ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Koca, Türkiye  Covid-19 aşılama haritasını paylaştı
Koca, Türkiye Covid-19 aşılama haritasını paylaştı
81 ilde ‘Türkiye Güven Huzur’ uygulaması
81 ilde ‘Türkiye Güven Huzur’ uygulaması
Eren Operasyonları devam ediyor
Eren Operasyonları devam ediyor
Türkiye, çocuklarına sahip çıkıyor
Türkiye, çocuklarına sahip çıkıyor
Başkan Ergin’den personele hizmet teşekkürü
Başkan Ergin’den personele hizmet teşekkürü
HABERLER>ARAŞTIRMA İNCELEME
25 Kasım 2020 Çarşamba - 08:48

Ermenistan’ın zulmünü belgelediler

Kamu Denetçiliği Kurumu, Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine ilişkin rapor hazırladı.

Ermenistan’ın zulmünü belgelediler

Kamu Denetçiliği Kurumu, Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine ilişkin rapor hazırladı.
Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan ‘Azerbaycan-Ermenistan Savaşında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Tarafından Gerçekleştirilen İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Rapor’ hakkında İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Başdenetçi Şeref Malkoç, “İşlenen suçlar neler, bunları yerinde görerek tespit ettik” ifadelerini kullanırken, raporun suçları işleyenlerden hesap sorulması için hazırladıklarını belirtti.
“ELBETTE BU RAPORDA BELİRTİLEN SUÇLARI İŞLEYENLERDEN HESAP SORULMASI İÇİN HAZIRLADIK”
Raporların hazırlanması sebebini anlatan Başdenetçi Malkoç, “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kanunda kendisine verilen 2 tane önemli görevi var. Birincisi Türkiye’de vatandaş ile devlet arasında bir sorun çıktığında bunu mahkemeye gitmeden arabulucu göreviyle çözmek. Kamu hizmetlerinin bu anlamda hukuka uygunluğunu ve kalitesini arttırmaya çalışmak. İkincisi ise insan haklarıyla ilgili. Kamu Denetçiliği Kurumu bütün dünyada olduğu gibi insan haklarının uygulanmasını takip etmek ve insan haklarının gelişmesini sağlamak. Dünyadaki bütün ombudsmanlarla bu anlamda birlikte çalışıyoruz. O açıdan hemen yanı başımızda bizimle bu kadar yakınlığı olan Azerbaycan ile Ermenilerin saldırıları üzerine bir savaş yaşandı. Ermenistan devleti, 30 yıldan bu yana Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinden fazlasını işgal etmiş. Uluslararası camia adeta bu toprakların Ermenistan’a kalması için kulağının üzerine yattı veya fazla bir çaba göstermedi. Türkiye Ombudsmanlığı aynı zamanda İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği Başkanıdır. Dolayısıyla hem insan haklarından sorumlu bir kurumun başında olmak, İslam Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği Başkanı olmak hem de insani, vicdani, ahlaki görev olarak bu savaşta sivillere saldırı olduğunda, sivillere bomba atıldığında, sivillere karşı uluslararası hukuka aykırı suç işlendiğinde bunu tespit edip raporlamak ve dünya kamuoyuna sunmak bizim vazifemiz. Bütün bu çalışmalarımızı Azerbaycan Ombudsmanlığı tarafından davet edilerek yerinde gördük ve inceledik. Raporda savaş alanlarının dışında sivillere yapılmış olan katliamlar, bombalanmalar var. Bunu tarihe kayıt düşmek için hazırladık. Elbette bu raporda belirtilen suçları işleyenlerden hesap sorulması için hazırladık” diye konuştu.
“İŞLENEN SUÇLAR NELER, BUNLARI YERİNDE GÖREREK TESPİT ETTİK”
Hazırlanan raporun 7 bölümden oluştuğunu belirten Malkoç, “Her raporda olduğu gibi yönetici özeti ve giriş var. Karabağ sorununu ele aldık. Nedir ne değildir? Bu noktaya nasıl geldi? Birleşmiş Milletlerin buradaki kararları nelerdir? Uluslararası hukuka göre ele aldık. Onun dışında çarpışma bölgelerinde ve savaşın dışında sivillerin katledildiği bölgelerdeki durumu değerlendirdik. Diğer bir bölümde ise bunları gidip yerinde gördük. Azerbaycan’da 3 gün kaldık. Bakü’de bulunduk. Gence’ye gittik. Terter ve oralar ile ilgili bilgi aldık. Ziyaret ettik. Bombalanan yerleri gördük. Son bölümde ise insan hakları açısından çatışmanın değerlendirilmesini yaptık. Gerek İnsan Hakları Beyannamesi’ne göre gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen temel hakların gerekse Cenevre Konvansiyonu’na göre işlenen suçlar neler, bunları yerinde görerek tespit ettik. Umut ediyorum çok faydalı olacaktır bu rapor. Tabi sonuç bölümünde de mutlaka bu suçu işleyenlerin yanına kar kalmaması için bununla ilgili önerilerimizde oldu” şeklinde konuştu.
“MUHAREBE MEYDANINDA KAVGA, SAVAŞ OLABİLİR AMA ERMENİSTAN ÖZELLİKLE KİLOMETRELERCE UZAKLIKTAKİ SİVİLLERİ BOMBALIYOR”
Öncelikli olarak kendi görevlerinin böyle bir raporu hazırlamak olduğunu vurgulayan Başdenetçi Şeref Malkoç, şöyle devam etti:
“Bu raporu hazırlayıp başta İngilizce olmak üzere yabancı dillere çevirdikten sonra Türkiye’de bu konuyla ilgili olan bütün birimlere, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonundan tutun Dışişleri Bakanlığı’na, sivil toplum örgütlerine insan hakları ile ilgili bütün birimlere Türkiye’de bulunan yabancı ülkelerin büyükelçilerine, dünyadaki bütün ombudsmanlara ve insan hakları savunucularına Avrupa Birliği ülkelerinin parlamentolarının insan hakları komisyonuna ve Rusya’da ki muadil birimlerimize ve Rusya parlamentosuna göndereceğiz. Yani bu sadece Türkiye içinde kalacak bir rapor değil. Raporda göreceksiniz kiliseler, camiler bombalanmış. Ermenistan işgal ettikleri topraklarda Azerbaycanlılara ait mezarları sökmüşler. Camileri tahrip etmişler. Cenevre sözleşmesine aykırı bunlar. Savaş istenmeyen bir şey fakat oluyor. Azerbaycan, Ermenistan’ı işgal ettiği topraklardan çıkarmak için meşru müdafaa yapıyor. Muharebe meydanında kavga, savaş olabilir. Fakat Ermenistan özellikle kilometrelerce uzaklıktaki sivilleri bombalıyor. Şehirlere füze atıyor. Bu füzeleri de savaş alanının dışına atıyor. Savaş sırasında yanlışlıkla değil, özellikle atıyor. Şehirlerde uyuyan insanların üzerine atıyor. Evleri, okulları, hastaneleri bombalıyor. İbadethaneler zarar görüyor. Kasten ve bilerek işlenmiş bir insanlık suçu.”
“ERMENİLERİN SAVAŞ MEYDANLARI DIŞINDA ÖLDÜRDÜĞÜ, 1 YAŞINDA ÇOCUK, 70 YAŞINDA İNSAN VAR”
Bu suçu işleyenlerin hesap vermesi gerektiğini dile getiren Malkoç, “Bosna’da benzeri şekilde katliamlar yapıldı. Aradan yıllar geçti. Katliamı yapanlar hesap verdi. Tam hesap verdikleri söylenemez ama en azından yargı önüne çıktı. Bizim de burada yapmak istediğimiz husus bu. Diğer bir bölümde ise bu işin kronolojisini ortaya koyduk. Yani Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen saldırıların kronolojisini gün gün yazdık. Belki de raporun en önemli bölümlerinden bir tanesi Ermenilerin savaş meydanları dışında öldürdüğü, 1 yaşında çocuk, 70 yaşında insan var. Azerbaycan’ın Gence ve diğer şehirlerine gittiğimizde ölenlerin yakınlarıyla, yetim kalanlarla, yaralılarla konuştuk. Ermenistan’ın vurduğu sivilleri isim isim tespit ettik. Bu açıdan önemli bir rapor faydalı olacağı kanaatindeyim. Hiç kimsenin işlediği suç yanına kar kalmamalı. Ermenistan’ın savunma bakanı ‘Gence’yi Rusya’dan aldığımız İskender füzeleriyle vurduk’ dedi. Bunların fotoğrafları var. Misket bombaları kullanılmış. Bunlar uluslararası hukuka göre suç” ifadelerini kullandı.
“MEMNUNİYET DUYARIZ”
Malkoç, “Bu raporun amacı sivillere yapılan saldırıları objektif olarak tüm açıklığı ile dünyaya anlatmak. Bu insanlık suçu işleyenleri tespit edip kamuoyunun dikkatine sunmak. Aynı zamanda tarihe kayıt düşmek. Biz savcı değiliz. Biz insan hakları kurumuyuz. Görevimiz bunu yapmak. Bunu dünyaya duyurmak. Mutlaka bununla ilgili olarak raporun takibini suçluların yargılanmasını temin etmeye çalışan kuruluşlar olacaktır. Biz kendi sınırlarımız içerisinde bunu yapıyoruz. Ama elbette bizim hazırladığımız rapor delil olarak kabul edildiğinde bu suçlular yargılanırsa bundan memnuniyet duyarız. Kamuoyunu hem duyarlı olamaya ve takip etmeye davet ediyorum” diye konuştu.
“AZERBAYCANLILAR 30 YILDAN BU YANA İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARINI UNUTMAMIŞLAR”
Azerbaycan vatandaşlarının gönüllerine Türkiye sevgisi işenmiş olduğunun altını çizen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Şunu görmenin memnuniyetini yaşadık. Azerbaycanlılar 30 yıldan bu yana işgal edilen topraklarını unutmamışlar. Topraklarını işgal eden Ermenileri meşru müdafaa ile topraklarından çıkarmak için fiziken ve ruhen kenetlenmişler. Uluslararası hukuka göre meşru müdafaa konusunda inanılmaz bir gayretleri var. Olağanüstü güzel bir şey. İkincisi Ermenilerin savaş cephelerinin dışında sivillere yaptığı katliamlar zihinlerinde derin şekilde yer etmiş. Gönüllerinde yara olarak duruyor. Bunu hem dillendiriyorlar hem de takibini yapacaklar. Üçüncüsü şunu gördüm, artık işgalle toprak ilhak edilemeyeceğini Azerbaycan devleti ve Azerbaycan’da ki bu konuda görevli olan kurumlar bütün dünyaya gösterdi. Şundan memnunuz, bir ülke başka bir ülkenin toprağını işgal ettiğinde üzerinden kaç yıl geçerse geçsin uluslararası hukuk buna meşruiyet tanımıyor. Azerbaycan’ı dolaşırken inanılmaz şekilde bir Türkiye sevgisi gördüm. Hani ‘iki devlet tek millet’ diyorlar ya bu kağıt üzerinde kalabilir, siyasiler bunu söyleyebilirler. Ama bu orada 10 milyonun gönlüne işlenmiş. Bizi gördüklerinde etrafımıza toplanıp miting şeklinde kalabalıklar oluyor. İnsan hakları kurumu olduğumuzu söyleyince ‘bunları bütün dünyaya duyurun’ diyorlar. Bunları gördük ve şunun mutluluğunu yaşıyoruz; inşallah bu ateşkes ile birlikte Ermenistan işgal ettiği topraklardan çıkar, Kafkasya’ya huzur ve barış gelir. Kafkasya’ya huzur ve barışın gelmesinde Türk milletinin, Türkiye Devleti’nin ve Türkiye Cumhurbaşkanının inanılmaz bir katkısı var. Bu diğer bölgelerde de diğer haksızlığa uğrayan yerlerde de örnek olacaktır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 
Pekcan’dan esnafa müjde
 
En büyük pay yine eğitime
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Enerjide çağ atlıyoruz’
12. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’nda konuşan Enerji ve Tabii ...
Covid-19’a karşı jeneratör üretti
Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Enes Albayrak, ...
ATAUNİ Tıp'ta Dünya’da 539’uncu, Türkiye'de 7'inci
Round University Ranking (RUR) sıralama kuruluşu, Clarivate Analytics ...
 
Prof. Dr. Çadırcı’ya TÜBİTAK ödülü
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Çadırcı'ya TÜBİTAK ödülü verildi
Covıd-19 tanı kitlerinde yerli ve milli dönem
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bize karşılaştırma için bile verilmeyen ...
‘Dünyayı, İslam’ın ilkeleriyle tanıştırmak zorundayız’
Erbaş ,"İslam düşmanlığına dönüşen İslamofobi birçok ülkede devlet politikası ...
 
Palandöken GM’den Tekno Dönüşüm desteği
Tüm dünyada etkili olan Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele devam ...
Türkiye'nin riskli yapı gerçeği
Uzmanlar özellikle İstanbul, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, ...
Depremi iki hafta konuşuyoruz
İzmir’de meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremin ardından, Türkiye tekrar ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Engelin Önü
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Ya Erzurumspor’a Yıldızlar Gelmek İstemiyordu?
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Karın Yolculuğu..
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Kalemi İle Âlemi Güzelleştiren Bahtiyar İnsanlar
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
31 Yıllık SP'li siyasetçinin istifası hangi anlama geliyor?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva