ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Askeri bandodan 50. Yıl etkinliği
Askeri bandodan 50. Yıl etkinliği
Oltu’da sel felaketinin yaraları sarılıyor
Oltu’da sel felaketinin yaraları sarılıyor
Sağlık çalışanları Gazze için yürüdü
Sağlık çalışanları Gazze için yürüdü
5 saatlik rötar yolcuları gerdi
5 saatlik rötar yolcuları gerdi
Jandarmadan ‘huzur’ uygulaması
Jandarmadan ‘huzur’ uygulaması
HABERLER>TÜRKİYE
1 Haziran 2024 Cumartesi - 04:28

Kurtulmuş: 'Türk Dünyası, dünya barışı için bir fırsat'

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Dünyanın birçok bölgesinde Türk dünyasının yeni bir güç merkezi olarak ortaya çıkmasının, herhangi bir bölge için bir tehdit olmadığını, tam tersine dünya barışının sağlanması için bir fırsat olduğunu belirtti

Kurtulmuş:  Türk Dünyası, dünya barışı için bir fırsat

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Dünyanın birçok bölgesinde Türk dünyasının yeni bir güç merkezi olarak ortaya çıkmasının, herhangi bir bölge için bir tehdit olmadığını, tam tersine dünya barışının sağlanması için bir fırsat olduğunu belirtti

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Türkiye ekonomisi güçlü bir ülke olacak, milli savunma sanayisinde güçlü bir ülke olacak, altyapıları dünyada rekabet edebilen bir ülke olacak. Ama bütün bunların üstünde ve belki bütün bunları da ortaya çıkaracak şekilde Türkiye'nin mutlaka kültürde, sanatta, edebiyatta ve bu anlamdaki estetik değerleri önceleyen çalışmalarda da öncü olması lazım.” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Eyüpsultan'daki Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleştirilen "Zamanı Aşan Miras: İpekyolu Sergi ve Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, İnsan ve Medeniyet Hareketi ile Bahariye Sanat Atölyesini sempozyumu düzenlemeleri nedeniyle tebrik etti.

Tarih boyunca siyaset, devletler arası ilişkiler ve dünya üzerinde hakimiyet mücadelesinin verildiği ve kültür, sanat, medeniyet ve bilim aktarımının yapıldığı yolların bulunduğunu anımsatan Kurtulmuş, bu anlamda İpek Yolu'nun, baharat yolunun, tuz yolunun ve amber yolunun geçmişte kendi bölgeleri içerisinde önemli fonksiyonlar icra ettiğini dile getirdi.

Özellikle İpek Yolu'nun yaklaşık 300 milyonluk bir nüfusa ulaşan Türk dünyasının tam da göbeğinde yer aldığını ve uluslararası bir hattı oluşturduğunu ifade eden Kurtulmuş, Orta Asya'dan başlayarak Anadolu kıtasına kadar gelen ve buradan da Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada, İpek Yolu'nun vermiş olduğu dayanışmanın, kültürel ve bilim alanındaki aktarımların çok büyük tarihsel önemi olduğunu vurguladı.

Uluslararası ilişkiler ve dünya dengeleri bakımından yeni bir dönemin başladığını belirten Kurtulmuş, bu yeni dönemin çok kutuplu bir dünya sistemi olacağını ifade etti.

Bu çok kutuplu dünyanın kurulmasında farklı kültür ve medeniyet havzalarının harekete geçmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Bu çerçevede tam da doğu-batı ekseninde, dünyanın bütün mücadele alanlarının neredeyse en stratejik bölgelerinde yer alan ve tamamına yakını Türk-İslam medeniyetinin bir parçası olan, Türkçe konuşan Türk topluluklarının yer almış olduğu 300 milyonluk bir akstan bahsediyoruz. Tarihte bu aksa ‘turkuaz aksı’ adı verilmiş. Bunun yeniden canlanması, yeniden hareketlenmesi için de özellikle son yıllarda fevkalade ciddi bir ivme yakalanmıştır." diye konuştu.

İPEK YOLU PROJESİ’NİN ÖNEMİ

Dünyanın birçok bölgesinde Türk dünyasının yeni bir güç merkezi olarak ortaya çıkmasının, herhangi bir bölge için bir tehdit olmadığını, tam tersine dünya barışının sağlanması için bir fırsat olduğunu belirten Kurtulmuş, "Bu çerçevede Türk dünyası arasında sadece siyasi alanda değil aynı zamanda kültürel olarak da ilişkilerin arttırılması hepimizin öncelikli alanlarından birisi olmalıdır." diye konuştu.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) bünyesindeki ülkelerin ve bu teşkilata henüz üye olmayan ülkelerin bilinçlenmeye başladığını itfihar ederek takip ettiklerini söyleyen Kurtulmuş, bu bilinçlenmenin temelinde de siyasi bir yapıyı ortaya koymanın ötesinde, güçlü bir şekilde kültür ve medeniyet değerleri üzerinden yeniden ayağa kalkmak ve yeniden güçlenmek fikriyatının yattığını gördüklerini dile getirdi.

İpek Yolu Projesi’nin Çin ve diğer Asya ülkelerinin de içinde olabileceği küresel büyük bir proje haline dönmesi istidadında olduğunu gördüklerini ifade eden Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Özellikle Çin'in Yol ve Kuşak Projesi'yle Türk dünyasını da içine alacak olan İpek Yolu Projesi'nin birbirleriyle bütünleştirilebilecek yapılar olduğu aşikardır. Böylesine önemli bir girişim dünya ticaretinin gelişmesine büyük katkısı olacağı gibi, üzerinden geçtiği bu hat boyunca ülkelerin de siyasi ve kültürel işbirliklerinin arttırılmasına vesile olacaktır. İşin bu siyasi tarafı ayrı bir konu. Ama çok önemli, çok dinamik bir konu olarak önümüzde duruyor. Önümüzdeki dönemde, dünya sistemindeki farklı mücadele alanlarından birisi de bu çok kutupluluk üzerinde, özellikle Asya'da gelişecek olan yeni eğilimlerdir. Bu yeni eğilimlerin merkez üslerinden birisi de nasıl tarihte İpek Yolu'nun önemli kervansarayları Konya'da yer aldıysa, bu dönem içerisinde bu hattın ağırlık merkezi olarak da Türkiye, Anadolu kıtası ortaya çıkmaktadır. Bunu önümüzde dikkatle, titizlikle çalışmamız gereken bir alan olarak görüyor ve kabul ediyoruz."

İslam medeniyetlerinin, medreselerle bir taraftan dini ve manevi ilimleri güçlü bir şekilde öğretirken diğer taraftan da dünyayı anlamak için maddi ilimlerde de zirve olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, "Bir tarafta Ulubey'in, Fergani'nin, İbni Sina'nın, Farabi'nin diğer tarafta Bahaddin Nakşibendi'den Ubeydullah Ahrar Hazretlerine, Maturidi'ye ve Buhari'ye kadar büyük alimlerin yer aldığı, tabiri caizse iki kanadı da çok kuvvetli bir kuş gibi yükselebilen bir medeniyeti inşa etmeyi başarmışlardır." dedi.

Aynı durumun Endülüs Emevileri, Selçuklu ve Osmanlı için de geçerli olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı: "Bu büyük birikimimiz, esası itibarıyla bugün sadece Müslüman topluluklar olarak bizim yeniden öğreneceğimiz değil, aynı zamanda önce öğrenip içselleştirerek daha sonra bütün dünyaya, insanlığa da öğreteceğimiz önemli işlerden birisidir. Bu anlamda bilim, sanat, teknoloji, bütün bunların hepsi birbiriyle iç içe geçmiş. İşte İpek Yolu üzerindeki ülkelerin, büyükşehirlerin bugün de Buhara'dan, Semerkant'tan, Taşkent'ten, Türkistan'dan, Isfahan'dan Anadolu Selçukluları'na, Konya'ya, İstanbul'a kadar gelen ve buradan Balkanlar'a giden, bu medeniyet havzasındaki şehirlerin hepsinde bu büyük medeniyetin eserleri ortadadır. Bunu da iki kelimeyle özetlemek mümkündür. Birisi denge, diğeri itminandır. Büyük İslam medeniyetlerinin en temel özelliği, hem öte dünya arasında dengeyi kurabilmiş olması hem kainatla insan arasındaki dengeyi kurabilmiş olması hem de bunların hepsinin üstünde insanla yaratıcı arasındaki dengeyi kurabilmiş olmasındaki başarısıdır."

 “TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR VE SANAT ALANINDAKİ GELİŞMELERİ ISKALAMASI DÜŞÜNÜLEMEZ”

Kurtulmuş, İslam medeniyetinin bütün büyük eserlerinin hepsinde denge ve itminanın ortaya koymuş olduğu olağanüstü yüksek bir simetri olduğunu belirtti.

Süleymaniye Camisi'nin hiçbir noktasında bir simetri eksikliği görülemeyeceğini, o yapıyı ortaya koyan insanların hepsinin itminan içerisinde hareket eden ve kainatı bir denge içerisinde gören insanlar olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Türkiye olarak bu noktada hassas davranmaları gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Önümüzdeki dönem dünya siyasetinde, dünya dengelerinde çok kutuplu bir dünya sisteminin kurulacağı bir dönem olduğu gibi Türkiye için de fevkalade önemli, tarihsel bir dönemdir. Cumhuriyetin ikinci asrı ya da yeni Türkiye Yüzyılı olarak ortaya koymuş olduğumuz bu hedefler sadece bir tek alanla kısıtlı kalamaz. Türkiye ekonomisi güçlü bir ülke olacak, milli savunma sanayisinde güçlü bir ülke olacak, altyapıları dünyada rekabet edebilen bir ülke olacak. Ama bütün bunların üstünde ve belki bütün bunları da ortaya çıkaracak şekilde Türkiye'nin mutlaka kültürde, sanatta, edebiyatta ve bu anlamdaki estetik değerleri önceleyen çalışmalarda da öncü olması lazım. Türkiye gibi küresel ölçekte iddiası ve hedefi olan bir ülkenin özellikle kültür, sanat alanındaki bu gelişmeleri ıskalaması asla düşünülemez. Bunun için her alanda güçlü bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz.  Özellikle İpek Yolu Projesi'ni bu anlamda çok anlamlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Burada yeniden küresel ölçekteki medeniyet, kültür, sanat ve estetik değerlerimizi öne çıkaracak çalışmaları ortaya koyacağız."

Program sonunda İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Kemal Özden, TBMM Başkanı Kurtulmuş’a hediye takdim etti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, sempozyum kapsamında düzenlenen 41 sanatçıya ait hat, tezhip, çini ve ahşap eserlerin yer aldığı “Zamanı Aşan Miras: İpekyolu Sergisi”ni de gezdi.

Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, IRCICA Genel Direktörü Mahmud Erol Kılıç, İnsan ve Medeniyet Hareketi Onursal Başkanı Mehmet Güney, sanatçılar ve akademisyenler katıldı.

 
AK Partiden ulaştırmada yeni gündem
 
Atatürk Üniversitesinde çevre seferberliği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan: ‘Hayallerimiz Türkiye için’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda ...
‘Türkiye izin vermeyecektir’
Erdoğan, ‘Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye'nin ve Irak'ın ...
Aliyev: 'Ermenistan özür dilemelidir'
Azerbaycan'ın Ermeni işgalinden kurtardığı Hocalı şehrini ziyaret eden ...
 
Erdoğan’dan birlik ve dirlik mesajı
Milletin şahsına, AK Parti'ye ve Cumhur İttifakı'na deruhte ettiği ağır ...
Erdoğan’dan kamu vicdanı vurgusu
Erdoğan, ”Milletin vergilerini harcayan hiçbir kurum insanımızın yüreğini ...
Erdoğan: 'İzin vermeyiz'
Erdoğan, ‘Demokrasimize ve millî iradeye kimsenin pusu kurmasına izin ...
 
‘Enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz’
"Ekonomi programımızın asli önceliği enflasyonu tek haneye indirmek suretiyle ...
Erdoğan küresel eşitsizliğe dikkat çekti
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Günümüzde servet eşitsizliği, dünyada tarihi bakımından ...
İyilik Ödülleri sahiplerini buldu
Erdoğan, "Siyonist yayılmacılık böyle devam ederse, açık söylüyorum dünyamız ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Can Umut Avcıgil
Can Umut Avcıgil
Madem ki Türk’sün, askersin!
İstemihan Bulutlar
İstemihan Bulutlar
‘Kadim’den bıktık!
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Tövbe Almak mı, Tövbe Etmek mi?
İzzet Fehmi Aksakal
İzzet Fehmi Aksakal
15 Temmuz: Hainler ve Kahramanlar
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Bayram, Gazze ve Kurban..
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Neden ‘Erzurum’a Selam Söyle’ Adını Verdi?
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurumspor’da öncelik ne olmalı?

Mevcut kadro korunmalı
Önce Hakan Kutlu ile sözleşme yenilenmeli
Tüm takım yenilenmeli
Yeni Stadyum inşaatı başlamalı
Büyükşehir Taraftara Erzincan’a ulaşım desteği vermeli
Erzurumspor’a mali destek kampanyası başlatılmalı
Erzurumspor’un mevcut kadrosuna özel pirim verilmeli


Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva