ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Palandöken Çayı’ satışa sunuldu
Palandöken Çayı’ satışa sunuldu
Yaban yaşamı katillerine tepki yağıyor
Yaban yaşamı katillerine tepki yağıyor
Tekman Belediyesi dua aldı
Tekman Belediyesi dua aldı
‘Her şeyimiz kül oldu’
‘Her şeyimiz kül oldu’
Ankara’dan Erzurum’a Yeni YÖK Vizyonu köprüsü
Ankara’dan Erzurum’a Yeni YÖK Vizyonu köprüsü
HABERLER>SPOR
3 Mayıs 2020 Pazar - 01:58

Kasapoğlu kulüp başkanlarıyla istişare etti

Bakan Kasapoğlu, aralarında Erzurumspor Başkanı Üneş'in de yer aldığı kulüp başkanları ile video konferans aracılığıyla bir araya geldi.

Kasapoğlu kulüp başkanlarıyla istişare etti

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, korona virüs salgını sonrası kulüplerin yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini belirterek, “Bundan sonra mali anlamda ayağını yorganına göre uzatan, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine kadar milli bir kalkınma hamlesine geçiyorsak futbol için de aynı anlayış geçerli” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı ve Adana Demirspor Kulübü Başkanı Murat Sancak, TFF 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı ve Kırklarelispor Kulübü Başkanı Volkan Can ile Adanaspor Kulübü Başkanı Bayram Akgül, İstanbulspor Faaliyetleri A.Ş Başkanı Ecmel Sarıalioğlu, Giresunspor Kulübü Başkanı Sacit Ali Eren, Keçiörengücü Spor Kulübü Başkanı Sedat Tahiroğlu, Erzurumspor Kulübü Başkanı Hüseyin Üneş, Altay Spor Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Eyüpspor Kulübü Başkanı Murat Özkaya, Kahramanmaraşspor Kulübü Başkanı Fatih Ceylan, Erzin Spor Kulübü Başkanı Muzaffer Özbilen, Bayrampaşa Spor Kulübü Başkanı Cengiz Günaydın’ın aralarında bulunduğu kulüp başkanları ile video konferans aracılığıyla bir araya geldi.
Toplantıda Gençlik ve Spor Bakanlığı üst düzey yetkilileri de hazır bulundu.
Bakan Kasapoğlu, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada insan hayatını tehdit etmeye devam ettiğini belirterek, “Pandemi sebebiyle bugün yüz yüze görüşemiyoruz, teknolojik imkanlar vasıtasıyla beraber oluyoruz. Ama bu bizim hasret gidermemize ve ortak meselelerimizi konuşmamıza, çözüm arayışlarımıza engel değil. Her zaman ifade ediyoruz, Türk sporunun gelişmesi ve sportif anlamda milli hedeflerimize ulaşmak için bu iletişimi nitelikli bir şekilde sürdürmemiz büyük önem taşıyor. İçinde bulunduğumuz süreçte sporcularımızla, yöneticilerimizle, gençlerimizle online görüşmeler gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
“KAYNAKLARIMIZI DAHA ETKİN, VERİMLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMALIYIZ”
Bakan Kasapoğlu, kulüplerin yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini ifade ederek, “İdari, mali ve sportif olarak kaynaklarımızı nasıl daha etkin, verimli ve sürdürülebilir şekilde kullanacağız, öncelik bu konuda olmalı. Yoksa sorunlara sadece kısa vadeli ve palyatif çözümler üretilmesi üzerine yaklaşımlarla 20 yıl geçti ve sorunlar büyüdükçe büyüdü. Şimdi korona virüs sonrasını fırsata çevirebilmemiz için uzun vadeli ve gerçekçi stratejilere ihtiyacımız var. Hep beraber sadece bugün için değil, asıl yarınlarımız için mücadele etme zamanı. Çünkü gelecekte daha da güçlü olacağız inşallah. Bu sürece hazırlanmalıyız” şeklinde konuştu.
Bakan Kasapoğlu, sporun tüm paydaşlarıyla irtibat halinde olduklarını vurgulayarak, “Geçtiğimiz günlerde Süper Lig kulüp başkanlarımızla beraber olduk. Daha öncesinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle A Milli Futbol takımımızla da bir araya geldik. Hedeflerimizi, hassasiyetlerimizi yineledik. Özlem giderdik. Yine olimpik, paralimpik sporcularımızla online olarak buluştuk. Bugün sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sonrasında diğer branşlardaki kulüplerimizle, sporcularımızla, federasyonlarımızla bir araya geleceğiz. Gündemimiz son derece yoğun ve bu yoğun gündemde elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bugün yapacağımız toplantının da son derece verimli geçeceğine inanıyorum” açıklamasını yaptı.
“EN ETKİLİ MÜCADELEYİ ORTAYA KOYAN ÜLKELERDEN BİRİ OLDUK”
Korona virüs salgınının sporu da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bakan Kasapoğlu şunları söyledi:
“Çin’de ortaya çıkan korona virüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden biri olduk. Elbette bu süreç dünyada birçok sektörün de öngörülemez bir şekilde negatif etkilenmesine neden oldu. Bunların başında da hiç şüphesiz spor endüstrisi geliyor. Uluslararası müsabakaların, etkinliklerin tamamı ertelendi veya iptal edildi. Futbolda ligler durduruldu. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası gibi en prestijli organizasyonlar ertelendi. Vatandaşlarımız, gönül verdikleri renklerden uzak kaldılar. Bugünler inşallah geçecek. İnsanlık olarak esenliğe, selamete kavuşacağız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Hepimizin bu umudu taşıması lazım. Bu sinerjiyle, duayla, birlik ve beraberlikle bugünleri aşacağız, buna inancımız tam. Bütün kurumlarımız, bütün ilgili personelimiz görevlerinin başında fedakarca çalışıyor. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere görevini kahramanca yürüten bütün çalışanlarımızı canı gönülden kutluyorum. Allah hepsinden razı olsun. Var olanın üzerine koyarak, gücüne güç katarak yolumuza devam edeceğiz.”
“KRONİK PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ İÇİN CERRAHİ MÜDAHALELER ŞARTTIR”
Bakan Kasapoğlu, liglerin ertelenmesi nedeniyle kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıları bildiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini belirterek, “Daha önceki finansal meselelere, virüsün açtığı tahribat da eklenince bir gelinen noktanın son derece sıkıntılı bir seviyeye yükseldiğinin farkındayız. İfade etmeliyim ki bu konuda attığımız ve atacağımız adımlar, sorunun derinlemesine ele alma ve sürdürülebilir neticeler ortaya koyma ekseninde olacaktır. Günlük reçeteler hastalığın sadece semptomlarını ortadan kaldırıyor. Kronik problemlerin çözümü için cerrahi müdahaleler şarttır. Bu konuda bildiğiniz gibi futbolumuzun meselelerini masaya yatırmak için tarihimizin en geniş kapsamlı futbol çalıştayını düzenledik. Oraya katılan bütün kulüplerimiz, problemlerini ve çözüm yollarını son derece demokratik bir atmosferde ifade ettiler. Çalıştayın çıktıları ve raporlar anbean Cumhurbaşkanımızla paylaşıldı. Öne çıkan başlık kulüplerin eski hatalarını tekrarlamaması yönündedir” ifadelerini kullandı.
“SPORDA İTHAL EDEN DEĞİL İHRAÇ YAPAN ÜLKEYE DÖNÜŞMELİYİZ”
Kulüplerin altyapıya önem vermesi gerektiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Pandemiden sonrasını nasıl fırsata çevireceğimizi öncelememiz gerekiyor. Post korona döneminde futbolun, kulüp ve spor yönetiminin yeni normallerini iyi analiz etmek lazım. Elimizdeki kaynakları etkin ve verimli kullanmak zorunluluğumuz var. Bundan sonra futbolda ithal ikame, dışa bağımlılık, üretim yapılmadan artık mümkün değil. Bakanlık olarak biz de bütün spor stratejimizi bu şekilde uyguluyoruz. Altyapının, üretimin önemini vurguluyoruz. Sporda ithal eden değil ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz diyoruz. Çalıştayda da temel konu ve stratejilerimiz hep bunların üzerineydi. Bundan sonra mali anlamda ayağını yorganına göre uzatan, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine kadar milli bir kalkınma hamlesine geçiyorsak futbol için de aynı anlayış geçerli” dedi.
“AVRUPA LİGLERİ İLE ARADAKİ FARKI KAPATMAK İÇİN ÖNÜMÜZDE BİR FIRSAT VAR”
Bakan Kasapoğlu, kulüplerin pandemiyi bir fırsata dönüştürmesi gerektiğini kaydederek, “Şimdi bu aradaki farkı kapatmak için önümüzde bir fırsat var. Önce gerçeklerle yüzleşip, sorunları kabullenip, kendi özgün çözüm modelimizi geliştireceğiz. Sonra kendi futbol modelimizi sürdürülebilir bir topyekün başarıya taşımak için çalışacağız. Artık 'daha fazla transfer nasıl yaparım' ya da 'yabancı oyunculardan alınan vergiler düşürülmeli' veya benzer mantalitede talepler yerine, 'maliyetleri ne kadar daha fazla düşürürüz', 'altyapıdan kaç oyuncu yetiştirim', 'İki amatör branşın bütçesi kadar bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim' diye düşünmemiz lazım. Türkiye'yi gerek üretimiyle, gerekse sahip olduğu know how'la dünya futbolunu domine edecek bir seviyeye çıkarmak için önümüzde hiçbir engel yok” değerlendirmesinde bulundu.
“AMATÖR BRANŞLAR İLE İLGİLİ SON DÜZENLEME”
Bakan Kasapoğlu, devletin vergi ve stopaj iadeleriyle amatör branşları desteklemeye devam ettiğini vurgulayarak, “Bu hususta son düzenleme Maliye Bakanlığımıza gönderildi. Kısa bir süre içerisinde nakit akışının sağlanacağını düşünüyorum. Amatör branşlara yönelik yaklaşımların devamlılığının sürdürülmesi noktasında olduğumuzu ayrıca belirtmek istiyorum” diye konuştu.
Bakan Kasapoğlu, tüm kulüplere katılımlarından dolayı teşekkür ederken, “Biliyorum ki burada olan herkesin ortak derdi Türk sporudur, Türk sporunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Devletimiz, kulüplerimizin yanında olmaya dün olduğu gibi yarın da devam edecektir. Su akar yolunu bulur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın” diyerek sözlerini tamamladı.
Açılış konuşmasının ardından Bakan Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kulüp temsilcileriyle değerlendirmelerde bulundu.

 
Erzurum’da kısıtlamaya uymayanlara ceza yağdı
 
“Dünya Basın Özgürlüğü Günü” kutlu olsun
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kasapoğlu’ndan gençlere çağrı
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Korona virüs tedbirleri kapsamında evde geçirmekte ...
Üneş, “Devletin alacağı kararları uygulamamız lazım”
BB Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş liglerin başlamasıyla ilgili başkanların ...
Kasapoğlu’ndan KYK istişaresi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, korona virüs salgınında ...
 
‘Erzurumspor da kabul etmez’
Akhisarspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural , ‘Biz Erzurumspor’dan 2 puan ...
Minik sporculardan 23 Nisan mesajı
Korona virüs nedeniyle evlerinden çıkamayan Erzurumlu minik sporcuların ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli sporculara seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milli futbolcularla video konferansla görüştü
 
GS'lı Falcao'dan Erzurumlu sağlık çalışanına teşekkür
Galatasaray'ın Kolombiyalı futbolcusu Radamel Falcao, giydiği tuluma ismini ...
Kasapoğlu, il müdürlerine seslendi
Kasapoğlu, korona virüs salgınına ilişkin alınan tedbirler ve gelecek ...
GSB’den ‘Gönüllülük’ açılımı
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) arasında ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Engelin Önü
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Ya Erzurumspor’a Yıldızlar Gelmek İstemiyordu?
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Karın Yolculuğu..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Kalemi İle Âlemi Güzelleştiren Bahtiyar İnsanlar
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
31 Yıllık SP'li siyasetçinin istifası hangi anlama geliyor?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva