ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Terör propagandası yapan şahıs yakalandı
Terör propagandası yapan şahıs yakalandı
Gençler projeleriyle yarışıyor
Gençler projeleriyle yarışıyor
Aşkale’de ata sporuna yoğun ilgi
Aşkale’de ata sporuna yoğun ilgi
Erzurum’da FETÖ operasyonu
Erzurum’da FETÖ operasyonu
Trendyol 1. Lig: Gençlerbirliği: 1 - Şanlıurfaspor: 1
Trendyol 1. Lig: Gençlerbirliği: 1 - Şanlıurfaspor: 1
HABERLER>ASAYİŞ
13 Şubat 2024 Salı - 03:21

Haftalık Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince hazırlanan 12 Şubat 2024 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Haftalık Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince hazırlanan 12 Şubat 2024 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende 6 Şubat'ta İstanbul Çağlayan Adliyesi önündeki polis noktasına düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden Dilfiraz Karataş'ın "polis kurşunuyla öldüğü" yönündeki iddiaların terör örgütlerinin propagandası olduğu belirtildi.

Terör saldırısında bir vatandaşın hayatını kaybettiği, 3'ü polis 5 kişinin yaralandığı anımsatılan bültende, etkisiz hale getirilen 2 teröristin, terör örgütü DHKP/C mensubu olduklarının saptandığı kaydedildi.

Bültende, Dilfiraz Karataş'ın teröristlerin açtığı ateş sonucu sırtına isabet eden iki kurşunla hayatını kaybettiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

"Güvenlik kamerası görüntüleri incelendiğinde de Dilfiraz Karataş'ın, vurulduğu anda polis memurumuzun yan tarafında olduğu görülmektedir. Karataş'a isabet eden kurşunlar ise sırt bölgesinden girmiştir. Dolayısıyla sırtına isabet eden mermilerin yan taraftan ateşlenmiş olması imkânsızdır. Dilfiraz Karataş, teröristlerin arkadan açtığı ateş sonucu sırtından vurulmuştur. Akabinde C Blok önündeki nöbet kulübesine ateş açmaya başlayan teröristler, nöbet kulübesindeki polislerimizin karşı ateşiyle etkisiz hale getirilmişlerdir. Terör örgütlerinin propagandasına itibar etmeyiniz."

Uludağ Milli Parkı ile ilgili iddialar

Uludağ Alan Başkanlığı Ücrete Tabi Başvurular ve Sunulacak Hizmetler Karşılığı Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile ilgili bazı sosyal medya hesaplarından "Milli Park satılıyor", "Ücreti veren Uludağ'ı istediği gibi talan edebilecek" şeklindeki iddiaların da doğru olmadığı belirtildi.

İddiaya dayanak gösterilen 14 Temmuz 2023 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı'nda 13 bin hektar yüzölçümlü Uludağ Milli Parkı'nın yaklaşık 2 bin hektarlık bölümünün "Uludağ Alanı" olarak belirlendiği aktarılan bültende, "Söz konusu alan, ormanlık alan dışındaki yaklaşık 50 yıldır yoğun yapılaşmanın hâkim olduğu bir bölgedir. Bu alan milli park alanının yaklaşık yüzde 15'lik bölümüne denk gelmektedir. Kalan yüzde 85'lik alanın milli park statüsü halen devam etmektedir." ifadesi kullanıldı.

Uludağ Alan Başkanlığının kurulmasıyla alanın doğal sit koruma statülerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığının altı çizilen bültende, "Bu alanlarda yürürlükteki koruma mevzuatı ve ilke kararları geçerliliğini korumaktadır. Dolayısıyla, Uludağ'da yürütülecek planlama çalışmaları ve uygulamalarda bölgenin doğal yapısını korumaya yönelik önlemlerin alınması, ilgili tüm kurumlar açısından yasal zorunluluktur." açıklamasında bulunuldu.

"Düzenlemeler, Uludağ alanında satış veya yapı yoğunluğunu artırmaya yönelik değil"

Atıfta bulunulan 7 Şubat 2024 tarihli "Uludağ Alan Başkanlığı Ücrete Tabi Başvurular ve Sunulacak Hizmetler Karşılığı Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in iddia edildiği gibi yapılaşmayla ilgili olmadığı vurgulanan bültende, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, Uludağ Alan Başkanlığı kurulmadan önce, Uludağ Milli Parkı'nda yapılacak başvurulara esas ücret tarifesi ile hizmet verdiği, halen de kendi sınırları içinde hizmete devam ettiği anımsatıldı.

Uludağ Alan Başkanlığı sınırları içindeki, kış sporları yapılan kısmı kapsayan alanların 60 yıldır turizm yapılaşmasına açık olduğuna işaret edilen bültende, şunlar kaydedildi:

"Bahse konu yönetmelik, Uludağ Alanı'nın doğal sit alanları ve diğer korunan alanları ile birlikte jeolojik ve biyolojik varlıklar, su ve benzeri kaynak değerlerinin korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesi ile Uludağ alanında yürütülen faaliyetlerin düzenlenmesini sağlamak üzere Uludağ Alan Başkanlığına yapılacak ücrete tabi başvurular ile sunulacak hizmetler karşılığı alınacak ücretlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Dolayısıyla düzenlemeler, Uludağ alanında satış veya herhangi bir şekilde yapı yoğunluğunu artırmaya yönelik değildir. Aksine alanın koruma ve kontrolü daha sıkı şartlarla sağlanacaktır. Uludağ Alan Başkanlığınca, İmar Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu doğrultusunda hazırlanacak Uludağ planlarında kazanılmış imar hakları, yasal durumları, çevresel değerler ve doğal varlıkların korunması göz önünde bulundurularak mevcut yapılanmalar yeniden değerlendirilecek ve uygun olmayan yapılar kaldırılacaktır."

Bakan Yumaklı'nın açıklamaları

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ülkemize 105 milyon sığınmacının geleceğini söyledi." iddiasının da doğru olmadığı vurgulandı.

Bakan Yumaklı'nın, "Türkiye'nin 2050 yılındaki nüfusu 105 milyon, gelecek bir o kadar misafirimizi de düşünürsek 210 milyon. Bu nüfusun gıda ve ihtiyacını karşılamamız gerekecek." şeklindeki açıklamasının manipüle edildiği belirtilen bültende, Bakanlığın gıda politikalarını belirlerken her yıl Türkiye'ye ziyarette bulunan turistleri de göz önünde bulundurduğuna işaret edildi.

Bültende, "Bakan Yumaklı da açıklamasında hem vatandaşlarımızın hem ülkemizi ziyaret eden turistlerin gıda ihtiyacının karşılandığını, gelecekte de bu ihtiyacı sorunsuz karşılamak için çalışmaların sürdürüldüğünü rakamlarla ifade etmiştir. Bakan Yumaklı'nın açıklamasındaki 'misafir' ifadesi, ülkemizi ziyaret eden turistlere yönelik olup 'sığınmacı' olarak yorumlanması tamamen manipülasyondur." bilgisi paylaşıldı.

Bazı sosyal medya hesaplarında, "AFAD Başkanı Okay Memiş, (6 Şubat depremi) Gecikme olmadı ama yetişemedik' dedi." iddiasının manipülasyon olduğu aktarılan bültende, AFAD Başkanı Memiş'in, "Yetişemedik" ifadesini "gecikme" anlamında kullanmadığı, konuşmasından bir ifadenin bağlamından koparılarak servis edildiğinin saptandığı belirtildi.

"Provokatif bir şekilde 'sığınmacı karşıtlığı' yapıldığı tespit edilmiştir"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ilgili manipülatif paylaşımların tespit edildiği bildirilen bültende, şu ifadeler kullanıldı:

"Sağlık Bakanı Koca, X hesabı aracılığıyla 3 Şubat'ta açılışı gerçekleştirilen Antakya'daki Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk doğumun gerçekleştiğini ve doğan bebeğin adının 'Fuat Göçmen' olduğunu duyurmuş ve aileyi kutlamıştır. Bahse konu paylaşıma yapılan yorumlar incelendiğinde, birçok X kullanıcısı tarafından çocuğun sığınmacı bir ailenin çocuğu olduğu sanılarak provokatif bir şekilde 'sığınmacı karşıtlığı' yapıldığı tespit edilmiştir. Kamuoyunu yanlış yönlendirmek amacıyla yapılan manipülatif sosyal medya paylaşımlarına itibar etmeyiniz."

"Merkez Bankası Başkanı Karahan, iddia edildiği gibi bir ifade kullanmadı"

Sosyal medyadaki, "Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 'Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150-200 arası zam bekleyebiliriz.' dedi" şeklindeki iddiaların doğru olmadığı bildirilen bültende, Karahan'ın yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunup basın mensuplarının sorularını yanıtladığı ve iddia edildiği gibi bir ifade kullanmadığı belirtildi.

Bültende, Karahan'ın seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanabilecek zamların enflasyona etkisine ilişkin soruya şu şekilde cevap verdiği kaydedildi:

"Biz, enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak, elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP'yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program.

Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık."

"Depremden 24 saat önce 10 ülke, Türkiye'den büyükelçilerini geri çekti" iddiası yalanlandı

Bültende, "6 Şubat 2023'teki depremlerden 24 saat önce 10 ülke, Türkiye'den büyükelçilerini geri çekti" iddialarının da gerçek olmadığı belirtilerek, "Bahse konu ülkelerden birçoğunun büyükelçilik yetkilileri, iddia edilenin aksine deprem olduğunda büyükelçilerinin Türkiye'de olduğunu açıklamıştır. Depremden sonraki arama-kurtarma ve yardım çalışmaları esnasında da ilgili büyükelçiliklerin çalışanlarının ülkemizde olduğu belirlenmiştir. Depremin çok önceden bilindiği veya insan kaynaklı oluşturulduğu içerikli komplo teorilerine dayanak olarak gösterilmeye çalışılan asılsız iddialara itibar etmeyiniz." ifadesi kullanıldı.

"Hamas, teslim olduğunu duyurdu, ateşkes talep etti" iddiaları doğru değil

İsrail'in sosyal medya propaganda hesaplarındaki, "Hamas, teslim olduğunu duyurdu ve ateşkes talep etti" iddiasının doğru olmadığı vurgulanan bültende, "İddiaya konu görüntülerdeki ifadelerin, üst düzey Hamas yetkilisi Musa Ebu Marzouk'un 3 Kasım 2023 tarihli bir röportajından kesilerek manipüle edildiği belirlenmiştir. Görüntüler incelendiğinde, Marzouk'un 'Hamas'ın yenildiği ve ateşkes istediği' yönünde bir ifade kullanmadığı tespit edilmiştir." bilgisi paylaşıldı.

Bültende, Marzouk'un açıklamalarına ilişkin şunlar kaydedildi:

"Marzouk, 3 Kasım 2023'te yayımlanan röportajında, 'Batı Şeria’daki hareketlilik artmakta ve şu ana kadar orada yaklaşık 130 şehit olduğu bildiriliyor. Dün, Batı Şeria'da genel grev vardı ve umarım bu hareketlilik daha da artarak işgali temizleyene kadar devam eder. İster Batı Şeria'da ve Kudüs'te, ister güneydeki veya kuzeydeki kardeşlerimiz nezdinde olsun, eylemler İsraillileri ateşkes yapmaya zorlayacak seviyeye ulaşmalıdır. Aksi takdirde, sivil düzeyde büyük kayıplar olacaktır. Bu nedenle özellikle şu anda ateşkes güçlü bir şekilde gereklidir.' ifadelerini kullanmıştır."

 

 
Danıştay, 450 yargı mensubunu göreve iade etti
 
Erbaş: ‘Tepkilerimizi büyütmek zorundayız’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Danıştay, 450 yargı mensubunu göreve iade etti
Danıştay 5. Dairesi, FETÖ’den ihraç edilen 450 yargı mensubu hakkında göreve iade kararı verdi.
Yerlikaya: ‘Asla müsaade etmeyeceğiz’
Yerlikaya, 'Milletimizin huzurunu bozanların huzurunu bozmaya devam edeceğiz” dedi.
Mezbaha işçisi kolunu makineye kaptırdı
Iğdır'da, mezbahada çalışan Yaşar Çakmak (44), sağ kolunu makineye kaptırdı, ...
 
Emniyetten gümrük kaçakçılığı operasyonu
Van’da polis ekiplerince yürütülen çalışmalarda sigara, telefon ve cinsel ...
Ardahan yolunda trafik kazası: 1 yaralı
Ardahan’da kar yağışının ardından etkili olan soğuk hava günlük yaşamı ...
Nöbetteki aile sayısı 375’e yükseldi
Diyarbakır'da çocuklarının terör örgütü PKK mensuplarınca kandırılarak ...
 
Erzurum’da Mercek – 11 operasyonu
Mercek-11” Operasyonlarında; 749 ruhsatsız tabanca, 72 kurusıkıdan çevrilmiş ...
Gazze’de can kaybı 28 bin 176’ya yükseldi
İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarında ...
Sağlıkçılardan sessiz yürüyüş
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Erzurum'da ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Cumhurbaşkanımıza Minnettarız
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Kadronun Yenileneni
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alan Var Alamayan Var ve Ayıp Hassasiyeti
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
‘Muhalif’
İzzet Fehmi Aksakal
İzzet Fehmi Aksakal
Cumhurbaşkanı Almanlar'a fena tokat attı...
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Ölülerin arkasından konuşmak ahmaklıktır!
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurum’da Belediyelerin Önceliği Ne Olmalı?

a.Kentsel Dönüşüm
b.Kent içi Ulaşım
c.Altyapı
d.Sosyal Belediyecilik
e.Kültür, Turizm ve Sanat
f.Sosyal Katılımcılık
g.Mahalle Kültürüne dönüş


Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva