ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Erzurum’da hasat bayramı
Erzurum’da hasat bayramı
Ege’de cirit coşkusu
Ege’de cirit coşkusu
Erzurum’un 5’inci Bölge teşvikli yatırım payı arttı
Erzurum’un 5’inci Bölge teşvikli yatırım payı arttı
Erzurum vergi tahsilatında 2’inci sırada
Erzurum vergi tahsilatında 2’inci sırada
2 terörist teslim oldu
2 terörist teslim oldu
HABERLER>GUNCEL
17 Mayıs 2020 Pazar - 14:41

‘Başarının mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Türkiye covid 19’la başarılı bir mücadele ortaya koydu, Hiçbir vatandaşımız mağdur olmadı, malzemede eksiklik yaşamadı. Bazı çevreler karşı çıksa da ortada reddedilmez bir başarı var. ‘ dedi.

‘Başarının mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Türkiye covid 19’la başarılı bir mücadele ortaya koydu, Hiçbir vatandaşımız mağdur olmadı, malzemede eksiklik yaşamadı. Bazı çevreler karşı çıksa da ortada reddedilmez bir başarı var. ‘ dedi.

AYDEMİR FARKLI BAKIŞ’TAYDI

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir Kardelen TV’de duayen gazeteciler Esat Bindesen, İhlas Haber Ajansı Bölge Müdürü Ayhan Türkez’in sunduğu Farklı Bakış Programına konuk olarak, ülke, bölge ve il gündemini değerlendirdi. Milletvekili Aydemir covid-19 ‘la mücadele sürecinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle elde ettiği başarıyı dile getirdi.

BAŞARININ SIRRI

‘Bu süreç bir şeyi aşikar etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olaylara müdahalede, duruma vaziyet etmede, en az bir on puanlık barem varsa 9 puanlık bir avantaj sağlıyor. Bunu yaşadık gördük.‘ diyen Milletvekili Aydemir, ‘Bir büyük başarı var, ve bu başarıya bütün dünya şapka çıkarıyor, Türkiye’yi numune olarak alıyor ve bunun arka planında yatan nedir, diye sual açıldığında, bir numarada cumhurbaşkanlığı hükümet yönetim sistemi var, elbette’ kaydını düştü.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ VE 18 YILLIK SÜREÇ

Covid-19’lla mücadelede elde edilen başarının bir sürecin sonucu olduğunu, AK Parti Hükümetlerince kaydedilen sağlıkta dönüşüm ve reformun yansıması bulunduğunu da dile getiren Milletvekili Aydemir, ‘ Elbetteki ondan öncesi var, öncesi nedir,;  sayın cumhurbaşkanımız, bir vesile, çok berceste, beliğ bir biçimde ifade ve izah etmişti; neydi o; “Ben yıllar önce işçi pozisyonunda çalışırken, SSK’ya gitmiştim. Oradaki ıstıraplı hale bizzat şahit olmuştum, demiş ve eklemişti; ‘Bir erk, bir yönetim pozisyonu bana geçerse, imkan bulursam, ben şunları, şunları yaparım ve şu hali izale ederim diye aklımdan geçirmiştim. ‘ diye kayıt düşmüştü Sayın Cumhurbaşkanımız. Ve cenabı hak nasip etti, Başbakan oldu, hükümet kurdu. İlk neşter vurduğu sahalardan birisiydi Sağlık Sektörü. Elhamdüllilah, içimizden birisi de Sağlık Bakanlığı yaptı. Çok senkronize, çok uyumlu bir biçimde sayın cumhurbaşkanımızın çizdiği rota üzere sağlık zemini pir ü pak hale geldi. Ve geldiğimiz nokta bunu çok net bir biçimde ortaya koydu.’ dedi.

AYDEMİR’DEN İLAHİ ADALET VURGUSU

Muhalefetin 18 yıllık süreçteki sağlık reformuna karşı çıktığını hatırlatan Milletvekili Aydemir, ‘Yani orta yerde herhangi bir problem yokken, bu hastanelerin sayısını artırmak, her ilçeye illerdeki mikyasta ölçüde nitelikte kalitede hastane yapmak niye? diye sual açıyorlardı ya, israftır, haramdır, filan, kendilerince, -ki haram diye bir kavram onların lügatine girmemiş ama- tenkit için söylüyorlardı bunu.Ama geldiğimiz nokta, Cenabı Hakkın adaletidir bu, ilahi adalet diyoruz. Yaşananlar gösterdi ki bir öngörü lazım, ülkeyi idare ediyorsanız, siyaset yapıyorsanız, millet adına ben varım deyip öne çıkmışsanız, öngörünüzün muhkem olması lazım. Çok ciddi projeksiyonlarınızın olması lazım, projeksiyon tutmanız lazım. İşte yıllar sonraya tutulan projeksiyonun sonucudur bu başarı. ‘ vurgusunda bulundu.

SORUN YOK, ÇÖZÜM VAR

Milletvekili Aydemir, ‘Covid-19 diye bir musibet çıktı, tüm dünyayı esareti altına aldı. Herkes gönüllü bir biçimde, ev hapsine girdi gönüllü bir biçimde. Ve şu vasatta evet Türkiye’de de sıkıntılar yaşadık, can kayıplarımız var, Allah hepsine gani gani rahmet eylesin, ama yönetilebilir bir hal var.

Erzurum için söyleyeyim, -bütün ülke sathında da böyle de- hastalarımız yoğun bakımda en ufak bir problem yaşamıyor, hastanelerimizin normal servislerinde hiçbir sıkıntı yaşamıyorlar. ‘dedi.

‘COVİT 19’LA MÜCADELE SÜRECİNİ FEVKALADE, MUNTAZAM BİR BİÇİMDE YÖNETİYORUZ’

Sağlıkta dönüşümle, dünyanın gıpta ile baktığı bir düzeye erişildiğini belirten Milletvekili Aydemir, ‘15 yıl özel hastane işletmeciliği yaptım, dolayısıyla o zemini de çok iyi biliyorum. Ve bizden önceki dönemlerde yaptım özel hastaneciliği.  O zamanlar devlet hastanelerinin halini bizatihi çok iyi görmüş bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Bunların hepsi bizimle beraber ber heva oldu, çok temiz bir zemin çıktı orta yere. Ve onun içindir ki, şimdi covit 19’la mücadele sürecini fevkalade, muntazam bir biçimde yönetiyoruz ve götürüyoruz Elhamdülillah’ diye konuştu.

AYDEMİR: TENKİT EDECEK BİRŞEY BULAMIYORLAR

Muhalif bazı çevrelerin bu başarıyı karartmak için girişimde bulunduğunu kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Şimdi ara ara, muhalif cenahtan, kulak tırmalayan iddialar çıkıyor, efendim, maske dağıtamıyorsunuz, komik şeyler bunlar.  Bu yakın zamanda, İngiltere’ye yapmış olduğumuz yardımlardan dolayı, çok absürt ve çok saçma halde İngiliz medyasının Türkiye’nin zirvelere yürümesine olan hıncı, kini, nefreti, istememesi bizim Türkiye’deki AK Parti düşmanları için bir ayak hükmü ifade etti. Oysa sonrasında ne çıktı? İngiltere Büyükelçisi yalanladı bunu, yalanlamasına rağmen sahiplendiler. Bunu niye özellikle bir derkenar olarak özellikle söylüyorum; o kadar muntazam bir halimiz var ki sağlık zemininde, tenkit edecek bir şey bulamıyorlar, böyle, çok sudan bahanelerle, hiç hakikaten milletin de tepki verebileceği halde birtakım iddialarla önümüze çıkıyorlar. Bunların hiçbiri kıymeti harbiye taşımıyor. Şu anda bu süreci fevkalade muntazam bir biçimde, götürüyoruz. ‘ dedi.

AYDEMİR: BAŞARININ MİMARI SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZDIR

‘Başarının mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’ diyen Milletvekili Aydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer meselelerde olduğu gibi covid-19’la ilgili mücadele süreç ve gelişmelerini bizzat ve mesai mefhumu dinlemeden takip ettiğini kaydetti. Aydemir, ‘Güzel olanı şu, Sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Sağlık Bakanımızla beraber, hali her anıyla, birebir takip ediyor. Nerede ne var, hangi ilçede, hangi köyde, hangi mezrada ne sıkıntı var? Yakın zamanda bizim Tekman’da malum bir sıkıntı oldu. Bundan Sayın Cumhurbaşkanımızın haberi var. Yani bir cenazeden dolayı, cenaze sonrası taziye yemeğinden dolayı, filan,  ta bu kadar ince noktaya varıncaya kadar, takip ediyor, ‘bundan sonra bunlara müsaade etmemek lazım’ diyor. ‘ ifadesine yer verdi.

AYDEMİR: ‘SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ABİDE BİR DEVLET ADAMIDIR’

Milletvekili Aydemir, ‘Devleti yönetmek ciddiyet ister. Yani ben bu pozisyona geldim, yeter, hayır, tam tersi altta olacaksınız. Altta zeminde takip edeceksiniz. Her şeyi. Bizde zaten öteden beri, hususen vurgu yapıyoruz. AK Partiyle beraber, biz kavramları değiştirdik.  Farklı bir hale, farklı bir moda yönlendirdik. ‘Efendim vatandaşa inin biraz’  denilirdi eskiden. Biraz siyasetçiler vatandaşa insin, kabilinden. Bizimle beraber, ‘vatandaşa inilmez, onun huzuruna çıkılır’ kavramı geldi. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız bunu yapıyor.’ dedi.

DADAŞLARA ÇAĞRI

Gazeteci Türkez’in covid-19la mücadele sürecinde Erzurum’un durumuyla ilgili olarak yönelttiği soruyu cevaplandıran Milletvekili Aydemir, Dadaşlara çağrı yaptı. Milletvekili Aydemir, ‘Erzurumlu kardeşlerime hususen şunu söylemek istiyorum, bu musibetten korunmanın yolu, kendimizi korunaklı hale getirmekten geçiyor. ‘Erzurum’da hafta sonları sokağa çıkma yasağı yumuşatıldı, öyleyse biz de çıkalım’, hayır.  Özellikle maskesiz yürümemek lazım. Sosyal mesafe deniliyor, ben buna fiziki mesafe diyorum, fiziki mesafeye mutlaka, dikkat edeceğiz. Birbirimizle muhatap olurken, sohbet ederken mesafeyi korumalıyız. Hepimiz ıstırap duyuyoruz bu halden. Ama yapmamız gereken korunaklı olmak, insanları korumak. Vebaldir kul hakkıdır bu. Yani siz eğer dikkat etmiyorsanız,  kulların hakkına giriyorsunuz demektir.  Üstelik oruç tuttuğumuz manevi bir iklimdeyiz, ama bu hakikati göz ardı edersek orucumuzun da kıymeti yok. Covid 19 sürecini devletimiz sağlık bakanlığımız çok titiz biçiminde takip ediyor, tedbirleri yürütüyor.  Bize düşen millet olarak bu süreci sahiplenmek, devletimize destek olmaktır.’ dedi.

VİRÜSÜN İKTİSADİ BOYUTA

Gazeteci Bindesen’in covid-19’un ekenomik boyutuyla ilgili sualine karşılık veren Aydemir, ‘Hiçbir şeyi gizlemeden saklamadan süreci götürmek lazım. Bizim özelliğimiz de budur zaten. Milletten gizleyemezsiniz hiçbir şeyi. Aşikar edip açık açık  problemi orta yere koyup, çözüm nasıl oluru kafa yorup bulmak lazım. Şimdi biz 200 milyarlık bir iktisadi paket açıkladık. Çok yetkin bir arkadaşımız, Hazine ve Maliye Bakanlığı yapıyor. Berat bey, bu mevzuyu hakikaten, gecesini gündüzüne katarak takip ediyor ve her açıkladığı paket ve proje ilgili cenahta müthiş bir ferahlık, rahatlık oluşturuyor. Yakın zamanda bu video konferansla Ulaştırma ve Altyapı, Tarım ve Ormancılık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımızla bir araya geldik.  Bu oturumlarda ilgili tüm kesimler yer aldı. Ekonomik faaliyet veren Meslek odaları, STK’lar..Ziraat Odaları,  esnaf, işadamları, vatandaşlar. Yani toplumun tüm kesimi. Olanı biteni birlikte konuşuyoruz, ‘ne yapabilirizi’ beraber masaya yatırıp, sonuç almaya çalışıyoruz.

Bu toplantılarda gördüğüm şey şudur; hemen hemen her kesim alınan tedbirlerden, açıklanan paketlerden çok memnun. Ancak, yeter mi yetmez elbette. Biliyoruz ki, esnafımız sıkıntı yaşıyor, dükkanını kapatıyor, açık olsa da tam kapasitede ticaret yapamıyor. Normal zamandaki akışkanlık yok. Bundan dolayı sıkıntılı bir hal var. Bundan dolayı, bu noktada devletin devreye girmesi lazım. Devlette devreye girmiştir. Hükümetimiz aldığı tedbirlerle, muhalif cenah karartmaya çalışsa da, üstünü örtmeye çalışsa da, Avrupa’da da ABD’de de, eşi benzeri olmayan bir tarzı biz hayata yansıttı. Kredi Garanti fonuyla verdiğimiz krediler, bin liralık destekler gibi. Bankalarımız esnafa çok geniş kapı açıyorlar. Dolayısıyla esnafımız da rahatladı. Bütün dünya ölçeğinde bu bir musibet  ve ekonomilere, en sağlam ekonomilere dahi darbe vuran bir musibet. ABD bugün büyük sıkıntı yaşıyor. Avrupa hakeza.  En korunaklı en muhkem dediğimiz yapılarda bile, ciddi sarsıntılar oluşturdu. Biz elhamdülillah gayet iyiyiz.’ açıklamasını yaptı.

AYDEMİR’DEN DIŞ ÇEVRELERİN KUR OYUNU HATIRLATMASI

Türkiye’de dış kaynaklı olarak bazı çevrelerin de katkısıyla dolar kuru üzerinden tertipler yapıldığı, bu oyunların sağlam ekonomik altyapı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayet ve kararlılığıyla bozulduğunu hatırlatan Milletvekili Aydemir, ‘Süreç bütün dünyada sıkıntı oluşturuyor. Ama biz duruma vaziyet etmede,  diğer ülkelerden çok daha avantajlıyız. Sebebi, sistemimizin oturmuş olması, çok muhkem, muntazam oluşudur. Ve liderlik yapan bir yapı, Sayın Cumhurbaşkanımız uzun yıllara sari bu işlerin başında takip ediyor. Hazine ve Maliye Bakanımız çok yetkin bir arkadaşımız.  Ve Sağlık Bakanımız. Hakikaten bir büyük şans Fahrettin Koca bey. Dolayısıyla ekonomide sıkıntı yansıması vardır ancak bunların hepsini çok kısa süre içerisinde bertaraf edeceğiz Allahın izniyle. Eski ferah feza hale döneceğiz. ‘ dedi.

ULUSLARARASI EKONOMİK ÇEVRELERİN TESPİTİ

Uluslararası ekonomik çevrelerin Türkiye’deki ekonomik gelişmelerden övgüyle söz ettiğini belirten Milletvekili Aydemir, ‘Uluslararası iktisadi kuruluşlar bunu söylüyor; ‘Türkiye o kadar yerinde ve önemli kararlar aldı ki, bu yıl yüzde 8’lik bir rakamı çıkarsa şaşmayız’ diyorlar. Ki bunların öngörüsü yüzde 15 filandı. Bu kendi kayıtlarıdır. Sistem muntazam olunca başarı geliyor. Bir de tabi sistemi kurmak yetmiyor, iyi yönetmek mühim. Burada aktörlere yöneliyorsunuz, kimler bu işin başında? Aktörlerde de samimiyet olması, içten olması milletten yana olması, millet gibi olması lazım. Bizde bu hal var. Bizim yön vericilerimiz milletin bizatihi kendisi ve kendisinden olunca, empati yapınca, halkın yerine kendini koyunca, bizzat hadiseyi yaşayınca çözümün de bizatihi kendisi oldular.’ diye konuştu.

 
Milletvekili Aydemir’den Büyükşehir’e övgü
 
Çalımbay’dan BJK ve Erzurumspor örneği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanılığı atama kararları yayımlandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunan Atama Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
65 yaş ve üzeri vatandaşların izin saatleri değişti
İçişleri Bakanlığı, 17 Mayıs Pazar günü hava sıcaklıklarının yüksek seyredeceğinin ...
Üneş: "Futbolcularımızın psikolojisi iyi değil"
BB Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, dün gece sıkıntılı bir süreç atlattıklarını ...
 
Erdoğan’dan fedakar vatandaşa teşekkür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüsle (covid-19) mücadele ...
Erzurum’dan teşekkür ederek ayrıldılar
Korona virüs tedbirleri kapsamında Nijer, Slovenya ve Bosna Hersek'ten ...
Erzurum’dan Barış Pınarı bölgesine destek
Türkiye’deki aralarında Erzurum Büyükşehir’in de yer aldığı 15 belediyenin ...
 
Tarım kesimine yeni destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye ...
Kurum’dan sosyal konut açıklaması
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “100 bin sosyal konutun temellerini ...
Koca’dan destansı bir seferberlik ruhu vurgusu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı çalışmaları başta olmak üzere ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Başbakan İnönü, nasıl kurtarıldı?
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Kolay Kredi, Bol Üretim 
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Göç Kervanına bir Yolcu daha Verdik
Ali Kemal Koçak
Ali Kemal Koçak
Marka Pahalılık Değildir! Hele Erzurum’da Asla..! Ele Değil mi?
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Bahçeli’nin Tarihi Tespitleri, 2023 Seçimleri ve FETÖ İblisleri
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Fiyatları Piyasa Koşulları Değil Vicdan Belirler Ama
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva