ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Ailelerin evlat nöbeti 174’üncü gününde
Ailelerin evlat nöbeti 174’üncü gününde
Bakan Ersoy Erzurum’daydı
Bakan Ersoy Erzurum’daydı
Horasan yolunda otomobil takla attı, 1 yaralı
Horasan yolunda otomobil takla attı, 1 yaralı
TFF 1. Lig: Ümraniyespor: 2 - Keçiörengücü: 0
TFF 1. Lig: Ümraniyespor: 2 - Keçiörengücü: 0
TFF 1. Lig: Akhisarspor: 0 - Fatih Karagümrük: 2
TFF 1. Lig: Akhisarspor: 0 - Fatih Karagümrük: 2
HABERLER>EKONOMİ
21 Mart 2019 Perşembe - 13:11

Düzgün, güven tazeledi

Erzurum Doğu Anadolu Perakendeciler Derneği’nin (PERDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 4’üncü kez Ömer Düzgün seçildi.

Düzgün, güven tazeledi

Erzurum Doğu Anadolu Perakendeciler Derneği’nin (PERDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 4’üncü kez Ömer Düzgün seçildi.

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na bağlı Doğu Anadolu Perakendeciler Derneği’nin (PERDER) Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Derneğin Kurucu Başkanı Ömer Düzgün, oy birliği ile bir dönem daha Doğu Anadolu PERDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Perakende sektörünün en önemli ve en büyük çatı örgütü konumunda olan ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na (TPF) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Doğu Anadolu PERDER’in 4’üncü Olağan Genel Kurul toplantısı, Palandöken’deki Snow Dora Otel’de yapıldı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Erzurum başta olmak üzere, Erzincan, Bayburt, Ağrı ve Kars illerinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu PERDER’in 4. Olağan Genel Kurulu’nda Ömer Düzgün, oy birliği ile bir kez daha Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

İŞTE PERDER’İN YENİ YÖNETİM KURULU

Ömer Düzgün Başkanlığındaki Doğu Anadolu PERDER’in Olağan Genel Kurulu’nda yeni Yönetim Kurulu ise şöyle belirlendi: Ömer Düzgün (Düzgün Marketler), Muharrem Özdemir (Güvendik Marketler), Yavuz Güney (Güney Tavukçuluk), Murat Söylemez (Prodoryum Mağazaları), Muammer Aydın (Bakk-al Gross), Gürsel Demirci (Ayışığı AVM) ve Yusuf Çizmelioğlu (Çizmelioğlu Süt Ürünleri)

ÖMER DÜZGÜN PERDER’İ ANLATTI

Doğu Anadolu PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada oy birliği ile bir kez daha seçilmiş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Düzgün, konuşmasında Doğu Anadolu PERDER’in yapısı ve çalışmaları hakkında bilgiler de aktardı. 5 ilde faaliyet gösteren Doğu Anadolu PERDER’in 28 üye işletme, buna bağlı 90 şube bin 900 personelle tüketicilere hizmet verdiğinin altını çizen Düzgün, hedeflerinin, bu hizmet yelpazesini sürekli genişletmek olduğunu kaydetti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, günümüzde yerel perakendeciliğin, bir yandan global işletme anlayışı ile şekillenirken, diğer taraftan bakkaliye kültürü ve bu çerçevede oluşan alışkanlıkları korumak suretiyle bugünkü noktaya ulaştığını belirterek, “Bu gelişme, beraberinde yerel hassasiyetlerin devamını da sağlamıştır. Tüketici, çoğu kez geçici özenti olarak tanımlanabilecek ‘yabancı veya ulusal işletmelere yönelme’ tutumunu terk ederek artık yereli destekleme bilincini kazanmakta önemli bir mesafe almıştır. Bunda kuşkusuz yerel perakendecilerin hizmet kalitesini artırması ve yerelcilik olgusunun her geçen gün tüketicide artarak yerleşmesi etkili olmuştur” diye konuştu.

YEREL İŞLETMELERİN ÖNEMİNE VURGU

Konuşmasında yerel işletmelerin önemine vurgu yapan Ömer Düzgün, küçük metrekareli ulusal işletmelerin kalite, hizmet ve çeşitlilikten uzak, dönemsel ucuz ürünler sunarak kârlılığı artırma amacına yönelirken, yerel işletmelerin ise, bölgenin sorunlarının çözümüne katkı sağlayıcı etkinlikleriyle yerel kalkınmanın temel dinamiklerinden birini, hatta en önemlisini oluşturduklarını vurguladı.

Düzgün, “Ayrıca, ulusal işletmeler, bulundukları bölgenin üreticisine, esnafına, nakliyecisine beklenen faydayı sağlamayan, kazançlarına ait vergilerini bulunduğu şehre vermeyen, şehir ekonomisine ciddi bir katkıda bulunmayan, günün sonunda sıcak parayı vakumlayıp merkezlerine aktaran kuruluşlardır” dedi.

YEREL PERAKENDECİLER SOSYAL SORUMLULUK ÜSTLENİYOR

Yerel perakendecilerin aile çevresinden başlayarak komşu, mahalle ve semt işsizlerine istihdam alanı oluşturduğu, böylece sosyal barışın güçlenmesine katkı sağladığının yadsınamaz bir gerçek olduğunu anlatan Düzgün, yerel perakendecilerin üstlendiği sosyal bir sorumluluğa da dikkat çekti. Düzgün, “Sektörde hiç çalışmamış bir kişinin ulusal ve uluslararası işletmelerde kabul görme imkânı yokken, yerel perakendeciler bu durumdaki hemşerilerine kucak açmakta, onları eğiterek sektöre kazandırmaktadırlar. Yani yerel işletmeler bir bakıma çıraklık eğitimi merkezi işlevini de üstlenmiş bulunmaktadırlar. Yerel perakendeciler sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda okul ve cami gibi eğitim ve ibadet alanlarına yol, köprü ve çeşme gibi bayındırlık çalışmalarına doğrudan ve dolaylı desteklerde bulunmakta böylece toplumsal yapının korunması ve güçlenmesine ciddi boyutlarda destek sağlamaktadırlar” şeklinde konuştu.

YEREL PERAKENDECİLİĞİN SAĞLADIĞI KATKILAR

Doğu Anadolu PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, yerel perakendecilerin, yöresel ekonomiye sağladıkları diğer kazanımları ise, şöyle sıraladı: “Yerel perakendeciler, yerel üreticilere ve tedarikçilere verdiği destekler ile onların büyümesine katkı sağlar. Yerel Perakendecilik, üretici-nakliyeci-toptancı-pazarlamacı ve ürünü nihai tüketiciye ulaştıran işletmeler zincirinin hepsinin bir arada çalıştığı bir mekanizmadır. Yerel perakendeci, vergisini kazandığı şehre veren, sermayesini dışarı çıkarmayarak tekrar o bölgede yatırıma dönüştüren, hatta zaman zaman sektör dışı yatırımlarda bulunarak gayri safi milli hasılaya destek sağlayan yatırımcıdır. Perakendeciliğin geleneksel ve organize olmuş, modern kanalını bir bütün olarak düşündüğümüzde, yerel perakendeciliğin bu bütünlük içinde büyük bir payının olduğunu, sektörün lokomotifi ve temel taşı olduğunu söyleyebiliriz.”

“BAZI YASAL DÜZENLEMELERE İHTİYAÇ VAR”

Perakendecilik sektörü ile ilgili yasal düzenlemelerin beklentileri karşılayabilecek ölçüde gerçekleştirilmesi halinde sektör çalışanlarının yaptıkları işin, profesyonel meslekler arasında daha saygın bir yer bulacağını ve sektörün kendi iç dinamizmini geliştirmiş olacağını anlatan Düzgün, “Yerel perakendecilik, sadece gıda perakendeciliği veya marketçilik olarak algılanmamalıdır. Yerelde ekonomiye güç katan, bölgenin büyümesine katkıda bulunan her türlü işletme yereldir” vurgusunu yaptı.

“ÇOK ÇALIŞMALIYIZ, KENETLENMELİYİZ”

PERDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, konuşmasında ülke ekonomisinin geçirdiği zor döneme de değindi. Bu sürecin perakende sektörünü dolaylı da olsa olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Ömer Düzgün, “Bu süreçte biz perakendecilere düşen en büyük sorumluluk, daha çok çalışmak, birlik ve beraberlik içerisinde olup, daha çok kenetlenmektir. Ülkemize üretim ve istihdam alanında katkılarımızı artırmak için çabalamamız gerekiyor. Hizmet kalitemizi arttırmalı, yerel perakendeciler olarak yerel üreticilere daha fazla destek vermeliyiz. Hizmet ve fırsat rekabetini bir arada yapıp, işletmelerimizin geleceğinin sürdürülebilir bir şekilde olması için gelir-gider dengesini verilerle raporlayıp kontrol altına almamız gerekiyor” hatırlatmasında bulundu.

HALİÇ KONGRE MERKEZİ’NE DAVET

Öte yandan Ömer Düzgün, konuşmasının sonunda 17-18 Nisan tarihleri arasında 11’incisi düzenlenecek olan “Yerel Zincirler Buluşuyor” adlı organizasyonu da hatırlattı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan dev organizasyona bölgedeki tüm yerel işletmeleri davet eden Düzgün, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğu Anadolu PERDER’in Genel Kurulu’nda şahsıma gösterdiğiniz güven ve teveccühten dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yeni dönemde yeni yönetimimizle inşallah daha güzel işler yapıp, şehrimiz, bölgemiz ve Türkiye’mizin ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Kongremize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”

 
Memiş’ten tarım ekonomisi değerlendirmesi
 
Çalıkuşu KGK vizyonunu paylaştı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Memiş’ten tarım ekonomisi değerlendirmesi
Memiş, hayvancılık sektörünün geliştirilmesi için valilik olarak 5 milyon ...
TKDK’dan yeni destek
TKDK tarafından IPARD II 5. başvuru çağrı proje lansman tanıtım programı ...
Yavilioğlu: “Güçlü politika güçlü destek verir”
Yavilioğlu, “Güçlü hükümetlerin güçlü politikaları olur. Güçlü politikalarda ...
 
ETÜ’den Erzurum Ekonomisine bilimsel bakış
ETÜ akademisyenleri, Erzurum 2018 Sosyo-Ekonomik Profili çalışmasıyla ...
Selçuk, teşvik paketini açıkladı
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yeni teşvik ...
Erzurum çiftçisine tohum desteği
Erzurum Valiliği hayvansal üretimde sürdürülebilir bir model oluşturmak ...
 
Bu kış onlar için zor geçti
Doğu Anadolu Bölgesi kırsalında hayvancılıkla uğraşanlar, kış mevsiminin ...
Erzurum’da 2 ayda bin 148 konut satıldı
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - TÜİK 2019 şubat dönemi Erzurum konut satış istatistiklerini ...
Erzurum 2018 yılı yaşlı nüfus oranı açıklandı
MAHMUT AKDAĞ- ÖZEL - TÜİK İstatistiklerle Yaşlılar 2018 sonuçlarını paylaştı.2018 ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Kuralların Hukuku
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Beydeba’dan La Fontaine’ye Hayvanlardan Öğütler
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Millet gereğini bekliyor...
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Çöken Bir Binanın Yanında Gözyaşı Dökmemek İçin
Erdal Güzel
Erdal Güzel
ASELSAN Erzurum’a Gelemez mi?
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Zirveden İnmeyen Bilim Adamı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva