ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
‘Şehit ve Gazi Aileleri Yalnız Değildir’
‘Şehit ve Gazi Aileleri Yalnız Değildir’
Mustafa El Kebir Erzurumspor’da
Mustafa El Kebir Erzurumspor’da
Anaların evlat nöbeti 506’ıncı gününde
Anaların evlat nöbeti 506’ıncı gününde
Erzurum’da salgın bitti mi !...
Erzurum’da salgın bitti mi !...
Sıra Erzurum’da
Sıra Erzurum’da
HABERLER>KÜLTÜR-SANAT
12 Nisan 2019 Cuma - 13:39

Palandöken’den Kartepe’ye kardeşlik köprüsü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Erzurum Dernekleri Federasyonu (KEDFE) ve Erzurum Valiliğinin destekleriyle düzenlenen ‘Erzurum Tanıtım Günleri’ kapılarını ziyaretçilere açtı.

Palandöken’den Kartepe’ye kardeşlik köprüsü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Erzurum Dernekleri Federasyonu (KEDFE) ve Erzurum Valiliğinin destekleriyle düzenlenen ‘Erzurum Tanıtım Günleri’ kapılarını ziyaretçilere açtı.

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde ‘Palandöken’den Kartepe’ye sloganı ile düzenlenen tanıtım programına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Erzurum Valisi Okay Memiş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükalın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kocaeli Erzurumlular Dernekleri Federasyonu Başkanı Tekin Dursun ve yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri, kaymakamlar, daire müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cirit gösterileriyle başlayan etkinlikte, Erzurum’a özgü kadayıf dolması, cağ kebap, lor dolması, yöresel tatlar, Oltu Taşı, geleneksel el sanatları gibi ürünler sergilendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konseri tören alanındaki katılımcılara açılış öncesinde keyifli saatler yaşatırken; program daha sonra fuar merkezinde yapılacak olan açılışla devam etti.

BİR REKORA İMZA ATILDI

Etkinliklerde dernek tarafından yaptırılan 650 kilogram ağırlığındaki cağ kebabı fuar alanına vinç yardımıyla getirilerek pişirilmek üzere ocağa yerleştirildi. Dev cağ kebabına büyük ilgi gösteren vatandaşlar, cep telefonları ile o anı görüntüledi.

KÜLTÜR ŞEHRİ İLE SANAYİ ŞEHRİNİ BÜTÜNLEŞTİRİYORUZ

Kocaeli ile Erzurum'un kültürünü harmanlamak yaşanılabilir bir Kocaeli inşa etmek için bu tür programları düzenlediklerini ifade eden Kocaeli Erzurumlular Dernekleri Federasyonu Başkanı Tekin Dursun, “Biz kültür şehri Erzurum ile sanayi şehri Kocaeli'ni bütünleştirmek için bu tür programlar yapıyoruz. Bizlere destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayan kadim dostlarım, hemşerilerim, soğuk memleketin sıcak insanları bir teşekkürüm de sizlere. Bizim için Kocaeli çok önemli. Erzurum'da doğduk, Kocaeli’de doyduk. O zaman Kocaeli'nin nimetlerine de Kocaeli'nin yarınlarına da katkı sunmak bizlerin görevi. Bu anlamda bu tür çalışmalarımız geçmişten bugüne kadar devam etti, bundan sonra da devam edecektir. Çünkü bizler Kocaeli'de yaşıyoruz, ailelerimizin geçimini Kocaeli'de temin ediyoruz. Bir anlamda da çok mutluyum ki Kocaeli'nin her mahallesine, her semtine ülkemin dört bir yanına göç veren sevgili Erzurumlu hemşerilerime gittikleri yerde huzur vermişler güven abidesi ve komşularının emniyet kilidi olmuşlar” dedi.

ERZURUM’A HANGİ YATIRIMI GÖTÜRÜRÜZ DİYE GAYRET ETMELİYİZ

Daha sonra söz alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yatırımcıların Erzurum’u unutmamalarını istedi.

Başkan Sekmen, şöyle konuştu: “Kıymetleri değerlendirebilirsek, onları insanımıza sunabilirsek hatta insanlığa sunabilirsek bilelim ki oralarda insanımız için yaşanılabilir mekânlar olabilir. Bunun için kadim şehrimiz Erzurum her geçen gün yaşamın, mutluluğun yeri olabilecek bir konuma geliyor. Gerek kışımız, gerek yazımız, yayla, spor turizmimiz, doğal ve kültürel varlıklar bize bunu ispat ediyor. Bunun için Erzurum'da doğup batıda yaşayan siz değerli kardeşlerimiz mutlaka dönüp buraları ziyaret etmeli, buralara hangi yatırımları götürebiliriz diye gayret göstermelisiniz. Bilelim ki bu ülkenin her karış toprağı, her yeri birbirinden güzel. Buralarda yaşarken de oranın hasretini, oranın o güzelliklerini, hatıralarını hep anıyor ama özlemini gideremiyor. Bu özlemi gidermek hepimizin elinde. Ben inanıyorum ki buralarda iş güç sahibi olan kıymetli kardeşlerimiz, iş adamlarımız, bürokratlarımız, STK mensuplarımız mutlaka öğrendikleri, geliştirdikleri bu meslekleri, bu güzellikleri oralara aktararak oraların da gelişmesine katkıda sunacaklar.”

BAŞKAN BÜYÜKALIN’DAN BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

“Biz istiyoruz ki buradaki birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, barışımızı, huzurumuzu her yere yansıtalım” diyerek söze başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükalın, “Bu birlik, beraberlik, kardeşlik her yerde aynı buradaki gibi ışıldasın. İnsanlar burada nasıl mutluysa her yere buradan ışık saçalım istiyoruz. Biz hep birlikte Anadolu’yuz. Biz aslında büyük bir nehrin içine akan küçük küçük çaylar gibiyiz. Türkiye'nin farklı farklı yerlerinden Anadolu'nun farklı coğrafyalarından buraya geldik ama burada çok güzel bir kültürel birliktelik sağladık. Farklılıklarımız aslında bizler için büyük bir zenginlik. Biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki bu değerleri yaşatalım, Anadolu'yu Anadolu yapan değerleri, bizi biz yapan kültürü, bizi biz yapan değerleri şehrimizde de yaşatmaya devam edelim. Bu zenginlik bizden sonraki nesillere aktarılarak bizim birliğimizin, beraberliğimizin, bekamızın bir devamı olsun istiyoruz. Biz de var gücümüzle bütün hemşeri derneklerimize bu ve benzeri organizasyonlarına destek oluyor, Anadolu'nun o eşsiz zenginliğini şehrimizde yaşatmaya katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

ERZURUM ANADOLU’YA AÇILAN KAPIDIR

Daha sonra söz alan Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum’un Türkiye’nin en önemli kilit şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Bu tür tanıtım programlarını önemsediklerini ifade eden Vali Okay Memiş, “Böyle bir davet olunca 20 ilçemizin kaymakamları 20 ilçemizin belediye başkanları, ben de dahi olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber Kocaeli’nde olmak istedik. Erzurum çok önemli ve stratejik bir il. Kuzeydoğu Anadolu'nun en önemli ili diyebiliriz. Anadolu'ya açılan kapı, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 53 gün kaldığı önemli bir ildir. Bu sene de Allah izin verirse 23 Temmuz’da 100. yılını kutlayacağız. Aynı zamanda Nene Hatunların, İbrahim Hakkı Hazretlerinin, Alvarlı Efelerin, Kara Fatmaların yaşadığı bir il. Dadaşlar, tarihinde nice kahramanlıklar göstermiş emperyalist güçlerin Anadolu'yu işgalini engellemiştir. Böyle bir ilde görev yapmaktan bizler son derece memnunuz. Bu kısa süre içerisinde sizler, hem Kocaeli’nde yaşayan kardeşlerimiz hem de Erzurumlu kardeşlerimiz Erzurum'un önemli güzelliklerine tekrardan şahit olacaksınız. Öncelikle Palandöken Türkiye'nin hatta dünyanın çok önemli kayak merkezlerinden bir tanesi. 100 yıldır kayak sporunun, kış sporunun olduğu bir merkez. En az 1500 yıllık bir tarihi olan Anadolu'nun ilk üniversitesi Çifte Minareli Medresesi, Ulu Camisi, Lala Paşa Camisi, Üç Kümbetleri, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi ile adeta İstanbul’un Sultan Ahmet Meydanını andırmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanında tadına doyulmaz cağ kebabımız, kadayıf dolmamız, lor dolmamız bunların hepsini buraya gelen konuklarımız tadacaklar. Ben organizasyonda emeği geçen tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyor, tüm katılımcıları sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.

“ERZURUM KURTULUŞA GİDEN NOKTADA EN ÖNEMLİ MİHENK TAŞIDIR”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise Cumhuriyete giden yolun Erzurum’da şekillendiğini belirtti. Kocaeli’nde önemli bir Erzurumlu nüfusun bulunduğuna dikkat çeken Vali Aksoy, “TÜİK'in açıkladığı nüfus istatistiklerinde nüfus kayıtları kendi memleketlerinde olan insanlara baktığımızda Kocaeli nüfusuna kayıtlı olan insanların dışında şehrimizde en fazla yaşayan nüfusu Erzurumlular oluşturuyor. Tam 88 Bin 95 kişi Kocaeli'de Erzurum nüfusuna kayıtlı. Tabi ki nüfus kaydını alarak buraya gelmiş ve Kocaeli nüfusuna bağlı daha çok hemşerilerimizin de var olduğunu biliyoruz. Bu anlamda katkı sunan bütün Erzurumlu hemşerilerimize de teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşuna ve kurtuluşa gidilen yolda ilk adımın atıldığı 19 Mayıs Samsun ile başlayan mücadele, Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi ve TBMM'nin açılışı, her cephede verilen milli mücadele Cumhuriyetin ilanı ile son bulmuştur. Erzurum Kongresi de bu anlamda Cumhuriyetin kuruluşuna, kurtuluşa gidilen noktada en önemli mihenk taşlarından biri olmuştur. Ülkemizin birliği ve dirliği için vatanımızın bölünmez bütünlüğü için her zaman olumlu ve güzel duruşunu sergileyen Erzurumlu hemşerilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından bu yıl 100. Yılı kutlanacak olan Milli Mücadelenin fitilinin ateşlendiği Erzurum Kongresi münasebetiyle şehrin sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunanlara ‘100. Yıl Milli Mücadele Ödülü’ verildi.

Açılış sonrası Vali Okay Memiş ve protokol üyeleri stantları tek tek gezerek yöresel ürünleri ve kültürel zenginlikleri tanıma fırsatı buldu. Erzurum Kongresi ve Sarıkamış Hareketi’nin temsili olarak canlandırılmasıyla başlayan Erzurum Tanıtım Günleri, 11-14 Nisan tarihleri arasında devam edecek. Program 3 gün boyunca tiyatro gösterileri, konserler ve çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 
Tekman HDP’den AK Parti'ye geçiyor
 
ESOB’tan cansuyu kredisi beklentisi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Marmara'da Erzurum Günleri
Kocaeli'nde düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri kapsamında hazırlanan 650 ...
Erzurum’da bir ilk
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Turizm Haftası ...
TDED Erzurum 2. olağan genel kurulunu yaptı
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi 2.Olağan Genel Kurulu’nu ...
 
TDK Başkanı Gülsevin uyardı
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, günümüzde yabancı sözlerin ...
Mecidiye Anadolu Lisesi Manço’yu andı
Erzurum Mecidiye Anadolu Lisesi idareci ve öğretmenlerinin hazırladığı ...
“Orhun Anıtları’ndaki dilin daha öncesi olmalı”
Türkolog (Türklük bilimi uzmanı) ve eski Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı ...
 
Jose Saramago’nun Kertenkele adlı kitabı raflarda
Portekizli yazar Jose Saramago’dan her yaştan okur için yazdığı modern ...
Dârü’l-Elhân ve Dârü’l-Elhân Mecmuası yayımlandı
Cumhuriyet Dönemi’ne geçiş sürecinde kurulan ve Osmanlı Devleti’nin ilk ...
Erzurum Mutfağı Adana’da
Adana Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde, “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Ya Erzurumspor’a Yıldızlar Gelmek İstemiyordu?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Başarının Engeli
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Karın Yolculuğu..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Kalemi İle Âlemi Güzelleştiren Bahtiyar İnsanlar
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
31 Yıllık SP'li siyasetçinin istifası hangi anlama geliyor?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva