ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Hainler 15 Temmuz’da AK Parti İl Başkanına tuzak kurmuş
Hainler 15 Temmuz’da AK Parti İl Başkanına tuzak kurmuş
‘Başkomutanımız Cumhurbaşkanımıza minnettarız’
‘Başkomutanımız Cumhurbaşkanımıza minnettarız’
'15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız'
'15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız'
4 yılda yaklaşık 6 bin 500 terörist etkisiz hale getirildi
4 yılda yaklaşık 6 bin 500 terörist etkisiz hale getirildi
Uçar: ‘15 Temmuz; tarihi dönüm noktasıdır’
Uçar: ‘15 Temmuz; tarihi dönüm noktasıdır’
HABERLER>SİYASET
3 Eylül 2019 Salı - 08:32

Çelik gündemi değerlendirdi

AK Parti Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamada bulundu.

Çelik gündemi değerlendirdi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye bu güvenli bölgenin müttefiklerimiz ile birlikte koordinasyon içerisinde gerçekleşmesini, Türkiye’nin kontrolünde olmasını arzu eder ama bununla ilgili geçmişte yaşadığımız oyalama süreçleri söz konusu olursa burada Türkiye’nin kendi güvenlik ihtiyaçları bakımından gerekli hazırlıkları yaptığı da açıkça ortaya konmaktadır” dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamada bulundu. 2019-2020 adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılmasına karşı getirilen eleştirileri değerlendiren Çelik, “Türkiye için önemli bir toplantıdır. Son derece önemli konuların gündeme getirildiği ve bu konuların etraflıca ele alındığı bir platform oldu. Bu toplantıdan sonra da meseleyi ideolojik angajman ile ele alanların bir tartışmayı sürdürme tavırları devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki birimler devletin tüm birimlerinin ihtiyaçları, toplantıları için düzenlenmiş bir yapıdır. Buradaki toplantıların bir tartışmanın konusu olması tamamen mekan tartışması düzeyinden ideolojik tartışmaya bağlanan ve hiçbir şekilde mantığı olmayan bir yaklaşım olarak ortaya çıkıyor. Bu meselelerin ideolojik yaklaşımdan uzak olarak tamamen herkesin kendi bulunduğu alanda o alanın daha ileriye gitmesi için bir perspektif ortaya koymasıyla değerlendirilmesi gerekiyor. Geçmiş yıllardan beri kendilerini sivil toplum örgütü ya da baro, meslek örgütü olarak göremeyen, bunun yerine bir siyasi parti mantığıyla hareket etmeyi içselleştirmiş bazı grupların aynı şekilde yanlış bir dil kullanarak bu toplantılara yanlış bir yaklaşım ortaya koyduklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PROTESTO EDİYORUZ’

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Lübnan Devleti'nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü dolayısıyla Osmanlı Devleti'ne yönelik hakaret içerikli yaptığı konuşmayı değerlendiren Çelik, “Bu ifadeleri tümüyle reddediyor ve protesto ediyoruz. Osmanlıların Lübnanlılara devlet terörü uyguladığı şeklinde bir ifade de bulunuyor. Bu derece mesnetsiz ve ön yargılı bir açıklama yapılmasının hiçbir mantığı yoktur. Lübnanlı bazı tarihçiler, siyasetçiler bu açıklamaya tepki gösterdiler. Bu açıklamaların da Osmanlı döneminde kesinlikle bir devlet terörünün söz konusu olmadığını dile getirdiler. Devlet terörü gibi bir ifade kesinlikle reddettiğimiz ve kınadığımız bir ifadedir. İlişkilerimizi zehirleyen bu tip açıklamalar yerine ilişkilerimizi daha ileriye götürecek, tarihi gerçekleri saptırmayan, mantığa ve tarihi belgelere uygun bir yaklaşım sergilenmesini bekliyoruz. Lübnan kardeş bir ülkedir. Lübnan ile ilişkilerimiz çok derin bir tarihi hukuka ve gelecek perspektifine dayanmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından böyle bir açıklamanın yapılmasını, tarihi bu denli çarpıtan, daha da önemlisi Lübnanlılara acı çektirmiş olan bir takım sömürge dönemlerini bu derece yücelten bir açıklama yapılmasını üzüntüyle karşıladık” açıklamasını yaptı.

S-400 KONUSU

Son yapılan toplantıdan bu yana Türkiye’nin S-400’ler ile ortaya koyduğu iradeyle alakalı yeni siyasi beyanatların ortaya çıktığını belirten Çelik, “Bu konuya vurgu yapanlar, Türkiye’yi eleştirmek üzere bu konuya girenler, NATO üyeleri içerisindeki silahların birbiriyle koordineli olması gerektiğinden bahsederek Türkiye’ye dönük eleştiri getiriyorlar. Patriot almak istediğimizi ama buna karşı olumlu cevap verilmediğini ifade ettik. YPG’ye verilen destekler devam ederken, 15 Temmuz hain darbe girişiminin başında olan şahsın ABD’de bir karakola bile çağrılıp ifadesine bile başvurulmaması gibi bir durum ortadayken Türkiye ittifaklık ilişkisinin öneminin altını çizmeye devam ediyor. Burada ittifaklık ilişkisinin ruhuna ve mantığına aykırı davranan müttefiklerimizi uyarmaya devam ediyoruz. Türkiye kendi savunma sistemini güçlendirmek için bir girişimde bulunduğunda bunu sanki ittifaka karşı ya da uluslararası ortaklarımıza karış meydan okuma gibi sunanların aslında ortaya koydukları tavrın herhangi bir şekilde siyasi ve diplomatik bir değeri yoktur. Bu tamamen ön yargılı bir yaklaşımla ortaya konulan, Türkiye’yi belli bir alana hapsetmeye çalışan bir yaklaşımdır. Türkiye’nin farklı bir silah sistemi alması bütün bir tabloyu bozuyormuş gibi bir yaklaşımın gerçeklerle uyuşmadığını belirtmek istiyorum” dedi.

GÜVENLİ BÖLGE

Suriye’de güvenli bölge kurulması ile ilgili de açıklamada bulunan Çelik, güvenli bölgenin kontrolünün Türkiye’nin elinde olması gerektiğine bir kez daha vurgu yaparak, şu açıklamada bulundu:

“PYD-YPG unsurlarının güvenli bölgeden çıkartılması gerektiğini ve bunların bu güvenli bölgeye burada misafirimiz olan kişilerin geri dönmesini sağlayacak şekilde buranın yapılandırılması gerektiğini, güvenli bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olması gerektiğini büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz. Türkiye bu güvenli bölgenin müttefiklerimiz ile birlikte koordinasyon içerisinde gerçekleşmesini, Türkiye’nin kontrolünde olmasını arzu eder ama bununla ilgili geçmişte yaşadığımız oyalama süreçleri söz konusu olursa burada Türkiye’nin kendi güvenlik ihtiyaçları bakımından gerekli hazırlıkları yaptığı da açıkça ortaya konmaktadır. Burada önemli olan müttefiklerimizle koordinasyon şeklinde bunu gerçekleştirmek şeklindeki iradenin altını çiziyoruz. Bu şekilde gerçekleşir ve Türkiye’nin kontrolünde bir güvenli bölge olursa PYD/ YPG unsurları oradan çıkarılırsa tüm bunlar müttefiklerimizle beraber Suriye’nin toprak bütünlüğüne dönük olarak olumlu bir işe imza attığımızı ortaya çıkaracaktır.”

DOĞU AKDENİZ

Çelik, Doğu Akdeniz’deki gerginlikle ilgili olarak, “Doğu Akdeniz ile ilgili olarak ortaya koyduğumuz hak ve menfaatlerimizi korumakla ilgili tutuma maalesef dünyanın çeşitli platformlarında, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından olumsuz yaklaşılmaya devam ediyor. Tipik bir mahalle dayanışması içerisinde kesinlikle Avrupa Birliği (AB) değerleriyle uyumlu bir yaklaşım içerisinde değiller. AB, bir siyasi değerler içerisinde hareket eden mekanizma olmaktan çok bu konularda Rum yönetimi ve Yunanistan söz tipik bir mahalle dayanışması içinde hareket ediyor” dedi.

Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan adli yıl açılış törenlerine yönelik sözlerine ilişkin de şunları kaydetti: “CHP Genel Başkanının son derece basiretsiz bir açıklaması oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kaçak olduğunu, oraya yargı mensuplarının gitmemesi gerektiği şeklinde ki cümlelerini tekrarladılar. CHP enteresan bir parti. Aydınlanmış bir despotizmle örgütlü bir cehalet arasında gidip geliyor. Bu söyledikleri konu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bütün izinlerinin tam olduğu, bu izinlerle ilgili olarak yargı süreçlerinde bir sorun olmadığı defalarca ifade edildi. Bütün ruhsatlar, alınmış bütün karar örnekleri, izinler sizlere dağıtılacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi milletin evidir, kaçak bir durum söz konusu değildir. Bahsettiği konular yargı süreçlerinden pozitif sonuçlanmış konulardır. Adli yıl açılışını zehirlemek için ortaya atılmış şeylerdir. Bütün bu söylenenler yalandır, gerçeklerle ilgisi yoktur.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Diyanet İşleri Başkanlığının 30 Ağustos’taki hutbesinde Atatürk’e yer vermemesi ile ilgili tepkilere ilişkin bir soru üzerine Çelik, “Diyanet İşleri Başkanlığı önemli bir kurumdur. CHP’nin, Diyanet İşleri Başkanlığı ile hem kurumsal hem ideolojik bir kavgası olduğunu, bu kuruma karşı son derece temelden kurum ne yaparsa yapsın ideolojik bir hoşnutsuzluğu olduğunu biliyoruz. Burada Cumhurbaşkanımızın da Diyanet İşleri Başkanımızı gerek kurumu yönetmesindeki performansı, gerek PKK, FETÖ terör örgütü gibi örgütlerin gençlerimize ve insanımıza dönük zehirleyici propagandalarına karşı yaptığı faaliyetler sebebiyle takdir ettiğini belirtmek isterim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk konusunda herhangi bir tartışma yoktur. Her zaman minnetle ve saygıyla anıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti'ni birbiriyle kavga ettirmeye gerek yoktur. Atatürk’e saygı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının da bir problemi yoktur. Dergilerine, çıkardıkları yayınlara, Diyanet İşleri Başkanımızın yaptığı konuşmalara bakarsanız bütün bu iddianın boş olduğunu, gereken saygının gösterildiğini belirtmek isterim” dedi.

Çanakkale törenlerinde Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın yaptığı konuşmayı dinleten Çelik, “Diyanet hassas bir kurumdur, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. Diyanet İşleri Başkanımız görevinin başındadır, görevine devam etmektedir. Herhangi bir zaman dilimindeki bir konuyu çekerek bu şekilde bu büyük kurumu sanki Atatürk karşıtlığı varmış gibi değerlendirmek doğru değildir” açıklamasında bulundu.

F-35’lerin gelmemesi halinde Türkiye’nin Rusya’dan SU-57 alıp almayacağı sorusu üzerine Çelik, “F-35 projesinde üretimin başından beri varız. Hakkımız olan bir konuyu bloke etmeye çalışıyorlar. Biz bu ihtiyacımızı F-35’ler ile gidermek istiyoruz ama blokaj söz konusu olursa bu ihtiyacımızı başka yerden karşılamak durumundayız” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ

Açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin ise Çelik, şunları söyledi: “Çeşitli dilimlerde çeşitli rakamlar ortaya çıkabiliyor. Genel olarak baktığımız Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik saldırı sonrasındaki dengelenme durumunun başarıyla devam ettiği, aldığımız tedbirlerin sonuçlarını vermeye başladığıdır. Çeşitli çeyrek dilimlerde farklı büyüme rakamları ortaya çıkabilir, önemli olan toplama bakmaktır.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun 5 vakıfla protokolün iptal kararını değerlendiren Çelik, “CHP’li belediyeler iş başına gelir gelmez önce belli yerlerdeki ülkemize sığınmış bir takım ihtiyaç sahipleri, muhtaç Suriyelilerin ekmeklerini kesmekle, gariban insanları işten çıkarmakla başladı. Üstelik çok net ideolojik sebeplerle bu insanları çıkartıyorlar, arkasından israfı önledik diyorlar. Bunlar tabii utanç verici işlerdir. CHP yazılımından bundan başka bir şey türemiyor, keşke başka bir şey türeseydi. Söz konusu vakıflara yardımı kesenler, başına geldiklerinde bu vakıflarla bir iki saat bunların yöneticileriyle oturup konuşsalardı. Bunların hangi faaliyetleri yaptığını, gençlere hangi hizmetleri götürdüğünü, hangi yararlı işleri ortaya koyduklarını dinleselerdi. Bunları dinlemeden bir takım propaganda faaliyetlerine başvurarak biz işte israfı kestik ya da bu kaynaklar İstanbul halkına dönecek gibi dar bir yaklaşımla bakıyorlar. Bu vakıfları yürütenler, bunların götürdüğü hizmetler, ulaşan gençler bunlar İstanbul halkının, vatandaşlarımızın bir parçası değil midir. Bu ayrımcı dili kullanmak meşru mudur? Birazcık tutarlılık gerekir. Daha birkaç ay önce söylenen sözlerle bugün ki sözler arasında dağlar kadar uçurum var” açıklamasını yaptı.

 
Erbaş: “Çocuğun dokunulmazlığı kırmızı çizgimizdir”
 
Erzurumspor’dan 3 transfer
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘CHP bir tiyatro sergiliyor’
Erdoğan, "CHP, 31 Mart seçiminden beri hayata geçirdiği bir tiyatro sergiliyor. ...
Sekmen: ‘Muradımız, Erzurum’a değer katmak’
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, saha inceleme çalışmalarına devam ediyor
Aydemir: ‘Kardeşliğimiz izzetimizdir’
Milletvekili Aydemir, ‘Muhteşem tarihimiz, muhterem zaferlerimiz, muazzez ...
 
Karataş: ’30 Ağustos kutlu bir gün’
MHP Erzurum il başkanı Naim Karataş, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. ...
Öz: ‘Hiçbir güç birliğimizi bozamayacak’
AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın ...
Ünal: “Artık bittiler”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Devletimiz bütün terör örgütlerinin ...
 
MHP Genel Başkanı Bahçeli Erzurum'daydı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Malazgirt Zaferi yıldönümü etkinliklerine ...
‘Kararlılığımızı tartışmaya açmamalıyız’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Şehit acımız ağır olsa da kararlılığımızı ...
Karataş: ‘Ruhları şad, mekânları Cennet olsun’
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş, “1071 Malazgirt savaşı Anadolu’nun ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Ayasofya Ne Güzel Bir Camidir, Bu Karar Ne Güzel Bir Karardır
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Çözümün Virüslüsü
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
İyi Kötü Haberler ve Duygular!
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Kalanlarumuz Tamam da Nerde Gidenlerumuz?
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva