ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
ESKİ'den Tekman mesaisi
ESKİ'den Tekman mesaisi
Tekman’da yangın korkuttu
Tekman’da yangın korkuttu
Kurban pazarında geri dönüş hareketliliği
Kurban pazarında geri dönüş hareketliliği
Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak
Satılmayan kurbanlıkları ESK alacak
Eğitimcileri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı: 6 ölü
Eğitimcileri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı: 6 ölü
HABERLER>TÜRKİYE
27 Kasım 2019 Çarşamba - 04:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm milletime sesleniyorum, bırakın doları, paramıza dönelim, Türk Lirası'na dönelim. Türk Lirası kaybettirmiyor. Milliliğimizi, yerliliğimizi burada da gösterelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm milletime sesleniyorum, bırakın doları, paramıza dönelim, Türk Lirası'na dönelim. Türk Lirası kaybettirmiyor. Milliliğimizi, yerliliğimizi burada da gösterelim” dedi.

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki toparlanma sürecinin tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. Erdoğan, savunma sanayinde Türkiye’nin örneğine ancak savaş durumunda rastlanabilecek sertlikte bir ambargo ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

“BIRAKIN DOLARI, PARAMIZA DÖNELİM, TÜRK LİRASI'NA DÖNELİM”

Ekonomideki toparlanma süreci devam ederken muhalefetin “battık, bittik” gibi ifadeler kullandıklarını söyleyen Erdoğan, “Açıklanan her veri bu gerçeği doğruluyor. Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttı. Borsa 106 bin puanın üzerine çıkarak 18 ayın zirvesini gördü. Ben bununla tatmin olmuyorum. Biz geldiğimizde borsa 11 bin falandı. Başbakanlığım döneminde 135 bine çıktık, şimdi düşmüştük tekrar toparlanmaya başladık. Allah’ın izni ile bunu yine yakalayacağız. Şimdi 106 bin-107 bin. OECD Türkiye'nin bu yıl için büyüme tahminini eksi yüzde 0,3’ten artı yüzde 0,3, 2020 beklentisini de yüzde 1,6’dan yüzde 3’e yukarı yönde revize etmiş durumdadır. Tüketici Güven Endeksi Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artı. Ekim ayında kurulan şirket sayı bir önceki aya göre yüzde 8,5, önceki yılın Ekim ayına göre yüzde 18 oranında artış kaydetmiştir. Kapanan şirket sayısını düştükten sonra elde edilen net açılan şirket sayısındaki yıllık artış ise yüzde 21’i buldu. Reel Kesim Güven Endeksi Kasım’da bir önceki aya göre 1,1 artarak 102’ye yükseldi. İmalat sanayindeki kapasite kullanım oranı Kasım’da bir önceki aya göre 0,8 puan artarak son 15 ayın zirvesi olan yüzde 77,2’ye yükseldi. Kasım ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi bir önceki aya göre 24,5 puan artarak 167 seviyesinde gerçekleşti. Hizmet Sektörü Güven Endeksi de yüzde 0,7 arttı. Ülkemizin risk primi 300’e kadar geriledi. Bir ara 500’e kadar çıkmıştı. Ülkemize güvenen, yatırım yapan herkes kazandı, kazanmaya devam edecek. Tüm milletime sesleniyorum, bırakın doları, paramıza dönelim, Türk Lirası'na dönelim. Türk Lirası kaybettirmiyor. Milliliğimizi, yerliliğimizi burada da gösterelim. Son dönemde bölgemizdeki kimi ülkelerde ülkemizi menşeili ürünlere yönelik sinsi bir kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. Yeni bir adım daha atacağız. Tarım Kredi Kooperatifimiz yoğun bir şekilde Türkiye genelinde ilk etapta 500 noktada muhteşem diyebileceğimiz kendi satış mağazalarını açacak, bu sayıyı daha sonra artırmaya devam edecek. Gerek fiyatlardaki ucuzluk, istikrar tarım kredi Kooperatiflerinin bu mağazalarında halkım için çok önemli bir adım olacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİR AMBARGO İLE KARŞI KARŞIYADIR”

Son 5-6 yıldır batılı ülkelerin giderek artan bir şekilde Türkiye’ye karşı artık inkarı mümkün olmayan savunma sanayi ambargosu uyguladığını söyleyen Erdoğan, “İşi, bırakın yeni anlaşmaları, önceden alınmış lisansların iptaline kadar vardırdılar. Türkiye örneğine ancak savaş durumunda rastlanabilecek sertlikte bir ambargo ile karşı karşıyadır. Suriye’de son harekatlarımızdan ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ardından bu uygulamalar daha da sertleşti. Ancak, hamdolsun savunma sanayimiz tüm bu kuşatmaları etkisiz hale getirebilecek kabiliyete ulaşmıştır” dedi.

Son gelişmeler ışığında ortaya çıkan eksiklerin hızla tamamlandığını belirten Erdoğan, “Bize silahlı ve silahsız İHA vermemişlerdi, ürettik. Yeni nesil tank vermediler, prototipini hazırladık, motorunu da tamamlayınca hemen seri üretime geçeceğiz. Helikopter vermediler, onu da ürettik. İhracat aşamasındaki helikopterlerin motorları ile ilgili sıkıntı çıkarttılar, yakında bu sorunu aşıyoruz. Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası ile alakalı yalan üstüne yalan. Konuyu bilmiyor, ‘20 milyar dolar’ diyor. Bu adam rakam bilmiyor, para nedir bilmiyor. Bunlardan haberi yok. Burayı satmadığımızı defaatle söylemiş olmamıza rağmen devamlı buranın satıldığını söylüyor. Tekrar ediyorum, Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası satılmamıştır, 25 yıllığına burası Katar ve Türk sermayesinin ortaklığı ile çalıştırılan BMC firmasına tahsis edilmiştir. Burada satış kesinlikle yok. Mevcut tanklarımızın tamir bakımı burada yapılacak, paletlerimizin tamir bakımı burada yapılacak, hatta gerekirse sıfır üretim burada yapılacak. Bir diğer ayağı da bu işin, tüm bunlarla beraber burada sözleşmede bir şart daha var, buraya 50 milyon dolar, tahsisi alan yatırım yapacak. İçerideki tüm makineler yenilenmeye muhtaç. Bu adımı BMC birlikte atacaklar. İstediği kadar yalan söylesin, yalancının mumu yatsıya kadar yanar” diye konuştu.

"5-6 YIL İÇİNDE KENDİ MİLLİ MUHARİP SAVAŞ UÇAĞIMIZI HAZIR HALE GETİRMEYİ PLANLIYORUZ"

F-35 konusunda Türkiye’ye yapılan haksızlığı herkesin yakından takip ettiğini söyleyen Erdoğan, “Allah’ın izni ile 5-6 yıl içinde kendi milli muharip savaş uçağımızı hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Bize tüfek tabanca gibi araçları vermeyince sandılar ki elimiz boş kalacak, daha iyisini ürettik ve güvenlik güçlerimizin kullanımına sunduk. Harekatlarımızda kullandığımız silah ve mühimmatlar konusunda özellikle batı ülkelerine bağımlılığımız neredeyse kalmadı. Şimdi yeni ve daha iyi hamleler içindeyiz. Mesela, milyonlarca dolar faaliyetle dışarıdan aldığımız havadan havaya füzelerin yerli ve milli muadillerinin seri üretimi için gün sayıyoruz. Savaş uçaklarımıza entegre edilecek havadan havaya füzemiz Bozdoğan, fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarda tam isabet sağladı. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip bu füzemizin uçaktan atışlı testleri önümüzdeki yol yapılacak. 2013 yılından beri üzerinde çalışılan Göktuğ projesinin bir ürünü olan Bozdoğan füzesi uçaktan test atışlarının da tamamlanmasının ardından TSK’nın envanterine girecek. Dünyada sadece 9 ülkenin ürettiği havadan havaya füzemiz milli muharip uçağımıza ve F-16 savuş uçaklarımıza monte edilecek. Böylece savaş uçaklarından kullandığımız hava yer silahlarına ek olarak havadan havaya silahlarımızda yerli ve milli olacak. Milli gemimizden ilk defa milli füze atışı gerçekleştirdik. Roketsan tarafından geliştirilip üretilen ilk milli deniz seyir füzemiz Atmaca, TCG Kınalıada Gemisi’nden başarı ile fırlatıldı. Bu füzemiz de önümüzdeki yıl envantere giriyor. Sadece mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamıyoruz, ülkemizi ve savunmamızı yeni gelişmelere de hazırlıyoruz. Yapay zeka destekli İHA’lardan sonra bunların GPS olmayan ortamlarda da görev yapabilmesini sağlayacak projeyi başlattık. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bu teknoloji ile haberleşmenin olmadığı durumda da hedefler vurulabilecek. ATAK Helikopterlerimizin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarı ile gerçekleşti. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini de önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma almayı hedefliyoruz. Karasu’da ihtiyacımız olan her türlü motoru üretebilecek bir fabrikanın inşası sürüyor. F-16 ve SİHA’larımızla üretilen bombaların kapsülleri yanında patlayıcı dolumlarını da tamamen ülkemizde yapacak bir özel sektör yatırımı da yakında başlıyor. Bu yatırımın tamamlanmasıyla yurt dışında olum yaptırma işleminden tamamen kurtulacağız. Önümüze çıkartılan engeller bizi durdurmuyor, hatta yavaşlatmıyor, azmimizi biliyor, hızlı çalışmamızı sağlıyor. Biz bu gündemlerle yolumuza devam etmekte kararlıyız. Kendi entrikaları içinde boğulanlara da yolunuz açık olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

 
‘CHP siyaset değil, yalan üretiyor’
 
Krosta Karayazı farkı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘CHP siyaset değil, yalan üretiyor’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li bir isimle Külliye'de görüştüğü ...
‘Kendilerini yerden yere atmaya başladılar’
Milletin bu gerçeği gördüğü için CHP’yi belli bir oy oranının üzerine ...
‘Dostlarımızı yalnız bırakmayız’
Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı ...
 
'İnlerine girdik, Onlar kaçtı, biz kovaladık'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Suriye’nin kuzeyinde terör devleti kurmak istediler ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjde verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl küçükbaş hayvan varlığını ...
Erdoğan: “İftirada adeta sınır tanımıyorlar”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP ve HDP ile onlarla birlikte hareket eden marjinal ...
 
'Millete hizmet etmek, şereflerin en büyüğüdür’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Kongrelerimizde ortaya çıkacak yeni ...
Selçuk emeklilik yaşını değerlendirdi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Emeklilik ...
“Kur'an-ı Kerim’e saygısızlık kabul edilemez”
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Norveç’in Kristiansand şehrinde geçtiğimiz ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Müslümanlar Kuran’ı Okuyorlar mı?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Gücün Büyüğü
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Büyük Projelerin Yakıştığı Şehir
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva