şirket ve kooperatiflerin bin 580’i ticaret, 671’i imalat ve 414’ü inşaat sektöründe kuruldu. 2019 Haziran ayında kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin; 443’i toptan ve perakende ticaret motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 176’sı inşaat, 159’u imalat, sektöründe oldu.

Bu ay kapanan şirket ve kooperatiflerin; 260’ı toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 127’si inşaat, 82’si imalat sektöründe oldu. Bu ay kapanan gerçek kişi ticari işletmelerinin 408’i toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 197’si inşaat, 101’i imalat sektöründe oldu.

KOOPERATİF TÜRLERİ

Kurulan 57 kooperatifin 22’si konut yapı kooperatifi

2019 Haziran ayında kurulan 57 kooperatifin 22’si konut yapı kooperatifi, 9’u işletme kooperatifi ve 6’şar adet olmak üzere tarımsal kalkınma kooperatifi ve sulama kooperatifi olarak kuruldu. 2019 yılında kurulan 542 kooperatifin 213’ü konut yapı kooperatifi, 84’ü tarımsal kalkınma kooperatifi, 63’ü işletme kooperatifi olarak kuruldu.

YABANCI MENŞEYLİ ŞİRKETLER

Haziran'da 696 adet yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu

2019 yılı Haziran ayında kurulan 696 yabancı ortak sermayeli şirketin 348’i Türkiye, 85’i İran, 41’i Suriye ortaklı olarak kuruldu. Kurulan 696 yabancı ortak sermayeli şirketin 51’i anonim, 645’i limited şirket oldu. 2019 yılında kurulan şirketlerin 770’i belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret, 440’ı gayrimenkul acenteleri, 338’i lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri sektöründe kuruldu. Kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin toplam sermayelerinin yüzde 83,17’ini yabancı sermayeli ortak payını oluşturdu.

KONKORDATO SÜRECİNDEKİ ŞİRKETLER PİYASAYA GERİ DÖNÜYOR

Geçtiğimiz yıl zor bir yıl geçirerek üstüste gelen konkordato ilan eden şirketler, piyasada yaşanan olumlu gelişmeler ile oyuna geri dönüyor. Geçtiğimiz yıl konkordato ilan eden alüminyum sektörünün önde gelen şirketlerinden Burak Alüminyum, bankalarla olan borç yapılandırmasını tamamladığını ve konkordato sürecinden çıkış hazırlığına girdiğini açıkladı.

KONKORDOTO

Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan negatif dalgalanma ile çok sayıda şirket üst üste konkordato ilan etmesi ile piyasada olumsuz bir hava rüzgarı esmesine neden oldu. Hükümetin aldığı kararlar neticesinde yaşanan olumlu hava ile özellikle döviz kurunda yaşanan gerileme ile şirketlerin konkordato süreçlerinde pozitif gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl konkordato ilan eden alüminyum sektörünün önde gelen 95 yıllık Burak Alüminyum A.Ş.'de bankalarla olan borç yapılandırmasını tamamladığını ve konkordato sürecinden çıkış hazırlığına girdiğini açıkladı.

GERİ DÖNÜŞ

Taahhütlerini yerine getirdi

Burak Alüminyum tarafından yapılan yazılı açıklamada, firmanın konkordato sürecine girmesinin nedeni olarak, Türk lirasındaki ani değer kaybı ve kısa vadeli banka borçlarında yaşanan sorunlar gösterilirken, 9'uncu ayın sonunda mevcut süreç ile ilgili olarak "Piyasaları mağdur etmeyen bir süreç yönetimi yapıldığı ve tüm zorluklara rağmen taahhütlerini yerine getirmiş aynı zamanda özellikle ihracat müşteri portföyünü yeni anlaşmalarla genişletmeyi başarmış ve bu süreçten güçlenerek çıkmayı başarmış olmanın gururunu yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

YENİ DÖNEM

Faaliyetler daha güçlü olarak devam edecek

Firma, konkordato sürecinden çıkmak için hazırlıkların tamamlandığını kaydederken, bankalara olan borçların yapılandırılmasının tamamlandığını daha güçlü bir şekilde devam edeceği ifade etti.

En büyük 100 ihracatçı arasında

2018’in Ağustos ayında konkordato talebinde bulunan Burak Alüminyum, Türkiye’nin en büyük 100 ihracatçı firması arasında yer alıyor. Ürünlerini 50’ye yakın ülkeye ihraç eden şirket, 7 sene önce Lüleburgaz’da büyük bir üretim tesisini devreye sokmuştu.

 
Erzurum ticaret sektöründe istikrar
 
Erzurum’da AK Zirve
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzurum ticaret sektöründe istikrar
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL -Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Ocak- Haziran 2019 ...
Tarım kesimine müjde
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 11. Kalkınma Planı'nda tarım öncelikli ...
Pekcan’dan ticaret sektörü değerlendirmesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 ilin esnaf ve sanatkarlar odaları birlik ...
 
Özakalın ETSO'nun beklentilerini paylaştı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret ...
Ülken’den, Oral’a ziyaret
TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ...
Aydın’dan Pasinler’e ekonomi köprüsü
TOBB Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ...
 
Haziran ayı ekonomi en’leri açıklandı
Haziran ayında dolar kuru 164 bini aşan haberde ele alınarak ekonomi medyasında ...
Oktay kalkınmada 2023 hedefini paylaştı
Oktay, Kalkınma Planı’nda yüzde 5,5 olarak öngörülen yıllık ortalama büyümeye ...
İhracatta Cumhuriyet Tarihi rekoru
Pekcan, “Özellikle en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa bölgesindeki ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Şifo, Sissoku’yu Unuttu mu?
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Bilerek Zarar Veriyorsak İnsanız Diye Gezdiğimize Yazık
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Programın Çerçevesi
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Biraz Fransa, Biraz Fransız ve Gelişmiş Türkiye
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva