ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Aydemir: ‘Farkımız eser siyasetimiz’
Aydemir: ‘Farkımız eser siyasetimiz’
Palandöken Yeni Kontrollü Normalde
Palandöken Yeni Kontrollü Normalde
Aziziye’deki kahvehanelere “ilk gün” sürprizi
Aziziye’deki kahvehanelere “ilk gün” sürprizi
Hudut kartalları kaçakçılara geçit vermedi
Hudut kartalları kaçakçılara geçit vermedi
Uyuşturucu satıcısı 3 kişi tutuklandı
Uyuşturucu satıcısı 3 kişi tutuklandı
HABERLER>ASAYİŞ
21 Ekim 2019 Pazartesi - 16:40

Hainlere ağır darbe

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nda 765 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 111 yerleşim merkezi ile bin 500 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığını, 40 adet mayın ve 180 adet EYP’nin imha edildiğini bildirdi.

Hainlere ağır darbe

 Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'nda 765 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 111 yerleşim merkezi ile bin 500 kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığını, 40 adet mayın ve 180 adet EYP’nin imha edildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, düzenlediği basın bilgilendirme toplantısı ile Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Şebnem Aktop yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından DEAŞ/PKK/KCK/PYD-YPG terör örgütleri başta olmak üzere Türkiye’ye yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmek, bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak ve güvenli bölge oluşturarak Suriyeli vatandaşların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamak için “Barış Pınarı Harekat Planı”nın 9 Ekim saat 16.00’da uygulanmaya başlandığını söyledi. Barış Pınarı Harekatı'nın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik sayılı kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “meşru müdafaa hakkı” çerçevesinde Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini belirten Yarbay Şebnem Aktop, NATO ve BM makamları ile askeri ataşeliklere harekatla ilgili gerekli bildirimlerin yapıldığını aktardı.

“DEAŞ MÜSLÜMANLARIN, PKK/KCK/PYD/YPG DE KÜRTLERİN TEMSİLCİSİ DEĞİLDİR”

Harekat bölgesinde yaşayan hiçbir etnik ve dini grupla sorunlarının olmadığını ifade eden Yarbay Aktop, “Mücadelemiz teröristlerledir. Mücadelemiz asla, etle tırnak gibi olduğumuz, aynı coğrafyayı ve aynı ekmeği paylaştığımız Kürt kardeşlerimizle değil, PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütleriyledir. Burada bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki DEAŞ Müslümanların, PKK/KCK/PYD/YPG de Kürtlerin temsilcisi değildir” ifadelerini kullandı.

Harekatın Hava Kuvvetleri tarafından belirlenen hedeflerin vurulması ile başladığını, hemen ardından ise Kara Kuvvetlerinin sınır hattına geçmesiyle devam ettiğini kaydeden Yarbay Aktop, “Kara ve Hava Kuvvetleri birlikleri arasında yakın koordinasyon işbirliği içinde 12 Ekim’de Resulayn, 13 Ekim’de Tel Abyad ve meskun mahalleri 3-4 gün gibi kısa bir sürede kontrol altına alınmış, 13 Ekim’de harekatımızın güney sınırını oluşturan M4 karayoluna el atılmıştır” şeklinde konuştu.

“BARIŞ PINARI HAREKATI'NDA 765 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Harekatın başlangıcından itibaren 765 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildiren Yarbay Aktop, “111 yerleşim merkezi ile bin 500 kilometrekarelik alan kontrol altına alınmış, 40 adet mayın ve 180 adet el yapımı patlayıcı (EYP) tespit edilerek imha edilmiştir. Ayrıca kilometrelerce uzunlukta şehri adeta bir ağ gibi sarmalayan tüneller tespit edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir” dedi.

Tel Abyad’da PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ’lı teröristlerin tutulduğu hapishaneyi boşaltarak DEAŞ’lıları serbest bıraktığını aktaran Yarbay Aktop, yine Tel Abyad’da bir hastanenin teröristler tarafından yakılarak kullanılamaz hale getirildiğini belirtti. Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen hedeflerin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında olduğu gibi İHA, hava/ydu fotoğrafları ve bölgeden alınan istihbarat bilgileri kapsamında çok hassas bir şekilde belirlendiğini, sadece teröristler ve teröristlere ait barınak, sığınak, mevzii, silah ve araçların hedef alındığını anımsatan Yarbay Aktop, şunları kaydetti:

“Yurt içi ve yurt dışında sürdürdüğümüz tüm harekatlarda sivil/masum insanlar ve çevre, tarihi eserler ve dini kültürel yapılar operasyonların gecikmesi pahasına Türk Silahlı Kuvvetleri için dokunulmaz olmuştur. Bundan sonra da dokunulmaz olmaya devam edecektir. Ancak PKK/YPG ve DEAŞ’lı teröristler TSK’nın sahada gösterdiği başarıya gölge düşürmek maksadıyla sosyal medya üzerinden dezenformasyona yönelik kasıtlı paylaşımlar yaparak ahlaksız iftiralarda bulunmaktadır. Bu iddiaların gerçek olmadığı ortak sağduyu ve titiz bir analiz neticesinde kolaylıkla anlaşılmaktadır.”

“TSK ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH BULUNMAMAKTADIR"

Harekatta Türk Silahlı Kuvvetlerince kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu söyleyen Yarbay Şebnem Aktop, “Silahlı Kuvvetler tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile yasaklanan hiçbir mühimmat veya kimyasal silah kullanılmamaktadır. TSK envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır. Daha önce de birçok kez ifade ettiğimiz gibi bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm operasyonlarda masum insanların zarar görmemesi için hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyet gösterilmektedir. Özellikle belirtmek istiyoruz ki, Barış Pınarı Harekatı'nda Suriye topraklarında harekattan kaynaklanan sivil zayiat yaşanmamıştır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın adıyla sahte sosyal medya hesapları üzerinden art niyetli ve gerçek dışı paylaşımlar olduğunun altını çizen Yarbay Şebnem Aktop, Bakan Akar’ın paylaşımlarının yalnızca Milli Savunma Bakanlığının resmi sosyal medya hesaplarından yapıldığını aktardı. Barış Pınarı Harekatı'na ABD ile varılan mutabakat neticesinde 5 gün ara verildiğini belirten Aktop, “PKK/YPG’nin belirlenen güvenli bölge dışına çekilmesi, ağır silahlarının toplanması ve tahkimatların tahrip edilmesi için öngörülen 120 saatlik süre devam etmektedir. Birliklerimiz bulundukları hatlarda her türlü emniyet tedbirini alarak keşif ve gözetleme faaliyetlerine devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Barış Pınarı Harekatı kapsamında kontrol sağlanan yerlerde diğer kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edildiğini kaydeden Yarbay Aktop, “Tel Abyad’da TSK tarafından tesis edilen fırın vasıtasıyla ekmek dağıtılmakta, başta çocuklar olmak üzere sağlık hizmetine ihtiyacı olan hastalara tedavi desteği sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Harekat sırasında şehit olan ve yaralanan askerlerin ve sivillerin sayılarını aktaran Yarbay Aktop, “Barış Pınarı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar toplam 5 kahraman silah arkadaşımız şehitlik mertebesine ulaşmış, 86 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Suriye Milli Ordusu’ndan harekat başlangıcından bugüne kadar 76 personel şehit olmuş, 273 personel yaralanmıştır. Harekat bölgesinden sınırlarımızın içine yapılan roket ve havan atışları sonucunda 20 vatandaşımız şehit olmuş, 187 vatandaşımız yaralanmıştır” dedi.

"GÜVENLİ BÖLGE İÇERİSİNDE 10-15 BİN KİŞİLİK SİLAHLI TERÖRİST BULUNUYOR"

Öte yandan güvenlik kaynakları, ABD ile güvenli bölge için yapılan ve 5 günlük süre içerisinde teröristlerin belirlenen bölgenin dışına çıkmasını kapsayan mutabakatın 22 Ekim saat 22.00’de son bulduğunu belirterek, “Yarın 22'de iş biter. Hala bölgede terörist varsa onlar etkisiz hale getirilir” ifadelerini kullandı.

Kentleri terk eden teröristlerin Suriye’nin Haseke kenti istikametine gittiğini bildiren güvenlik kaynakları, bugüne kadar 125 araçlık bir çıkış olduğunu, kesin olmayan rakamlara göre ise binin üzerinde teröristin bölgeyi terk ettiğini aktardı.

Oluşturulmak istenen 440 kilometrelik güvenli bölge içerisinde 10-15 bin kişilik silahlı terörist olduğunu aktaran güvenlik kaynakları, bu teröristlerin bölgeye yayıldığını kaydetti. Bölgeyi terk etmeden önce teröristlerin sivil elbise giydiğinin altını çizen güvenlik kaynakları, “Bunu diğer harekatlarda da gördük. Ama biz İnsansız Hava Araçlarımızla 23 bin fitten bir ayakkabıyı bile görebiliyoruz” dedi.

“OPERASYONUN DURMASI PAHASINA, ZAYİAT VERME PAHASINA TEK BİR SİVİL VARSA BİLE ATEŞ ALTINA ALMIYORUZ”

Harekatta sivillere zarar verilmemesi için yer yer operasyonun durma noktasına geldiğini belirten güvenlik kaynakları, “Sivil bir mahallede sivil bir elbise giydiyse birisi terörist olsa bile ateş altına almıyoruz. Operasyonun durması pahasına, zayiat verme pahasına tek bir sivil varsa bile ateş altına almıyoruz. Sivil giyinen teröristler takip ediliyor ve üzerinde silah varsa daha sonra etkisiz hale getiriliyor” açıklamasını yaptı.

Teröristlerin hudut hattı boyunca mevzi sistemleri yaptığını kaydeden güvenlik kaynakları, “Hudut hattını savunmak için yer altında 1-2 kilometrelik tüneller kazmışlar. Mühimmatları aktarmak maksadıyla yaptıklarını düşünüyoruz. Şehir içinde ise evden eve tüneller var. Köstebek gibi her tarafı tünelle doldurmuşlar. Zeytin Dalı Harekatı'nda da benzer şeyler vardı. Burada farklı olan şehirlerin içinde de görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgeye 30 bin tır silah, mühimmat ve araç-gereç yardımı yapıldığını belirten güvenlik kaynakları, “Biz, her ihtimali değerlendirerek 30-35 bin kişilik silahlı gücü donatacak şekilde silah ve mühimmatın teröristlere teslim edilebileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

“TERÖRİSTLERİN HEPSİ TAKİBİMİZ ALTINDA”

Sahanın dinamik olduğunu, önemli olanın güvenli bölgenin kontrolünü sağlamak olduğunu hatırlatan güvenlik kaynakları, şu ifadeleri kullandı: “120 kilometrelik alanın tamamını kontrol ediyoruz. 120 saat bittiği zaman hala terörist varsa bunlar etkisiz hale getirilecek. Şu an teröristleri görüyoruz, ama herhangi bir atış yapmıyoruz. Çünkü, bu bölgeden çıkmalarını bekliyoruz. Hepsi takibimiz altında.”

“Barış Pınarı Harekatı'nda teslim olan terörist sayısı 40'ı geçti”

Barış Pınarı Harekatı kapsamında teslim olan ve yakalanan teröristlere de değinen güvenlik kaynakları, “Barış Pınarı Harekatı'nda teslim olan terörist sayısı 40'ı geçti. Yaklaşık 40 teröristte yakalandı” dedi.

 
Oturum ücretlerini Mehmetçik Vakfına bağışladılar
 
Menemenspor’da Erzurumspor gündemi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
2 terörist etkisiz hale getirildi
Bitlis’te jandarma ekiplerince yürütülen operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi.
Jandarmada “güven masası” uygulaması başladı
İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğünden sonra Jandarma Genel Komutanlığında ...
Şehidin evi Türk Bayrağıyla donatıldı
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarının makineli ...
 
HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 48'inci gününde
Terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ...
Gri listede aranan terörist öldürüldü
Adıyaman’da etkisiz hale getirilen 2 teröristten birisinin terörden arananlar ...
Erzincan Çağlayan yolunda kaza: 5 yaralı
Erzincan’da düğün dönüşü traktörün römorkuna çarpan otomobil hurdaya döndü. ...
 
Mehmetçik PKK’ya göz açtırmıyor
TSK Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmak istenen terör koridoruna ...
Erzincan yolunda trafik kazası: 2 yaralı
Erzincan’da yoldan çıkan otomobil tarlaya uçtu. Kazada araçta sıkışarak ...
İntihar eden şahıs Erzurum nüfusuna kayıtlı çıktı
Rize’de İbrahim Hakkı Öztürk isimli vatandaş silahla canına kıydı.
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Kir Müptelalığı!
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
En Kısa Ayın En Karanlık Günü
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Basılan Çamur
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Ayhan Türkez ve Haberin Namusu
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Erzurum İlçelerinin Tanıtım Eksiklikleri ve Belediye Web siteleri
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Sözün Bittiği Yer
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva