ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
ATAUNİ’de radyasyon fiziği alanında önemli başarı
ATAUNİ’de radyasyon fiziği alanında önemli başarı
ATAUNİ sosyal sorumlulukta 1. sırada
ATAUNİ sosyal sorumlulukta 1. sırada
ETÜ’den ARÜ’ye işbirliği köprüsü
ETÜ’den ARÜ’ye işbirliği köprüsü
Yaptırmış: Vergi ödemek vatandaşlık görevi’
Yaptırmış: Vergi ödemek vatandaşlık görevi’
Aşkale’de Vergi Haftası gündemi
Aşkale’de Vergi Haftası gündemi
HABERLER>SİYASET
26 Kasım 2020 Perşembe - 13:43

Dışişleri bütçesinde Erzurum gündemi

Aydemir, Fahri Konsoloslukların bulunduğu Erzurum’da, fiilen konsolosluklar açılması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlun’dan talepte bulundu. Milletvekili Aydemir, bunun kış turizm merkezi Erzurum kanalıyla bütün bölgeye kalkınma, gelişme bereketi taşıyacağına vurgu yaptı.

Dışişleri bütçesinde Erzurum gündemi

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Fahri Konsoloslukların bulunduğu Erzurum’da, fiilen konsolosluklar açılması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlun’dan talepte bulundu. Milletvekili Aydemir, bunun kış turizm merkezi Erzurum kanalıyla bütün bölgeye kalkınma, gelişme bereketi taşıyacağına vurgu yaptı.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, öğretmenlere dönük, eleştirileri ve sözlerine tepki vererek not düşen Milletvekili Aydemir, “Bundan bu millete ne fayda gelir?” sualini açtı.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİNE KINAMA

Dışişlerinden emekli bir CHP Milletvekilinin bütçe görüşmelerinde Türkiye’yi eleştiren görüşlerine sert tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Dışişleri Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde, CHP Grubu adına konuşma yapan; ABD’den demokrasi dilenen ve ülkemizi gammazlayan CHP Milletvekili eski Sefir’i, kınadık. ‘ paylaşımında bulundu.

AYDEMİR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞTU

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Dışişleri Bakanlığı etabında değerlendirmelerde bulundu.  Konuşmasında, Türkiye’nin 4 kıtaya hükmetme kavramını hayata geçirişini not düşüp, mazlum ve mağdurların hamisi pozisyonunu kayda geçti.

‘DÜNYA ŞAPKA ÇIKARIYOR’

Muhalefetin Dışişleri Bakanlığına yönelik eleştirilerine karşılık veren Milletvekili Aydemir, ‘Bütünüyle, her şeyi simsiyah, zifirî karanlık görürseniz bir büyük haksızlık yapmış olursunuz. Dışişleri Bakanlığımızın başarısına dünya şapka çıkarırken, bütün bütün, sanki hiç güzel bir şey yapmıyormuş gibi bir resim koyduğunuz zaman burada insanların vicdanında bir rahatsızlık açığa çıkıyor, böyle bir şey olabilir mi?. ‘ diye sordu

‘DIŞİŞLERİ KADROSUYLA GURUR DUYUYORUZ’

Dışişleri Bakanlığı kadrosunun özverili ve gurur verici bir duruş ve çalışma sergilediğine işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Onlar bizim yol arkadaşlarımız, onlar vatan için, memleket için, millet için bir gayret üzereler ve biz bunu sahada bizatihi gidip gözlemliyoruz, görüyoruz. Öyle bize bu neviden yönelmeniz bir büyük haksızlıktır. ‘ diye konuştu.

‘DÜNYANIN DÖRT TARAFINDAYIZ’

‘Geldiğimiz noktada şimdi, elhamdülillah, hak teslimi adına dünyanın dört bir tarafındayız’ sözleriyle konuşmasını sürdüren Milletvekili Aydemir,  ‘Hatırlıyorum, çocukken, “3 kıtaya hükmeden bir geçmişimiz var, atalarımız 3 kıtaya hükmetmiştir.” gibi kalıp bir ifade vardı. Bunu, evet, tahayyül ediyorduk, hayal dünyamızda canlandırıyorduk, okuduklarımızda yerini oturtuyorduk ama “Olabilirminin” zihnimizde herhangi bir düşünce kıvılcımını dahi oluşturmuyorduk. Oysa geldiğimiz noktada şimdi, elhamdülillah, dünyanın dört bir tarafındayız. Ne adına dört bir tarafındayız? Hak teslimi adına dört bir tarafındayız, nerede bir mazlum varsa ona yöneliyoruz. Dışişleri Bakanlığımız bunun en iyi güzel açığa çıkan zeminidir. Dışarıya gittiğimizde bunu çok daha mütebariz, çok daha berrak hâlde görebiliyoruz.’ dedi.

‘MAZLUM NEREDEYSE TÜRKİYE ORADA VE ONUN YANINDA’

Milletvekili Aydemir, ‘Sadece Türk Dünyasına yönelmiyoruz, sadece Gönül Dünyamıza yönelmiyoruz, sadece inanç sadedinde Müslümanlara yönelmiyoruz. Mazlum kimse, neredeyse, “Nerede bize yönelin, bize yardım edin.” gibi bir talep varsa hep orada olmuşuz biz. Bugüne kadar olduk bundan sonra da olacağız. ‘ diye konuştu.

AYDEMİR’ ŞEHİT ÖNKUZU’YU ANDI

Komisyon görüşmelerinde iktidara karşı bazı muhalefet milletvekillerinin vücut diline tepki veren Milletvekili Aydemir, Şehit Dursun Önkuzu’yu rahmetle anarak, ‘ Dün, bir bayrak ismin şehadetinin yıl dönümüydü, Dursun Önkuzu. Gençliğimizde bu ismi çok terennüm ettik, yaşadıklarını acı olarak yüreğimize raptettik. Dursun Önkuzu daha 19-20 yaşında ciğerleri pompayla şişirilerek, pencereden atılıp şehit edilmiş bir isimdir. O ne kin, o ne nefret, o ne imansızca bir yaklaşım. O günkü komünist yaklaşımın tarzıydı. Sabahleyin burada bir milletvekilimiz dedi ya: “Kindar bakış.” ben o bakışı yakaladım ve korktum, ürktüm. Dursun Önkuzu’ya yönelenlerin bakışı oydu işte ve “Niye başörtülü nitelemesini yapıyorsunuz?” diyorsunuz. Onun içinde, o zihniyetin içerisinde samimi söylüyorum ki katsayısı, o başörtüsü katsayısı çok yüksekti. “Kadın.” diyorsunuz, “Kadına saygı.” Diyorsunuz. Burada bir hanımefendi yaptığı hiçbir şey yok, sadece konuşmacıya bir şey soruyor hepsi bu. O nasıl iğrenç bir bakıştı, ben de o kin, nefret dolu bakışı yüreğime koydum. Allah fırsat vermesin, eğer o bakışa fırsat verirse Cenab-ı Hak bu tarafa asla hayat hakkı tanımaz. ‘ dedi.

‘BU ANLAYIŞTAN MİLLETE NE FAYDA GELİR?’

AK Parti’nin görüş ve düşüncelere yaklaşımını aktaran Milletvekili Aydemir CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Grup konuşmasında öğretmenlere yönelik sözlerini eleştirerek;  ‘Tavrımız şu, tarzımız şu: Bölücü, yıkıcı olmadıktan sonra herkes hangi konumda, hangi konuşlanma pozisyonunda olursa olsun bizim için mübarektir,  değerlidir ama bugün, üzülerek bir hâle daha şahit oldum. Bir genel başkan aynen şu ifadeyi kullanıyor: “Hâlâ iktidarın peşinde giden varsa ben ona öğretmen demem.” diyor. Pes! Ötekici, dışlayıcı, bu derece kindar bir yaklaşıma pes denir ancak. Ve ondan –Allah muhafaza- bir iktidar çıksa bu millete ne fayda gelir? ‘ vurgusunda bulundu.

‘SURİYE MESELESİNDE ESATÇI, KIBRIS MESELESİNDE RUMCU’

CHP adına konuşan bir milletvekilinin yaklaşımına da sert tepki veren Milletvekili Aydemir, ‘Ve burada karşımda oturan bir sefir, öylesine ifadeler kullanmış ki içimizi parçaladı, içimizi yaraladı. Her dış gelişmede karşı cenahın yanında konuşlandı. Suriye’de Esatçı, Azerbaycan mevzusunda Ermenistan’dan yana, Kıbrıs mevzusunda Rumcu. Böyle bir hâl eğer oradan zuhur ediyorsa ister istemez vicdanlarda da bir yaralanma, bir parçalanma oluyor. Böyle bir şey olmaz, ben biliyorum ki hakşinas arkadaşlar var, ben biliyorum ki o ifadelerinden hakikaten yüreği yaralanmış insanlar var.

Böyle olur mu? Bu sefir ifadesi değil, sefil ifade. Millet adına söylüyorum, milletten yetki almış, milleti temsil eden birisi olarak söylüyorum, Türk milleti adına söylüyorum ve kınıyorum, bu tarz yaklaşımı kınıyorum. Atatürk gibi bir yüksekliğe de kesinlikle böyle bir milletvekilini CHP’de yakıştıramıyorum, altını çizerek söylüyorum. ‘ dedi.

DIŞİŞLERİNDE ERZURUM GÜNDEMİ

Sunumunda Dışişleri Bakanlığı nezdinde Erzurum’a yönelik taleplerde bulunan Milletvekili Aydemir, Türk Cumhuriyetleri ve ilden ihracat yapan ülkeler başta olarak konsolosluklar açılması konusunda girişim beklediklerini ifade etti.

AYDEMİR’DEN KONSOLOSLUKLAR AÇILMASI TALEBİ

Milletvekili Aydemir, ‘Hakikaten, çok zirve, çok doruk, böyle çok bayrak işler yaptınız, bundan dolayı milletçe minnettarız. Ama ben bir Erzurum Milletvekili olarak hususen sizden bir talepte bulunuyorum:  Önceki gün Ticaret Bakanlığı bütçesini görüştük burada, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin vermiş olduğu rakamlar vardı. Erzurum’dan 40 küsur ülkeye ihracat yapıldığını belgeli bir biçimde almışız biz. Hakikaten Erzurum bu anlamda velut bir yer, kış turizminin de merkezi bir yer. Sizden istirhamımız şudur: Zaten bugün Nahcivan ile Azerbaycan arasındaki o koridor çok özel bir dünya açıyor Allah’ın izniyle ülkemize. Ben o koridorun sadece ülkemize değil dünya barışına da büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Ama Erzurum için, bizim bölge için, Doğu Anadolu Bölgesi için kalkınma noktasında da hususi bir kanal olacak orası. Orada inşallah ilerleyen zamanlarda bir demir yolu. Zaten var, uzatılacak onlar. Sizden istirhamımız şudur Değerli Bakanım: Erzurum’da şu anda İran Konsolosluğu var.. Sadece Türk cumhuriyetlerinin değil çok sayıda ülkenin bizim orada konsolosluk açma gibi bir temayülü olduğunu duyuyoruz biz. Buna ön ayak olursanız, burada öncü bir pozisyon alırsanız, onun Erzurum özelinde bütün bir bölgeye özel bir pencere açacağını düşünüyoruz. Burada yardımınızı hususen istirham ediyorum. Bütçemiz de hayır, uğur getirsin. ‘ dedi.

 
Bedir korona virüs tedbirlerini paylaştı
 
Çat’ta eğitim gündemi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yurdagül’den Özgüneş’e sert tepki
Meclis Genel Kurulunda Kürdistan ile Erzurum’u aynı cümlede kullanan HDP ...
Türkiye siyasi gündem araştırması sonuçlandı
Türkiye’nin 17 ilinde 2 bin 700 kişi ile yapılan araştırmaya göre ’en ...
Milletvekili Ban’a yeni görev
AK Parti MKYK Üyesi ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban, ...
 
Çelik: ‘Kadınlara karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir’
AK Parti Erzurum Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Deniz Çelik, Kadına Yönelik ...
"Cumhur İttifakı yaşayacaktır’
Bahçeli, “MHP ile AK Parti Türk tarihinin iki ucunu bir sevdayla kavrayıp ...
Aydemir: ‘Cumhurbaşkanımız vicdan abidesidir’
Milletvekili Aydemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21’inci yüzyılda ...
 
‘Öğretmenlerin başımızın üstünde yeri var’
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla ...
“Öğretmenler yarınlarımızın mimarıdır”
AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, 24 Kasım Öğretmenler Günü ...
Milletvekili Aydemir’den CHP’ye tepki
Plan ve bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Erzurum İlçelerinin Tanıtım Eksiklikleri ve Belediye Web siteleri
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Erzurum’da Vaka Sayısında Artış ve Düşündürdükleri
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Uzlaşının Temeli
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Değişimin Öğretmeni: Doğan Cüceloğlu Efsanesi
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Sözün Bittiği Yer
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
21. Asırda Kızılelmamız Uzaydır, Uzay
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva