ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
ESKİ'den Tekman mesaisi
ESKİ'den Tekman mesaisi
Tekman’da yangın korkuttu
Tekman’da yangın korkuttu
Kurban pazarında geri dönüş hareketliliği
Kurban pazarında geri dönüş hareketliliği
Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak
Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak
Eğitimcileri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı: 6 ölü
Eğitimcileri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı: 6 ölü
HABERLER>TÜRKİYE
29 Kasım 2019 Cuma - 02:57

‘Rıza gösteremeyiz’

Erdoğan, “Kapılara bu işaretleri koyanların üzerinde tüm güvenlik teşkilatımız çalışmaktadır ve bunlar yakalandığında hesabı sorulacaktır. Bu tarz projelerle insanlarımızın arasına nifak tohumları ekilmesine rıza gösteremeyiz. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız” dedi

‘Rıza gösteremeyiz’

Erdoğan, “Kapılara bu işaretleri koyanların üzerinde tüm güvenlik teşkilatımız çalışmaktadır ve bunlar yakalandığında hesabı sorulacaktır. Bu tarz projelerle insanlarımızın arasına nifak tohumları ekilmesine rıza gösteremeyiz. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Açık ve net söylüyorum; Alman devleti Ali’siz Aleviliğe çok ciddi bedeller ödemek suretiyle İslam dünyasında özellikle de ülkemizde bir bölünmenin tohumlarını ekmek istiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6. Din Şurası kapanış programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlık olarak gönül ve zihin dünyasını etkileyen, hayatın her alanını kuşatan büyük bir değişim sürecinden geçildiğini belirterek, “Ferdi tutum ve davranışlardan aile ilişkilerine, sosyal hayattan eğitime, üretimden tüketime siyasetten ticarete hemen her alanda bu değişimin yansımalarını kimi zamanda sancılarını görüyoruz. Modern insan sahip olduğu onca teknolojiye iletişim aracına imkana rağmen hiç olmadığı kadar yalnızdır. Aşkın ve mukaddes olan sosyal hayattan çekilirken insanı insan yapan kadim değerler de itibarsız hale geliyor. İnsan sadece kendi fıtratına değil, ailesinden çevresine, içinde yaşadığı toplumdan dünyadaki diğer varlıklara kadar pek çok şeye yabancılaşıyor. Bencillik modern bireyin hem kabusu hem de belirleyici karakteri haline dönüşüyor. Maalesef bireysellikle beraber aile, dostluk, akrabalık ve kardeşlik bağları daha da zayıflıyor. Aynı apartmanın çatısı altında olanların birbirine ne kadar yabancı olduğunu gördüğümüz bir dünyada yaşıyoruz. Böyle değildik geçmişte. Bırakın apartmanı mahalleler birbiri ile komşuydu. Şimdi böyle bir şey yok. Stres yaygınlaşırken, sosyal çözülmede giderek hızlanıyor. Özellikle gençler arasında ekran bağımlılığı gibi yeni bağımlılık türleri ortaya çıkıyor. Artık apartman daireleri arasındaki ilişki değil maalesef dijital sistemdeki akrabalık bağları gelişmekte. İstikbalimizin teminatı olarak baktığımız gençlerimiz çoğu batı menşeli, batılı zihin ürünü sapkın akımlar karşısında savunmasız kalıyor. Paylaşmanın yerini bencilliğin, dayanışmanın yerini yıkıcı rekabetin, mahremin yerini teşhirciliğin, tevazunun yerinin kibrin, evliliğin yerinin gayrimeşru ilişkilerin aldığı zorlu sıkıntılı garip bir dönemin içindeyiz. Bu manzarayı hiçbirimizin, sizler gibi sorumluluk sahiplerinin uzaktan seyretme lüksü yoktur. Kainat boşluk kabul etmez” ifadelerini kullandı.

Sahih din anlayışının öğretilmemesi durumunda sapkınlığın zemin kazanacağını söyleyen Erdoğan, “Tarih boyunca istismara konu edilmiş en kıymetli değerlerden biri de din ve dindarlık olmuştur. 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ ile İslam dünyasını kana bulayan DEAŞ gibi terör örgütleri bunun en son örnekleri. Bu örgütler cihat, şehadet gibi kavramları çarpıtarak genç dimağları ifsat etmişler. Yaşanan hayatı değişimi ve sosyal gerçeklikleri nazarı dikkate almayan bir din tasavvurunun etkisi de sınırlı olacaktır. Bugün sosyal hayatta yüzleştiğimiz pek çok problemin arkasında İslam’ın doğru anlaşılmaması vardır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, zamanın ruhunu doğru okumak ve yönlendirmekle mükelleftir.

FETÖ ve DEAŞ tecrübesi her türlü din istismarına karşı samimi bir mücadele içinde olmamızı gerekli kılıyor. 15 Temmuz ihaneti sonrasında insanlarımız arasında oluşan teyakkuz halini iyi yönetmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz vasatı yeniden bir silkinme, toparlanma sahih İslam anlayışıyla bağlarımızı güçlendirme vesilesine dönüştürmeliyiz. Dinini sağlam kaynaklardan öğrenen bir mümin aklını ve idrakini bir başkasına kiralamayacak, din istismarcısına fırsat vermeyecektir” açıklamasını yaptı.

"KAPILARA İŞARET KOYANLARIN HESABI SORULACAK"

İslam dünyasını tehdit eden en önemli sıkıntılardan bir diğerinin, taifecilik fitnesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kişinin mezhebini dinleştirmesi diye tarif edeceğimiz bu fitne Suriye ve Irak’taki olayların da etkisiyle en yaygın dönemlerinden birini yaşıyor. Avrupa’nın dört asır önce yaşadığı 30 yıl savaşlarına benzer bir kavga çok daha yıkıcı bir şekilde bugün yakın coğrafyamızda vuku buluyor. Irk, dil, mezhep, meşrep farklılıkları öne çıkartılarak Müslümanlar arasındaki fay hatları daha da keskinleştiriliyor. Böylece aynı dine, aynı peygambere, aynı mukaddes kitaba inanan kalpler arasına nifak tohumları ekiliyor. Şiilik veya Sünnilik, amel ve itikada dair farklı yorumlar olmanın ötesinde belli çevreler tarafından adeta ayrı bir din gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Batı’da pişirilen son dönemde ülkemize ihraç edilmeye çalışılan Ali’siz Alevilik gibi kimi yıkıcı projelerin toplumumuz içinde pohpohlanmasının gerisinde yine bu senaryolar var. Açık ve net söylüyorum; Alman devleti Ali’siz Aleviliğe çok ciddi bedeller ödemek suretiyle İslam dünyasında özellikle de ülkemizde bir bölünmenin tohumlarını ekmek istiyor. Hazreti Ali Efendimizi başka şekilde göstermek ancak onun kutlu hayatından ve imanından nasibini almamış mahfillerin işidir. İşte son günlerde bazı evlerin kapılarına bazı işaretler konuluyor. Niye? Ülkemizi bölmek ve parçalamak için. Türkiye'de bizim devlet olarak, yönetim olarak böyle bir sorunumuz yoktur. Bu kapılara bu işaretleri koyanların üzerinde tüm güvenlik teşkilatımız çalışmaktadır ve bunlar yakalandığında hesabı sorulacaktır. Bu tarz projelerle insanlarımızın arasına nifak tohumları ekilmesine rıza gösteremeyiz. Bu tarz girişimlere karşı hepimiz uyanık olmalıyız. Diyanet İşleri Başkanlığımızın son dönemde Alevi vatandaşlarımızla ilgili attığı kucaklayıcı atılımları yakından takip ediyorum. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi perçinleyecek bu çalışmaları gönülden destekliyorum. Bizim artık kapımıza gelene dini anlatalım anlayışından buradan şimdi dönüyoruz yüce dinimizi anlatmak için her kapıyı çalma dönemi başlıyor. Siz yaralı gönüllere dokunmaz, onları tamir etmezseniz, başkaları zehirli oklarıyla o kalpleri parçalayacaktır.”

"İNSANLAR, DİNİ ALANDAKİ SUSUZLUKLARINI SAHİ KAYNAKLARDAN GİDEREMEZSE FETÖ VE DEAŞ GİBİ SAPKINLARIN PENÇESİNE DÜŞECEKTİR"

“Görevini samimiyetle yapan hocaların dolduramadığı boşluğu muhakkak Pensilvanya’daki şarlatan gibi din tüccarları kapatacaktır” diyen Erdoğan, “İnsanlar, dini alandaki susuzluklarını sahi kaynaklardan gideremezse FETÖ ve DEAŞ gibi sapkınların pençesine düşecektir. Bakınız Pensilvanya’daki olayı sıradan değerlendirmeyin. Pensilvanya’daki olay bir projedir ve bu proje Türkiye üzerinde oynanan bir oyunun alameti farikasıdır. Kolilerce dosyaları, mahkeme kararlarını kendilerine vermemize rağmen ABD halen bu adamı vermiyorsa bunun arkasında neler olduğunu benim milletimin düşünmesi gerekiyor. Her şey çok açık ve net ortada. Sadece Charter School’lardan FETÖ okullarına Amerika’da 750 milyon dolar yılda para ödeniyor. Bu bize bir şeyler anlatmıyor mu? Bunları defalarca söylememize rağmen halen kendimize gelmiyoruz. Türkiye artık 1940’ların, 1970’lerin, 12 Eylül’lerin, üzerimize karabasan gibi çöken 28 Şubat’ların Türkiye’si değildir. Tek parti yıllarında olduğu gibi İslam’ı gerilik emaresi olarak gören faşist zihniyet ülkemizde tarihe karışmıştır. Ezan sesine hasret kaldığımız karanlık dönemler bir daha geri gelmemek üzere kapanmıştır. Gerici yobaz diyerek insanlarımızın inancı ile kavga edenler son 17 yılda olduğu gibi kaybetmeye mahkumdur. Hiçbir güç insanımızı ruh kökünden inancından kadim değerlerinden koparamayacaktır. Bu millet ne pahasına olursa olsun bir daha asla 27 Mayısların, 28 Şubatların, 15 Temmuzların yaşanmasına izin vermeyecektir” dedi.

 
“Biz İslam’a göre hareket edeceğiz”
 
'Sırtımızı mı dönseydik?'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Biz İslam’a göre hareket edeceğiz”
Erdoğan, 'İslam bize göre değil, biz İslam’a göre hareket edeceğiz. Nefsimize ...
‘Engel çıkaranlar karşısında beni bulur"
Erdoğan Türkiye'de fiber hat konusunun yavaş ilerlediğini belirterek, ...
‘Kendimizi aldatmayalım”
‘Erdoğan, ‘Adım atmakta geç kaldığımız her gün küresel adaletsizlik derinleşecek, ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm milletime sesleniyorum, bırakın ...
‘CHP siyaset değil, yalan üretiyor’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li bir isimle Külliye'de görüştüğü ...
‘Kendilerini yerden yere atmaya başladılar’
Milletin bu gerçeği gördüğü için CHP’yi belli bir oy oranının üzerine ...
 
‘Dostlarımızı yalnız bırakmayız’
Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı ...
'İnlerine girdik, Onlar kaçtı, biz kovaladık'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Suriye’nin kuzeyinde terör devleti kurmak istediler ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjde verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl küçükbaş hayvan varlığını ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Müslümanlar Kuran’ı Okuyorlar mı?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Gücün Büyüğü
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Büyük Projelerin Yakıştığı Şehir
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva