ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
ATAUNİ ilkokul öğrencilerini ağırladı
ATAUNİ ilkokul öğrencilerini ağırladı
Çiftçi karne heyecanına ortak oldu
Çiftçi karne heyecanına ortak oldu
Erzurum’da milli coşku yaşandı
Erzurum’da milli coşku yaşandı
Erzurum’da uyuşturucu operasyonu
Erzurum’da uyuşturucu operasyonu
HSK Erzurum Adli Yargı atamaları açıklandı
HSK Erzurum Adli Yargı atamaları açıklandı
HABERLER>EĞİTİM
11 Haziran 2024 Salı - 11:34

Çomaklı akreditasyon sürecini değerlendirdi

Atatürk Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yükseköğretimde Kalite” söyleşisine ev sahipliği yaptı.

Çomaklı akreditasyon sürecini değerlendirdi

Atatürk Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yükseköğretimde Kalite” söyleşisine ev sahipliği yaptı.

15 Temmuz Milli İrade Salonunda düzenlenen etkinliğe Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, rektör yardımcıları, genel sekreter, dekanlar, akad emisyenler ve öğrenciler katıldı. YÖKAK’ın faaliyetlerine değinmek; Kurumsal Akreditasyon Programı, Kurumsal Dış Değerlendirme Programları ve değerlendirme ölçütleri gibi konularda bilgi vermek üzere Atatürk Üniversitesine gelen Kocabıçak’ın söyleşisine katılım oldukça yoğun oldu.

Rektör Çomaklı: “Atatürk Üniversitesi, Toplumsal Taleplere Yön Veren Bir Üniversite Olarak Konumlanacağı Yola Girmiştir”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Atatürk Üniversitesinin 2016 yılından bu yana YÖK’ün Yeni Yaklaşımı ve YÖKAK’ın vizyonu doğrultusunda çağdaş üniversite olma gerekleri ile akademik değerlerini, eğitim metodolojilerini ve toplumsal rolünü yeniden nasıl yapılandıracağını büyük bir ciddiyetle gözden geçirdiğini belirterek: “Yönetim kadromuzla bu vizyonla hareket ederek çalışmalarımızı Üniversitemizi bir bölge üniversitesi olma temeli üzerinden evrensel bir dünya üniversitesi statüsüne taşımak yönünde sürdürüyoruz. Bu anlamda büyük ve cesur adımlar atılarak önemli aşamalar kaydettik. Atatürk Üniversitesi evrensel bilimde ön sıralarda yer alan, sorun odaklı çalışan ve toplumsal sorunlara bilimsel çözümler üretebilen, toplumsal taleplere duyarlı olmanın yanı sıra, toplumsal taleplere yön veren bir üniversite olarak konumlanacağı yola girmiştir” diye konuştu.

“Elde Edilen Başarılar Rakamlara da Yansıyor”

Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesinin en önemli unsurları arasında yer alan Kalite Koordinatörlüğünün kurulduğu tarihte 6 adet lisans akredite programı varken; bugün itibariyle 62 ulusal akredite programının, 1 tane uluslararası akredite programının bulunduğunu, 24 adet de akreditasyonu süren programın onay beklediğini aktaran Rektör Çomaklı: “2024 yılı sonunda 80’nin üzerinde program akredite olacaktır. Bununla birlikte 2023 yılında 129 lisans programın özdeğerlendirmesi, 10 programın akran değerlendirmesi yapılmış olup 36 program TYÇ logosu hakkı kazanmıştır. Yine Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi çıktıklarına göre Kalite Politikaları belirlenerek, Kalite El Kitabı ve Kalite Eylem Planı hazırlanmıştır. Kalite eylem planı bir takvime bağlanmış ve KİDR içinde gelişmeye açık olan yönler program bazında çalışılmıştır” dedi.

“Birimlere Gerekli Rehberlik Yapılıyor”

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın destekleriyle YÖKAK tarafından yürütülen Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında birimlere gerekli rehberliğin yapıldığını ve bu doğrultuda Atatürk Üniversitesinin 2 yıl daha akredite olduğunu belirten Rektör Çomaklı: “Çalışmalarımızın yoğunlaştığı ve projemizin orta vadeli sonuçlarının görülmeye başlandığı bu günlerde, ziyaretiniz bizlere büyük bir moral kaynağı olmuş ve bize büyük bir güç katmıştır. Ankara’da sizinle yapmış olduğumuz toplantılarda değerli görüşlerinizden istifade etme fırsatı bulmuştuk. Bu ziyaretinizle de YÖKAK’ın dinamik yapısını birinci elden dinleme ve daha iyi anlama fırsatı bulacağımızdan eminim. Bu vesile ile tekrar Üniversitemizi teşrifinizden dolayı teşekkür ediyor, Yükseköğretimde Kalite konulu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

YÖKAK Başkanı Kocabıçak: “Özellikle Akademisyenlerin Kaliteyi İyileştirme Çabasına Katılmaları Büyük Önem Arz Ediyor”

Tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile ülkemizin güzide şehirleri arasında yer alan Erzurum’un yine aynı değere sahip, neredeyse 3 çeyrek asırdır ülke yükseköğretimine hizmet eden, yetiştirdiği insan kaynağı ile ülkenin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen Atatürk Üniversitesinde bulunuyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, üniversitenin vermiş olduğu eğitimin kalitesinin tescillenerek yeniden akredite edilmesinden dolayı tüm üniversite mensuplarını tebrik ederek konuşmasına başladı.

Yükseköğretim kurumlarında kalite akreditasyon çalışmalarının yürütülmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanmasında üst yönetimlerin desteğinin çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kocabıçak, akreditasyonun faydalarına değinerek tüm personelin görev, yetki ve sorumluluklarının iyi tanımlanmasının insan gücü yapılanması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Kalite sistemini sürdürülebilir hale dönüştürmenin kolay olmadığını aktaran Kocabıçak, özellikle akademisyenlerin kaliteyi iyileştirme çabasına katılmaları, bunu zorunlu olduğu için değil, doğru buldukları, daha iyi bir kurum olmanın yolu olduğu için yapmaları, böyle yaptıklarında eğitim-öğretim, araştırma, topluma katkı etkinliklerinin daha etkin, verimli, üretken olduğunu görmelerinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

“Diplomaların Avrupa'da Tanınırlığı Sağlanıyor”

2023 yılından beri Yükseköğretim Kalite Kurulundan alınan kurumsal akreditasyonların hepsinin Avrupa Veri Tabanına işlendiğini, böylece diplomaların Avrupa'da tanınırlığının sağlandığını vurgulayan Prof. Dr. Kocabıçak, lisans programlarını akredite eden 24 ulusal, 13 ise uluslararası ajansın yer aldığını belirterek şunları söyledi: "Biz uluslararası ajansları tanıyoruz, ulusal ajansları da yetkilendiriyoruz. Bizim yetkilendirmediğimiz ajans, sizin programınızı akredite etse bile bunları YKS kılavuzunda yayınlattırmıyoruz ayrıca Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosu almak için Mesleki Yeterlilik Kurumuna (MYK) göndermiyoruz" dedi.

Türkiye'de 7 bin 873 lisans programı bulunduğunu anlatan Kocabıçak, "Bilgisayar mühendisliği, tıp gibi 347 tür var. Maalesef yalnızca ulusal ve uluslararası ajanslar, bunların 175'ini akredite edebilecek durumda. Kalan 172 türü akredite edecek program yok. Hukuku, Türkiye'de ve ulusal tarafta akredite edecek bir kuruluş yok. 7 bin 873 lisans programının yalnızca 1178'i akredite. Ortalama rakam yüzde 15 Türkiye'de" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Kocabıçak: “Atatürk Üniversitesi Önemli Bir İvme Kazandı”

Artık öğretmenin değil, öğrenmenin ön planda olduğunu, öğretme kavramının bittiğini dile getiren Kocabıçak: "Öğrenciye öğrenme yeteneğini kazandırmak gerekiyor. Araştırmada da farklı disiplinleri birlikte çalışabilme yeteneğini sağlayabilmemiz büyük önem taşıyor. Bu açıdan Atatürk Üniversitesinin geniş eğitim yelpazesi disiplinlerarası çalışmaya elverişli. Sizleri, ülkemiz adına yapmış olduğunuz tüm çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Araştırma Üniversitesi statüsü kazanılmasının ardından yeniden akredite edilmesiyle birlikte önemli bir ivme kazanan Atatürk Üniversitesi, gerek TYÇ logolu diplomalara sahip olması, gerek bölüm bazlı akreditasyonda önemli bir başarı elde etmesi gerekse saygın sıralama kuruluşlarında konumlandığı yer itibariyle geçmişten gelen lokomotif olma özelliğini sürdürüyor olmasından ziyadesiyle memnuniyet duyuyor, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı nezdinde bu başarıda emeği olan tüm üniversite ailesine teşekkür ederek, başarılarının devamını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Yükseköğretimde Kalite söyleşisinin ardından YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın Atatürk Üniversitesi ziyareti, yeni kurulan ve yeniden tasarlanan birimlerin ziyaret edilmesi ve ilgili yöneticilerden bilgi alınması ile sona erdi.

 
Ecdad yadigarlarının deprem geçmişini araştırıyorlar
 
 Erzurum iletişim verileri açıklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ETÜ Kurumsal İletişimde Karimi dönemi
ETÜ Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörlüğü’nde Devir Teslim Töreni Düzenlendi.
Büyükşehirden trafik olgusuna eğitim desteği
Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim çağındaki çocuklara trafik eğitimi veriyor.
Tekin’den şehit Aybüke öğretmene vefa
Tekin: "Birincil görevimiz bu ülkeye sahip çıkacak, millet olarak devamını ...
 
Çomaklı Veteriner Fakültesinin başarısını paylaştı
Uluslararası akreditasyon kuruluşu olan Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları ...
Tekin velilere seslendi
Bakan Yusuf Tekin, Sultangazi Belediyesi Malkoçoğlu Kapalı Pazar Alanı'nda ...
ETÜ öğrencileri çocukları sevindirdi
Erzurum Teknik Üniversitesi “Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ...
 
Erzurum’dan Gazze’ye gönül köprüsü
Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Çevreme Duyarlıyım, ...
ETÜ’de akademik giysi ve ödül töreni yapıldı
Erzurum Teknik Üniversitesinde (ETÜ), 2023-2024 akademik giysi ve ödül töreni yapıldı.
97 anaokulu öğrencisi diploma aldı
Atatürk Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Özel Vakıf Okulları Anaokulu, ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Neden ‘Erzurum’a Selam Söyle’ Adını Verdi?
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gazze’den Doğu Türkistan’a Dinmeyen Ağıt: Akif’in Uyarısı
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Konunun Mülkiyeti 
Ayhan Kara
Ayhan Kara
Ülkü Ocakları Mektebi ve Yiğido Mehmet Şarkışla
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Bir başarı Hikayesi: ‘Erzurumspor’
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Kibirli Siyaset Aktörleri ve AK Parti'nin Değişim İhtiyacı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Erzurumspor’da öncelik ne olmalı?

Mevcut kadro korunmalı
Önce Hakan Kutlu ile sözleşme yenilenmeli
Tüm takım yenilenmeli
Yeni Stadyum inşaatı başlamalı
Büyükşehir Taraftara Erzincan’a ulaşım desteği vermeli
Erzurumspor’a mali destek kampanyası başlatılmalı
Erzurumspor’un mevcut kadrosuna özel pirim verilmeli


Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva