ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Pasinler’deki kaya mezarlıklarının sırrı çözülüyor
Pasinler’deki kaya mezarlıklarının sırrı çözülüyor
Aydemir: ‘Demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz’
Aydemir: ‘Demokrasi şehitlerini rahmetle anıyoruz’
Gölete düşen operatörün cesedi bulundu
Gölete düşen operatörün cesedi bulundu
14 köy zarar gördü
14 köy zarar gördü
'Son 24 saatte 28 kişi hayatını kaybetti'
"Son 24 saatte 28 kişi hayatını kaybetti"
HABERLER>ARAŞTIRMA İNCELEME
20 Eylül 2017 Çarşamba - 13:50

28’inci Ulusal Biyokimya Kongresi başladı

Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Biyokimya Kongresi ve 28’incisi düzenlenen Ulusal Biyokimya Kongresi Atatürk Üniversitesinde başladı

28’inci Ulusal Biyokimya Kongresi başladı

Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Biyokimya Kongresi ve 28’incisi düzenlenen Ulusal Biyokimya Kongresi Atatürk Üniversitesinde başladı. 15 Temmuz Milli İrade Salonunda açılışı yapılan kongre, beş gün boyunca devam edecek.
Kongre, Erzurum Milletvekillerinden Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Orhan Deligöz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Palandöken Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Bülent Engin, kongreye katılan firma yetkilileri ve akademisyenlerin katılımlarıyla başladı.
Atatürk Üniversitesi, Bin Yılı Aşkın Bilim, Kültür ve Eğitim Mirasını Gururla Geleceğe Taşımaktadır
Böylesine önemli ve büyük bir kongreye ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Misyonu gereği bilim üreten, bilim yapan, bilim adamlarını buluşturan ve geleceğe yönelik perspektifler oluşturan Atatürk Üniversitesi, kuruluşundan bugüne sayısız kongre, bilgi şöleni, çalıştay ve ilmî toplantıya ev sahipliği yapmıştır. Üniversitemizin 60. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında da pek çok bilimsel toplantı gerçekleştirilmektedir. Bunlar arasında özellikle bölgesel öneme sahip olan İran, Azerbaycan ve Gürcistan’dan değerli konuşmacıların yer aldığı, içeriğinde beş kurs/çalıştaya yer veren bugünkü kongrenin çok özel bir yeri olduğunu düşünüyor, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.
Erzurum, tarihi açıdan oldukça önemli bir kültür kavşağında olduğuna dikkat çeken Çomaklı: “Tarih boyunca yolcuların, tüccarların, kervanların ve orduların geçtiği, kültürün konakladığı yer olan Erzurum aynı zamanda 1000 yılı aşkın bir bilim ve eğitim merkezidir. İslam medeniyetiyle tanıştıktan sonra siyasi, ticari, ilmi ve kültürel faaliyetler açısından önemli merkezlerden biri haline gelen bu tarihi kültürel doku içerisinde yer alan üniversitemiz, bin yılı aşkın bilim, kültür ve eğitim mirasını gururla geleceğe taşımaktadır. 1957 yılı itibariyle Üniversitemizin kurulması hem ilimiz, hem bölgemiz hem de ülkemiz açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bugün 300 bini aşan öğrenci kapasitesi ile ülkemizin en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitemiz, ülke ve dünya bilimine katkıda bulunacak sayısız araştırma ve projeye imza atmıştır” ifadelerini kullandı.
Bu tür toplantılar, güncel bilgilerin, ulusal ya da uluslararası otoritelerce aktarılmasının dışında, tanışmaya, bilgi ve görüş alışverişinde bulunmaya, yeni dostlukların oluşmasına zemin hazırladığının altını çizen Rektör Çomaklı: “Alanlarında yetkin bilim adamlarının geniş ve güncel konu yelpazesi, sözlü ve poster niteliğindeki değerli sunumlarıyla alışılagelen yüksek bilimsel standardın yanı sıra, gönüllerimizi birleştiren Üniversitemiz ve Erzurum’a dair güzel intibalarla ayrılacaklarına inanıyorum.
Üniversitemizin 60. Kuruluş yılında Erzurumumuzda düzenlenen ve ülkemizde ilk kez gerçekleşen 28. Uluslararası Biyokimya Kongresi’nin verimli geçmesini diliyor. Türk Biyokimya Derneği ve Kongre Başkanı Sayın Dr. Doğan Yücel Bey şahsında değerli bilim adamlarımıza, tüm katılımcılara, kongreyi destekleyen kuruluşlara kısacası emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın Destekleri İle Ulusal Toplantıyı Kısa Zamanda Uluslararası Bir Toplantıya Dönüştürdük
Atatürk Üniversitesinin böylesine kıymetli bir organizasyona kapılarını açtığı için memnuniyet duyduğunu ifade eden Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel: “Doğu Anadolu’nun en büyük ve tarihi kenti Erzurum’da, güzel ve bilimsel bir ortamda sizlerle buluşmak Biyokimya Derneği olarak bizleri çok mutlu etti. Erzurum’da toplantı yapıyor olmak bizler için çok değerli çünkü ülkemizin bağımsızlığının temelleri bu şehirde atıldı. Bu anlamda başka Mustafa Kemal Paşa’ya, silah arkadaşlarına ve onlara kucak açan Erzurum halkına şükranlarımızı tekrar sunuyoruz. Bu toplantı bizler için Erzurum’da bir ilk oluşundan dolayı da çok önemli. Hep istememize rağmen Erzurum’da ilk kez ulusal bir toplantı yapma kararı aldık. Başlangıçta sadece ulusal kongre yapmayı düşünmüştük, ancak 2017 yılının Atatürk Üniversitesi’nin kuruluşunun 60. Yılı olması sebebi ve Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın destekleri ile ulusal toplantıyı kısa zamanda uluslararası bir toplantıya dönüştürdük” şeklinde konuştu.
Toplantının bilimsel içeriğin ön planda olduğu, katılımcı sayısının çokluğu ve sponsorların büyüklüğü ile merak uyandırdığını belirten Yücel: “Atatürk Üniversitesi bize ev sahipliği yapıyor, kapılarını bize sonuna kadar açtı. Büyük destek veriyor. Bu anlamda başta Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum” diye sözlerini tamamladı.
Sağlığa Ayrılan Bütçenin Yüzde 70’i İlaç Sektörüne Gitmekte
Erzurum’un bilimsel çalışmalara kapılarını açmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen: “Her geçen gün sağlık alanında yapılan çalışmalar her geçen gün gelişmektedir. Sağlığa ayrılan bütçenin yüzde 70’i ilaç sektörüne gitmekte ve bu da ithal yolla sağlanmaktadır. Gönül arzu eder ki bu ithalatı durduralım, bunun yerine artık bu ürünleri ülkemizde üretelim. Bu kongreler sayesinde yeni düşünce ve fikirlerin ortaya çıkmasını arzu ediyor, yarım asrı geçen bilgi birikimi ve tecrübeli akademik kadrosu ile önemli bir misyona sahip Atatürk Üniversitesini bu organizasyona ev sahipliği yaptığı için tebrik ediyorum” dedi.
Atatürk Üniversitesi mensubu olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz: “Üniversite kuran üniversite unvanını alan ve kuruluşunun 60. Yılını kutlayan Atatürk Üniversitesinde ilki düzenlenen Uluslararası Biyokimya Kongresi ve 28’incisi düzenlenen Ulusal Biyokimya Kongresi, hayatımızın artık olmazsa olmazlarından olan biyokimya bilim dalını bizlerle buluşturdu. Biyokimya olmadan sosyal hayatın olmayacağı artık herkesin malumu. Bunun için bu kongrenin Erzurum’da ve Atatürk Üniversitesinde yapılmasını önemli görüyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Türkiye’nin değişik illerinden, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen konukların Erzurum için önem arz ettiğine vurgu yapan Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı: “Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde çalışmış birisi olarak ulusal ve uluslararası kongrelerin hazırlık sürecinin ne kadar zahmetli olduğunu iyi bilirim. Bu yüzden katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu kongrenin bizim için bir diğer önemi ise Atatürk Üniversitesi gibi marka bir üniversitede ilk defa bir biyokimya kongresinin Erzurum’da yapılıyor olması büyük anlam ifade ediyor. Bu kongrenin Türkiye’ye, Atatürk Üniversitesine, uluslararası bilime katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Açılışın ardından, Türk Biyokimya Derneği Başkanı Doç. Dr. Doğan Yücel desteği ve katkılarından dolayı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve sponsor kuruluşlara plaket takdim etti.
Uluslararası Biyokimya Kongresi ve 28’incisi Ulusal Biyokimya Kongresi, Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu ve fuaye alanında 5 gün boyunca misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

 
Erzurum’dan yüzde 64.7’lik rekor
 
Erzurum ekonomisinde 'Ahilik' gündemi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erzurumlu kadınlara internet kullanımı öğretilecek
Türk Telekom’un “Şimdi Senin Zamanın” sloganıyla kadınlara yönelik başlattığı ...
Similasyon Merkezi projesinde ilk adım
Atatürk Üniversitesi Similasyon Merkezi projesinin ilk adımı atıldı.
İMO'dan kentsel dönüşüm değerlendirmesi
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Erzurum Şube Başkanı İlhan Tohumcu, kentsel ...
 
Ertaş: “Yeraltından tarih fışkırabilir”
Erzurum'da yürütülen inşaat kazılarıyla ilgili olarak TDED Erzurum Şube ...
ERZURUM Gazetesi taraftarın nabzını tuttu
ERZURUM Gazetesi ilin nabzını tutmayı sürdürüyor.
Sağlık Turizminde bilgilendirme açılımı
“Erzurum Sağlık Turizmi Geliştirme Projesi” bilgilendirme toplantısı Kuzeydoğu ...
 
Tarımda Erzurum farkı
Tam 90 bin tarımsal işletmeye sahip olan Erzurum'da nüfusun yaklaşık yüzde ...
İşte Erzurum'un medeni hali
Erzurum, evlilik ve boşanma rakamlarıyla dikkat çekti.
Eğilmez'den referandum değerlendirmesi
Atatürk Üniversitesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, Irak Kürdistan ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Ramazan’ın Verdiği Mesajı Doğru Okumak
Baki Gezmiş
Baki Gezmiş
Allah Ne Derse O Olur, Elbette, Ama..
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Tezin Karşısı
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Hele Bu Baş Bizim Olsun da Tıraş Kolay!
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
‘Ya Çare Sizsiniz, Ya da Çaresizsiniz’
İstemihan Avcıgil
İstemihan Avcıgil
Baştan sona Erzurum Milletvekilleri
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva