ford ercihan otomotiv
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Karlıova yolunda kamyon devrildi: 1 yaralı
Karlıova yolunda kamyon devrildi: 1 yaralı
Şenkaya’da yeni korucular yemin etti
Şenkaya’da yeni korucular yemin etti
Erzurum yaylalarında kırkım zamanı
Erzurum yaylalarında kırkım zamanı
Bedir Şenkaya’ya veda etti
Bedir Şenkaya’ya veda etti
İspir’de bir mahalle karantinaya alındı
İspir’de bir mahalle karantinaya alındı
HABERLER>TÜRKİYE
31 Ocak 2019 Perşembe - 09:56

’15 Temmuz milletin devletine sahip çıkmasıdır’

15 Temmuz’un milletin devletine sahip çıkmasının sembolü olduğunu kaydeden Erdoğan, “Birkaç küçük istisna dışında tüm kaymakamlarımız bu süreçten yüzlerinin akıyla çıkmışlardır” dedi.

’15 Temmuz milletin devletine sahip çıkmasıdır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fazıl Say’ın konserine gitmesinden dolayı yapılan eleştirilere ilişkin, “Cumhurbaşkanı olarak o gece ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil eden bir sanatçımızın yanında bulunmaktan memnun olduk. Ancak malum kesimler daha konser daveti şahsıma ulaştığı andan itibaren büyük bir linç kampanyası başlattılar. Şahsıma ve hatta konsere katılan herkese edebe, ahlaka, vicdana sığmayacak laflar ettiler” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde mülki idare amirleri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın konserine gittiği için kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi. Erdoğan, konuşmasında kaymakamlara uyarılarda da bulundu. Kaymakamlık makamının tarihte köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, “Anayasamıza göre kaymakam ilçelerde cumhurbaşkanı adına görev yapan en yüksek devlet görevlisini ifade ediyor” diyerek her bir kaymakamın yönetim sisteminin en uçtaki yetkilisi olduğunu, işini yaparken ne kadar iyi yaparsa milletin de devletine bağlılığının o kadar güçleneceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanının temsilcisi olarak görev yaptığınız yerlerdeki diğer kamu görevlileri ile aranızda oluşan özlük hakları ayrışmasının farkındayız. Böyle bir durumu kabullenmek mümkün değil. İçişleri Bakanlığımızın bu konu hakkında bir çalışması var. Bu sorunu en geç 2019’da çözme sözünü vermiştik. Kaymakamlarımızın bu sıkıntısını çok yakında neticeye kavuşturmuş olacağız” sözleri sonrasında yükselen alkış sesi üzerine gülerek, “Gerçekten para çok mutlu edici bir şey” ifadelerini kullandı.

“BUNLARA GÖRE SANAT SADECE KENDİLERİNİN ONAY VERDİĞİ KALIPLARDA OLDUĞU ZAMAN SANATTIR”

15 Temmuz’un milletin devletine sahip çıkmasının sembolü olduğunu kaydeden Erdoğan, “Birkaç küçük istisna dışında tüm kaymakamlarımız bu süreçten yüzlerinin akıyla çıkmışlardır” dedi. Türkiye’de sayısı az ama sesi çok çıkan bir kesimin devlet ile vatandaş arasındaki uçurumun kapanmasından rahatsız olduğunu kaydeden Erdoğan, ”Bu kesim cumhur ile Cumhuriyet'in barışmasını, kucaklaşmasını kendi varlıklarına, ikballerine, çıkarlarına yönelik büyük bir tehdit olarak algılıyor. En sert tepkiyi de normalleşme yolunda atılan adımlar karşısında gösteriyorlar. Ülkemizde sosyal gerilimleri düşürecek, milletimizin tüm renkleri ile kenetlenmesine sağlayacak çabalar niyeyse bunları çok öfkelendiriyor. Bu kesimler kendi ipoteklerinde olduğunu düşündükleri sanat, müzik, resim ve edebiyat gibi alanlarda bir başkasının bırakın varlık göstermesini, söz söylemesini dahi kabul edemiyor. Çünkü bunların nazarında sanatçı ancak kendi çizdikleri sınırlar içinde hareket ettiği sürece sanatçıdır. Bunlara göre sanat sadece kendilerinin onay verdiği kalıplarda olduğu zaman sanattır. Bunlara göre müzik sadece belli türlerde olduğu zaman değerlidir. Aynı nobran tavır resim, mimari, roman, hikaye, şiir için de geçerlidir. Kalıplarına sığmayan, ideolojik ön kabullerine uymayan her şeye düşmanlık etmeyi de bunlar muhaliflik zannederler” diye konuştu.

“BUGÜNE KADAR SANATÇILARIMIZ VE SANAT TÜRLERİ ARASINDA DA AYRIM YAPMADIK”

“Ülkemizin yetiştirdiği dünya çapındaki sanatçılardan Sayın Fazıl Say’ın konserine iştirak ettik” diyerek Fazıl Say’ın konserine gitmesine gösterilen tepkilere cevap veren Erdoğan, “Bu konserde gerçekten güzel bir müzik ziyafetini yaşadık. Cumhurbaşkanı olarak o gece ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil eden bir sanatçımızın yanında bulunmaktan memnun olduk. Ancak malum kesimler daha konser daveti şahsıma ulaştığı andan itibaren büyük bir linç kampanyası başlattılar. Şahsıma ve hatta konsere katılan herkese edebe, ahlaka, vicdana sığmayacak laflar ettiler. Oysa bizim gelenekli sanatlarımızla modern sanatlara verdiğimiz değer ortadadır. Bugüne kadar sanatçılarımız arasında ayrım yapmadığımız gibi sanat türleri arasında da ayrım yapmadık. Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Sezai Karakoç’tan İdris Küçükömer’e, Evliya Çelebi’den Ahmed-i Hani’ye, merhum Müslüm Gürses’ten bozkırın tezenesi rahmetli Neşet Ertaş’a kadar bu toprakların yetiştirdiği bütün değerleri ayrım yapmadan bağrımıza bastık” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden itibaren hem modern sanatların hem de gelenekçi sanatların güçlenmesi için çaba sarf ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Kendi alanında ülkemizin en büyük eseri olan Harbiye Kongre Merkezini İstanbulumuza biz kazandırdık. Taksim’deki artık ömrünü tamamlamış olan AKM binasının yerine çok daha modern bir eseri inşallah önümüzdeki hafta temelini atacağız. Niye yapmadılar, yapsaydılar. Yapamazlardı, çünkü onların böyle bir derdi yok. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde Türkiye’nin ülkemizin en büyük opera ve kongre binasını yine biz inşa ettik. Rami Kışlası’nın renevasyon ve restorasyonunu yaparak Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini orada kuruyoruz. Kültür merkezi sayımızı 42’den 115’e, devlet tiyatrolarındaki sahne sayısını 23’ten 63’e çıkarttık. Yaptığımız düzenlemelerle sanatçılarımızın pek çok sorununu yine biz çözüme kavuşturduk. Daha dün sinema sektörünün temsilcileri, film ve dizilerle ilgili son düzenlemelere teşekkür için bizi ziyaret ettiler. Daha önce 2004 yılında hayata geçirdiğimiz 5224 sayılı Kanun, Türk sinema ve dizi sektörünün çağ atlamasını sağlamıştı. Son düzenleme ile bu adımları daha ileriye taşıyoruz. Öyle ki, 2002 yılında vizyona giren yerli film sayısı 9 iken, 2018 yılında bu sayı 180’e, 2 milyon olan yerli film seyircisi sayısı da 44,5 milyona ulaştı. Bugün Türk dizileri dünyanın 156 ülkesine ihraç ediliyor, yaklaşık 500 milyon kişi tarafından izleniyor. 350 milyon dolarlık ihracat hacmi ile Türk dizileri, Amerika’dan sonra bu alanda ikinci sıraya yerleşti. Eski Türkiye özlemi ile yanan çevreler ne bu başarıları ne de bizim sanatçılarımıza verdiğimiz desteği biliyor. Üstat Cemil Meriç, kibir kulelerinden ahkam kesmeyi maharet zanneden bu yarım porsiyon aydınları o keskin dile şöyle tanımlıyor; ‘Türkiye’yi yaşanmaz bulanlar, Türkiye’yi yaşanmaz kılanlardır. Yani aydınlar, karaborsacılar. Bir kelime ile tesadüfün başlarına bir ikbal tacı veya imtiyaz miğferi oturttuğu şuursuz ve mesuliyetsiz herifler. Çağdaşlarına küfredince yükseldiklerini, günahlarından kurtulacaklarını vehmeden bir alay’ diyor Cemil Meriç. Bu son cümleyi ben tamamlamıyorum” ifadelerini kullandı.

“SAKIN TELEFONUNUZ KAPALI OLMASIN, DEVAMLI AÇIK OLACAK”

Kaymakamlardan günün 24 saati, haftanın 7 günü milletle iç içe olmalarını isteyen Erdoğan, “Kaymakam 8 saat mesai, yok öyle bir şey. Kaymakam vatandaşı ile yatar, vatandaşı ile kalkar. Biz de öyleyiz. Telefonumuz bizim kapalı olmaz. Sakın telefonunuz kapalı olmasın, devamlı açık olacak. Aradığı zaman sizi ilgili ilgisiz herkes bulabilecek. Yönettiği ilçedeki her bir hanenin eksiğini, ihtiyacını, sıkıntısını, derdini bilmeyen kaymakam bizim gözümüzde görevini layıkıyla yerine getirmiyor demektir. Bu kaymakam için böyle, vali yardımcıları için böyle, valiler için böyle. Aynı şey emniyet müdürlerimiz için de böyle. Aksi taktirde bu ülke yönetilmez. Bazı ilçelerimiz yüzbinlerce nüfusu ile çok büyük olduğu için bizzat kendiniz yapamıyorsunuz, birimleriniz aracılığı ile bu konuları yakından takip etmelisiniz. Hamdolsun devletimizin imkanları eskisi ile mukayese edilemeyecek kadar ileri düzeydedir. Sosyal devlet ilkesini en iyi hayata geçiren ülkelerin başında geliyoruz. Bakanlıklarımızın merkezi çalışmaları yanında kaymakamlıklarımız ve belediyelerimizin mahallinde yürüttükleri faaliyetlerle her alanda kimsesizlerin kimsesiyiz. Sizler ancak bir yandan devletin itibarını en yüksekte tutarken, diğer yandan da halkın memnuniyetini en üst düzeyde sağlayabilen bir anlayışla şehirlerinizi yönettiğinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. Milletine aşık, devletine sadık, ufku açık, zihni berrak, yüreği güçlü, gönlü zengin, sözü sağlam, işinde becerikli, hayatında ahlaklı mülki idari amirlerimizle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur” dedi.

 
Tortum Antalya’nın kardeş ilçesi oldu
 
Bakan Selçuk'tan temel lise açıklaması
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençliğe seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletime sesleniyorum, gençliğe ...
Erdoğan: 'Fırat'ın doğusunu da huzura kavuşturacağız'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Güvenliğini sağladığımız diğer bölgeler ...
Partilerin oy pusulasındaki yerleri belirlendi
Yerel seçimlere girecek siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin ...
 
Cumhurbaşkanı'ndan Erzurum’a muhteşem övgüsü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Her zaman ifade ettiğim gibi, kapısı ...
Erdoğan: “Kurulan tezgahları yıkıyoruz”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1 Nisan’da yıkım senaryoları kuranlara ...
‘Erzurum’u çok sevdik’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’un her dönem Türkiye’nin teminatı ve güvencesi ...
 
‘Mücadelemiz sürecektir’
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "FETÖ'ye karşı yürütülen mücadelede en küçük bir ...
“Terör örgütlerine karşı mücadele devam edecek”
Erdoğan, İdlib'de terör örgütlerine karşı mücadelenin ortak devam edeceğini ...
Akar: "Kadına şiddeti önlemek eğitimle mümkün"
Akar, "İdari adli tedbirler söz konusu olmakla beraber bunların hepsini ...
 
ERZURUM GAZETESİ
YAZARLAR
Ö. Faruk Kayaalp
Ö. Faruk Kayaalp
Siyasete Bakışımız ve Yanlışımız
M.Tevhit Gülseven
M.Tevhit Gülseven
Denetleme ve Şikâyet Kültürü
Vahdet Nafiz Aksu
Vahdet Nafiz Aksu
ATA Teknokent’te Ne Var Ne Yok
Ahmet Göksan
Ahmet Göksan
Fırsatın Emaneti
Yavuz Öztürkler
Yavuz Öztürkler
Peynir Zamanı
Kadir Sabuncuoğlu
Kadir Sabuncuoğlu
Sağlık Müdürünü, CİMER’e Yazdı
ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
Sizce, Erzurum'un 2023 Sürecinde Önceliği

Tarım
Turizm
Eğitim
Ulaşım
Şehircilik
Sanayi
Sosyal Performans

Sonuçları göster Anket arşivi
FACEBOOK'TA ERZURUM GAZETESİ
TWITTER'DA ERZURUM GAZETESİ
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva