ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Cirit: “Bizim 5 bin yıllık bir tarihimiz var”
Cirit: “Bizim 5 bin yıllık bir tarihimiz var”
230 genç sanatçı mezuniyet sevinci yaşadı
230 genç sanatçı mezuniyet sevinci yaşadı
ETÜ'de 'Blackboard' Semineri
ETÜ'de "Blackboard" Semineri
Türkez’den Yerli ve Milli ilaç vurgusu
Türkez’den Yerli ve Milli ilaç vurgusu
Ayder, Kültür Sanat Doğa Festivalinde binleri ağırladı
Ayder, Kültür Sanat Doğa Festivalinde binleri ağırladı
HABERLER>GUNCEL
15 Aralık 2018 Cumartesi - 07:58

''Kudüs arzın üstünde bir sancak''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2. Dünya Savaşında Avrupa'daki Musevilere yapılan katliamın faturasının masum Filistinlilere kesildiğini belirterek, "Bizim açımızdan faili kim olursa olsun bunların her ikisi de katliamdır, vahşettir, zulümdür.'dedi

 Kudüs arzın üstünde bir sancak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2. Dünya Savaşında Avrupa'daki Musevilere yapılan katliamın faturasının masum Filistinlilere kesildiğini belirterek, "Bizim açımızdan faili kim olursa olsun bunların her ikisi de katliamdır, vahşettir, zulümdür. Holokost nasıl insanlık dışı bir suçsa, Gazze sahilinde top oynayan çocuklara bomba yağdırmak da aynı derecede ağır bir insanlık suçudur. Biz mazlumlar arasında ayrım yapmadığımız gibi, zalimler arasında da ayrım yapmıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Konferansı’na katıldı.

"KUDÜS ARZIN ÜSTÜNDE BİR SANCAK, GÖRKEMLİ BİR ÇINARDIR"

Konferansta konuşan Erdoğan, Kudüs davasının sadece Filistinlilerin değil tüm Müslümanların davası olduğunu belirterek, “Bizim için Kudüs arzın üstünde bir sancak, görkemli bir çınardır. Yüreğimizin yarısı Mekke, geri kalanı da Medine’dir. Bunların üzerinde bir tül gibi Kudüs vardır. Bunun için Allah Rasulü’nün (Sallallahü aleyhi ve sellem) miraca yükseldiği bu kutlu şehri İstanbul’dan, Kahire’den, Mekke ve Medine’den ayırt etmeden seviyoruz. Bunun için biz ‘Kudüs kırmızı çizgimizdir’ diyoruz. Kudüs’ü savunmanın insanlığı savunmak, barışı, adaleti, bağımsızlığı savunmak inancıyla bu meseleye sahip çıkıyoruz. Bu süreçte sizlerin ülkemize verdiği destek sadece bu günümüz adına değil, geleceğimiz adına da hayati öneme sahip” diye konuştu.

"SİLEMEYECEKSİNİZ, BU TARİHİ GERÇEĞİ YOK EDEMEYECEKSİNİZ"

İsrail’in son 50 yıldır kasıtlı şekilde Kudüs’te İslam mirasının izlerini silmeye çalıştığını vurgulayan Erdoğan “Silemeyeceksiniz. Bu tarihi gerçeği yok edemeyeceksiniz. 1.7 milyarlık İslam dünyasını, içinde gaflet içinde yöneticiler olabilir ama bu halkları yok edemeyeceksiniz. Müslümanlara ait toprakları, evleri, ibadethaneleri gasp ederek burada kültürel bir soykırım uyguluyor. Buralara birkaç tane büyükelçilik getirmek suretiyle, başkonsolosluk taşımak suretiyle eğer Kudüs’ün şahsi manevisini yok edeceğinizi zannediyorsanız kendinizi aldatıyorsunuz. 1967 yılındaki Filistin haritası ile 2018 haritasını karşılaştırmak başka hiçbir söze gerek kalmadan Filistin’de yaşanan kültürel soykırımı ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.

" MUSEVİLERE YAPILAN İNSANLIK DIŞI KATLİAMLARIN FATURASI MASUM FİLİSTİNLİLERE KESİLİYOR"

İsrail’in işgal faaliyetlerini bazı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerinden aldığı destekle sürdürdüğünün altını çizen Erdoğan, “Onun için dünya 5’ten büyüktür diyorum. BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesinin bir tanesinin iki dudağı arasında sıkışmış kalan bu dünya adil bir dünya olamaz. Bu BM adil olamaz. Onun için reforma ihtiyacı var. Bütün bunlara rağmen İslam İşbirliği Teşkilatı olarak başlattığımız girişimler hamdolsun BM Genel Kurulu’ndan 127 olumlu oy, 7 karşı oy ile geçmiştir. İstediğimiz gibi geçmiştir. Ne Amerika, ne İsrail yaptıkları bütün gayretlere rağmen hedeflerine ulaşamamıştır. Amerikan yönetimi yanında bazı Avrupa ülkeleri, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan sahnelerin utancıyla İsrail’in işgal politikalarına ses çıkarmıyor. Maalesef 2. Dünya Savaşı esnasında Avrupa’daki Musevilere yapılan insanlı dışı katliamların faturası masum Filistinlilere kesiliyor. 70 yıl önce başkalarının işlediklerinin bedelini bugün Filistinliler ödemek zorunda kalıyor. Avrupa’da Musevilere yapılan zulümleri aratmayacak baskılara Filistin halkı maruz bırakılıyor. Bizim açımızdan faili kim olursa olsun bunların her ikisi de katliamdır, vahşettir, zulümdür. Holokost nasıl insanlık dışı bir suçsa, Gazze sahilinde top oynayan çocuklara bomba yağdırmak da aynı derecede ağır bir insanlık suçudur. Biz mazlumlar arasında ayrım yapmadığımız gibi, zalimler arasında da ayrım yapmıyoruz. Biz siyasi çıkar uğruna asla insanların acılarını yarıştırmıyoruz. Nerede adaletsizlik varsa, zulüm varsa, kimliğine inancına bakmadan tavrımızı ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

"İSRAİL ŞIMARIKLIĞINA TEPKİ GÖSTERMEK ASLA ANTİSEMİTİZM DEĞİLDİR"

İsrail vahşetine yönelik her eleştirinin antisemitizm yaftası ile önemsiz hale getirilmeye çalışıldığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: “İsrail’in işlediği cinayetlere sesiz kalmayanlar hakkında özellikle kontrol atında tuttukları uluslararası medyada hemen antisemitiz propagandası yapılıyor. İsrail şımarıklığına tepki göstermek asla antisemitizm değildir. Yanlışa yanlış doğruya doğru demekten bizi kimse alıkoyamaz. Bizim medeniyetimizde inancından dolayı bir insana düşmanlık edilemez. Bizim tarihimizde sömürgecilik lekesi de, soykırım suçu da yoktur. Biz tertemiz bir tarihe sahibiz. Bilakis İstanbul gibi Kudüs gibi Kahire, Mardin, Halep, Şam, Bağdat, Toledo, Granada gibi farklı inançların asırlar boyu bir arada yaşadığı şehirler vardır. 500 yıl önce İspanya’dan kaçan Musevilere kapılarını kim açtı. O Museviler İstanbul’a geldi. Biz kapımızı açtık. Böyle bir millet olarak bütün gayemiz Filsitin’de kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesidir. Bunun yolu da 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen Filistin devletinin kurulmasıdır”

"ORTADOĞU’DA ÇATIŞMALAR ATTIKÇA BATILI DEVLETLERİN SİLAH SATIŞLARI DA ARTIYOR"

Müslümanlar arasındaki gerilimlerin batılı çevrelere yaradığını vurgulayan Erdoğan, “Bu çevreler komşuyu komşuya kırdırarak sömürge politikalarını rahatlıkla sürdürüyor. İslam dünyasında gerilim yükseldikçe batılı şirketlerin karları da yükseliyor. Türkiye’ye karşı oynadıkları oyun bu. Biz Müslüman kardeşlerimize o dönemde ‘ya senin imkanların var hadi gelin biz sizden sadaka zekat istemiyoruz. Gelin en azından bir borç takviyesinde bulunabilirsin’ dedik. İnanır mısın hiçbirinden ses yok. Biz yine kendi göbeğimizi kendimiz kestik, kendi ayaklarımız üzerinden yeniden ayağa kalktık. Ortadoğu’da çatışmalar attıkça batılı devletlerin silah satışları da artıyor. Filistin’de işgal, Arakan’da zulüm, Somali’de açlık katlanarak devam ediyor. Somali’de kim var. Neredeyse bizden başka kimse yok. Bir büyükelçilik var sadece Türkiye. Amerika İngiltere konteyner içinde büyükelçilik kurdu. Dünyada en büyük büyükelçiliğimiz Somali’de. Bir süredir Şii-Sünni ayrımı üzerinden alevlendirilmeye çalışılan bölgesel çatışmaların kazananı asla Müslümanlar olmayacaktır. Ceplerini dolduracak olan yine batılı silah şirketleri, petrol firmalarıdır. Coğrafyamızda ellerine cetveli alıp çıkarlarına göre harita çizenler, bugün de aynı amaç uğruna farklılıklarımızı kaşıyorlar. Meselelere ön yargılardan önce Müslümana yakışan cesaretle bakarak kurulmaya çalışılan tuzağı göreceğimize inanıyorum” dedi.

"AMERİKA'NIN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜS’E TAŞIMA KARARI ALMASI, MÜSLÜMANLARIN HAKLARINI GASP ETMEYE YÖNELİK PROVOKATİF BİR ADIMDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını da değerlendirerek, “Amerikan yönetimin uluslararası hukuku hiçe sayarak büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alması, Müslümanların haklarını gasp etmeye yönelik provokatif bir adımdır. Bu gelişme karşısında İslam İşbirliği Teşkilatını sür'atle harekete geçirdik. 2017’de Olağanüstü Kudüs zirvesi gerek katılım, gerek aldığı kararlar, gerek sergilenen dayanışma itibariyle gerçekten tarihi bir toplantıydı. Bu zirve Müslümanların Kudüs konusundaki hassasiyetini de ortaya koymuştur. BM Güvenlik Konseyi’nin veto sistemi nedeniyle bir kez daha işlevsiz kalması nedeniyle genel kurulu acil toplantıya çağırdık, önemli bir karara imza attık. Genel kurul ezici çoğunlukla aldığı karar ile üye ülkelere büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımama çağrısında bulundu. Bu kararda Kudüs statüsüne yönelik tek taraflı adımların hukuken yok hükmünde olduğu belirtildi” şeklinde konuştu.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİME ÖZELLİKLE SESLENİYORUM ARANIZDAKİ AYRILIĞA SON VERİN"

Filistin halkına da çağrıda bulunan Erdoğan, “Filistinli kardeşlerime özellikle sesleniyorum aranızdaki ayrılığa son vermeniz gerekiyor. Müminler muhakkak kardeştir. Nerede kardeşlik. Kardeşliğimizin gereği var mı yok. Kardeşliğimizin gereğini yerine getirmemiz lazım. Bunu yapacağız ki o zaman güç bulalım. Yapmazsak Rabbimiz o zaman gücünüz gider diyor. Ondan sonra da sizi bitirirler. Mesele bu. Filistinli gruplar arasında yaşanan gerilimle, en çok işgalci İsrail yönetimini sevindirmektedir. Bunlar seviniyor. Hatta İsrail işgal ve zulüm politikalarına rahatça devam edebilmek için bu ayrılıkları körüklemektedir. Önümüzdeki dönemde Filistinli kardeşlerimizin birlik beraberlik ve dayanışmalarını perçinlemesini temenni ediyorum. Kirli pazarlıklarla Filistin davasının altını oymaya çalışanlara öncelikle Filistin halkının izin vermeyeceğine inanıyorum. Türkiye olarak meselenin takipçisi olmayı sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

 
"Uyuşturucuyu da bu ülkeden silmezsek namerdiz"
 
Kılıç’tan Vali Memiş’e ziyaret
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Atama kararları Resmi Gazete’de
Çevre ve Şehircilik, Ticaret Bakanlıkları ile Devlet Opera ve Balesi Genel ...
Erzurum’da Vatandaş Odaklı Hizmet Seferberliği
Çataklı, programının öğleden sonraki bölümünde, Palandöken Kaymakamlığı’nda ...
Memiş Karayazılılarla buluştu
Erzurum Valisi Okay Memiş, Karayazı’da esnaf ve vatandaşla bir araya geldi. ...
 
Gül'den başörtüsü açıklaması
Gül, 2019'a girdiğimiz bu zamanda hala insanların kafasındaki örtüyle, ...
Marketler poşeti parayla verecek
Çevre kirliliğinin önlenmesi adına alınacak tedbirleri içeren kanun, Resmi ...
2019 Yılı Hac ön kayıtları başladı
Kutsal topraklara gitmek ve hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar ...
 
Erzurum’dan imar barışına 45 bin başvuru
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı için Erzurum’da 45 ...
Dumlu Şehitlerine vefa
Erzurum’un Dumlu beldesinde bulunan 247. Piyade Alayı koğuşunda 7 Aralık ...
Son yılların en sıcak aralık ayı
Erzurum son yılların en sıcak aralık ayını yaşıyor
 
YAZARLAR
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
Erzurum İçin Rüyası, Hülyası, Davası Olanlara Selam Olsun
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Erzurum’un Üniversitesi ile Övünmek!
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Olasılığın Gelişmesi
İbrahim Aydemir
İbrahim Aydemir
Diriliş Nesli ve Dava
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Azanlar, Bozanlar ve Yazanlar
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Erzurumspor Ve Süreç
ERZURUM
ERZURUM GAZETESİ
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Yeni dönemde Büyükşehirin önceliği ne olmalı?

Kentsel dönüşüm
Altyapı
Ulaşım
Kültür-Sanat
Ekonomi-İstihdam
Kış Turizmi
Çevre – Yeşil alan
İlçelerde Kentsel dönüşüm

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva