ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Demir’den milli çıkarlar vurgusu
Demir’den milli çıkarlar vurgusu
 Demirözü Barajı tam doluluğa ulaştı
 Demirözü Barajı tam doluluğa ulaştı
Altın madeninin faaliyeti geçici süreyle durduruldu
Altın madeninin faaliyeti geçici süreyle durduruldu
İstanbul Finans Merkezi Kanunu yürürlükte
İstanbul Finans Merkezi Kanunu yürürlükte
‘Kara Kuvvetleri Türk Milletinin gurur kaynağı’
‘Kara Kuvvetleri Türk Milletinin gurur kaynağı’
HABERLER>EKONOMİ
4 Kasım 2019 Pazartesi - 09:22

Erzurum’dan 10 ayda 23 milyonluk ihracat

MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) ekim ayı Erzurum ihracat verilerini paylaştı.

Erzurum’dan 10 ayda 23 milyonluk ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) ekim ayı Erzurum ihracat verilerini paylaştı. Erzurum’dan ekim ayında 2 milyon 514 bin dolar, 2019 yılının 10 aylık bölümünde ise 22 milyon 992 bin dolar tutarında ihracat yapıldı. İl ihracat değeri sıralamasında bölge illeri içinde 6’ıncı sıradaki yerini korurken, ihracat değeri bölge payı yüzde 3.44 olarak gerçekleşti.

ERZURUM 2019 OCAK - EKİM

2019 yılı sürecinde ilden en fazla değerde ihracatın yapıldığı dönem 3.3 milyon dolarla mayıs ayı olarak belirlendi. İlden ocak ayında 1.3 milyon, şubat ayında 1.8 milyon, mart ayında 2.2 milyon, nisan ayında 2.4 milyon, mayıs ayında 3.3 milyon, haziran ayında 1.5 milyon, temmuz ayında 2.6 milyon, ağustosta 2.3 milyon, eylülde 2.7 milyon, ekimde ise 2.5 milyonluk ihracat kaydedildi.

EKİM AYI BÖLGESEL İHRACAT DEĞERLERİ VE ERZURUM

TİM verileri üzerinden DOSİAD Araştırma Merkezince gerçekleştirilen analize göre, ekim 2019 döneminde Erzurum’dan 2.5 milyon, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinden 3.7 milyon, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinden 14.1 milyon, Doğu Anadolu Bölgesinden ise 76.8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

OCAK –EKİM DÖNEMİ BÖLGESEL İHRACAT DEĞERLERİ VE ERZURUM

Bu yılın ocak – ekim ayları bütününde Erzurum’dan 22 milyon 992 bin dolar, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinden 35 milyon 895 bin dolar, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi illerinden 123 milyon 210 bin dolar, Doğu Anadolu Bölgesinden 686 milyon 377 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Erzurum’un ekim ayı bölge ihracat değeri payı yüzde 3.27 oldu.

ERZURUM’UN BÖLGESEL İHRACAT PAYLARI

Erzurum’un ekim ayında kaydettiği ihracat değeri KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 67,79, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 17,78, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 3,27;  10 aylık ihracat değeri ise KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 64,05, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 18,66, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 3,44’lik pay oluşturdu

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

DOSİAD analizlerine göre Doğu Anadolu Bölgesinden ocak ayında 54,2 milyon, şubat ayında 60,2 milyon, mart ayında 76,3 milyon, nisan ayında 74,1 milyon, mayıs ayında 83,0 milyon, haziran ayında 48,6 milyon, temmuz ayında 74,1 milyon, ağustosta 57,8 milyon, eylülde 80,8 milyon, ekimde 76.8 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

DOSİAD analizlerine göre Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesinden ocak ayında 10,5 milyon, şubat ayında 11,9 milyon, mart ayında 11,3 milyon, nisan ayında 11,5 milyon, mayıs ayında 14,9 milyon, haziran ayında 9,8 milyon, temmuz ayında 12,5 milyon, ağustosta 10,7 milyon, eylülde 15,6 milyon, ekimde 14,1 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

KUDAKA BÖLGESİ

DOSİAD analizlerine göre, KUDAKA İstatistik Bölgesinden ocak ayında 3,5 milyon, şubat ayında 3.8 milyon, mart ayında 3,8 milyon, nisan ayında 4,0 milyon, mayıs ayında 4,7 milyon, haziran ayında 2,4 milyon, temmuz ayında 3,2 milyon, ağustosta 2,7 milyon, eylülde 3,7 milyon, ekimde 3,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

EKİM AYI İHRACAT DEĞERİ BÖLGE İLLERİ DAĞILIMI

Erzurum Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde ekim ayı ve ocak – ekim ayları kapsamında ihracat değeri yüksekliği bakımından 6’ıncı sırada yer aldı. Ekim ayında Malatya’dan 40.9 milyon, Elazığ’dan 14.2 milyon, Iğdır’dan 6.8 milyon, Van’dan 4.5 milyon, Ağrı’dan 3.2 milyon, Erzurum’dan 2.5 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

BÖLGE İLLERİ 10 AYLIK İHRACAT DEĞERİ DAĞILIMI

Bu yılın ocak – ekim ayları bütününde Malatya7dan 313.1 milyon, Elazığ’dan 183.8 milyon, Iğdır’dan 57.6 milyon, Van’dan 40.1 milyon, Ağrı’dan 27.6 milyon, Erzurum’dan 22.9 milyon, Erzincan’dan 12.5 milyon, Muş’tan 5.0 milyon, Bitlis’ten 4.6 milyon, Ardahan’dan 1.6 milyon, Bingöl’den 931.4 bin, Kars’tan 360.3 bin, Tunceli’den 213.8 bin, Hakkari’den ise 15.6 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

İHRACAT YAPTIRIM TEHDİTLERİNE TAKILMADI

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ekim ayı ihracat rakamlarını Denizli'de açıkladı. Türkiye'nin ihracatı 2019 yılı ekim ayında 16 milyar 336 milyon dolar oldu.

 GÜLLE’NİN AÇIKLAMASI

TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında küresel ticaretin içerisinden geçtiği zorlu sürece rağmen Türkiye olarak ihracatta olumlu bir grafiğe imza atıyoruz. Yakın dönemde Barış Pınarı Harekatımız sonucunda ülkemize yönelik yaptırım tehditlerine rağmen ihracatımız başarılı seyrini sürdürdü. İhracatçılarımızın dinamizmleri ve stratejik kararları sayesinde ihracatımız, doğru rota tespitleri ile rakiplerimizin üzerinde artışlar sergilemeye devam ediyor. Sayın Bakanımız öncülüğünde, ihracatımızda hayata geçirilen atılımlar ve dijitalleşme adımları rekorlara uygun zemin hazırlıyor. Daha çok çalışıp, katma değer odaklı üretim bilinci ile 226,6 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefimizi rahatlıkla aşacağız” dedi.

 İHRACAT VERİLERİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla ekim ayı geçici dış ticaret verilerini, TİM'in açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerinin altıncısı olan “TİM Denizli Meclisi'ni düzenlediği Denizli'de açıkladı. Ekim ayında ihracat, Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre 16 milyar 336 milyon dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında ise ihracat yüzde 2,1 artış ile 149 milyar dolara, son 12 aylık ihracat da 180 milyar dolara ulaştı.

Küresel piyasalarda korumacılık rüzgarlarının etkilerini sürdürmeye devam ettiğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, sözlerine şöyle devam etti: “Küresel yatırımların karşı karşıya kaldığı durağanlık sonucu, hali hazırda zaten negatif seviyelere inen faiz oranlarının daha da inebileceği beklentisi piyasalara hakim olmuş durumda. ABD Merkez Bankası FED, geçen haftaki toplantısında bu sene üçüncü kez faiz indirimi gerçekleştirerek gösterge faizlerini 1,50 -1,75 bandına indirdi. Avrupa Merkez Bankası ise son gerçekleştirdiği toplantıda, faiz değişikliğine gitmese de politika faizini sıfırda, mevduat faizini ise yüzde eksi 0,50 seviyelerinde sabit bırakırken, 1 Kasım itibariyle 20 milyar Euro tutarında bir tahvil alım programına tekrar başlayacağını duyurdu. Bilhassa Avrupa'da, küresel gelişmelerin yarattığı belirsizlik, piyasada kredi muslukları sonuna kadar açık olmasına rağmen, toplumun talebinde ve yatırımlarda bir canlanma ibaresi yaratamıyor. Bu durum da dünya ticaretini ve küresel büyümeyi, haliyle doğrudan etkiliyor. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2019 yıl sonu büyüme beklentisi, Dünya için yüzde 3'e çekilirken, Ülkemiz içinse, Ekim ayında revize edilerek yüzde 0,2'ye yükseltilmiş durumda. Önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Fitch'in, dün Türkiye raporunda görünümü yükselterek, ekonomimizin özellikle dengelenme noktasında ilerleme kaydettiğinin altını çizmesi de, Türkiye'nin çizmiş olduğu toparlanma tablosunu onaylar niteliktedir. Bu toparlamada 2018 yılında karşı karşıya kaldığımız kur saldırılarının etkilerini, Hükümetimizin ve Merkez Bankamızın doğru ve yerinde karar ve politikalar ile bertaraf etmiş olmalarının etkisi büyük. İhracatçılar olarak bizler, “Yeni Ekonomi Programı” ile çizilen yol haritasının, büyüme, istihdam, enflasyon ve cari denge beklentilerine uygun olarak, 2020 yılının ilk çeyreği itibariyle bir değişim sürecini sırtlayacağını öngörüyoruz. “

 İHRACATIMIZ RAKİPLERİMİZİN ÜZERİNDE ARTIŞLAR SERGİLİYOR

Yılbaşından beri küresel ticaret savaşlarının ve ekonomi-politik çalışmaların negatif etkisine rağmen ihracatın öngörüldüğü gibi aylık performansındaki iyi seyrini devam ettirdiğini kaydeden İsmail Gülle, “2019 yılında küresel ticaretin içerisinden geçtiği zorlu sürece rağmen Türkiye olarak ihracatta olumlu bir grafiğe imza atıyoruz. Yakın dönemde Barış Pınarı Harekatımız sonucunda ülkemize yönelik yaptırım tehditlerine rağmen ihracatımız başarılı seyrini sürdürdü.Rakiplerimiz ve hedef pazarlarımız ile karşılaştırdığımızda, ülkelerin 2019'da sergiledikleri ihracat performansları, ülkemizin başarısını daha da öne çıkarır nitelikte. 2019 yılı ilk 8 aylık ihracat verisini açıklayan ülkelerden Güney Kore'nin ihracatı yüzde 9,6 düşmüş durumda. Birleşik Krallık'ta ise azalma yüzde 5,9, Almanya'da yüzde 5,6, İspanya'da da düşüş yüzde 4,7 olurken, Güney Afrika'da yüzde 5'lik bir ihracat daralması var. Dünya devi Çin ise, yüzde 0,3'lük sınırlı bir ihracat artışı gerçekleştirdi. Ülkemiz ise ilk 8 ayda yüzde 2,9 artış oranına imza atmıştı. Dolayısıyla, ihracatçılarımızın dinamizmleri ve stratejik kararları sayesinde ihracatımız, doğru rota tespitleri ile rakiplerimizin üzerinde artışlar sergilemeye devam ediyor. Sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın odak noktasında olan İhracat Ailemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor. İhracat yapan firmaların sayısı 13 yıldır ilk defa ithalat yapanları geride bırakmış durumda. 2018 yılında 79 bin 773 ithalatçımız var iken, ihracatçı sayımız 83 bin 286'e yükseldi. Sayın Bakanımız öncülüğünde, ihracatımızda hayata geçirilen atılımlar ve dijitalleşme adımları rekorlara uygun zemin hazırlıyor. Çok daha başarılı rakamlara ulaşabilmemiz adına, firmalarımızın finansman olanaklarına erişimi kritik önemde. Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı son gelişmeler, 1 Kasım itibariyle de faizlerin 11-14 bandına inmesi, ek istihdama sağlanan krediler gibi adımlar, bilhassa yatırım ortamının da iyileşmesi adına memnuniyet verici gelişmeler. Özellikle girdi maliyetlerindeki artışa karşın Hükümetimizin dengeleyici kur politikasından vazgeçmemesi ihracatçılarımız için en önemli önceliklerden birisi” dedi.

İHRACAT ANA PLANI

Bakan Pekcan öncülüğünde “İhracat Ana Planı” doğrultusunda TİM ve ihracatçı birlikleri olarak hem hedef pazarlarda yoğunlaşmaya odaklandıklarını, hem de İhracat Ailesini 100 bine taşıyacak proje ve eğitimleri aralıksız sürdürdüklerini belirten Gülle, “Dijital dönüşüm bilinci ile, lojistik ve finansal süreçlerimizi kolaylaştıracak, ABD gibi hedef pazarlarına tedarik sistemimizi bir üst seviyeye taşıyacağız. Bilhassa, yüksek teknoloji yoğunluğu anlamında, belirlenen yüzde 5,8'lik pay hedefini, hem rekabetçilik, hem de ülkemizin marka değeri anlamında en önemli hedeflerimizden birisi olarak kabul etmeliyiz. TİM olarak, Ülkemizin 7 bölgesinin tamamında gerçekleştirdiğimiz, projeler, eğitimler ve inovasyon odaklı çalışmalar da, yüksek teknoloji ihracatının payının arttırılmasına verdiğimiz önemin en net göstergesidir. İhracatçılar olarak bizlerin sorumluluğu, Bakanlığımızın açıkladığı İhracat Ana Planı'nda, altı çizilen hedeflere yönelik stratejileri, sahada en iyi şekilde yürüterek, hem ihracatçılarımıza hem de ülke ekonomimize, en iyi getiriyi sürdürülebilir şekilde sağlayabilmektir. Daha çok çalışıp, katma değer odaklı üretim bilinci ile 226,6 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefimizi rahatlıkla aşacağız” dedi.

 EKİM'DE 1.555 FİRMA İHRACATA BAŞLADI

Ekim ayı ihracatına ilişkin detaylara değinen TİM Başkanı şunları kaydetti: “Öncelikle, ekim ayında 1.555 firmamızın ihracata 'Merhaba' dedi. Denizli ilimizden de 18 firmamız, ilk kez ihracat ailemize katıldı. Firma özelinde bakıldığında, ekim ayı içerisinde toplam 40 bin 312 firmamız ihracat gerçekleştirdi.”

 OTOMOTİV SEKTÖRÜ LİDERLİĞİNİ KORUDU

Ekim ayının lideri, 2,82 milyar dolarlık ihracat ile Otomotiv sektörü oldu. Otomotivi, 1,93 milyar dolar ihracat ile Kimyevi Maddeler ve 1,55 milyar dolar ihracat ile Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörleri takip etti. İhracatını en çok artıran sektörler ise yüzde 95,2 artışla 347 milyon dolara ulaşan Fındık ve Mamulleri, yüzde 35,8 artışla 281 milyon dolara ulaşan Savunma ve Havacılık ile yüzde 22,2 artışla 1,93 milyon dolara ulaşan Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri oldu. Sektörlerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına bakıldığında 205 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla Kimyevi Maddeler birinci, 198 ülke ile Hububat ikinci, 192 ülke ile Çelik üçüncü oldu.

 106 ÜLKEYE İHRACAT ARTTI

Ekim ayında ihracatçılar, ülkemizin bayrağını 207 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Bu ülkelerin 106'sına ihracat artarken 78 ülkede ise artış yüzde 10'un, 36 ülkede ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke ise 1,49 milyar dolar ile Almanya, 982 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 978 milyon dolar ile Irak oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 48,3 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 65,7 olarak gerçekleşti. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği'nin ihracatımızdaki payı ekimde yüzde 48,4 oldu.

 EN DİKKAT ÇEKİCİ ARTIŞ GİRESUN'DA YAŞANDI

İllerin ihracatına bakıldığında; ekim ayında 47 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 6,19 milyar dolarla İstanbul, 1,43 milyar dolarla Bursa ve 1,34 milyar dolarla Kocaeli oldu. En dikkat çekici artışlar ise; ihracatını 3 kata çıkararak 39 milyon dolara ulaşan Giresun, yüzde 83 artışla 30 milyon dolara ulaşan Düzce ve yüzde 63 artışla 50 milyon dolar ihracat yapan Afyon'da yaşandı. Giresun ve Düzce'de ihracat artışında fındık sektörü etkili olurken, Afyon'da hububattaki artış başarıyı getirdi.

 179 ÜLKEYE TL İLE İHRACAT YAPILDI

Ay boyunca 179 ülkeye ihracatta TL kullanıldı, toplam rakam 5,9 milyar TL oldu. 7 bin 213 firma ekim ayında beyannamelerinde Türk Lirasını tercih etti.

 10 AYLIK PARİTE KAYBI 4,2 MİLYAR DOLAR

Miktar bazında ihracatta ise ekimde yüzde 23,3 artışla 15 milyon tona, yılın ilk 10 ayında yüzde 19,1 artışla 122,8 milyon tona ulaşıldı. Son olarak, ekim ayında Euro dolar paritesinin etkisi negatif yönlü 302,4 milyon dolar olurken, yılın ilk 10 ayında pariteden kaynaklanan negatif etki 4,2 milyar dolar oldu.

 DENİZLİ POTANSİYELİNİ BİR ÜST LİGE TAŞIYABİLİR

TİM'in “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefi doğrultusunda ihracatçının taleplerini dinlediği ve bölgesel sorunlarını masaya yatırdığı “TİM Denizli Meclisi” toplantısına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli İhracatçı Birlikleri temsilcileri ve bölgenin önde gelen iş insanları katıldı.

Denizli ilinin ihracat potansiyeline vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları aktardı:

“Ege Bölgesinde İzmir ve Manisa'nın ekonomik yığılma avantajına rağmen Denizli'miz başarılı bir ivme ile bir sanayi merkezi olarak ön plana çıkmayı başarmıştır. Bugün ülkemizin dışa açılan kapılarından olan Denizli, tekstil, hazırgiyim ve mermer başta olmak üzere, tüm ekonomik faaliyet alanlarında, Dünya ile rekabet edebilir hale gelen bir ilimiz haline gelmiştir. İhracatta istisnasız ilk 10 il içerisinde olurken; TİM'in gelenekselleşmiş araştırmalarından olan

İlk1000 İhracatçı Araştırması'nın 2019 Raporuna göre, Türkiye'nin en büyük 1000 ihracatçısının arasında 28 Denizlili firmamız bulunmaktadır. Havlu ve bornoz üretiminde önemli bir merkez olan Denizli, bu alanda ülkenin yıllık ihracatının yaklaşık üçte birini karşılamakta olup, pamuklu tekstil alanında da dünya başkenti olarak kabul görmektedir. 2002'de Denizli ilimizin yıllık ihracatı 680 milyon dolar iken, 2004'de 1 milyar doları aşarak 1,2 milyar dolara, 2018 itibari ile de 3,1 milyar dolara yükseldi. İlimizin 2018 yılında eriştiği bu rakam, aynı zamanda da tüm zamanların en yüksek yıllık ihracat rakamı. 2018 yılında toplam ihracatımızdan aldığı pay ise yüzde 1,9 olarak karşımıza çıkıyor. 2002'de de bu oran yüzde 1,9 idi. Türkiye'nin ihracat artışına paralel bir artış performansı olan ilimizin, ülkemizin ihracat artış oranını da aşan bir tempoda performans göstermesini bekliyoruz. Bunun için ölçek büyütmeden, markalaşmaya, tasarım ve Ar-Ge merkezlerinin verimliliğinden pazar çeşitliliğine kadar birçok konuyu gündeme getirebiliriz. Çünkü sanayileşmesi birçok ile örnek olarak gösterilen Denizli'nin, bu anlamda da öncü olması mümkün. Böylece önce bölgemiz, ardından ülkemizin ihracatını sırtlamak, ilimizin hedefleri arasında öne çıkarak, Denizli'nin potansiyelini de bir üst lige taşıyabilir.”

 
Nüfus müdürlüklerine yeni konsept
 
Kees Robbertsen’den Erzurum kampına övgü
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Kemal Tomruk 4 Kasım 2019 Pazartesi 20:14

Bunca yıllık erzurumluyum, ne ihraç ettiklerini bizede söyleseler öğrensek

Yorumu oyla      4      4  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kabul etti
Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Plan ve ...
KUDAKA ustalarla çırakları buluşturdu
KUDAKA ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle yürütülen meslekî ...
Erzurum’da 9 ayda 9, 18 yılda 409 yatırım
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel ...
 
Erzurum Bankacılıkta farkını korudu
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - Erzurum 2019 yılı 3. döneminde de bankacılık sektörü ...
Erzurum 2’inci sırada
MAHMUT AKDAĞ - Erzurum kişi başına düşen nakdi kredi kullanımı bakımından ...
Ulaşım Projesi adını ‘Barış Pınarı’ndan aldı
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, 50. Yıl Caddesi ve Şükrüpaşa ...
 
DAP İdaresinden Büyükşehir projesine destek
DAP İdaresi ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi arasında tarım makinaları ...
Erzurum dış ticarette öne çıktı
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - Erzurum’dan ihracat ve ithalat odağında gerçekleştirilen ...
Albayrak'tan iş dünyasına enflasyon müjdesi
Bakan Albayrak, iş dünyasını da yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Yapılanmanın Yenisi
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Huysuzluk, Huysuz Şoförler, Otobüsler
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
‘KADAMA’ Göz Kamaştırıyor…
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
‘Müslümanlık Nerde’ Ya da Dolar..Dolar..Dolar..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Üreten Erzurum İçin Küçük Küçük Büyük Adımlar
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Çevreye Dair Bir Antrparantez
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva