ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Girlevik Şelalesi buz tuttu
Girlevik Şelalesi buz tuttu
Güroymak, kaybettiği barış elçisine ağlıyor
Güroymak, kaybettiği barış elçisine ağlıyor
ETÜ, Akıllı Şehirlere Akıllı Çözümler üretiyor
ETÜ, Akıllı Şehirlere Akıllı Çözümler üretiyor
ATAUNİ’de Turizm gündemi
ATAUNİ’de Turizm gündemi
Ailelerin evlat nöbeti 141'inci gününde
Ailelerin evlat nöbeti 141'inci gününde
HABERLER>TÜRKİYE
24 Eylül 2019 Salı - 03:07

‘FETÖ’nün ipliğini, pazara çıkarmakta kararlıyız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden, 2 bin 193 vatandaşımızı da yaralayan bu örgütün ipliğini tüm dünyada pazara çıkarmakta kararlıyız." dedi

‘FETÖ’nün ipliğini, pazara çıkarmakta kararlıyız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKEN Vakfı geleneksel yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim-öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York’ta, TÜRKEN Vakfı geleneksel yemeğine katıldı.

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yıllık aranın ardından tekrar TÜRKEN Vakfı’nda bulunmaktan duyduğu bahtiyarlığı ifade ederek, salonda sadece Türkiye’den değil, farklı ülkelerden öğrencilerin bulunmasından mutlu olduğunu söyledi.

“TÜRKEN’e, medeniyetimizdeki köklü vakıf geleneğinin Amerika Birleşik Devletlerindeki temsilcisi olarak bakıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vakfın çalışmalarıyla iftihar ettiğini ve başarı grafiğini daha da yükseğe taşıyacağına inandığını kaydetti.

“GENÇLERİN FARKLI SAHALARDA KENDİLERİNİ YETİŞTİRMELERİ ÖNEMLİDİR”

Dünyanın farklı ülkelerinde Türkiye’ye eğitim ya da gezi için gelen öğrencileri, o ülkelerdeki temsilciler olarak gördüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim ve öğretime çok önem verdiklerini, gençlerin, asıl ilgi alanları yanında, dil eğitiminden sosyal kalkınma projelerine, siyasetten sivil toplum faaliyetlerine kadar çok farklı sahalarda kendilerini yetiştirmelerinin önem arz ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüzde tek bir alanda uzlaşmanın belli meslek grupları dışında değerini yitirdiğini, hem kendi konusunu iyi bilen hem de hayatın farklı alanlarında çalışmalar yapan insanların rağbet gördüğünü ifade etti.

EĞİTİM

Devlet olarak tüm gençlerin eğitim-öğretim ortamını iyileştirmenin mücadelesini verdiklerini, son 17 yılda Türkiye’de eğitim-öğretim altyapısını adeta baştan sona yenilediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 olan üniversite sayısını 206’yı çıkardıklarını, akademik kapasiteyi güçlendirdiklerini aktardı.

“Tek tipleştiren, formatlayan, genç dimağların hayallerini karartan bir eğitim modeli yerine, daha özgürlükçü, daha yenilikçi, reformist bir modele geçmiş bulunuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda resmî kurumların burslarıyla yurt dışında lisansüstü, doktora ve post doktora çalışması yapan bin 600 civarında Türk öğrenci bulunduğunu, gönüllü kuruluşlar, iş adamlarının desteklediği öğrenciler de dikkate alındığında bu sayının 3 bine yaklaştığını açıkladı.

“HEDEFİMİZ, ÜLKEMİZDEKİ MİSAFİR ÖĞRENCİ SAYISINI 350 BİNE ÇIKARMAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.

TÜRKEN Vakfı’nın New York Manhattan’da inşaatı devam eden 200 öğrenci kapasiteli yurdunun tamamlanmasıyla Türk ve yabancı öğrencilerin daha iyi şartlara kavuşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’nin karşısına inşa edilen Türk Evi’nin de tamamlanmasıyla ABD’deki Türk toplumunun müstesna bir mekâna sahip olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 Eylül-2021 Eylül dönemini kapsayacak BM 75. Genel Kurul Başkanlığı görevine İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır’ı aday gösterdiklerini yineleyerek, “Birleşmiş Milletler de ilk defa Türkiye’nin böyle bir temsili yakalaması da bizleri ayrıca mutlu edecektir, memnun edecektir. Burada böyle bir icrai faaliyette bulunmak inanıyorum ki bizim için ayrı bir onur vesilesi olacaktır” şeklinde konuştu.

“AKLINIZI VE KALBİNİZİ BİRİLERİNE ASLA KİRAYA VERMEYİNİZ”

Gençlere “bir insanı güçlü yapan, büyük yapan düşünceleridir” tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan hayal kurabildiği müddetçe vardır, canlıdır, diridir. Hiç kimsenin hayallerinizi çalmasına, cesaretinizi örselemesine asla müsaade etmeyin. Buradaki tüm genç kardeşlerimin hayata bu pencereden bakmasını, özgüven sahibi olmasını, kendisini geleceğe bu şekilde hazırlamasını bekliyorum. 15 Temmuz gecesi kendi milletine bomba yağdıran mankurtlar gibi aklınızı ve kalbinizi birilerine asla kiraya vermeyiniz. Bizim inancımızda zulme rıza zülümdür. Bizim için zalimin de mazlumun da kimliğinin bir ehemmiyeti yoktur. Siz genç kardeşlerimin bu şuurla hareket edeceğine, ülkemizin “Dünya 5’ten büyüktür” bayrağı altında sürdürdüğü hak ve adalet mücadelesine destek olacağına inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin her birinin başarısını önemsediklerini, değer verdiklerini yineleyerek, “Sizlerin iş hayatında, sosyal hayatta, akademide, bilimde, sanatta, sporda, siyasette elde edeceği başarılar, hem gençlerimize örnek olacak, hem de gelecek kuşakların önünü açacaktır. Bunun için çalışmalarınıza yorulmadan, azimle devam etmenizi istiyorum. Türkiye ile ABD arasında yalnızca bir köprü oluşturmanızı değil, ABD’de de bir köprübaşı haline gelmenizi arzu ediyorum” dedi.

ABD’de geçmişten beri Türkiye aleyhine faaliyet gösteren pek çok lobi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ üyelerinin de Türkiye ve ABD ilişkilerini zehirlemek, Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için yoğun bir gayret içinde olduğunu vurguladı. 

“FETÖ’NÜN İPLİĞİNİ, TÜM DÜNYADA PAZARA ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden, 2 bin 193 vatandaşımızı da yaralayan bu örgütün ipliğini tüm dünyada pazara çıkarmakta kararlıyız. Pensilvanya’daki şarlatan başta olmak üzere, tüm katillerden ve azmettiricilerden işledikleri cürümlerin hesabını yargı önünde tek tek soracağız. Örgüt elebaşı ve diğer teröristlerin ülkemize iadesi için Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarımız yoğun bir diplomasi devam ediyor. Sizlerden de bu örgüte karşı uyanık olmanızı, FETÖ’cü alçakların gerçek yüzünü her platformda muhataplarınıza anlatmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

Gençlere olan güvenini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her biriniz inşallah çok önemli görevlere gelecek, ülkenize, İslam âlemine ve hatta tüm dünyaya yön vereceksiniz. Ben bu salonda geleceğin bakanlarını, devlet ve hükümet başkanlarını, siyasetçilerini, sanayicilerini, sporcularını, sanatçılarını, inşallah Nobel ödülleri alacak bilim adamlarını görüyorum. Burada eserleriyle, çalışmalarıyla ülkelerine ve insanlığa hizmet edecek gönül erlerini görüyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin teknolojide, inovasyonda, bilişimde çığır açacak projelere imza atacaklarına olan inancını dile getirerek, İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST’i anımsattı ve “TEKNOFEST İstanbul dünyada bir numara oldu, katılım itibariyle 1,5 milyonu aştı. Sonunda bütün trenle taşımacılığı kapadılar, zira artık alana girmek mümkün değildi. Demek ki istenince, azmedince oluyor. Bu da İstanbulumuzda gerçekleşti” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı düzenleyen TÜRKEN Vakfı yöneticilerine teşekkür ederek, konuşmasını tamamladı.

NOT: HABER METNİ FOTOSU CUMHURBAŞKANLIĞI WEB SİTESİNDEN ALINMIŞTIR

 
“Hiç kimse kardeşliğimize leke süremez”
 
HDP önünde eylem yapan aile sayısı 46’ya yükseldi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Hiç kimse kardeşliğimize leke süremez”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ...
Türkiye İbrahim Hakkı Hz.lerini konuşuyor
İbrahim Hakkı Hazretleri'nin 255 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle ...
‘Şehirlerin ortak bir ruh ve şuuru vardır’
Erdoğan, "Daha Amerika keşfedilmemişken, Paris ve Londra’nın esamesi bile ...
 
Atama Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın imzasıyla yayımlanan atama kararları ...
‘Şehitlik ve gazilik büyük şereftir’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı
‘Gazilik kahramanlık beratıdır’
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Eylül Gaziler ...
 
Selçuk’tan atama açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 425 şehit ve gazi yakını ...
Cumhurbaşkanından tarihi vurgu
Erdoğan, Amerika ile yürütülen güvenli bölge çalışmalarına değinerek, ...
‘Vakıf olmaktan çıkmışlar’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Adı vakıf ama kusura bakmasınlar ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Zaman Öldüren Hikâyeler Anlatanlar ve Dinleyenler
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Paylaşmak Güzeldir
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Koşulların Yenisi
Erdal Güzel
Erdal Güzel
ASELSAN Erzurum’a Gelemez mi?
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Zirveden İnmeyen Bilim Adamı
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Erzurum Sahipsiz mi?
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva