ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Karaismailoğlu demiryolu ulaşım vizyonunu açıkladı
Karaismailoğlu demiryolu ulaşım vizyonunu açıkladı
İnşaat maliyet endeksi arttı
İnşaat maliyet endeksi arttı
‘Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz’
‘Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz’
MEB Tasarım Beceri Atölyesi Rehberini yayımladı
MEB Tasarım Beceri Atölyesi Rehberini yayımladı
Aydemir: ‘Rabbimize hamdediyoruz’
Aydemir: ‘Rabbimize hamdediyoruz’
HABERLER>BÖLGEDEN
24 Haziran 2019 Pazartesi - 10:52

Doğu Anadolu ekoturizm cenneti

Erzincan gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle oldukça zengin bir kaynağa sahip olarak bölgenin ekoturizm cenneti halinde.

Doğu Anadolu ekoturizm cenneti

Erzincan gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle oldukça zengin bir kaynağa sahip olarak bölgenin ekoturizm cenneti halinde.

Erzincan’ın, Anadolu topraklarında sahip olduğu jeolojik konum ve dört mevsimin yaşanabilir oluşu, birbirinden farklı ekoturizm faaliyetleri için son derece uygun bir il olduğu açıklandı.

Ekoturizm kapsamına alınan alanlarda bulunan mağara, şelale vb. doğal oluşumlar ile sportif ve rekreasyon alanları gibi çekicilik merkezlerinde gerekli çevre düzenlemeleri ve altyapı çalışmalarının daha fazla yapılması gerektiği belirtilerek, ekoturizm bölgesinde yaşayan yerel halka; pansiyonculuk, servis ve kalite, işletme yönetimi ve hediyelik eşya üretimi vb. konularda eğitimlerin artırılması gerektiği kaydedildi.

Erzincan ilinde yeşil alanların toplam yüzölçümü içinde oldukça yüksek bir orana sahip olduğu ifade edilerek, “Erzincan ili; gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle ekoturizm açısından oldukça zengin bir kaynağa sahiptir.” denildi.

Erzincan’da ekoturizm açısından değerlendirilen ve değerlendirme potansiyeline sahip faaliyetler şöyle belirtildi:

DAĞCILIK VE TIRMANIŞ

Genelde dağlar ve platolarla kaplı olan Erzincan ili, coğrafik açıdan çok çeşitli yeryüzü şekillerine sahiptir. Erzincan ili, yüzölçümünün büyük bir kısmının dağlarla kaplı olması sebebiyle dağcılık ve tırmanış gibi doğa sporlarına uygun bir coğrafik alandır. Karanlık kanyon, yaklaşık 25 km uzunluğu, 1000 m geçen derinliği, bazı kesimlerde 1015 m’ye kadar daralan tabanı ve % 90’a varan yamaç eğimi gibi özelliklere sahip olmasıyla dağcılık ve kanyoning etkinliklerinin yapılabilmesine olanak tanır. Karanlık Kanyon ve Acemoğlu Boğazı kaya tırmanışı ve dağcılık için Erzincan’da bulunan en uygun yerlerden ikisidir. Ayrıca Ardıçlı Gölü, Yedigöller ve Aygır Gölü güzergâhlarında da kaya tırmanışı yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşü ve kamp kurmayı da içeren dağcılık sporu için ise, Esence, Dumanlı, Ağbaba, Coşan, Munzur ve Ergan Dağı zirveleri vardır. Erzincan’da bulunan çeşitli dernekler aracılığıyla bu sporlar, yılın belli dönemlerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle profesyonel biçimde yapılmaktadır.

RAFTİNG: Rafting, Erzincan’da genelde Nisan ve Ağustos ayları arasında Karasu (Fırat) Nehri üzerinde yapılmaktadır. Rafting parkurlarına ulaşım kolay olup, bu parkurlar, Erzurum, Erzincan karayolları güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Erzincan, 2002 yılında Türkiye Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır ve 209. Ulusal Alternatif Turizm Kongresi raftingin ilde geliştirilmesi amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Özellikle Mayıs ayında 6'lık ve 5'lik rapitler oldukça fazladır. Yollarüstü Mutu arasındaki parkurun uzunluğu 40 km’yi bulmaktadır. Mayıs ayından sonra suların azalmasıyla Sansa Bağlar mevkiinden (Erzincan-Erzurum karayolu 55 km) Mutu'ya kadar 26 km’lik bir parkur oluşur.

KANO: Düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif bir tekneyle akıntılı ve durgun sularda yapılabilen bir su sporudur. Fırat Nehri (Karasu), Mercan Deresi, Kömür Çayı ve Tuzla Çayında debinin yüksek olduğu bahar aylarında akıntılı su kanosu yapılabilirken; Mertekli Regülatörü, Tercan Baraj Gölü, Erzincan Baraj Gölü ve Keban Baraj Gölünde ise durgun su kanosu yapılabilmektedir. Özellikle Karasu ırmağı; hem Sansa Boğazında, hem de Kemah ve Kemaliye Boğazlarında akarsu turizmine olanak tanımaktadır. Ayrıca bu güzergâhlarda Kanyoning, su kayağı ve optimist gibi sporların da yapılabilmesi için uygun parkurlar bulunmaktadır.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ: Erzincanili, sahip olduğu termikler ve coğrafi şartlar dolayısıyla yamaç paraşütünün yapılabileceği önemli coğrafyalardan birisidir. Yamaç paraşütünün hemen hemen her mevsim yapılabilmesine olanak veren Erzincan ili, dünya yamaç paraşütü şampiyonalarına ev sahipliği yapan önemli bir merkezdir. 2013 yılında Erzincan ilinde düzenlenen dünya yamaç paraşütü şampiyonasına 41 ülkeden 125 sporcu katılmıştır. Keşiş ve Munzur Dağları, bu sporun yapılabilmesine olanak veren iki bölgedir. Ayrıca Erzincan, Türk Hava Kurumu’nun paraşüt eğitimi verdiği önemli merkezlerden biridir.

Kayak: Alp- Himalaya kıvrım kuşağı üzerinde yer alan dağların içerisinde bulunduğu Erzincan ili arazisinin % 60’ından fazlası yer yer zirveleri 3000 m’yi geçen dağlık alanlardan oluşmaktadır. Bu durum yöreyi dağ turizmi, kış sporları ve alpinizm açısından önemli kılmaktadır. Erzincan kış sporları açısından da önemli potansiyele sahip bir coğrafyadır. 2013 yılında Ergan Uluslararası Dağ Kayağı Şampiyonası’yla açılışı yapılmış ve Şubat 2016’da bu organizasyonun ikincisi düzenlenmiş olmakla birlikte; Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi 12 km uzunluğunda ve çeşitli zorluk derecelerinde pistlere sahip bir kayak merkezidir. Kayak dışında farklı sportif ve eğlenceli aktivitelerin yapılabileceği bu turizm merkezi aynı zamanda yeni teknolojili telesiyej sistemine sahiptir.

BUZUL TIRMANIŞI: Buzul tırmanışı, kış mevsiminde Erzincan’a 30 km. mesafede bulunan Girlevik Şelalesi’nin donması sonucu oluşan sarkıtlara tırmanarak yapılabilmektedir. Şelalenin donmasıyla oluşan bu sarkıtların uzunluğu 25- 30 m’yi bulmaktadır. Her yıl geleneksel olarak tırmanış yapılan bu şelale, ayrıca sıcak mevsimlerde önemli bir mesire alanıdır.

KAMPÇILIK: Doğa sporlarının ayrılmaz bir parçası olan kampçılık, insanda heyecan ve coşku yaratarak katılımcısını kendine bağlayan bir aktivitedir. Her sportif aktivitede olduğu gibi kampçılıkta da uyulması gereken kurallar vardır. Doğada karşılaşılabilecek bazı olumsuz durumların üstesinden gelinebilmesi için bu aktiviteyi profesyonel bir biçimde yerine getirmek gerekmektedir. Esence Dağı, Ergan Dağı, Yedigöller, Refahiye Dumanlı Ormanları ve Bayırbağ Değirmenönü Mevkileri Erzincan’da kamp yapılabilecek en uygun yerlerden bazılarıdır. Ergan Dağı, ayrıca şehir merkezine yakınlığıyla da bu faaliyeti gerçekleştirmek için seçilebilecek uygun yerlerden birisidir.

TREKKİNG: Trekking; doğada, genelde guruplar halinde, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüştür. Bir alternatif turizm çeşidi olarak trekking, her geçen gün daha fazla insana hitap etmekte ve ekonomik bir olgu haline gelmektedir. Erzincan’ın renkli doğası bu sporun hemen hemen her mevsimde ve her yerde yapılabilmesine olanak vermekle birlikte Yaylabaşı Ardıçlı Gölü, Bayırbağ, Yedigöller ve Aygır Gölü güzergâhları trekking yapmak için en uygun yerlerdir.

DAĞ BİSİKLETİ: Erzincan, bisiklet severler için muhteşem manzara ve doğal güzelliklere sahip bir coğrafya olmakla birlikte birçok parkura sahiptir. Erzincan’da bu sporun geliştirilmesi için kurulmuş dernekler bulunmaktadır ve bu dernekler, yılın belli zamanlarında çeşitli organizasyonlar düzenlemektedirler.

OFFROAD: Offroad olarak bilinen ve 4x4 arazi araçları ile doğada zor koşullarda yol alma özelliği ile tanınan bu doğa sporu “yol dışı” anlamını taşır. Zor koşullarda ve engebeli arazide gerçekleştirilen bu spor için Ergan Dağı ve Ekşisu mevkii uygun yerlerden ikisi olmakla birlikte Erzincan’ın birçok bölgesinde bu sporun yapılabilmesi olanaklıdır. Ayrıca arazi koşulları yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, yön bulma, motokross ve offroad gibi bireysel ve takım halinde yapılabilen pek çok doğa sporuna uygundur. Yörenin bu özelliği Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun dikkatini çekmiş, 1995 yılı yaz temel eğitim kurslarından biri 17- 23 Mayıs tarihleri arasında Kemaliye ’de yapılmıştır.

 
Kadına yönelik şiddetle mücadele
 
Büyükşehir Meclisi toplandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şehit Bayracı’ya vefa
Van'da tedavi gördüğü hastanede şehit olan sözleşmeli Er Resul Bayracı ...
Doğu’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde
Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklı sağanak yağış beklenilirken hava sıcaklığı ...
Bölge il müftüleri istişare etti
Erzincan İl Müftülüğünün ev sahipliğinde Bölge Üniversite Rektörleri, ...
 
Masatlı, Kış Turizmi vizyonunu değerlendirdi
Ardahan'ın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, önemli tarihi ve ...
Balık tutarken baraj göletinde hayatını kaybetti
Ağrı’nın Patnos ilçesi Uzungün köyü Halife mezrası Patnos Barajı kıyısında ...
Bayburt - Gümüşhane Havalimanı 2021’de tamamlanacak
Vali Ali Hamza Pehlivan, Bayburt-Gümüşhane Havalimanı inşaat alanında incelemelerde bulundu.
 
Doğu’da Haziran’da kışı yaşadılar
Doğa yürüyüşü (trekking) yaparak Erzincan ile Tunceli arasında bulunan ...
Oltu, Olur ve Şenkaya’dan ortak proje
Oltu Cağı Et Entegre Kırmız Et ve Parçalama Tesisi Proje Tanıtım toplantısı ...
Erzurum’un payı yüzde 63’e yükseldi
MAHMUT AKDAĞ - ÖZEL - Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinin yer aldığı ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Ramazan Yazıları - 1 Kuranı Kerim’i Terk Etmek Nasıl Olur?
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Ramazanda Paylaşma Seferberliği
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Karganın Karası
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Yavuzca Sual: ‘Herkesi Sen Dost mu Sandın?’
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Kadınlar Zafere Yürüyor…
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
'Yardım'ın Reklamı Olmaz.. Ya da 'Yardım' Adabı..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva