ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Husumetli ailelere silah satarken yakalandı
Husumetli ailelere silah satarken yakalandı
Erzurumspor – Ankara maçını Öztürk yönetecek
Erzurumspor – Ankara maçını Öztürk yönetecek
Erzurumspor dış sahada 3, iç sahada 21’inci sırada
Erzurumspor dış sahada 3, iç sahada 21’inci sırada
Erzurumspor 44 sarı, 3 kırmızı kart gördü
Erzurumspor 44 sarı, 3 kırmızı kart gördü
Erzurumspor gol istatistikleri açıklandı
Erzurumspor gol istatistikleri açıklandı
HABERLER>SİYASET
8 Mayıs 2020 Cuma - 13:45

Milletvekili Aydemir gençlerle söyleşti

AK Parti Gençlik Kolları tarafından gerçekleştirilen ‘Medya Sahasındaki Değişimler ve Teknolojik Fırsatları’ başlıklı online söyleşinin konuğu olan Milletvekili Aydemir, gençlerle sosyal medya gerçeğini irdeledi, bu alanda kaydedilen gelişmeleri ele aldı ve tespitlerini paylaştı.

Milletvekili Aydemir gençlerle söyleşti

AK Parti Gençlik Kolları tarafından gerçekleştirilen ‘Medya Sahasındaki Değişimler ve Teknolojik Fırsatları’ başlıklı online söyleşinin konuğu olan AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, gençlerle sosyal medya gerçeğini irdeledi, bu alanda kaydedilen gelişmeleri ele aldı ve tespitlerini paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ŞÜKRAN

Bini aşkın gencin katıldığı online söyleşiye vurgulu bir tespitle giriş yapan Milletvekili Aydemir, ‘Türkiye’de özellikle bilişim alanında kaydedilen teknolojik atılımlar,   fikir, inanç ve teşebbüs özgürlüğünü hakim hale getirerek, soylu, asil ve bize ait terbiyeye yönelik bir insani yatırımı gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız ve onun yol arkadaşlarının eseridir.’ dedi.

RAHMET NİYAZI

Sunumuna, corona-19 afeti dolayısıyla yaşamını yitirenlere rahmet niyazıyla giriş yapan Milletvekili Aydemir, ‘ Küresel bir afet halinde, yaşamı belli şartlara iten, inisiyatifleri mecburiyetler kaydına alan, kişisel ve sosyal özgürlükleri sınırlayan corona-19 musibetinin defi, insanlığın felaha ve hastaların şifaya kavuşması niyazıyla..Selam ile..Dua ile..’ paylaşımını yaptı.

FİKİR, İNANÇ VE TEŞEBBÜS ÖZGÜRLÜĞÜ

Milletvekili Aydemir, söyleşide ‘Türkiye’de fikir, inanç ve teşebbüs özgürlüğünü hakim hale getirerek, soylu, asil ve bize ait terbiyeye yönelik bir insani yatırımı gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun yol arkadaşlarına minnettarlığımı kaydetmek isterim. Bugün "Medya Sahasındaki Değişimler Ve Teknolojik Fırsatları konuşabiliyorsak, hatta özgürlüğün dahasını istiyorsak, bunu hürriyetler önündeki engelleri kaldıran engin bir hoşgörü timsali, Sayın Cumhurbaşkanımıza, onun lideri bulunduğu AK Dava’ya ve onların ufuk çizgilerine borçluyuz. Bu kaydı düşmeyi milli bir vazife telakki ediyoruz. ‘ ifadesine yer verdi.

DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY: DEĞİŞİM

Türkiye’de iletişim ve bilişim alanında yaşanan gelişmelere ve hayata geçirilen devasa yatırımlara işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘20 yıl öncesine kadar bile bir rüya dönemi yaşıyoruz. Artık uzaklar bir internet bağlantısı kadar yakın. Süratli ve değiştirilmesi mümkün görünmeyen bir değişim yaşıyoruz. Sınırsız bir ifade ortamı. Görüntülü konuşmalar, dünyayı avucunuzun içine taşıyan bir iletişim süreci. Nerede duracağı veya nereye varacağı meçhul bir süreç. Ancak, Bu hızlı seyir dünyayı yeni bir başlanıgıca mı sürükleyecek, ya da silbaştan dönemine döneceğiz suali, bu değişim manzarası karşısında zihnimizi kurcalıyor. Yeniden mi? ‘ sualini yöneltti.

HZ. SÜLEYMAN KISSASI

Dünyanın asırlar öncesinde iletişim ve bilişim alanında yaşadığı bir gerçeği Hz. Süleyman Kıssası dayanağıyla paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘ İnanç sahipleri, Kuranı bilenlerin malumudur.Dünya henüz Hz. Süleyman’ın Yemen’den Kudüs’e bir göç açıp kapatma süresi içinde Belkıs’ın tahtını getirecek teknolojiye erişmedi.Yani binlerce yıl öncesinin gerisindeyiz. Ne ki sualimiz şudur? Süleyman döneminde sahip olunan iletişim kudreti, Onun sonrasında yok. Aynı dönemde Maya, İnka, Aztek, Babil medeniyetlerinde kaydedilen eserlerin muammasının sırrına henüz erişebilmiş değiliz. Hatta binlerce tonluk kayaların içinde hiç taş olmayan sahralarda birer piramit gibi yükselmesinin sırrını insanlık henüz çözemedi. Dahası.. Dahası var. Belli ki  bugünkünden çok yüksek bir teknolojik devri yaşamış insanlık.. Sonrası asla dönüş. Ve tekrar terakki.. O halde bu söyleşide yoğunlaşmamız gereken esas bu. Nereye geldik ve nereye gidiyoruz? Ve nereye kadar gideceğiz? ‘ dedi.

AYDEMİR’DEN SOSYAL MEDYA TARİFİ

Bugün ilgi ve revaç bulan sosyal medyaya özgün bir tarif getiren Milletvekili Aydemir, ‘Eskilerin tarifi tarif için kullandığı bir tarif vardır: Efradını cami, ağyarını mani. Yani Kendisine ait olanları toplayan, olmayanları dışarda bırakan. Bu söz sosyal medyayı tasvir edecek bir tarif aslında. Üzerinde ittifak edilen görüşe göre; Sosyal medya;  kullanan kişilerin paylaşım yapmalarına imkan sağlayan, kişisel veya kurumsal sayfalar aracılığıyla dijital içerik oluşturup, fikrinizi, olaylara bakış açınızı, düşüncelerinizi, günlük yaşamanızı, nerede olduğunuzu, fotoğraflarınızı, reklamlarınızı veya yaşadığınız önemli bir olayı çevrenizdeki insanlara ulaştırabilen online bir ağ. Temelinde paylaşım var. Size ait olanı paylaşmak. Görüşünüz, yaşam üslubunuz, tespitleriniz, toplumsal olguları teşhisleriniz. Ya da bağlısı olduğunuz gruplara ait kayıtlar. Tecessüsü gideren, cahili olunan durum ve konumlara erişimi sağlayan bir ortam. Bu ortama bakılırken altı çizilecek vurgu paylaşımdır.’ değerlendirmesini yaptı.

SOSYAL MEDYA’NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ NEDİR?

Sosyal Medya’nın kırmızı çizgisi nedir ya da ne olmalıdır? sualine cevap veren Milletvekili Aydemir, ‘ Ve elbette sual: Neyi ve nereye kadar? Kırmızı çizgisi olacak mıdır? Bizim yine eskilerin ifadesiyle bu ortamın mahremi ve namahremi nedir? Görünen şudur ki, Sosyal medya sınırsız olduğu gibi esefle bir kayıt: sorumsuzdur.. İşte sosyal medya bu noktada önemlidir..

Yani sorumluluğunu üstlendiğimiz değerler, kıymet hükümleri, vicdani duraklar bazında bir sorumluluk. O halde sosyal medya, hitap ettiği sosyeteye karşı, yine hitap ettiği zeminde saygı, sevgi ve pozitifliği taşıma noktasında önemlidir. ‘ dedi.

SOSYAL MEDYA BEYİN FIRTINASIDIR ANCAK..

Sosyal medyanın karşıtları vuruşturan değil, karşıtlıkları zenginlik kaydederek uzlaştıran bir zemin olması, beyin fırtınası olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Milletvekili Aydemir, ’Bizim burada bir ehemmiyete değinmemiz gerekiyor. O da şudur; Bizde pehlivanları takdim eden, onlara güreşirken hırs kazandıran ve güreşi yönetenlere malumdur ki cazgır denilir. Bu kelimenin toplumsal lisanda birde karşıtları vuruşturan, aralarında uzlaşma köprülerini yok eden, tartıştırma kılıfı ile dövüştüren kimse olarak da ayrı bir takdimi vardır. Sosyal medyanın en önemli işlevi bize göre, cazgır olmamaktır. Yani uzlaşmacı, yani bütünleştirici, yani değerler kaydında buluşturucu olmalıdır.’ kaydını düştü.

SOSYAL MEDYA VE HASSASİYET NOKTALARI

Milletvekili aydemir, ‘Sosyal medya ile sağlanan çok seslilik, şamata, yaygara ve gürültüye dönüştürülmemeli, fikri bildirimler patavatsızlık, eleştiriler edepsizlik eksenine sokulmamalıdır.

Bizim merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söyler, diye bir sözümüz vardır.

Uğursuzluğu meslek edinmiş adam kendini överken hırsızlığını anlatır manasınadır.

Sosyal medya işte kesinlikle bu halde olmamalı, kırmızı çizgiye sahip bulunmalıdır.’ diye konuştu.

AYDEMİR YAZILI BASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Gençlerin yeni gazetecilik ve tv radyo anlayışı ne olmalıdır sualini cevaplandıran ve sanal ya da sosyal medyaya yönelim yapılırken yazılı basının yeri ve öneminin asla ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Aydemir, ‘Söz uçar, yazı kalır’ gerçeğini hatırlattı.

GAZETECİLİK VE KIRMIZI ÇİZGİSİ

Milletvekili Aydemir, ‘Bu suale cevap verirken, yine bize ait bir deyimi hatırlatmak, paylaşmak isterim.

‘Şuniden key bud, manendi diden’ Manası malumdur, hiç görmek işitmek gibi olur mu? Yazılı basın geleneğinden gelen biri olarak, elle dizime şahit olmuş, puntoyu katratı tanıyan biri olarak, elbette sanal gazetecilik basılı dönemin önemine kavuşmayacaktır. Zira söz uçar, yazı kalır. Bu hakikattir. Eceli bir elektrik kesintisine, internet erişiminin sonlanmasına, ya da uydunun bozulmasına bağlı sanallık, elbette yazılı basının, gazetenin, derginin, kitabın yerini alamayacaktır. Ancak bu, eldeki imkanın kullanılmaması manasına değildir. Birine erişirken diğerini ötekileştirmemek gerektir, diyoruz sadece.

İkinci husus kimin gazeteci olduğudur ki.. Bizde hala Şinasi’den beri tarife muhtaçtır. Gazetecilik bir heves midir, hobi midir, yoksa meslek midir? Bize göre meslektir ve tahsil ve terbiye gerektiren bir meslektir. Muhbirlikle muhabirliğin, tetikçilikle ikazın farkını fark edenlerin mesleğidir.’ dedi.

 
‘Işkın’ tezgâhlarda yerini aldı
 
Çomaklı: ‘En büyük pay Öğretim Elemanlarımızın’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aydemir: 'Milli İrade yolundan dönen namerttir'
Aydemir, Covid-19’a karşı yürütülen ve dünyanın gıpta ile baktığı bir ...
Destici darbe tartışmalarına sert tepki verdi
Destici, “Bilhassa korona virüsü salgınıyla mücadele tablosunun lehimizde ...
‘Yassıada rejimi katliam rejimidir’
Çelik, "Seçilmiş Cumhurbaşkanlığı makamına 'saray rejimi' diyenlerin rejim ...
 
Bahçeli: ‘Her şey gün gibi ortadadır’
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Ülkemizin demokrasi seviyesini tartışmaya ...
Sekmen’den dijital halk günü buluşması
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Erzurum’da gelenek haline ...
Bahçeli’den 3 Mayıs mesajı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 3 Mayıs Milliyetçiler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
 
AK Parti bir ilki gerçekleştirdi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Genel Merkezi tarafından ...
Milletvekili Aydemir’den kırmızı çizgi vurgusu
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Kırmızı çizgisi devletin ...
Aydemir: ‘AK dava hakkı teslim davasıdır’
Milletvekili Aydemir, ‘AK Dava bir hak davasıdır. Hakkı tespit, teslim ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Hasankale’ye Can Suyu
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Raflarda Aradığım Şehir
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Engelin Önü
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Karın Yolculuğu..
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
31 Yıllık SP'li siyasetçinin istifası hangi anlama geliyor?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva