ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
3 kaçak göçmen yakalandı
3 kaçak göçmen yakalandı
Erzurum’dan 37 bölgeye ihracat
Erzurum’dan 37 bölgeye ihracat
Erzurum’un 7 aylık sektörel performansı açıklandı
Erzurum’un 7 aylık sektörel performansı açıklandı
Spor Toto 1’inci Ligde yeni sezon heyecanı
Spor Toto 1’inci Ligde yeni sezon heyecanı
Doğu’da ovalar sarıya boyandı
Doğu’da ovalar sarıya boyandı
HABERLER>TÜRKİYE
5 Temmuz 2019 Cuma - 07:35

‘Bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız. Üniversite sayımızı 76’dan 206’ya çıkarmakla, akademisyen sayımızı 70 binden 166 bine yükseltmekle bunun ilk adımlarını attık. ‘ dedi

‘Bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız. Üniversite sayımızı 76’dan 206’ya çıkarmakla, akademisyen sayımızı 70 binden 166 bine yükseltmekle bunun ilk adımlarını attık. ‘ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Japonya’da 800 üniversite var. Bu 800 üniversitenin yüzde 10’u yani 80 tanesi kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye’de benzer bir adımı atmalı” dedi.

8. ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER MEZUNİYET TÖRENİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, “Uluslararası öğrencilerimizin ve mezunlarımızın her birini büyük Türkiye ailesinin birer mensubu ve aynı zamanda kendi ülkelerindeki doğal temsilcileri olarak görüyorum. Türkiye bursları ve kendi imkanlarıyla ülkemizde eğitim-öğretim gören gerek mezunlarımıza gerek öğrencilerimize milletimizin kalbi, devletimizin kapıları daima açıktır. Biz sizleri hiçbir zaman unutmayacağız, sizlerin de bizi daima kalbinizde yaşatacağınıza inanıyorum. Programın başlangıcından bugüne kadar Türkiye Bursları vasıtasıyla ülkemizde eğitim-öğretim gören mezunlarımızın sayısı da 150 bin civarındadır. Bu vesileyle uluslararası öğrenci projesinin çeyrek asır önce temellerini atan 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı rahmetle yad ediyorum. Türkiye Burslarına sadece bu yıl dünya genelinde yaklaşık 147 bin başvurunun olması atılan hayırlı adımın dalga dalga büyüyerek amacına ulaştığını gösteriyor. Türkiye burslarına en çok başvurunun Suriye, Filistin, Afganistan, Yemen, Irak, Somali gibi ciddi sıkıntılarla boğuşan yerlerden gelmesinin programın asli gayesine ulaştığının işareti olarak görüyorum. Yükseköğrenim de küresel düzeyde bir fırsat eşitliği haline dönüşen burs programımızı geliştirerek sürdürmekte kararlıyız. Ülkemizde halen kendi imkanlarıyla veya burslu olarak eğitim gören 182 ayrı ülkeden 150 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Ülkemizdeki üniversitelerden de uluslararası öğrencilerin akademik ve sosyal ihtiyaçlarını daha fazla karşılayacak şekilde kapasitelerini geliştirmeleri için gayret göstermelerini bekliyorum” ifadelerini kullandı.

2023 YILINDA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI

2023 yılında uluslararası öğrenci sayısını 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Erdoğan, Japonya’da bulunan 800 üniversitenin yüzde 10’unun sadece kızlardan oluştuğunu ve Türkiye’de de bu alanda atılacak adımların önem arz ettiğine dikkat çekerek YÖK Başkanı Yekta Saraç’a çalışmalarını buna göre yapması talimatını verdi.

BU TOPRAKLARI YENİDEN EN ÖN SIRALARA ÇIKARACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu toprakları yeniden en ön sıralara çıkaracağız. Üniversite sayımızı 76’dan 206’ya çıkarmakla, akademisyen sayımızı 70 binden 166 bine yükseltmekle bunun ilk adımlarını attık. G20 Zirvesi'nde Japonya’daydık. Japonya’da 800 üniversite var. Bu 800 üniversitenin yüzde 10’u yani 80 tanesi kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu üniversite şahsıma bir fahri doktora verdi. 80 üniversitenin bu şekilde olması ta kreşten alıp ilk, orta, lise ve ardından da üniversite olmak suretiyle çok farklı bir yapıyı Japonya’da oluşturmuş durumdalar. Bütün bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK Başkanına hatırlatıyorum, çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye’de benzer bir adımı atmalı. Şöyle lise yıllarımızda ülkemizde de kız liselerinden tutun erkek liselerine varıncaya kadar bunların hepsi vardı. Sonra bunların hepsini birbirine karıştırdılar, değişik bir hale getirdiler. Şimdi yeniden bunları toparlama dönemine girmiş bulunuyoruz. Japonya’daki örnek çok çok ilginçti, 800 üniversitenin yüzde 10’u sadece kız üniversitesi olması ve bunların kreşten başlayıp ilk, orta, lise ve sonra üniversiteye gelmesi manidardır. Türkiye Maarif Vakfı aracılığıyla yurt dışında faaliyete geçirdiğimiz 2 üniversite, 269 okul ve 35 tane yurt bulunuyor. Pek çok sivil toplum kuruluşumuzun da yurt içinde ve yurt dışında benzer atılımları olduğunu biliyoruz. Şimdi altyapıyı daha da güçlendirme ve kaliteyi yükseltme zamanıdır. Bunun için ilgili tüm kurumlarımızı daha fazla iş birliği yapmaya davet ediyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERE SESLENİŞ

Uluslararası öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermek kadar onların mezuniyet sonrası çalışmalarını da yakından takip etmenin önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada eğitim öğretim bitti, ondan sonra takip etmeyelim yok. Ondan sonra da aynı şekilde YTB bunların takibini yapması lazım. Ülkelerine döndükleri zaman ne yapıyorlar, neyle meşguller. Burayla ilişkilerinin devamını sağlamak, yoksa bunun hiçbir hayrı olmaz. Çünkü biz sizleri ülkenize döndüğünüz zaman Türkiye’nin ülkenizdeki misyon şefleri olarak görüyoruz. Böyle görmek istiyoruz. Halen 22 ayrı ülkede 23 mezunlar derneğimiz bulunuyor. Mezunlarımızın bulunduğu her ülkede böyle bir kontak noktasının olması şarttır. Bunun için diğer ülkelerdeki mezun derneklerimizin kuruluşunu da hızlandırmamız gerekiyor. Türkçe artık sizlerin ortak dilidir. Avrupa’da 6 milyonun üzerinde ülkemiz kökenli insanımız yaşıyor. Balkanlar’da Türkçe canlı bir şekilde varlığını sürdürüyor. Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya, Doğu Avrupa’dan Güney Asya’ya kadar geniş bir coğrafya da Türkçe ile iletişim kurmanız, hayatınızı sürdürmeniz mümkündür. Gelin elimizdeki bu iletişim ağını ve dil avantajını en güzel, verimli şekilde değerlendirelim. Dünyanın en acımasız yöntemlerle sürdürülen siyasi, ticari, askeri mücadelelere sahne olduğu şu dönemde böylesine bir birliğin, beraberliğin üstesinden gelemeyeceği zorluk yoktur. Vicdanın, ahlakın, merhametin, adaletin hakim olduğu bir küresel düzeni inşa edene kadar hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. Ancak bu şekilde gelecek nesillere hayırla yad edilebilecek bir miras bırakabiliriz.”

ZORLUKLAR VE SINAMALAR

“İletişim teknolojisinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği dünyanın devasa bir köye dönüştüğü enformasyon çağının tam ortasındayız. Artık saniyeler içinde yer kürenin en ücra köşesindeki hadiselerden haberdar oluyor, alternatif medya kanallarından sesimizi de duyurabiliyoruz” diyen Erdoğan, gelişen imkanların birçok faydanın yanında ciddi zorlukları, sınamaları da beraberinde getirdiğini kaydetti.

HADİSELERİ YORUMLAMA BİÇİMİMİZ

Erdoğan, “Bu süreçte kavram dünyamız hadiseleri yorumlama biçimimiz meselelere bakış açımızda büyük bir dönüşüm geçiriyor. Her gün daha önce olmayan, kullanılma ihtiyacı hissedilmeyen kavramlarla tanışıyor, asimetrik tehditlerle yüzleşiyoruz. Algıların olguların yerine geçtiği, dijital savaşların cephe savaşlarından çok daha yıkıcı hale dönüştüğü, kurguyla hakikat arasındaki çizginin her geçen gün daha da soluklaştığı bir çağın içindeyiz. Bu durum karşısında ne yapabiliriz? Elbette tarihi geriye saramaz, olana olmamış gibi davranamayız. Bize düşen bu gelişmeleri kendi değerlerimiz ve ilkelerimiz çerçevesinde yönlendirmeye çalışmaktır. Siyasetçiler, yöneticiler, akademisyenler, öğrenciler olarak hep birlikte bu yeni dünya ile başa çıkabilecek ve durumu kendi lehimize çevirebilecek yöntemler geliştirmeliyiz. Bunu sadece milletimiz ve ülkemiz için değil aynı zamanda sizlerin, evlatlarımızın geleceği içinde yapmak zorundayız. Türkiye olarak her alanda adımlarımızı bu anlayışla atıyor, yaşadığımız hadiselerin ışığında yarınımıza istikamet çiziyoruz. Tarihimizden güç alarak başımıza gelenlerden gerekli dersleri çıkartarak istikbalimizi inşa etmeye çalışıyoruz. Başarılarımızın sayısını artırmaya, zaferlerimizin çapını büyütmeye, daha önce yapılan yanlışları düzeltmeye gayret ediyoruz. Bu noktada son 17 yılda çok büyük mesafe aldık. Siyasetten ticarete, eğitimden sağlığa, teknolojiden savunmaya kadar pek çok alanda ülkemizi ileriye taşıdık. Şayet bugün pasaportu itibar gören, bölgesinde ve dünyada kendinden söz ettiren bir Türkiye varsa hiç şüphesiz bu son dönemde attığımız adımların neticesidir. Eğer bugün dünya 5’ten büyüktür gerçeğini cesaretle dillendirebilen bir Türkiye varsa katettiğimiz mesafenin verdiği özgüven sayesindedir. Dünyanın neresinde olursa olsun haksızlık karşısında sesini yükselten bir Türkiye varsa bu bizim dönemimizde yakalanan başarının sonucudur. Bugün Filistin davasını sahiplenen, Afrika’ya el uzatan, Orta Asya ve Balkanlar’daki kardeşlerine sahip çıkan bir Türkiye varsa bu ekonomiyle beraber diplomaside imza attığımız zaferlerin meyvesidir. BM’den G20’ye, NATO’dan daha pek çok uluslararası iş birliği platformuna kadar her zeminde kendimizle birlikte tüm dostlarımızın ve kardeşlerimizin sesi olmak için çalışıyoruz. İnşallah bu onurlu duruşumuzu hem kendimiz hem de dostlarımız için sonuna kadar muhafaza edeceğiz” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN MESAJLARI

Uluslararası öğrencilere seslenen Erdoğan, şu mesajları paylaştı:

“Sizler tarih boyunca din, dil, renk, kültür ayrımı yapmadan tüm mazlumlara, mağdurlara yüreğini ve kapısını açmış necip bir ülkede bulunuyorsunuz. Sizler asırlardır adalet için, barış için, insanlığın huzuru, esenliği için mücadele etmiş bir milletin misafiri olarak buradasınız. Biz geçmişteki zaferlerimizi veya yenilgilerimizi anarken gurur veya husumet duygularımızı kabartmak yerine geleceğimiz için dersler çıkarmayı tercih ederiz. Tarih boyunca yaşadığımız sayısız acıya, zulüm ve ihanete rağmen hiçbir zaman kin, nefret, ayrımcılık, ötekileştirme, hakir görme yanlışına asla düşmedik. Vatanımızı korurken de, yurt dışında terörle mücadele ederken de dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın zulümlere tepkimizi koyarken de asla intikam alma anlayışıyla hareket etmedik. Biz sadece adaletin peşindeyiz. Kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, güvenliğini, refahını korumanın peşindeyiz. İster DEAŞ’lı olsun, ister PKK’lı olsun, ister kendi insanına kurşun sıkan FETÖ’cü olsun, isterse Neonazi terörü olsun eli kanlı katillerin bizi ve İslam dünyasını çekmek istediği tuzağa asla düşmeyeceğiz. Çünkü bunların hepsi aynı madalyonun farklı yüzleri. Bugüne kadar şiddeti asla sistematik bir mücadele yöntemi olarak benimsemedik. Meşru zemin varken demokrasi, diplomasi, sandık varken asla gayrimeşru yollara tevessül etmedik. Bundan sonra da aynı ilkeli tavrımızı devam ettireceğiz.”

 
Dadaş Bedir güven tazeledi
 
Tapu işlemlerinde yeni süreç
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tarihi tespitler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Çin'in ortak gelecek vizyonu ...
Bahçel’den sistem tartışmalarına tepki
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ...
‘Türkiye, dünyada en güvenli ülkelerden biridir’
Erdoğan, “Terörle mücadele tecrübesi sebebiyle Türkiye, bölgesinde ve ...
 
"PKK neyse DHKP-C neyse FETÖ de odur”
Erdoğan, Japonya’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Erdoğan, ...
‘Batılı ülkeler insanlık sınavından geçemediler’
Erdoğan, “Ürdün ve Türkiye gibi Suriye'ye komşu birkaç ülke milyonlarca ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Bu iş bitmiştir’
Erdoğan, “Sayın Kılıçdaroğlu kendi söylüyor kendi dinliyor. Yeni yönetim ...
 
Ulaşımda tarihi proje
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Yolcu ...
Başkan Erdoğan: “Burada Türkiye konuşur”
Erdoğan, “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. ...
Başkan Erdoğan gündemi değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi bölgesel krizler ve iç ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Fiyatları Piyasa Koşulları Değil Vicdan Belirler Ama
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Hasankale Nostaljisi
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Kemal Durmazpınar’dan Aslan Gözütok’a Erzurum’u Bekleyenler
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Erzurum için nefsinden Geçmek Ve En’lere Takılmamak
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Gül Teyze şiirlerde yaşayacak
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Teşvikin Onuru
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva