ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Erzurumspor’a 24 bin TL para cezası
Erzurumspor’a 24 bin TL para cezası
‘Unutmadık, unutturmayacağız’
‘Unutmadık, unutturmayacağız’
Terörle mücadelede kararlılık
Terörle mücadelede kararlılık
Karataş, Palandöken esnafıyla buluştu
Karataş, Palandöken esnafıyla buluştu
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
HABERLER>BÖLGEDEN
26 Ocak 2021 Salı - 02:35

‘Dikey mimari deprem bölgesinde intihardır’

Erdoğan, ‘Yeni projelerimizin tamamını yatay mimari stratejisiyle hazırlıyoruz. Dikey mimari hele hele böyle deprem bölgesinde bizim için intihardır" şeklinde konuştu.

‘Dikey mimari deprem bölgesinde intihardır’

Elazığ’da depremden 6 ay sonra 2 bin 517’i konutu, Malatya’da bin 195 konutu vatandaşın hizmetine sunduklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bugün Elazığ’da 5 bin 500 konutu daha teslim ederek toplamda 8 bin ailemizi yeni evlerine kavuşturmuş oluyoruz. Kalan 12 bin konutu da yeşil alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, camileri, okulları, spor salonları ve spor sahalarıyla hep birlikte yaza kadar tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” dedi.
ANAHTAR TESLİM TÖRENİ

Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ depreminin 1. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma ve deprem konutları anahtar teslim törenine katılmak üzere Elazığ’a geldi. Uçakla Elazığ Havalimanına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la helikoptere geçerek, kentte yapılan çalışmaları yaklaşık yarım saat havadan inceledi. Erdoğan ardından merkeze bağlı Yazıkonak beldesinde deprem konutları teslim törenine katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti. Ardından tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan sahneye çıkarak, telekonferans yöntemiyle ilk olarak Karşıyaka Mahallesi’nde evine yerleşen 3 çocuklu depremzede bir aile ile milletvekili Zülfü Demirbağ aracılığıyla bağlantı kurarak anne baba ve çocuklarıyla görüşme yaptı. Daha sonra Erdoğan, Aksaray Mahallesi’nde evine yerleşen aile ile Milletvekili Zülfü Tolga Ağar aracılığıyla 3 çocuklu bir aile ile görüşerek memnun olduklarını sordu ve 'Siz memnunsanız, bizde memnunuz bu dua bize yeter' ifadelerini kullandı. Son olarak Değirmenönü köyünde evine yerleşen aile ile bağlantı kuran Erdoğan, aile fertleri ile tek tek görüşüp memnuniyetlerini sordu. Tören son olarak Erdoğan’ın bakanlarla birlikte 12 aileye anahtar teslimi ve kurdele kesiminin gerçekleştirmesiyle sona erdi.
“ELAZIĞ VE MALATYA’DA 26 BİN KONUTUN İNŞASINA KARAR VERDİK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, ”Anahtar teslim töreni için geldiğim Elazığ’da konutlarımızın hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bir yıl önce Elazığ ve Malatya başta olmak üzere Doğu Anadolu bölgemizi etkileyen depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimize ve bu kardeşlerimizin yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum. Deprem anından itibaren tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanında yer aldık. Bir yandan enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmaya çalışırken, diğer yandan da acil ihtiyaçları karşılayacak mekanizmaları süratle oluşturduk. Enkaz kaldırma faaliyetlerinin hemen ardından evlerini kaybeden vatandaşlarımıza yeni konutlar teslim etmek için kolları sıvadık. Elazığ’da depremin ardından 77 bin bina incelendi ve toplam 4 bin 764 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmeler sonunda Elazığ’da 20 bin, Malatya’da 6 bin olmak üzere toplam 26.000 yeni konutun inşasına karar verdik” diye konuştu.
“BUGÜN 8 BİN AİLEMİZİ YENİ EVLERİNE KAVUŞTURMUŞ OLUYORUZ”
Elazığ’da konut çalışmalarına depremden en çok zarar gören Sürsürü, Bizmişen, Yazıkonak, Akçakiraz, Aksaray, Karşıyaka, Abdullahpaşa ve Gümüşkavak mahallerinden başladıklarını anımsatan Erdoğan, ”Depremden sonraki 6 ayda 2 bin 517 konutu bu mahallelerde hak sahiplerine teslim ettik. Halen 136 derslikli 8 okulun inşaatı sürüyor. Malatya’da da 100’ü köy evi olmak üzere bin 195 konutu vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bugün Elazığ’da 5 bin 500 konutu daha teslim ederek toplamda 8 bin ailemizi yeni evlerine kavuşturmuş oluyoruz. Özellikle köylerimiz için tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak çok özel projeleri hayata geçirdik. Kalan 12 bin konutu da yeşil alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, camileri, okulları, spor salonları ve spor sahalarıyla hep birlikte yaza kadar tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 5 Milyar lirayı aşan bir yatırımla Elazığ’da yaklaşık 100 bin insanımız için modern, güvenli ve her türlü sosyal donatıya sahip yepyeni bir şehir inşa etmiş oluyoruz. Hamdolsun Türkiye artık bu kadar kısa bir sürede bu kadar çok konutu, üstelik te en kaliteli şekilde inşa ederek, yaraları hemen saracak, mağduriyetleri hemen giderecek bir yapıya hemen ulaşmıştır. Bir kez daha bu konutların hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
“TEK KATLI VEYA ÇOK KATLI, DÜŞÜK BÜTÇELİ BİNALAR ŞEHİRLERİMİZİ ZEHİRLİ BİR SARMAŞIK GİBİ İSTİLA ETMİŞTİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremler, seller, yangınlar elbette afetler insan iradesini aşan konulardır. Kadim çağlardan beri dünyanın en önemli deprem kuşaklarının üzerinde yer alan bir ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin özelikle karadeniz tarafı coğrafi sebebi nedeniyle sel ve heyelan felaketlerinin sıkça görüldüğü yerlerin başında geliyor. Tarih boyunca hep olduğu gibi bugün de depremlerle, sellerle karşılaşıyoruz. Bu afetlerin belki önüne geçemeyiz ama yol açacağı zararları en aza indirecek tedbirleri alabiliriz. Aldığı önlemlerle afetlerin riskini en aza indiren ülkeler vardır. Türkiye özellikle cumhuriyet dönemindeki plansızlıkların, ihmallerin, rant hırsının etkisiyle afetlere karşı güvenli bir altyapı kuramamıştır. Tek katlı veya çok katlı, düşük bütçeli binalar şehirlerimizi zehirli bir sarmaşık gibi istila etmiştir. Köylerimizde insanlarımızın hiçbir destek almadan kendi imkanlarıyla yaptıkları evlerde afetlere karşı gereken donanıma sahip değildir. Netice itibariyle ülkemizin yapı stokunun büyük bölümü depreme dayanıksız olarak inşa edilmiştir. Marmara depreminin ardından bu gerçek tüm çıplaklığıyla kendini göstermiştir. Bu arada sık sık ciddi can ve mal kayıplarına yol açan depremler yaşamaya devam ediyoruz. Şöyle bir geriye doğru bakacak olursak geçtiğimiz yılın başında Elazığ, Malatya ardından Ekim’de İzmir depremini yaşadık. Van’da 2011 yılında yaşadığımız depremi de çok iyi hatırlıyoruz. Aynı şekilde yine 2010’da yine Elazığ’da 2004’te Ağrı ve Erzurum’da 2003’te Bingöl’de yaşanan depremleri de unutmadık. Bilim insanları ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafyayı yeni ve daha büyük depremlere hazırlıklı olmamız hususunda sık sık bizleri ikaz ediyor. Milyonlarca yapımının dönüşümünün öyle kolay olmadığını sanıyorum. Vicdan ve izan sahibi herkes kabul edecektir. Karşımızda her şeyi bir kenara bırakıp ülkemizin tüm mali gücünü bu alana sarf etsek bile yıllarca bitmeyecek bir iş yükü bulunuyor. Elbette işin büyüklüğü bizi harekete geçmekten alıkoymadı" şeklinde konuştu.
"SON 8-9 YILDA 1.5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLADIK"
Belirledikleri öncelikler çerçevesinde var güçleriyle çalıştıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümete geldikten sonra öncülüğünü yaptığımız dayanıklı yapı inşasında çok önemli mesafe kat ettik. Türkiye TOKİ vasıtasıyla 1 milyon depreme dayanıklı, kaliteli işlevsel binaya kavuşmuştur. Özel sektör de bu sürece destek vermiştir. Kentsel dönüşüm çalışmalarına öncülük ederek yapı stokumuzu güvenli hale getirmenin gayreti içindeyiz. Ülke genelinde 59 ilimizdeki 268 riskli alanda ve 67 ilimizdeki yeni yerleşim alanında faaliyetlerimiz sürüyor. Son 8-9 yılda 1.5 Milyon konutun dönüşümünü tamamlayarak 6 milyon insanımızın can ve mal güvenliklerini teminat altına aldık. Halen ülke genelinde 272 Bin konutun ve kentsel dönüşüm konutunun inşaatı sürüyor. Yenilemesi devam eden konut ve iş yeri sayısı 688 bini geçti. Bu alanlardaki 677 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemlerini tamamladık. Toplamda 5 milyon insanımızı ilgilendiren tüm çalışmaların yalnızca kira yardımı ve kamulaştırma giderleri 15.5 milyon lirayı geçti. Sadece İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları 10 milyon metre kare bir alana ulaştı. Hedefimiz acil dönüştürülmesi gereken 1.5 milyon konutu önümüzdeki 5 yılda tamamlamaktır. Ekim’deki İzmir depreminin ardından bu şehirde de 5 bin konutun inşaatına hemen başladık. Sel ve heyelan afetlerinin ardından Trabzon Araklı’da 118, Giresun Bulancak’ta 570 ve Giresun Dereli’de 612 konutun yapımı sürüyor. Devlet ve vatandaş el ele ülkemizin önündeki afet tehditlerine karşı çalışmalarımızı hızlandıracağız. Rabbimden ülkemizi her türlü afetten ülkemizi muhafaza eylemesini diliyorum. Bize düşen tedbirlerimizi alıp, takdire rıza göstermektir. Tabi afetlere hazırlığın yanında ülkemizin şehirleşme kalitesini yükseltmeyi de önemsiyoruz. Bu amaçla yeni projelerimizin tamamını yatay mimari stratejisiyle hazırlıyoruz. Elazığ ve Malatya’daki deprem konutlarımız bu stratejiyle inşa edilmiştir. Bundan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Tüm projeleri de aynı anlayışla hayata geçireceğiz. Dikey mimari hele hele böyle deprem bölgesinde bizim için intihardır" şeklinde konuştu.
Elazığ'da son 18 yılda yapılan yatırımlardan ve devam eden yatırımlardan da bahseden Erdoğan, kalan 12 bin deprem konutunun 6 ay içerisinde tamamlanıp hak sahiplerine verileceğini tekrarladı.
Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ ve Malatya milletvekilleri ile ilgili kurum müdürleri ve depremzede aileler yer aldı.

 
'Bu Millete hizmetkar olmaya geldik'
 
KUDAKA desteklenecek projeleri açıkladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzincan’da alkışlanacak uygulama
Erzincan'da sokakta yaşayan evsizler otellere yerleştirildi.
Sayan: ‘Herkes aklını başına alsın’
Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ...
Üzümbağlılardan Sekmen’e yatırım teşekkürü
İspir ilçesi Üzümbağı Mahallesi sakinleri, Erzurum Büyükşehir Belediye ...
 
Olur Beğendik Grup Yolu güncelleştirildi
Büyükşehir Belediyesi, kırsaldaki ulaşım ağına bir yenisini daha ekledi. ...
DAP İdaresinden tarım makinası desteği
DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Erzincan’ın Tercan Belediyesi’ne ...
Vatandaş Fedakar Sağlıkçılara minnettar
Bitlis’in Ahlat ilçesinde kar kış demeden en ücra köylere giden sağlık ...
 
Yaşar Çat 2020’yi değerlendirdi
Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar düzenlediği basın toplantısında iki yıllık süreci değerlendirdi.
Başkan Ergin’den personele hizmet teşekkürü
Tekman Belediye Başkanı Mustafa Ergin, Erzurum Büyükşehir Belediye şantiyesini ziyaret etti.
Yaban yaşamı katillerine tepki yağıyor
Oltu ilçesi Çengelli köyü merasında nesli tükenmekte olan üç yaşındaki ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Erzurum İlçelerinin Tanıtım Eksiklikleri ve Belediye Web siteleri
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Erzurum’da Vaka Sayısında Artış ve Düşündürdükleri
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Uzlaşının Temeli
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Değişimin Öğretmeni: Doğan Cüceloğlu Efsanesi
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Sözün Bittiği Yer
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
21. Asırda Kızılelmamız Uzaydır, Uzay
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva