ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Oltu Devlet Hastanesine hijyen desteği
Oltu Devlet Hastanesine hijyen desteği
Karantinaya alınan köyler jandarma kontrolünde
Karantinaya alınan köyler jandarma kontrolünde
Kars'ta bir köy daha karantinaya alındı
Kars'ta bir köy daha karantinaya alındı
Muş'ta karantinaya alınan köy sayısı 4’e yükseldi
Muş'ta karantinaya alınan köy sayısı 4’e yükseldi
Tatvan'da 3 köy ve 9 binada karantina
Tatvan'da 3 köy ve 9 binada karantina
HABERLER>SPOR
1 Ağustos 2018 Çarşamba - 19:03

Kasapoğlu VAR’ı yorumladı

Video Yardımcı Hakem (VAR) tanıtım toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, "Minimum müdahale, maksimum yarar felsefesi olan bu sistem sayesinde hakemlerimizin işleri kolaylaşacaktır. ' dedi

Kasapoğlu VAR’ı yorumladı

Video Yardımcı Hakem (VAR) tanıtım toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, "Minimum müdahale, maksimum yarar felsefesi olan bu sistem sayesinde hakemlerimizin işleri kolaylaşacaktır. VAR bir karar mekanizması değil, hakemleri destekleyen yardımcı bir unsurdur" dedi.

Süper Lig’de yeni sezonda kullanılacak olan Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin tanıtım toplantısı Riva’da gerçekleşti. Türkiye Futbol Federasyonu’nun merkez binasında yapılan toplantıda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Süper Lig Kulüpleri Başkanları hazır bulundu.

YILDIRIM DEMİRÖREN: “EN BÜYÜK HEDEFİMİZ, HAKEMLERİMİZİ TARTIŞMADAN UZAK TUTMAK”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, VAR sisteminin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında, “Futbolda tarihi bir adım olan Video Yardımcı Hakem sisteminin tanıtım toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Kulüplerimizin desteği, Yönetim Kurulumuzun kararıyla bu sezon VAR’ı hayata geçiriyoruz. Teknoloji, artık futbolda vazgeçilmez bir unsur. Bizler de UEFA EURO 2024 adayı olarak dünya ile birlikte VAR sistemini başlatıyoruz. Son Dünya Kupası’nda gördük ki VAR, hakem hatalarını asgariye indiriyor. İnanıyoruz ki sistem futbolumuza da büyük katkı sağlayacak. Uygulama ile en büyük hedefimiz, VAR’ın hakemlerimizi tartışmanın odağından çıkarması. Bu nedenle sizlerden koşulsuz destek bekliyoruz. Sistemin başarılı olması için hakemlerimize büyük görev düşüyor. Ama hakemlerimizden daha çok bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Buradan futbolcularımıza, yöneticilerimize başkanlarımıza, futbolun tüm paydaşlarına açık şekilde çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen kaos üretmeyin, VAR’a destek verin. Maç biter bitmez sıcağı sıcağına açıklamalar yapmayalım, hakemlerimizi hedef gösteren bildirilerden kaçınalım. Ortamı germeyelim ki sistem doğmadan ölmesin. Futbolumuzun iyi noktalara gelmesi için adımlar atalım. Tıpkı genç Türk oyunculara yönelmeniz gibi. Borçtan kurtulmanın tek yolu da bu” ifadelerini kullandı.

“HATA MUTLAKA OLACAKTIR”

VAR sisteminin Türk futbolunda çığır açacağını söyleyen Yıldırım Demirören, “Sahada sadece hakem değil, teknolojinin gözü de olacak. Fakat VAR’dan bir anda mucize beklemeyelim. Futbolun doğası gereği hata mutlaka olacaktır. Sistemin oturması için zaman tanımalı, sakin davranmalıyız. Eğer sabırsız olursak VAR, fayda değil zarar getirir. Bizler hakemlerimize hep inandık, inanmaya da devam ediyoruz. Sizler de VAR’ın yanında olunuz ki sistem Türk futbolunun faydasına işlesin. Federasyon olarak, 2 yıldır VAR sistemine hazırlanıyoruz. Kulüpler Birliği ile iş birliği halinde çalışmalarımızı yürüttük. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu süreçte Göksel Gümüşdağ’ın gösterdiği çabayı unutamayız. Kendisi özellikle Kulüpler Birliği Başkanlığı döneminde VAR’ın hayata geçmesi için büyük emek verdi. Yine birlik adına, VAR hazırlıklarının başlamasına katkılarda bulunan başta Mesut Altan ve Mustafa Eröğüt olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Neler yaptığımıza dair birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum. Federasyonumuz uluslararası birçok VAR toplantısına katıldı. Son bir yılda Merkez Hakem Kurulumuz 180 maçta sistemi denedi. Kulüplerimize, futbolcularımıza VAR sunumlarla anlatıldı. Riva’da çok önemli bir yatırım yaparak bir VAR merkezi inşa ettik. Şeffaflık ilkemizden hareketle, hiçbir şüpheye yer bırakmamak için siz değerli kulüplerimize merkezimizin kapılarını açıyoruz. Uygulamaları yerinden izleyecek, sistemin ne kadar şeffaf yapıldığını göreceksiniz” dedi.

“VAR’I EN GÜZEL ŞEKİLDE UYGULAYACAĞIZ”

Türkiye’de futbolda yeni bir dönemin başladığını söyleyen Yıldırım Demirören, “Yeni anlayışla Türk futbolunda özlenen tabloyu hep beraber yaşatacağımıza, taraftarlarımıza Fair-Play önderliği yapacağımıza inanıyorum. Yeni dönemdeki sağduyulu açıklamalarınız, centilmenlik çağrılarınız, beni ve arkadaşlarımı umutlandırıyor. Eski alışkanlıklardan kurtulup, huzurlu bir futbol ortamı hedefimize hızla ilerliyoruz. En büyük temennim, VAR sisteminin buna büyük katkı sağlaması, VAR’ın futbol ailesini daha da birleştirmesi, ligimizin değerine değer katması. Kazanacağımızdan emin olduğum UEFA EURO 2024 adaylık çalışmalarını başarıyla yürüten ülkemizin, VAR’ı da en güzel şekilde uygulayacağından şüphem yok. Sistemin şimdiden Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Katılımınız için teşekkür ediyor, saygının, sevginin, kardeşliğin simgesi olan Milli Takımımızın ve Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcusu Lefter’e adadığımız yeni sezonun, efsanenin ismine yakışır şekilde geçeceğine inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

MEHMET KASAPOĞLU: “MİNİMUM MÜDAHALE, MAKSİMUM VERİM”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in ardından konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, “Böylesine önemli bir başlangıcın arefesinde sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum. VAR ile Türk futbolu için tarihi bir adımın başındayız. Süper Lig’de uygulanacak VAR sisteminin ne olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Kamuoyuna da iyi anlatılmalı. Minimum müdahale, maksimum yarar felsefesi olan bu sistem sayesinde hakemlerimizin işleri kolaylaşacaktır. VAR bir karar mekanizması değil, hakemleri destekleyen yardımcı bir unsurdur. Nihai karar hakem tarafından verilecektir. Aslolan insandır, teknoloji daha sonra gelir. Türk futbolu bu sistem için hazır durumdadır. Gerekli altyapı hazırlanmıştır. Son dönemde VAR sisteminde doğru karar oranı yüzde 99.3 olmuştur. Bu değerli uygulamaya bütün kamuoyunun sahip çıkması, en büyük arzumuzdur. Tüm paydaşların yapıcı ve saygılı bir tutum içinde olacaklarına dair olan inancımız tamdır. Süper Lig’in 2018-2019 sezonunun herkese hayırlı olmasını diliyorum. Güzel bir sezon arzuluyoruz. Bakanlık olarak sporumuzun gelişmesi adına yeni adımlar atmaya, her türlü desteğe hazır olduğumuzu hatırlatıyor, hepinizi selamlıyorum” açıklamasını yaptı.

YUSUF NAMOĞLU: “TEK BİR MERKEZDEN YÖNETECEĞİZ”

VAR sistemiyle ilgili bilgi vermek için konuşma yapan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, bu sistemin Avrupa’da uygulamaya başlandığını belirterek, “Dünya Kupası’nın ardından VAR uygulaması hızlı şekilde dünyaya yayılacaktır. Dünya Kupası’nda 34 kamera vardı. VAR hakemle diyalog kuran kişi, AVAR ise VAR’a asistanlık yapan. VAR detaylı şekilde konuyu incelerken, AVAR da devam eden maçı takip edecektir. Bu sistemi merkezden yöneteceğiz. Almanya’da merkezden yönetiliyor, İtalya’da ise altyapıları yeterli olmadığı için statlardaki odalardan yönettiler bunu. Yapmış olduğumuz deneylerde, şehirlerden ışık hızıyla gelen görüntüler neticesinde tek bir merkezden yönetme kararı aldık. Kulüpler Birliği bu sisteme çok destek verdi. Bu merkezde 9 maça Video Asistan Hakemler dahil olabilecek. Türkiye’de aynı puanlarda olan takımların aynı anda maçları olduğu zaman bile, 9 maça aynı anda müdahale edilebilecek. Dünya Kupası’nda VAR’ı izledik. Eleştirilen nokta şu, maçı yavaşlatacak çok nokta var. Dünya Kupası’nda 21 müdahale oldu, 17’sinde monitöre gidildi. 4 maçta 1 kez monitöre gidildi. Bu da futbolu yavaşlatmayacağı anlamına gelir. İtalya uyguladı ve bitirdi. İtalya’da bu uygulamayla faullerde yüzde 8, sarı kartlarda yüzde 14.7, kırmızı kartlarda da yüzde 6.4 azalış, penaltılarda da yüzde 4.3 artış meydana geldi. Aldatmalarda ise yüzde 43 azalma oldu. İlk maçlarda zorlanmalar meydana geliyor. İtalya’da ilk başlarda 82 saniyede karar alınırken, ligin ikinci yarısında 31 saniyeye düştü. Maçın süresine ortalama 48 saniye ilave süre geldi İtalya’da” diye konuştu.

“SON KARARI YİNE HAKEM VERECEK”

Geçtiğimiz sezon bu sistemin 180 maçta denendiğinin altını çizen Namoğlu, “Biz yaptığımız çalışmalarda adım adım ilerledik. Geçen sene anımsadığımız gibi, TFF 1. Lig maçlarında 5 maçta bu sistemi kullandık. Bu sistemde yalnızca 1 maçta müdahale oldu. Önümüzdeki sezonda TFF’nin aldığı kararla Süper Lig’de, çeyrek final itibariyle Türkiye Kupası maçlarında ve TFF 1. Lig final maçlarında uygulanacak. Burada birçok tartışmalar yaşanacaktır. Temiz olan pozisyonlarda ancak VAR müdahale edecektir. Tartışılır olan pozisyonlarda VAR, hakeme müdahale etmeyecek. VAR hiçbir zaman karar vermeyecek, gördüğü pozisyonu hakeme öneri olarak iletecektir, kararı yine hakem verecektir. Açık, net olan penaltıydı, hatalı goldü gibi pozisyonlarda VAR devreye girecek ve daha adaletli bir durum olacak. Hakemlerimiz 10 gün burada kampa girdiler. Lige iyi şekilde gireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı. Yusuf Namoğlu’nun açıklamalarının ardından VAR sistemiyle ilgili görseller kullanılarak detaylı anlatım yapıldı.

 
Zargo Toure, 127 yabancı oldu
 
'Allah PKK'nın da, destekçilerinin de belasını versin'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Zargo Toure, 127 yabancı oldu
Trabzonspor'un yeni transferi Zargo Toure, bordo-mavili kulübün 127. yabancı oyuncusu oldu.
Dadaş Bedir’den çarpıcı tespitler
Kayserispor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Erol Bedir, ...
Doğu’da atletizm yatırımı
Kars Sentetik Yüzeyli Atletizm Pisti’nin 2018 yılı sonunda tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.
 
Egemen ve Auremir imzayı attı
Spor Toto Süper Lig’in yeni takımı B.B. Erzurumspor, Medipol Başakşehir'in ...
Doğu’da sokak basketbolu yaygınlaşıyor
Bingöl’de düzenlenen sokak basketbolu turnuvasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Önce Malatya, Sonra Erzurum
Bölgesel Amatör Lig (BAL) ekibi Yeşilyurt Belediyespor 2018-2019 futbol ...
 
Boks Süper Ligi’nde dadaş rüzgarı
Spor Toto Boks Süper Ligi’nde dadaş rüzgarı esmeye devam ediyor.
Hekimoğlu Trabzon FK de Erzurum’u seçti
Hekimoğlu Trabzon FK, haftalık toplantısını tarihi binada yaptı. Kulüp ...
Türbanlı tek milli sporcu
Erzurumlu kadın boksör Neşe Yıldırım, gece gündüz demeden Uluslararası ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Korona Virüs ve Dünya
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Dünyayı Kendi Rengimize Boyamayalım
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Baştan sona Erzurum Milletvekilleri
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Her Şerde Bir Hayır Vardır Mutlaka..
Erdal Güzel
Erdal Güzel
Ocağı Şenolası Doktorlar
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Çöken Bir Binanın Yanında Gözyaşı Dökmemek İçin
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva