ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
TÜBİTAK Bölge Yarışmasında büyük başarı
TÜBİTAK Bölge Yarışmasında büyük başarı
Kurulan şirket sayısında yüzde 44.4’lük artış
Kurulan şirket sayısında yüzde 44.4’lük artış
Erzurum’un 5’inci Bölge payı açıklandı
Erzurum’un 5’inci Bölge payı açıklandı
Doğu Anadolu’da 4 bin 29 yatırım
Doğu Anadolu’da 4 bin 29 yatırım
Kuzeydoğu ekonomisine teşvik desteği
Kuzeydoğu ekonomisine teşvik desteği
HABERLER>EKONOMİ
16 Ocak 2020 Perşembe - 05:11

Enerjide yerli ve Milli yaklaşımı

Dönmez, “Yenilenebilir kaynaklardan yapılan üretimin dengelenmesi için depolama sistemlerine büyük bir ihtiyaç var. Bunun yöntemlerinden biri de doğal gaz dağıtım hatlarına hidrojenin yüzde 2 ila 6 oranında basılmasıdır." dedi

Enerjide yerli ve Milli yaklaşımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yenilenebilir kaynaklardan yapılan üretimin dengelenmesi için depolama sistemlerine büyük bir ihtiyaç var. Bunun yöntemlerinden biri de doğal gaz dağıtım hatlarına hidrojenin yüzde 2 ila 6 oranında basılmasıdır. Türkiye ölçeğinde bu 1 ila 3 milyar metreküp hidrojenin sisteme verilebileceği anlamına geliyor. Tabii bazı ülkeler geliştirme çalışmalarıyla yüzde 10 rakamlarını da mümkün görüyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘Enerjide Arama Buluşmaları: Hidrojen’ adlı çalıştaya katıldı. Bakanlığın konferans salonunda düzenlenen çalıştayda Dönmez, Türkiye’nin hidrojen alanında strateji belirlemesi gerekliliği üzerinde durdu. Bakan Dönmez, bakanlık olarak temel amaçlarının enerji arz güvenliğini garantiye almak olduğunu söyledi. Dönmez, uluslararası toplantılarda hidrojenin geleceğine dair tartışmalar olduğunu belirterek, “Enerji politikalarında en temel amaç kısa ve orta vadede enerji arz güvenliğini garantiye almaktır. Enerjinin sorunsuz, sürekli ve kaliteli bir şekilde son tüketiciye ulaşmasını sağlamaktır. Ancak devletin yönlendirmesi gereken bir de ‘uzun dönem’ vardır. Bakanlık olarak bugünkü kaynakların gelişimini anladığımız gibi geleceğin enerji kaynaklarını da gündemimizde tutuyoruz. Bu konuda sürekli yeni çalışmalar yapıyoruz. Hiç şüphesiz bu noktada en önemli konulardan biri de hidrojen. Gerek G-20 toplantılarında, gerekse de Uluslararası Enerji Ajansı’nın son dönem raporlarında hidrojenin ‘geleceğin enerji taşıyıcısı’ olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışılıyor. Biz şimdi bugün bu soruyu kendi bilim adamlarımıza, girişimcilerimize, piyasa oyuncularımıza soruyoruz. Hidrojenin Türkiye’nin enerji geleceğindeki rolü ne olmalıdır? Bugün bu arama etkinliğiyle bu sorularımıza cevap arayacağız” şeklinde konuştu.

"YAKLAŞIMIMIZ HİDROJENİ DÖRT ANA FAYDA ÜZERİNDEN ELDE ETMEKTİR"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yaklaşımı doğrultusunda hidrojeni dört ana maddede ele aldıklarını aktaran Dönmez, “Yaklaşımımız hidrojeni dört ana fayda üzerinden elde etmektir. Daha fazla yenilenebilir enerjiyi sisteme dahil etmek, ısı sektörünü karbon emisyonsuz bir hale getirmek, yerli kömürden hidrojen üretimi gerçekleştirmek ve hidrojen depolama ve tutucusu olarak borun kullanımını artırmak. Tüm bu stratejilerin tamamında da ‘yerlilik’ kriterimizi esas alarak yerli bir hidrojen sanayisi sektörü oluşturabilir miyiz, bunun da yol haritasını sizlerle birlikte oluşturacağız. Bizim için yerli kömürümüzden hidrojen ve sıvı yakıtların üretimi çok önemli. Temiz kömür teknolojileri kapsamında düşük emisyonlu kömür kullanımı için yerli kömürden hidrojen projeleri gündemimizde olmaya devam edecek” diye konuştu.

"PETROL VE DOĞAL GAZ FİYATLARINDAKİ JEOPOLİTİK RİSKLER OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Petrol ve doğal gaz üzerinde riskler olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, “Özellikle petrol ve doğal gaz fiyatlarında gerek jeopolitik riskler, gerekse de ekonomik dalgalanmalardan kaynaklı artışlar ekonomimizi olumsuz yönde etkiliyor. İşte bu nedenle yerli enerji fiyatlarının petrol ve doğal gaz fiyatlarıyla olan bağını koparmamız ya da etkisini en aza indirmemiz için yerli kömür portföyümüzde önemli bir yere sahip. Ayrıca sürekli artan yenilenebilir kaynakların şebekeye entegrasyonu konusu da var. Yenilenebilir kaynakların sistem içindeki miktarında bazı temel limitler olabilir. Örneğin, Ankara özelinde konuşursak eğer gerçek değerler ile kışın ösu birim üreten bir güneş paneli yazın 10 birim üretmektedir. Yani 20 bin MW güneş enerjisinin kış etkisi 2 bin MW’lara kadar düşebilmektedir. Özellikle bir de kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde güneş enerjisi üretiminin çok düşmesi ve ısınma talebinin tüm yılın en yüksek seviyesinde olması, sistemin kaldıramayacağı bir dengesizlik olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

"ŞİMDİLİK MALİYETLER YÜKSEK OLSA DA "

Türkiye’nin hidrojen alanında hedeflerinden bahseden Dönmez, 2021 tarihini işaret etti. Dönmez, “Yenilenebilir kaynaklardan yapılan üretimin dengelenmesi için depolama sistemlerine büyük bir ihtiyaç var. Bunun yöntemlerinden biri de doğal gaz dağıtım hatlarına hidrojenin yüzde 2 ila 6 oranında basılmasıdır. Türkiye ölçeğinde bu 1 ila 3 milyar metreküp hidrojenin sisteme verilebileceği anlamına geliyor. Tabii bazı ülkeler geliştirme çalışmalarıyla yüzde 10 rakamlarını da mümkün görüyor. Biz de bu konuda ilk EPDK projesini geçen sene verdik ve doğal gaz sektörümüz çalışmalara başladı. Türkiye’de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz. İlk başta bu deneysel ve çok az bir miktar olabilir ama burada önemli olan sistemin başarıyla çalışmasıdır. Ulaştırma sektöründe de hidrojen sık sık gündeme gelen bir yakıt. Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenle temiz taşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü bin 30 kilometre götürebiliyor. Üstelik de karbon emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle bir fayda da elde edebiliriz” şeklinde konuştu.

"YAKLAŞIM BELGESİ OLARAK BAKANLIĞIMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANACAK"

Hidrojen stratejisine ilişkin beklentilerin toplanarak web sayfasında yayınlanacağına değinen Dönmez, “Hidrojen üretimi konusunda ise daha önce start-up arama toplantısında üniversitelerimizde ve teknokentlerimizde birçok start-up’ın hidrojen ve ilgili teknolojilerinde çalıştığını gördük. Bugün son oturumda tüm bu start-up’ları ve girişimcileri dinleyeceğimiz bir oturumumuz da olacak. Burada arama buluşmalarımıza farklı bir format getirerek, son oturumlarımızda girişimcilerle beyin fırtınası yapmayı planlıyoruz. Hidrojenle ilgili çalışan 20’ye yakın girişimcimizle tanışmanız ve onların projelerini de dinlemeniz için sizleri de dördüncü oturumumuzun yapılacağı Hidrojen Laboratuvarımıza davet ediyoruz. Hidrojen Laboratuvarı’ndaki etkinlikte canlı yapılacak anketle de toplantıyla ilgili görüşleriniz ve hidrojen stratejisine dair beklentilerinizi toplayacağız. Tüm arama etkinliklerinde olduğu gibi bir hafta içerisinde bu görüşleriniz 'Yaklaşım Belgesi' olarak Bakanlığımız web sayfasında yayınlanacak” dedi.

"TÜRKİYE'DE ARTIK MİLLİ BİR HİDROJEN STRATEJİSİ BELİRMENİN ZAMANI GELDİ"

Salonda bulunan katılımcılarla ufak bir anket çalışması yapan Dönmez, Türkiye’nin milli bir enerji stratejisine ihtiyacı olduğuna dair olumlu yanıt verenleri ve hidrojeni doğal gaz hatlarında metan ile karıştırmaya destek verenlerden el kaldırmalarını istedi. Dönmez’in art arda sorduğu iki soruya da salonun tamamı el kaldırarak olumlu yanıt verdi. Dönmez, Türkiye’nin milli bir hidrojen stratejisi olması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’de artık milli bir hidrojen stratejisi belirlemenin zamanı geldi, hatta geçiyor. Bu strateji kolay olmayacak belki ama bugün bunun başlangıç noktasına hep birlikte elimizi koyduk. Bundan sonra hızlı bir spin atarak yarışı sonuna kadar dengeli bir şekilde götürmek zorundayız. Yerli bir hidrojen sanayisi oluşturmak birinci önceliğimiz olacak. Bunun için de en baştan yani sizlerin fikirlerinizden başlıyoruz. Devlet olarak geleceği sizlerin fikirlerinizle şekillendirmek için biz gerekeni yapıyoruz. Sizlerde görüş vererek bizlere destek olun. Gençlerimize, geleceğimize yaşanılası bir enerji dünyası bırakalım” diye konuştu.

Gençlerle ilgili bir mesaj da ileten Dönmez, “Gençlerin bilimi birinci elden deneyimlemesi için Ankara’da en çok ziyaret edilen bilim merkezlerinden birine sahibiz. MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi'ne gençlerimizin de hidrojeni ve yenilenebilir teknolojileri deneyimleyebilmeleri için Hidrojen Laboratuvarımızla birlikte deney setleri yerleştireceğiz. Aynı zamanda öğleden sonra son oturumun yapılacağı kampüsümüzdeki tüm bilimsel tesisleri çarşamba günleri lise ve üniversite öğrencilerine de açacağız. Hidrojen laboratuvarımız, BOREN laboratuvarımız, Enerji Verimliliği Evimiz, çarşamba günü özellikle lise ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere ziyaretçilerine kapılarını açacak. Randevularınızı BOREN’den alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Kürsü konuşmalarının ardından çalıştaydan ayrılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hidrojenle çalışan otomobili bakanlığın kampüsü içerisinde sürdü.

 
Akar: ‘Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz’
 
‘Aşk ile Millete hizmet etmenin derdindeyiz’
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tarım, değişmeyen ekonomi gündemi
Pakdemirli, “Üniversite Giriş Sınavı sonucunda ilk on bine girip tercihleri ...
‘Gecikme yok, mağduriyet yok’
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Elektronik Tebligat ...
Erzurum’da 2019’da 8 bin 791 konut satıldı
ÖZEL - TÜİK 2019 yılı Erzurum konut satış istatistiklerini paylaştı. İlde ...
 
Oltu MYO’da Kuyumculuk gündemi
, “Erzurum ve Oltu yöresinde kuyumculuk faaliyetlerinde sahtecilik yöre ...
Narman Turizmine konaklama yatırımı
Narman’da beş yıldız konforunda muhteşem bir butik otel inşa edildi. Mayıs ...
Erzurum’un Kasım ayı 5’inci bölge payı belli oldu
ÖZEL - Erzurum’un içinde yer aldığı 5’inci Teşvik Bölgesinde Kasım ayında ...
 
Son 62 senede görülen en yüksek oran
Pekcan, 'İhracatın ithalatı karşılama oranı, bu sene yüzde 85,8 seviyelerine ...
Bezginoğlu tarımda yerli ve milli yaklaşımı paylaştı
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Tarım Kredi Kooperatifleri ...
KUDAKA Bölgesine 723 yatırım
ÖZEL - Erzurum’un teşvikli yatırım payı kasım ayı ölçeğinde yüzde 33, ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Dostlarıma Sihirli Bir Gözlük Reçetesi
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Berbat Futbol, Kötü Hakem
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Yolun Aydınlığı
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Şahısların ve Milletlerin Mutluluğu
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva