ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Milletvekili Aydemir: ‘Biz kalbiyiz, samimiyiz’
Milletvekili Aydemir: ‘Biz kalbiyiz, samimiyiz’
Gazeteci Aydın’ın baba acısı
Gazeteci Aydın’ın baba acısı
Çelebi: ‘AK Parti bütçeyi halkın bütçesi yaptı’
Çelebi: ‘AK Parti bütçeyi halkın bütçesi yaptı’
Yaşlıları soyan şüpheli  yakalandı
Yaşlıları soyan şüpheli yakalandı
Virüs salgınına rağmen kumar masası kurdular
Virüs salgınına rağmen kumar masası kurdular
HABERLER>SPOR
9 Ocak 2017 Pazartesi - 12:40

40 ülkeden bin 600 sporcu Erzurum'a gelecek

Erzurum'un önümüzdeki ay ev sahipliği yapacağı Avrupa Gençlik Kış Oyunları Festivali (EYOF) için geri sayım başladı.

40 ülkeden bin 600 sporcu Erzurum a gelecek

Erzurum'un önümüzdeki ay ev sahipliği yapacağı Avrupa Gençlik Kış Oyunları Festivali (EYOF) için geri sayım başladı.
40 ülkeden teknik adam kafileleri de dahil olmak üzere yaklaşık bin 600 sporcunun geleceği Erzurum'da, organizasyon hazırlıkları ise tamamlanmış durumda.
EYOF Genel Koordinatörü Necati Kaplan, "Erzurum, 2011'de fevkalade güzel bir sınav verdi, adını dünya markası haline getirdi. İnşallah önümüzdeki ay da yine sonuçları itibariyle fevkalade bir sınav vermiş ve Erzurum'un şanına şan katmış olacağız" dedi. Kaplan, "Böylesi organizasyonlar şehirler ve ülkeler için bir prestijdir, güçtür. Zirveye ulaşmak için birer basamaktır, aşamadır. Önemli olan bu basamakları emin adımlarla çıkmaktır. Erzurum tam da işte bunu yapıyor" diye konuştu.
"2017 EYOF ASLINDA BOSNA HERSEK'İNDİ"
EYOF hazırlıklarında gelinen noktayı değerlendirmeden önce bu organizasyonun hikayesine değinen Kaplan, 2017 EYOF'un ev sahipliğini aslında Bosna Hersek'in yapacağını hatırlattı. Kaplan, "Esasen 2017 EYOF Bosna Hersek'te yapılacaktı; fakat tesislerin yetiştirilememesi şeklinde bazı durumlar hasıl olunca, oyunların Türkiye'de yapılması teklif edildi. Daha doğrusu bizim ev sahipliğini yapacağımız EYOF 2019 yılında olacaktı, onlar Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ettiler; '2017'yi siz yapın, 2019'u da biz yapalım' teklifini getirdiler. Erzurum'un da zaten tesis noktasında hiçbir sıkıntısı olmadığı için Sayın Cumhurbaşkanımız da, bu oyunların 2017'de Erzurum'da yapılmasını uygun gördü." bilgisini verdi.
"EKİP HALİNDE BAŞARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
Erzurum'un uluslararası bir organizasyona zaten 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunları ile ev sahipliği yaptığını, dolayısıyla hem fiziksel ve hem de deneyim anlamında bir geçmişi bulunduğunu kaydeden Genel Koordinatör Necati Kaplan, "Tesislerde bir takım düzenlemeler, yenilemeler yapıldı. Çünkü zaten Erzurum'un bu organizasyonu gerçekleştirmek için gerekli tüm altyapısı mevcut. Biz de bir ekip olarak; bu süreci en verimli biçimde yönetmenin mücadelesini veriyoruz" şeklinde konuştu.
Bu tarz uluslararası organizasyonların kesinlikle bir ekip işi olduğuna dikkati çeken Kaplan, "Spor Bakanlığımız bu organizasyonun zaten sahipliğini yapıyor. Erzurum'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi, diğer kurum ve kuruluşlarımızın da sürece büyük katkıları var. Biz bir ekibiz, güzel bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. Bunu yapmak zorundayız, çünkü ülkemizin prestiji söz konusu, Erzurum'un kış sporlarındaki geleceği ve yarınları söz konusu. Bu hepimiz için büyük bir borç ve sorumluluk" ifadelerini kullandı.
KAPLAN'DAN GÜNEY KORE ÖRNEĞİ
Erzurum’un EYOF’a 7’den 70’e sahip çıkması ve seferber olması gerektiğini söyleyen Kaplan, EYOF’un Erzurum için fevkalade güzel bir fırsat olduğunu ifade etti. EYOF’ta kendisi de dahil tüm direktörlerin gönüllü çalıştığını kaydeden Kaplan, herkesin bu organizasyona “Nasıl yardımcı olabilirim?” düşüncesini taşıması ve bu doğrultudaki hareket etmesi gerektiğini söyledi.
Güney Kore’nin Kış Olimpiyatlarına adaylığıyla ilgili bir anısını paylaşan Kaplan, 2007 yılında Güney Kore’ye Kış Olimpiyatları’na adaylıklarının promosyonuyla ilgili olarak gittiğini ve burada karşılaştığı manzaranın kendisini çok etkilediğini dile getirdi.
Oyunların yapılması planlanan kasabaya gittiklerinde, Kış Olimpiyatları’na henüz aday bir ülke olmalarına rağmen kasabanın girişinden kayak merkezine ulaşan yolda halkın adeta etten duvar ördüğünü belirten Kaplan, "Düşünün ki, Güney Kore'nin adaylık süreciyle ilgili olarak bizim karar verme ya da tercih yapma gibi bir durumumuz bile söz konusu olmadığı halde halktan gördüğümüz ilgiye çok şaşırmıştık. Yani Güney Koreliler, kış olimpiyatlarının daha adaylık sürecinde müthiş bir organize kabiliyeti göstermişlerdi. Erzurum da böyle olmalı, sadece EYOF değil, ev sahipliği yapılması muhtemel ulusal ve uluslararası organizasyonlar için benzer bir duruş sergilemeli." diye konuştu.
40 ÜLKEDEN BİN 600 SPORCU KATILACAK
EYOF Koordinatörü Kaplan, organizasyon hakkında bilgiler de aktardı. Kaplan, "Avrupa’nın 14 ila 17 yaş arasındaki en iyi sporcuları bu organizasyon sayesinde Erzurum’a gelecek. Sporcularımız geleceğin olimpiyat şampiyonları 40 ülke geliyor. Toplamda şuan kayıtlı 832 sporcu sayımız var. Ama antrenörü, idarecisi, komite başkanları gibi ekiplerin de katılımıyla ve diğer katılımcıları da saydığımızda bin 600 civarında yurt dışından katılımımız olacak. Tesisler hazır, tesislerde bir sıkıntımız yok. Kayakla atlama rampası da dahil Konaklama ile ilgili de hiçbir sıkıntı yok. Sporcuların kalacakları yurtlarımız bile turistik otel kıvamında. Normal şartlarda EYOF bizim bir anda kucağımızda bulduğumuz bir organizasyon oldu. Buna rağmen bile Erzurum'un 2011'den dolayı sahip olduğu imkanlar sayesinde en küçük bir aksaklık yaşamadık, yaşamayacağız." dedi.
ERZURUM ARTIK MARKA BİR ŞEHİR
Erzurum’un önceden yapılan organizasyonlar nedeniyle dünyanın tanıdığı bir şehir olduğunu vurgulayan Genel Koordinatör Kaplan, “Sadece Türkiye’de değil, Norveç’te de kayak sporuyla uğraşan birisine sorun, biliyorlar. İsveç’e gitseniz, biliyorlar. Tüm Avrupa ülkeleri biliyor. Erzurum markalaştı aslında. Bu marka değerini artırmak lazım. Ne ile artıracağız, bu tür organizasyonlarla. Bu tür organizasyonlar ülkenin prestijini artırıyor ve bu tür organizasyonlar herkesin yapabileceği organizasyonlar değil. Yani hem teknik altyapıya sahip olmanız lazım, hem tesislere sahip olmanız lazım. Bunlar dünyada kaç ülkede var? Bu ülkenin gücünü gösteriyor.” dedi.
KAPLAN, YILLARIN DENEYİMLİ İSMİ
Kendisi hakkında da bilgiler veren EYOWF Genel Koordinatörü Necati Kaplan, eski milli kayakçı olduğunu hatırlattı. Yıllarca Milli Takım'da yarıştığını ifade eden Kaplan, kısa bir dönem Milli Takım antrenörlüğü yaptığını da belirtti. Gazi Üniversitesi Beden Öğretmenliği mezunu olduğunu açıklayan Kaplan, “4 yıl beden eğitimi öğretmenliği yaptım. Benim idealim spor teşkilatında hizmet etmekti. Öğretmenlik tabii ki kutsal meslek ama benim gözüm kayağa hizmet etmekti açıkçası. Kayağı çok seviyorum. 10 yaşından beri kayak sporunun içindeyim, hiç kopmadım. Yıllarca yarıştım, Türkiye genelinde derecelerim var. Uluslararası müsabakalarda takım halinde derecelerimiz var. Öğretmenliğim devam ederken bir vesile ile Spor Genel Müdürlüğü’ne geçtim. Oradan da Kayak Federasyonuna geçiş yaptım. 14 yıla yakın Kayak Federasyonunda çalıştım. Kayak Federasyonun dış ilişkilerini yönettim. Tüm yurt dışı ilişkilerini, milli takımların bütün organizasyonlarını, sonra ülkemizde düzenlediğimiz tüm uluslararası kayak yarışmalarının genel koordinatörlüğünü yaptım. Yani 14 yıllık periyotta çalıştık. 2011’de Üniversitelerarası Kış Oyunları'nda da Kayak Federasyonu bünyesinde Erzurum’daydım. Konaklı Kayak Merkezi’nin sıfırdan imarında çalışan ekip içerisindeydim. Özellikle uluslararası pist hatlarının belirlenmesi, uluslararası onayının verilmesi sürecinde Uluslararası Kayak Federasyonu ile işbirliği içerisinde çalıştım. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki uluslararası onay verilen pistlerin tamamının onay sürecinde bulundum. Türkiye’de birçok uluslararası organizasyon düzenledik. Erzurum’da, Bursa’da, Kayseri’de, Bolu Gerede’de, Sarıkamış’ta Bunların hepsinin yurt dışı temasları, davet edilmeleri, onların başvurularının kabulü, otellerinin ayarlanması, havaalanı transferlerini gerçekleştirdik. Ben hiç iş ayırımı yapmam. Pist yapılacaksa çıkarım arkadaşlarla ağları da taşırız, kapıları da taşırız, pist de yaparız. Yani nerde açık varsa iş ayırımı gözetmeksizin el attık bu zamana kadar. Tabi bu işler ekip işi. Bunları tabii ki tek başımıza yapmadık. Ben genel olarak ilişkileri, koordinasyonu sağlarım. Bunun mali boyutu var, evrak prosedürleri var, onları da diğer arkadaşlarımız yürütüyor. Biz bir ekibiz, Erzurum için, ülkemiz için elimizden geleni yapıyoruz."

 
Gazeteci Yılmazoğlu vefat etti
 
‘’Rafa Bir Kitap da Sen Koy' Projesi başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Demirhan güven tazeledi
Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un olağan genel kurulu yapıldı. Tek liste ...
Sosyal medyanın fenomenleri Erzurum’da buluştu
Sosyal medyanın fenomenleri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ...
Erzurum EYOF 2017'ye hazır
Alp disiplininden sorumlu Milli Antrenör Serhat Aktaş, “EYOF 2017’den ...
 
Öğrenciler kayakta yarıştı
Palandöken’de yapılan Okullar arası Kayak İl Birinciliği Yarışmasında ...
Erzurumspor'da kongre heyecanı
Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da yarın kongre heyecanı yaşanacak.
Genç sporculara malzeme desteği
Aşkale 3 Mart Belediye spor özüne dönüş projesinde ilçe genelinde 68 genç ...
 
Spor Toto 2. Lig ikinci yarı programı açıklandı 
2016-2017 Sezonu Spor Toto 2 ve 3. Lig'de ikinci yarı programı açıklandı.
‘Bu yolun sonu şampiyonluk’
M.ÖZDEMİR-Büyükşehir Belediye Erzurumspor'un Beşiktaş'tan transfer ettiği ...
Antalya kampı 12 ocakta tamamlanacak
MURAT ÖZDEMİR-Büyükşehir Belediye Erzurumspor yeni transferleriyle birlikte ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
VAR’da Problem Var!
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Bir Çift Kayıp Eldiven
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Çocuklar, Muhteşem Emanetlerdir
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Odaklanmanın Ortağı
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Gün Enflasyonu ve 21 Ekim..
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva