ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
8 işbirlikçi yakalandı 29 sığınak imha edildi
8 işbirlikçi yakalandı 29 sığınak imha edildi
İspir'de fırtına çatıları uçurdu
İspir'de fırtına çatıları uçurdu
Son 24 saatte korona virüsten 253 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte korona virüsten 253 kişi hayatını kaybetti
Soylu: 'Bize yakışmaz'
Soylu: 'Bize yakışmaz'
ETÜ’den Üniversite-Sanayi birlikteliğine katkı
ETÜ’den Üniversite-Sanayi birlikteliğine katkı
HABERLER>SİYASET
22 Şubat 2019 Cuma - 09:02

Çavuşoğlu: “FETÖ bölücülerin oyun kurucusu”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de iki yeni gemiyle daha araştırma yapacağını belirterek, “Akdeniz’de Türkiyesiz hiçbir faaliyet yapılamaz ve buna asla müsaade etmeyiz” dedi.

Çavuşoğlu:  “FETÖ bölücülerin oyun kurucusu”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aydın’da partisinin düzenlediği iş dünyası buluşmasında dış politika, ülke gündemi ve yaklaşan yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Dünya garip bir süreçten geçiyor” diyerek sözlerine başlayan Bakan Çavuşoğlu, bir taraftan tek taraflı politika izleyen ülkeler, diğer taraftan ise çok taraflı politikalar yürüten ülke ve örgütlerin varlığına dikkat çekti. Irkçılık ve Müslüman düşmanlığı gibi olumsuz görüşlerin giderek yaygınlaşmaya başladığını belirten Çavuşoğlu, “Ekonomi ve teknolojinin gücü değişiyor. Biz de Türkiye olarak bu gelişmeleri çok iyi takip ederek, dış politikamızı belirliyoruz. Dünyadaki yeni fırsatları ve iş dünyamızın açılması gereken ülkeleri belirliyoruz. Hangi uluslararası örgütlere üye olabiliriz veya statü kazanarak etkinliğimizi artırabiliriz bunlara bakıyoruz. Hangi ülkelerle vize sıkıntısını aşmamız gerektiğini değerlendiriyoruz. Bu coğrafyada yaşıyorsanız çok yönlü bir dış politika izlemeniz lazım. Artık doğu batı, kuzey güney gibi kavramlar yok. Bizi ‘Eksen kayması yaşıyorsunuz’ diye eleştiriyorlar. Onlar gidince kaymıyor da, biz gidince mi kayıyor? Onlar sürekli Türkiye’nin AB kapısında beklemesi ve kontrol altında olmasını istiyor. Ancak bizim her tarafa açılmamız lazım. Çok taraflı olup aktif ve ektin olmak zorundayız. Diyalog ve uzlaşıya açık olmanız lazım ve yeri geldiğinde de dik durmasını bilmeliyiz. Bugün Türkiye çok şükür Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde diklenmeden dik duran bir ülke olarak ilerlemesini sürdürüyor. Bugün yaşadığımız coğrafya bize bir şey öğretti. Ülke olarak gücümüzün artması lazım. Güçlü olmak için ekonominizin güçlü olması lazım. Eğer biz 16 yıl öncesine göre ekonominizi güçlendirmeseydik, bize yapılan saldırılar karşısında ayakta kalamazdık. Karşı karşıya olduğumuz saldırılara baktığımız zaman; Türkiye olarak hem sahada hem de masada güçlü olmamız lazım. Terör örgütlerine karşı sert, bunun yanında dünyada yaşanan gelişmeler karşısında yumuşak gücümüzün olması lazım. Bir taraftan dünyada FETÖ faaliyetlerine darbe vuruyoruz, diğer taraftan eğitimde aktif olarak dünyanın birçok ülkesinde insanlar yetiştiriyoruz. Şu an Türk Hava Yollarımız dünyada bir numaradır. Bunların hepsi, Türk milletinin karakterini yansıtan yumuşak gücüdür” diye konuştu.

“AKDENİZ’DE TÜRKİYESİZ BİR ŞEY YAPILAMAZ”

Türkiye’nin dış politikada çok stratejik davranmak zorunda olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “AB görüşmelerinde yeni fasıllar açılmasa da, Gümrük Birliğinin yenilenmesi her iki taraf için faydalı olacaktır. Vize sorunlarını aşarak insanımızın önünü açmak, zor olsa da düzensiz göçmen anlaşmasını sürdürmek yararlıdır. Tüm bu zorluklara rağmen stratejik ilişkilerimizi geliştirmemiz lazım. Kıbrıs bizim için hem milli bir konu hem de stratejik bir konudur. Doğu Akdeniz’deki çalışmalar da hem milli hem de stratejiktir. Bu bölgede daha etkin ve aktif olmalıyız. Doğu Akdeniz’de 2 yeni gemiyle daha araştırmalar yapacağız. Burada daha önce sadece bir gemi ile çalışma yapıyorduk. Şimdi yeni bir gemi daha bölgeye gitti ve çok yakında bir gemi daha çalışmalara dahil olacak. Gelecek olan yeni gemi Karadeniz’e gidecekti ama biz Akdeniz’de var olmak ve bizsiz bir şey yapılamayacağını göstermek için Doğu Akdeniz’e yönlendirdik. Akdeniz’de Türkiyesiz hiçbir faaliyet yapılamaz ve buna asla müsaade etmeyiz. Rusya ile ilişkilerimizi de iyi tutmak zorundayız. Şu an NATO ile gerginlik yaşandığı bizi rehavete sokmasın. Çünkü birçok Avrupa ülkesi bizden daha çok Rusya ile işbirliği yapıyor. Biz doğalgazın yüzde 50’sini Rusya’dan alıyoruz ama Avrupa’da yüzde 80’ini alan ülkeler var. Bizden daha çok işbirliği halindeler. Trump’ın Almanya’yı eleştirmesi de hep bu yüzden.”

“FÖTÖ VE TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DÜNYADAKİ UZANTILARIYLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada krizlerin çok iyi yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Türkiye bu bölgedeki krizlerin aşılmasında en önemli aktördür. Bugün terörle mücadele etmek bizim önceliğimizdir. Polis ve askerimiz teröristlerle aslanlar gibi mücadele ederken, Dışişleri Bakanlığı olarak biz de teröristlerin uzantıları ve dünyanın neresinde olursa olsun yapılanmalarını dağıtmak için gece gündüz çalışıyoruz. Artık sahada kazandıklarımızı masada kaybetmiyoruz. FETÖ ve PKK’nın Avrupa ve dünyadaki yapılanmalarını çökermek için elimizden geleni yapıyoruz. Kudüs bizim kutsal davamızdır. Kudüs’e biz sahip çıkmazsak, oraya sahip çıkacak bir başka ülke yoktur. ABD ve bazı ülkelerin konsolosluklarını taşıması bunun en önemli örneğidir. Kudüs’ü dünya gündemine Türkiye taşıdı. BM’de ezici çoğunlukla bir karar çıkarttık. ABD’nin üst düzey yöneticileri, diğer ülkeleri arayarak tehdit ve baskı yaptı. Dayanamayan bazı ülkeler tutumları değişmese de çekimser oy kullandı. Halen gönüllerinin bizimle birlikte olduğunu söylüyorlar. Kudüs’ün hamisi olduğunu iddia eden Müslüman ülkelerin büyükelçileri, New York’u terk ederek tatile gitti. Tatil falan hikaye, oylamadan kaçtılar. Bunlar mı savunacak bizim kutsal davamızı" şeklinde konuştu.

“FETÖ BÖLÜCÜLERİN OYUN KURUCUSU”

Cumhur İttifakı karşısında kurulan ittifakı ve bu ittifak içerisinde HDP’nin yer almasını ağır sözlerle eleştiren Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bir tarafta Cumhur İttifakı var, diğer tarafta zillet illet ittifakı var. Bu ittifaklar sayesinde haklımızın iradesinin yüzde 98’i Meclis’e yansıdı. Biz Cumhur İttifakını, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından milletçe birlikte ve beraberlik içerisinde olmak ,dayanışma ve gücümüzü artırmak için kurduk. CHP, Yenikapı ruhuna kaç gün dayanabildi? Önce gelemeyeceğim dedi, sonra yaptığı açıklamayla neredeyse bizi suçladı. Bunlar samimi değil. Yenilik ve reform yapmak kolay değil. Dünya değişiyor, yeniliklere açık olmak lazım. Referandumda buna karşı olanlar, şimdi ‘İyi ki bu sistemi getrmişsiniz’ diyor. Zaten MHP ile bir dayanışma vardı, biz ülke ve milletin bekası için bu birlikteliğin adını koyduk. Pazara kadar değil, mezara kadar sürecek bir ittifak bu. 2023, 2051 ve 2071 hedeflerine bu ittifakla yürüyeceğiz. Bugün oluşturduğumuz alt yapı sayesinde, bu hedeflere daha kısa sürede ulaşmaktayız. Siz karşı taraftakilerin 2023 veya Türkiye’nin geleceği için bir hedef koyduklarını gördünüz mü? Sadece 'yıkacağız' diyorlar. Zillet ittifakının içinde HDP var mı? HDP terör örgütünün talimatı olmadan bir adım atabilir mi, PKK’nın güdümünden kurtulabilir mi? Suriye’de YPG’nin Suriye Kürtlerine yaptığı baskıyı sorgulayabilir mi? Bırakın HDP’yi, PKK bu ittifakın içinde değil mi? PKK, YPG, DEAŞ ve TİKKO gibi bütün bölücüler bu ittifakın içinde. FETÖ bu işin oyun kurucusu. Bu oyunun tezgahını FETÖ yapıyor. O yüzden biz bu ittifakı zillet illet ittifakı diyoruz.”

“CUMHURBAŞKANIMIZ AYDIN İÇİN BİR SANDALYE FEDA ETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aydın’a ayrı bir önem verdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerinden Cumhur İttifakı adaylarına destek istedi. Ege Bölgesi’ndeki CHP’li yerel yönetimleri eleştiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Antalya, Muğla ve Aydın gibi kentlerin kalkınması Türkiye ekonomisi için çok önemlidir. Bu şehirlere yapılacak 1 liralık yatırım, ülke ekonomisine 10 lira olarak döner. O yüzden biz, Aydın’a 24 milyon liralık yatırım yaptık. Antalya’nın yatırımları birçok ülkeninkinden daha büyük. Yerel yönetimlerde artık yeni bir sayfa açıldı. Menderes Türel’in açılışlarına inanın yetişemiyoruz. Menderes Türel, Antalya’yı çok farklı bir noktaya taşıdı. Dünyanın gözbebeği Bodrum’da çöp yığınları ve selde sürüklenen arabalar gördük. Muğla, Aydın ve İzmir’de karşılaştığımız manzaralar gerçekten utanç verici. Biz buralarda milyonlarca misafir ağırlıyoruz. İnsanlar yıllarca kahrola kahrola gidip CHP’ye oy verdi. İzmir ve Muğla’da yanımıza gelen CHP’li vatandaşlarımız, ‘Gelip yeter artık siz gelin, bu seçimde size oy vereceğiz’ diyor. Bu seçimde her şey değişiyor. 2020’de 60 milyon turist sayısını aşacağız. 2017’de sağlık turizminden 7.3 milyar dolar gelir elde ettik. Sağlık turizmini geliştirerek 50 milyar doları aşabiliriz. Çünkü her şey Türkiye’de var. Tesis sıkıntımız yok, ekipman sıkıntısı yok. Doktorlarımız en iyisi. Spor turizmini geliştirerek turizmi 12 aya yayabiliriz. Golf yapmak için Türkiye’ye gelen bir turist, normal turistten 5 kat daha fazla para harcıyor. Bu yıl Büyükelçiler toplantısını Samsun’da yapacağız, gelin yerini siz belirleyin gelecek yıl da Aydın’da yapalım. Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Mustafa Savaş ve Cumhur İttifakı adaylarına destek verirseniz biz Aydın’ı hep birlikte ihya ederiz. Cumhurbaşkanımız, Aydın için TBMM’deki bir sandalyeyi kaybetmeyi göze aldı. Binali Yıldırım ve Mehmet Özhaseki’nin dışında 3. bir kişi olarak Mustafa Beyi aday gösterip Aydın’a verdiği önemi gözler önüne serdi. Aydın geleceği için çok önemli bir karar verildi ancak asıl kararı sizler vereceksiniz. Aydın kazanacak, siz kazanacaksınız.”

 

 
Asgari ücret desteği devam edecek
 
'Tepelerine balyoz gibi iniyoruz'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Horasan’da Cumhur İttifakı tanıtımı
AK Parti Cumhur İttifakı Horasan Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Aydın, ...
Orhan’dan esnaf buluşması
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, ilçedeki esnafları ziyaret ...
“Kartal tek yürek, Ebubekir Taşyürek”
Erzurumlu Ak Parti Kartal Belediye Başkan adayı Ebubekir Taşyürek, “Söz ...
 
Çavuşoğlu: "Ne gerekiyorsa yaparız"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Fırat'ın doğusunu YPG ve PKK’dan temizlemek ...
'Biz köklerimizle varız'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Biz, köklerimizle varız, sizlerle varız, sizlerle ...
Sekmen: ‘Yatırım seferberliği devam edecek’
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aşkalelilerle buluştu. ...
 
Aliyev, TBMM Dostluk Grubu’nu kabul etti
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası ...
Sekmen: “Yeni bir demokrasi destanı yazacağız
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 31 Mart yerel seçimleri ...
Sekmen:“Erzurum’a hizmet boynumuzun borcudur”
Sekmen, Köprüköy'de bir araya geldiği vatandaşlara AK Parti belediyeciliğini anlattı.
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Yaşlılık Çok mu Zor?
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Karganın Karası
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Bildiri Güldürüsü
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Yavuzca Sual: ‘Herkesi Sen Dost mu Sandın?’
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Kadınlar Zafere Yürüyor…
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
'Yardım'ın Reklamı Olmaz.. Ya da 'Yardım' Adabı..
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva