ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
DOSİAD Haziran 2020 Erzurum bülteni yayımlandı
DOSİAD Haziran 2020 Erzurum bülteni yayımlandı
‘Milli iradeye yapılan hiçbir saldırıyı unutmayacağız’
‘Milli iradeye yapılan hiçbir saldırıyı unutmayacağız’
AK Parti 19 yaşında
AK Parti 19 yaşında
Cumhurbaşkanı Erdoğan il başkanlarına seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan il başkanlarına seslendi
YÖK’ten Akademik takvim açıklaması
YÖK’ten Akademik takvim açıklaması
HABERLER>TÜRKİYE
28 Mart 2018 Çarşamba - 12:26

"PKK çıkmazsa Sincar’a gireriz"

Erdoğan, "YBŞ vesaire bunların tümü hikâye. Biz sadece beyanatlara bakmıyoruz; ne yapıldığını teyit etmeyi, gözlerimizle de görmeyi esas alıyoruz. Sincar’dan teröristler çıkarılıyor ise ne âlâ. Yok çıkarılmamışlar ise sınırımıza 60 kilometre mesafedeki Sincar’a da operasyon yaparız" dedi.

 PKK çıkmazsa Sincar’a gireriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "YBŞ vesaire bunların tümü hikâye. Biz sadece beyanatlara bakmıyoruz; ne yapıldığını teyit etmeyi, gözlerimizle de görmeyi esas alıyoruz. Sincar’dan teröristler çıkarılıyor ise ne âlâ. Yok çıkarılmamışlar ise sınırımıza 60 kilometre mesafedeki Sincar’a da operasyon yaparız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB-Türkiye zirvesi için gittiği Bulgaristan’ın Varna kentinden dönüşte uçakta medya yöneticilerinin sorularını cevapladı. Erdoğan, AB'nin Türkiye’ye yönelik yaklaşımda bir iyileşme olduğu, AB’de bu noktada bir fikir değişikliği olup olmadığı yönündeki soruya, "Tusk’un ve Juncker'in konuşmalarından bir şeyler almışsınızdır. Bir araya gelinmiş olması; karşılıklı olarak oturup meseleleri konuşmak önemliydi" cevabını verdi.
Erdoğan, vize serbestisi konusunda ise, "Bunu artık AB Bakanımız Ömer beyler takip edecek. Bakalım Mevlam neyler" dedi.
"AB yetkilileri 15 Temmuz’da size suikast planlanmış olduğunu bilmediklerinden söz ettiler. Gerçekten bilmiyorlar mıymış?" sorusuna cevap veren Erdoğan, "Hayır, yeni öğrenmiş değiller. Onların kastettikleri zamanında hızlı tepki verememiş olmaları" diye konuştu.
Erdoğan, "Türkiye’ye vadedilen 3+3 milyar euroluk yardımın daha ilk taksitinin tamamını bile vermiş değiller. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?" sorusuna ise, "Şu ana kadar 1 milyar 850 milyon euro aktarıldı. Biz mülteciler için 31 milyar dolar yatırım yapmış durumdayız zaten. Bu konuda kendilerine yaklaşık 7 dakikalık video gösterimi de yaptık. ‘Neler yaptığımızı gelin bizzat görün’ dedim. Ama onlar bizim önerimizden farklı olarak, bu yardımın projeler üzerinden aktarılabileceğini söylüyorlar. Madem öyle, biz onların dilini anladığımızı göstermek için projeleri hızla devreye sokacağız" şeklinde cevap verdi.

"Güçlüyseniz farklı oluyor"
AB ile ilgili zor sürecin artık geride kalıp kalmadığının sorulması üzerine Erdoğan, "Tabii ki, ‘Her şey dört dörtlük, bütün olumsuzluklar geride kaldı’ demek kendimizi yanıltmak olur. Ama liderler düzeyinde bir araya gelmemiz; beraberce masaya oturup samimi bir şekilde konuşmamız önemliydi. Diyaloğu sürdürme, ilişkilere ivme kazandırma hususunda mutabakat var. Arkadaşlarımızın daha sıkı markaj yapmaları lazım. Ama olay eninde sonunda ülke olarak ne kadar güçlü olduğunuzla da alakalı. Güçlü iseniz gelişmeler de daha farklı oluyor. Olumlu gelişmeler, Fırat Kalkanı’nın, Zeytin Dalı’nın, şehitlerimizin, gazilerimizin bereketidir bence” açıklamasında bulundu.
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'le ilgili geri adım atmasının söz konusu olmadığının altını çizen Erdoğan, "Geri adım atmamız söz konusu değil. Biz, orada bulunacak doğalgaz ve petrolde uluslararası hukuk doğrultusunda Kıbrıs Türkleri'nin de hakkı olduğunu söylüyoruz. Ancak Rum kesimi, ‘Biz hangi firmaya istersek onlara arama sondaj yaptırırız’ diyor. Biz, ‘Güney ve Kuzey bir araya gelsinler; hangi uluslararası firmaya vereceklerse onun kararını beraber alsınlar’ diyoruz. AB’nin bu meselede tarafsız davrandığını söyleyemeyiz” dedi.

"Teröristler çıkmışsa Sincar’a da operasyon yaparız"
Sincar konusunda Irak yönetiminin Türkiye'nin hassasiyetini bildiğini kaydeden Erdoğan, "Dün (önceki) gece bize bir haber gönderdiler. ‘Biz şu anda Sincar’da gerekli operasyonu birkaç yoldan başlattık, yapıyoruz’ dediler. Şimdi onlarda istihbaratın başına geçen yeni bir isim var. Hakan Bey'e gelmiş, görüşmüşler bugün (dün). Olumlu istikamette gelişmeler olduğunu belirtiyorlar. Biz de işin takipçisi olacağız" diye konuştu.
YBŞ’liler ile Irak askerlerinin yan yana olduklarını gösteren fotoğrafların basına düşmesi ve YBŞ’nin sözde liderinin "Sincar’ı terk etmeyeceğiz" açıklamasının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "YBŞ vesaire bunların tümü hikâye. Biz sadece beyanatlara bakmıyoruz; ne yapıldığını teyit etmeyi, gözlerimizle de görmeyi esas alıyoruz. Sincar’dan teröristler çıkarılıyor ise ne âlâ. Yok çıkarılmamışlar ise sınırımıza 60 kilometre mesafedeki Sincar’a da operasyon yaparız" şeklinde konuştu.
Tel Rifat ve Menbiç ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Hep ne diyorum ben? ‘Bir gece ansızın gelebiliriz. Gidecek olursak, bir gece ansızın gideriz. Bunun takvimini, yol haritasını verip düşmanı uyandırmak zaten doğru olmaz" açıklamasında bulundu.

"Cumhur ittifakı doğu oylarımızı artıracak"
Cumhur ittifakının Kürt seçmeni nasıl etkileyeceğine ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Cumhur ittifakı ile birlikte bizim Güneydoğu'daki oy potansiyelimiz çok daha farklı gelişecek. Bunu speküle etmeye çalışanlar yok mu? Var. Niye? Kıskanıyorlar çünkü. Bizim Güneydoğu’da, Doğu’da belli bir oy rezervimiz var. Oy rezervimiz cumhur ittifakı sayesinde kesinlikle tırmanmaya devam edecek. Yerel seçimde de inşallah biz bunun neticesini çok farklı şekilde alacağız diye düşünüyorum. Mesela o gün Diyarbakır’da salon dışında toplananlara ilişkin resmi rakam 80 bin kişi. Salonun içinde de yaklaşık 7 bin kişi vardı. Kongreden sonra Sur’a geçtik, orada da resmi rakama göre 20 bin kişi vardı. Bölgenin bizi sahiplenişi çok farklı. Hele hele Kırklar Dağı var orada; PKK’lılar, PKK’lı müteahhitler oradaki binaları kendileri için yapmışlar. O binaların hepsi yıkıldı. Bu tür gelişmeler halkın öz güvenini daha da artırdı. ‘Demek ki devlet bizim yanımızda’ diyorlar şimdi" ifadelerini kullandı.
MHP Lideri Bahçeli'nin "Yerel seçimde ittifak olmaz" şeklindeki açıklamasını hatırlatan Erdoğan, "Yerel seçimde ancak bir gönüllüler dayanışması olabilir. Onu da şimdi dillendirmemiz doğru olmaz. Bizim hafıza kayıtlarımızda dolaşanlar var, onlarınkilerde dolaşanlar var. Şahsen ben şekillendirebiliyorum, ama bunu beraberce konuşup şekillendirmek çok daha isabetli olur. Kasım seçimine giderken dayanışma ruhumuzu zedelememek lazım" dedi.
MHP yönetiminin ittifakın yüzde 60’ın üzerinde oy alacağı yönündeki söylemlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Rakam vermeyeyim ama MHP’li arkadaşların dedikleri rakamlar aslında kamuoyu araştırmalarında da geçiyor. Bu benzer rakamlardan hareketle bizim inşallah o oranları yakalamamız şart diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Rusya ile ilgili tavrımız belli"
Erdoğan, İngiltere ile Rusya arasındaki yaşanan casus krizi ile ilgili olarak, "Türkiye’nin kanaatleri NATO ve AB’ye iletiliyor zaten. Bizim tamamen onlar gibi hareket etmemiz söz konusu değil. Bir iddiaya istinaden bazı ülkeler bir adım attı diye biz de aynı adımı atacak değiliz” dedi.

"Bozkurt işareti güzel oldu"
Erdoğan, “Mersin’de Bozkurt işareti yaptınız. Bu konuyu Bahçeli ile konuştunuz mu hiç?" sorusuna ise, “Rabia’yı sayarken, spontane biçimde olmuş o işaret. Hatta ben farkında bile değildim, konuşma bittikten sonra arkadaşlar söylediler. İrademizin dışında oldu ama güzel de oldu” cevabını verdi.

"Afrin’de yaşananları görüntülerle anlattık"
Varna’da AB liderleriyle görüşmesi esnasında terör örgütlerine karşı verilen mücadeleden taviz verilmeyeceğini kendilerine ifade ettiğini belirten Erdoğan, "Afrin’de terör örgütünün açtığı tünelleri, tünellerin altında teröristler için kurulmuş hastaneleri, ameliyathaneleri, orada ele geçirilen UNICEF ilaçları gibi konuları kendilerine görüntüler eşliğinde aktardık. 'Terör örgütlerinin safları arasında ABD dahil Batı’dan gelmiş yabancı savaşçılar var. Bunları takip ederseniz, kimlerin kıyafetinde hangi ülkelerin amblemlerinin, kokartlarının olduğunu görebilirsiniz’ dedik. Sınırı geçerek askeri bölgemize girdikleri için tutuklanan iki Yunan askerinin durumu da konuşuldu. ‘Siz çok büyük bir ülkesiniz, siz büyük bir Cumhurbaşkanısınız, o iki askerin bırakılmalarını sağlayın’ dediler. Ben de cevaben, ‘Ben adaletten daha büyük değilim’ dedim" şeklinde konuştu.

 
Yeniden gönül seferberliği
 
Emekliliği de sahte çıktı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Afrinli çocuğun duygu yüklü asker selamı
Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Afrin’de aralıksız ...
Cumhurbaşkanı AB-Türkiye sürecini değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 1963 yılından beri süren ...
‘Teröristlere okuma hakkı vermeyeceğiz’
Erdoğan, Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 bin 733 ...
 
"Diriliş hareketi yeniden başladı"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Artık metal yorgunluğu yok. Afrin’le ...
Tohum toprakla buluştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehidi Astsubay Ömer Halisdemir’in ...
“Gölge etmesinler”
Yıldırım, “Terör unsurlarının bir daha ortaya çıkmamak üzere tamamen yok ...
 
"Türk askerini görünce yüreğimdeki yangın da söndü"
Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk askerini görünce 1 yıl önce PKK ...
“Varsa cesareti olan hodri meydan”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika Başkanı Sayın Trump’tan Türkiye'ye yönelik ...
“İnanmayan gitsin saysın"
Başbakan Binali Yıldırım, "16 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Taammüden mi Taksirle mi?
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Anlamıyoruz; Bari Söz Tutalım!
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Noktanın Ortası
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Alçağa Alçak Demeyen Alçaktır!
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

Süper Ligde kalıcı olsun
Bu sezon küme düşmesin
İlk 10’da yer alsın

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva